Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή,το κουμπί της οθόνης τα παιξε και δεν μπορω να το κλεισω υπαρχει καμμια εφαρμογη να κανω τη δουλεια μεχρι να παει για service??

 

http://www.androidzoom.com/android_applications/tools/gotosleep_clvou.html

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Vodafone 858 Smart(Huawei U8160):Android 2.2

Crypto Passepartout 70 R84:Android 2.3

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδες αυτο novapad 100 c124 λεει τπτ?

το εχει προσφορα στο mediamarkt..

συγγνωμη αν κανω λαθος στο thread αλλα ειδα πως ειναι Made in china ... (οπως πολλα..)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα,

 

ήρθε η ώρα και το δικό μου Haipad M7 (ίδιο με Dropad A8 / Herotab C8) να παρουσιάσει το γνωστό πλέον πρόβλημα ελλειπούς φόρτισης της μπαταρίας, μάλλον ήμουν τυχερός που μου το παρουσίασε μετά από 1,5 χρόνο λειτουργίας... Πιό συγκεκριμένα, η ταμπλέτα δουλεύει μόνο με ρεύμα (ανάβουν και τα δυο led (κόκκινο=λειτουργία, πράσινο=φόρτιση) αλλά η μπαταρία παραμένει αργά και σταθερά στο 1%), το οποίο μπορεί να οφείλεται σε καμένο charging κύκλωμα, μπλοκαρισμένο protection κύκλωμα ή τελειωμένες μπαταρίες (έφαγα 2 ημέρες ψάξιμο!!).

 

Η πιό λογική λύση που βρήκα αφορά την αγορά charger (και όχι απλού converter) και η κόληση ενός ζεύγους καλωδίων που κάνουν bypass το κύκλωμα της πλακέτας (πάνε από το μπριζάκι κατευθείαν στο σημείο σύνδεσης του σετ μπαταριών) και φορτίζουν απ'ευθείας τις μπαταρίες. Η πιό παράλογη είνια να βραχυκυκλώσεις τις δυο ενώσεις στη σύνδεση μπαταρίας με πλακέτα όσο είναι σε λειτουργία - μάλλον θα μου μείνει κάρβουνο η ταμπλέτα στο χέρι!

 

Η ερώτηση είναι αν ξέρετε καποιον τεχνικό/ηλεκτρονικό (κατά προτίμηση Νότια Προάστια) που θα αναλάμβανε τέτοια αλχημεία, γιατί σε 1-2 "απλούς" επισκευαστές ηλεκτρονικών που ρώτησα δεν έβγαλα άκρη (ο ένας μάλλον δεν κατάλαβε καν τι του έλεγα, παρόλο που του έδειξα μέχρι και φωτο της customιάς!)... στείλτε μου ΡΜ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση αν είναι κατάστημα.

 

ΥΓ: προφανώς το θέμα είναι η τελευταία παράγραφος, απλά έδωσα λίγο background info μήπως έχει και κάποιος άλλος φίλος παρόμοι πρόβλημα, η γενιά αυτή ήταν αρκετά δημοφιλής στα μέσα του 2011.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 11 μήνες, μάλλον μας χαιρέτησε το ct1002

Απο χθές ενώ δουλεύει κανονικά, δεν φορτίζει - ή ο φορτιστής ή καμιά κόλληση στην είσοδο του βύσματος!

 

Ευτυχώς είναι σε εγγύηση ακόμη

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα το tablet Omega MID7005 που είχε προσφορά το e-shop αλλά δεν εχει google play παρόλο που η περιγραφή έλεγε θα έχει. Έχω δικαίωμα να παραπονεθώ; Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω; Δεν έχω σχετικές γνώσεις αλλά διάβασα πως πρέπει να κάνω root.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω πάρει κινέζικο Tablet με Android 4.0 που δουλεύει καλά. Μήπως κάποιος γνωρίζει αν μπορεί να συνδεθεί με εξωτερικό 3G USB. Έχω vodafone για το laptop. Ευχαριστώ.

Τα περισσότερα κινέζια τάμπλετ, είναι συμβατά με εξωτερικό μόντεμ ((στικάκι)) αλλά όχι με όλα. Αυτά που μας δίνουν οι εδώ εταιρίες, είναι συμβατά μόνο με windows και MAC.

Για android στικάκια, πρέπει να δεις τα specs του τάμπλετ σου (ποια στικάκια υποστηρίζει δηλαδή) και μετά να αγοράσεις ένα ίδιο (μονόδρομος το ebay ή κάτι αντίστοιχο online μαγαζί)

Eμένα πχ το Ainol Novo 7 fire είναι συμβατό με το 3G dongle της Huawei E1750. Κοστίζει κάνα 30άρι € όμως (και ξεκλείδωτο για να βάλω ότι SIM θέλω)

Bρες λοιπόν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του τάμπλετ σου και δες αν υποστηρίζει 3G Dongle και ποιο/ποια.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ MODECOM 2099 ΑΠΟ ΤΟ ESHOP 99 ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ. ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΟΛΩΝΙΚΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ? ΕΙΜΑΙ ΟΛΙΓΟΝ ΤΙ ΑΣΧΕΤΗ. ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παρ τους τηλέφωνο και ρωτα τους.

Είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν πώς μπαίνει στα Ελληνικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ MODECOM 2099 ΑΠΟ ΤΟ ESHOP 99 ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ. ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΟΛΩΝΙΚΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ? ΕΙΜΑΙ ΟΛΙΓΟΝ ΤΙ ΑΣΧΕΤΗ. ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!

 

Αν δεν βρεις βοήθεια από εκεί, χρησιμοποίησε google translate για να δεις πώς ακριβώς είναι οι όροι "ρυθμίσεις" και "γλώσσα και είσοδος" και κάνε τις αλλαγές από εκεί. Πάνω πάνω θα έχει την "τοπική ρύθμιση". Κλικ και βρες τα ελληνικά. Ice Cream φοράει οπότε αυτά χρειάζεσαι μόνο. Ελπίζω να το καταφέρεις. Εγώ γύρισα το δικό μου απο κινέζικα :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ MODECOM 2099 ΑΠΟ ΤΟ ESHOP 99 ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ. ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΟΛΩΝΙΚΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ? ΕΙΜΑΙ ΟΛΙΓΟΝ ΤΙ ΑΣΧΕΤΗ. ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!

 

Καλωσήρθες. Γράφε με μικρά και όχι κεφαλαία, γιατί είναι σα να φωνάζεις.

 

Μπες στις εφαρμογές του tablet και βρες το εξής εικονίδιο:

http://www.technipages.com/wp-content/uploads/2011/10/Android-4-Settings-icon.png

 

Μόλις μπεις στην εφαρμογή αυτή των ρυθμίσεων, στο αριστερό μενού, βρες κάτω μια επιλογή η οποία έχει ένα εικονίδιο A. Αυτή είναι η σελίδα που ορίζεις τη γλώσσα συστήματος. Πατώντας στην επιλογή αυτή, θα εμφανισθεί δεξιά ένα μενού με επιλογές. Η πρώτη επιλογή είναι η γλώσσα, όπου εκεί επιλέγεις αυτή που επιθυμείς.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

ΠΗΡΑ ΣΤΟ ESHOP ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΓΛΩΣΣΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ.ΕΕΕΛΕΟΣ! ΕΓΩ ΠΑΛΕΨΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΚΑΙ ΕΒΓΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΚΡΗ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ. ΙΣΩΣ ΕΒΑΛΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ

 

τελεια. σ ευχαριστω πολυ Honored Member . μολισ το εκανα. να σαι καλα. με γλιτωσεσ απο πολυ κοπο. να φανταστω οτι εχεισ κι εσυ το ιδιο?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να εχω....

 

εγω ακομα δεν εχω καταλαβει απο που ανειγει και απο ποθ κλεινει ρε παιδια? τοσο ασχετη ειμαι!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα δεν εχω καταλαβει απο που ανειγει και απο ποθ κλεινει ρε παιδια? τοσο ασχετη ειμαι!

 

Σιγά-σιγά θα το μάθεις, λίγο χρόνο θέλει, είναι απλά τα πράγματα :)

 

Για πληκτρολόγιο, εφόσον το tablet έχει Play Store, κατέβασε το Hacker's Keyboard. Είναι δωρεάν και έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

Βρες λίγο χρόνο και διάβασε τον εξής οδηγό (στα Αγγλικά), που εξηγεί τα βασικά των Android Tablets για αρχάριους:

http://www.androidtablets.net/forum/android-tablet-q/27610-newbie-day-one-guide-how-start-your-android-tablet.html

 

Καλή συνέχεια.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πήρα την προηγούμενη εβδομάδα το tablet Omega MID7005 και επειδή δεν είχε google play μου ζήτησαν να τους το στείλω να το φτιάξουν. Τελικά μετά απο μία εβδομάδα μου το εστειλαν λέγοντας "δεν εχει google play. Βάλε 1mobile app store". Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να το βάλω. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πήρα την προηγούμενη εβδομάδα το tablet Omega MID7005 και επειδή δεν είχε google play μου ζήτησαν να τους το στείλω να το φτιάξουν. Τελικά μετά απο μία εβδομάδα μου το εστειλαν λέγοντας "δεν εχει google play. Βάλε 1mobile app store". Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να το βάλω. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

 

https://dl.dropbox.com/u/11208932/1MobileMarket_31.apk

 

Εγκατάσταση σαν κανονικό apk.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ανοιγω νεο θεμα μιας και δεν καταφερα να εντοπίσω κάτι.

 

Αγορασα ενα καινουργιο tablet zenithink Αndroid 4 το οποίο εχει εσωτερική μνήμη 8gb.

 

Το προβλημα μου είνσι ότι όταν πάω να κάνω λήψη ενός αρχείου απο το ίντερνετ μου λέει δεν υπάρχει διαθέσιμη sd κάρτα για να το αποθηκέυσει και σταματαει την λήψη. Πώς μπορώ να το κάνω να τα αποθηκέυει στην δική του μνήμη?

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Huawei P20
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.μπορει να μου πει καποιος αν γινεται στο συγκεκριμενω tablet να κατεβασω καποιο προγραμμα που να μπορω να στελνω διαφορα με bluetooth; δεν εχει ενσωματωμενο
Link to comment
Share on other sites

το vero tablet 9,7 το εχει κανεις? αξιζει? το καλο ειναι οτι ειναι απο Ελλαδα.

τι firmware του περνας, πως το κανεις root?

DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

πηρα κ γω αυτο το tablet κ για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο...μονο αν καποιος μπορει να βοηθησει με το πως θα κανω root?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...