Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη θελω να παρω ενα φθηνο tablet που να εχει ομως κανονικα play store απο ebay ξερει να μου πει κανεις ?

βρηκα αυτο εδω http://www.ebay.com/itm/7-Android-4-2-8GB-1-5GHz-Capacitive-Touch-Screen-Tablet-PC-WiFi-3G-Dual-Camera-/261395817975?pt=US_Tablets&hash=item3cdc67a5f7

Ξερει κανεις να μου πει αν αξιζει ?

 

Δεν αξιζει.

Με λιγα παραπανω χρηματα θα παρεις καλυτερο μηχανημα.

Ομως δεν μας ειπες ποσες ιντσες θες, χρηματα και χρηση για να εχεις προτασεις.

Edited by Shadowwalker
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τσεκαρε στο http://intmail.183.com.cn/.Περιπου 2 βδομαδες κανει να φτασει απλα καθηστερουν οι κινεζοι να πανε να τα παραλαβουν.Καλη τυχη φιλαρακι.

 

 

Ευχαριστώ αλλα για να δούμε τι θα γίνει με το μερικώς refund που μου έκαναν μετά αν κανω claim ζητάω στο paypal υποχρεωτικα το υπόλοιπο απο το ποσο δηλαδη 216-20=196 ζητάω τόσα αλλα θελω ομως να μου πληρώσουν ενοείτε όλο το ποσο 216 φυσικα + τα εξοδα μεταφορικά όπως γραφουν στο site τους τα 20 δολαρια...αλλα πως θα γινει δεν ξερω ....Του ετυχε κάτι παρόμοιου κάποιου εδώ????:wacko:

Link to comment
Share on other sites

7 με 8 ιντσες και γυρω στα 80-90 και το θελω για νετ κτλ οχι για games

απλα θα το παρω γιατι μπαινω νετ απο το κιν και η μπαταρια θα κλασει

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απλα θελω να εχει google play για να εχω τις εφαρμογες τις κανονικες

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρηματα για ταχυδρομικα δεν εχω παρει ποτε και εχω πανω απο 20 επιστροφες σε καλα κινεζικα μαγαζια και σε καλους πωλητες στον αλι.

Ασχετα με το τι γραφουν στην πολιτικη επιστροφων λεφτα παραπανω απο αυτα που ελαβαν δεν δινουν.

Προσπαθησε να παρεις κανενα κουπονι ή ακομα καλυτερα πες τους να σου στειλουν καμια θηκη σαν δώρο για το ποσο που εδωσες στα ταχυδρομικα.

Link to comment
Share on other sites

7 με 8 ιντσες και γυρω στα 80-90 και το θελω για νετ κτλ οχι για games

απλα θα το παρω γιατι μπαινω νετ απο το κιν και η μπαταρια θα κλασει

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απλα θελω να εχει google play για να εχω τις εφαρμογες τις κανονικες

Κοίταξε αυτά τα δύο, το ένα είναι και τηλέφωνο.

http://www.ibuymi.com/chuwi-vx2-phablet-mtk8312-dual-core-70-inch-android-42-ips-screen-8gb-white-p-784.html

http://www.ibuymi.com/onda-v719-3g-tablet-pc-mtk8312-dual-core-7-inch-android-42-gps-8gb-dual-sim-card-monster-phone-wcdma-silver-p-796.html

 

Εάν κοιτάξεις στα τάμπλετ που έχει, θα δείς και καλύτερα αλλά σε καλές τιμές.

Επίσης από ότι λένε όλοι, κάνει και έκπτωση στά μέλη του φορουμ μας.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρηματα για ταχυδρομικα δεν εχω παρει ποτε και εχω πανω απο 20 επιστροφες σε καλα κινεζικα μαγαζια και σε καλους πωλητες στον αλι.

Ασχετα με το τι γραφουν στην πολιτικη επιστροφων λεφτα παραπανω απο αυτα που ελαβαν δεν δινουν.

Προσπαθησε να παρεις κανενα κουπονι ή ακομα καλυτερα πες τους να σου στειλουν καμια θηκη σαν δώρο για το ποσο που εδωσες στα ταχυδρομικα.

Δεν κατάλαβες ίσως τι έγραψα παραπάνω. Δεν ζητάω τα μεταφορικά ήδη μου τα επέστρεψαν με refund 20 και 20 δολάρια και για τα δύο. Άλλωστε από την αρχή δέχτηκαν να μου τα πληρώσουν δεν έφεραν αντίρρηση... Έτσι λένε οι όροι των συναλλαγών τους άλλωστε . Κάποιος που δεν διαβάζει τους όρους μπορεί να του ξέφευγε απλά επειδή έχω χρόνια πείρας στις αγορές από έξω το τσίμπησα.... Απλά στην διαδικασία είναι το θεμα γιατί ήδη έγινε μερικό refund και στα δύο αλλά το PayPal όταν κάνεις claim σου ζητάνε στην φόρμα να βάλεις τι πόσο full η πόσο έβαλα και τα δύο αλλά δεν τα δέχονταν. Όταν έβαλα την διαφορά το πήρε 196 που είναι το ποσό αξίας 216 μείον τα μεταφορικά 20 = 196 ...κανονικά θα πρεπει να πληρωθει το πόσο των 216. Αλλά εγώ στην φόρμα του PayPal ζητάω τα 196 υποχρεωτικά. Υπάρχει ένα μπέρδεμα στην διαδικασία δεν ξέρω πρώτη φοράου τυχαίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Το paypal δεν μπορει να επιστρεψει περισσοτερα χρηματα απο αυτα που πηρε ,λογικο ειναι να μην σε αφηνει να πας παραπανω απο το ποσο που εμεινε απο το πρωτο refund.

 

Αυτο που σου ειπα για τα ταχυδρομικα δεν εχει σχεση με το τι γραφει ενα καταστημα στους ορους του αλλα στην εμπειρια που υπαρχει για αυτο το θεμα για τα κινεζομαγαζα για αυτο σου λεω οτι καλυτερα να ζητησεις να σου στειλουν κατι σαν δωρο.

 

Δεν εχεις τροπο να τους πιεσεις για ποσό πανω απο το ποσό που τους εστειλες με το paypal.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε αυτά τα δύο, το ένα είναι και τηλέφωνο.

http://www.ibuymi.com/chuwi-vx2-phablet-mtk8312-dual-core-70-inch-android-42-ips-screen-8gb-white-p-784.html

http://www.ibuymi.com/onda-v719-3g-tablet-pc-mtk8312-dual-core-7-inch-android-42-gps-8gb-dual-sim-card-monster-phone-wcdma-silver-p-796.html

 

Εάν κοιτάξεις στα τάμπλετ που έχει, θα δείς και καλύτερα αλλά σε καλές τιμές.

Επίσης από ότι λένε όλοι, κάνει και έκπτωση στά μέλη του φορουμ μας.

και πως τα αγοραζουμε ?σε ποσες μερες ερχετε ?τελικες τιμες ειναι αυτες ?
Link to comment
Share on other sites

Το paypal δεν μπορει να επιστρεψει περισσοτερα χρηματα απο αυτα που πηρε ,λογικο ειναι να μην σε αφηνει να πας παραπανω απο το ποσο που εμεινε απο το πρωτο refund.

 

Αυτο που σου ειπα για τα ταχυδρομικα δεν εχει σχεση με το τι γραφει ενα καταστημα στους ορους του αλλα στην εμπειρια που υπαρχει για αυτο το θεμα για τα κινεζομαγαζα για αυτο σου λεω οτι καλυτερα να ζητησεις να σου στειλουν κατι σαν δωρο.

 

Δεν εχεις τροπο να τους πιεσεις για ποσό πανω απο το ποσό που τους εστειλες με το paypal.

 

Και τότε γιατί το δέχτηκαν και ήδη επέστρεψαν τα χρήματα των μεταφορικών??? Αν ήταν θα μου λεγαν δεν γίνεται και τελος... Το ξέρω για τα κινεζομάγαζα τι γίνεται εχω στο ebay αξιολόγηση 1258...που σημαίνε τόσες αγορες απο το 96 μόνο στο ebay....Εχω κάνει πολλά dispute και claim ξέρω όλες τις διαδικασίες....Αλλα αυτό δεν μου είχε ξανατύχει...αυτό λεω...Αν ομως διαβάσεις το policy του Geek...θα το δεις το γραφει...είναι ίσως το μονο κατάστημα που το δέχετε. Μου ζήτησαν κατα αρχάς δεν μου τα επεστρεψαν ετσι αέρα...Ζήτησαν την απόδειξη πληρωμής σε φωτογραφία και να φαίνεται και η ημερομηνία και τα χρήματα που πλήρωσα αλλα και το tracking number..Μετα απο μέρες αναμονής μου επεστρεψαν το ποσό που πλήρωσα στα μεταφορικα και μόλις παραλάβουν μου διαβεβαίωσαν ότι θα πληρώσουν και για τα δυο tablet γιατί ήταν DOA...(DEAD ON ARIVAL). Απλά εγώ όταν τους εκανα dispute δεν δέχτηκαν φυσικά να πληρώσουν εφόσον δεν παρέλαβαν ακόμα τίποτα και ειναι λογικό. Πάντα έτσι γίνεται.Τώρα επειδή αργούσε η ιστορία για το πρώτο τους χτύπησα claim γιατί εληγε και μου ρθε μήνυμα ήδη απο paypal οτι αν δεν κάνω claim η υπόθεση κλεινει αυτόματα...,και αυτο γνωστό...Απλά επειδή τίποτα δεν πρέπει να αφήνεις στην τύχη κανεις μέσω paypal dispute και claim για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...Ισως με αυτή την κίνηση εχασα τα μεταφορικα...στο τέλος. Ισως αν τους εμπιστευόμουν να μου επέστρεφαν ολα και μεταφορικα και το ποσο....λεω εγω τώρα αν και τώρα μπορεί να γίνει παντα μπορεί να γίνει η επιστροφή μεσω paypal αλλά και να μου βάλουν extra το 20αρικο .....Αν υπάρχει καλή θέληση όλα γίνονται....Εγω το εγραψα εδω για να δω αν εχει καποιος παρόμοια εμπειρία. Τα αλλα τα γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουσες να μην κανεις ενεργεια στο paypal αν και το geek ειναι σοβαρο μαγαζι.Πολυ μεγαλο το ρισκο.

Δεν εχει χρειαστει να επιστρεψω κατι στο geek αλλα στο meri που εχω επιστρεψει παροτι διαφημιζουν και αυτοι οτι πληρωνουν τα μεταφορικα (μεχρι 15-20$) ποτε δεν μου τα επεστρεψαν παροτι ειμαι και τακτικος "πελατης".

Ουτε εχω ακουσει καποιον να εχει παρει πισω μεταφορικα + αρχικο κοστος αγορας απο κινεζικο μαγαζι ,τα αγγλικα μαγαζια ειναι αλλη ιστορια εκει σου επιστρεφουν τα μεταφορικα ακομα και μαγαζια που δεν φημιζονται για το customer service που εχουν.

 

ΥΓ σου ριχνω στο ebay με +100 αξιολογησεις :p

Link to comment
Share on other sites

και πως τα αγοραζουμε ?σε ποσες μερες ερχετε ?τελικες τιμες ειναι αυτες ?

Φίλε μου δεν έχω αγοράσει από εκεί, σου το πρότεινα γιατί άκουσα πολύ καλά λόγια από άλλους στο φόρουμ, αλλά και γιατί έχει καλές τιμές. Tάμπλετ που αγόρασα εγώ το έχει 40 δολ. πιό φθηνό.

Εάν δεν έχεις κάνει αγορά από ιντερνετ ... πρέπει να έχεις κάρτα, και γιά να είσαι εξασφαλισμένος καλύτερα να κάνεις λογαριασμό στο paypal.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν έχω αγοράσει από εκεί, σου το πρότεινα γιατί άκουσα πολύ καλά λόγια από άλλους στο φόρουμ, αλλά και γιατί έχει καλές τιμές. Tάμπλετ που αγόρασα εγώ το έχει 40 δολ. πιό φθηνό.

Εάν δεν έχεις κάνει αγορά από ιντερνετ ... πρέπει να έχεις κάρτα, και γιά να είσαι εξασφαλισμένος καλύτερα να κάνεις λογαριασμό στο paypal.

εχω καρτα paypal κτλ και ψωνιζω συχνα..το tablet απο ebay γιατι λες οτι δεν αξιζει ?
Link to comment
Share on other sites

εχω καρτα paypal κτλ και ψωνιζω συχνα..το tablet απο ebay γιατι λες οτι δεν αξιζει ?

Έχει πολύ μικρή μνήμη, μικρή ανάλυση και η οθόνη του δεν είναι IPS πράγμα το οποίο είναι το πρώτο που πρέπει να έχει.

Εγώ έχω ένα τέτοιου τύπου, το οποίο δεν το χρησιμοποιώ γιατί η εικόνα του είναι χάλια.

Καλύτερα να δώσεις 20 ευρώ παραπάνω και να είναι καλό.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω ενα ιντενσο tab εχει 4.1 και θελω να του κανω αναβαθμιση σε 4.3 η και σε 4.4 αν γινεται μπορει να με βοηθησει καποιος? γιατι το ταμπλετ δεν εχει ενημερωση λογισμικου απο μεσα! Edited by manolakis7
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ μικρή μνήμη, μικρή ανάλυση και η οθόνη του δεν είναι IPS πράγμα το οποίο είναι το πρώτο που πρέπει να έχει.

Εγώ έχω ένα τέτοιου τύπου, το οποίο δεν το χρησιμοποιώ γιατί η εικόνα του είναι χάλια.

Καλύτερα να δώσεις 20 ευρώ παραπάνω και να είναι καλό.

για αυτο http://www.skroutz.gr/s/4781962/Vivaco-V-Tab-779i-7-8GB.html τι λες ?

 

το θελω για να μπαινω facebook,skype,viber κτλ δε το θελω για gaming κτλ

απλα επειδη μπανω απο το κιν και εχω ξεφτιλησει τη μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους :) κ εγω "θύμα" DOA ταμπλέτ απο geekbuying. Πιστεύω δεν έχει να κάνει με το μαγαζί, απλά είναι λοττο η κατάσταση. Τώρα παρόλο που φαίνεται σωστο μαγαζί, σημερα μου έστειλε το paypal οτι είναι η τελευταία μέρα για το dispute. Εννοείται refund ακόμα τπτ. To ταμπλετ έχει φτάσει 2 μέρες τώρα και γραφει status : pickup , address cannot be located.. ενοείται οτι εκτύπωσα τη διεύθνυνση που μου έστειλε το geekbuying οπότε αποκλείουμε το λάθος :P Το γυρνάω σε claim όπως κ να χει ή περιμένω?
Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε οτι το προχωρας στο paypal ,ουτε καν ως σκεψη να βγεις απο την προστασια του αν δεν παρεις τα λεφτα σου πισω.

Για το address που λεει δες την απαντηση 215.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουσες να μην κανεις ενεργεια στο paypal αν και το geek ειναι σοβαρο μαγαζι.Πολυ μεγαλο το ρισκο.

Δεν εχει χρειαστει να επιστρεψω κατι στο geek αλλα στο meri που εχω επιστρεψει παροτι διαφημιζουν και αυτοι οτι πληρωνουν τα μεταφορικα (μεχρι 15-20$) ποτε δεν μου τα επεστρεψαν παροτι ειμαι και τακτικος "πελατης".

Ουτε εχω ακουσει καποιον να εχει παρει πισω μεταφορικα + αρχικο κοστος αγορας απο κινεζικο μαγαζι ,τα αγγλικα μαγαζια ειναι αλλη ιστορια εκει σου επιστρεφουν τα μεταφορικα ακομα και μαγαζια που δεν φημιζονται για το customer service που εχουν.

 

ΥΓ σου ριχνω στο ebay με +100 αξιολογησεις :p

 

το θεμα ειναι οτι πηρα μήνυμα απο το paypal Και μου λεει τα εξής ότι θα μου πιστωθούν και τα μεταφορικα εξοδα κανονικα αν επιστρέψω το προιον πισω (κάτι το οποίο έκανα ήδη)

Ιδού το μύνημα

''After carefully reviewing your case, we've determined that you'll be

eligible for a refund (including handling and shipping) once you've

returned the merchandise to the seller.

 

Once you have returned the merchandise, you will be covered under PayPal

Buyer Protection and eligible to receive a full refund''

 

 

Αυτό τελικα μου ειπαν και από το geekbuying οτι μολις παραλάβουν τα δυο ταμπλετ κανονικα θα μου επιστρέψουν το ποσό ολόκληρο όχι το υπόλοιπο.

 

Κοντός ψαλμός αλληλούια όταν εχω νέα θα σας πω για να ζητάτε όταν ειναι DOA τουλάχιστον απο Geekbuying και τα μεταφορικά...Γιατί αλλωστε μας περισσεύουν?? εγω για δυο tablet προβληματικα πληρωσα 30 ευρω 15 το ένα ....ποιος ο λόγος... εφόσον σου την δίνει την δυνατότητα το κατάστημα γιατι να το αφήσεις?

 

ΥΓ... αλλος γκατζετάκιας μανιώδης.....να τα χιλιάσεις φίλε....χαααχα:lol:

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μακαρι να τα παρεις (οι εκπληξεις ειναι το αλατι της ζωης :lol: αλλωστε) αλλα μαλλον δεν καταλαβες τι σου λεει το paypal ,δικαιουσαι και το handling & shipping κοστος του κινεζου οχι το δικο σου.

 

Δηλαδη αν το καταστημα σου ελεγε οτι το ταμπλετ εχει 100$ + 20$ handling+shipping cost τοτε θα παρεις πισω 120$

Link to comment
Share on other sites

Ενα ευχαριστω και απο μενα για τις πληροφοριες που υπαρχουν εδω σχετικα με τις επιστροφες.

Μην ζητησεις αντικατασταση γιατι θα φας στην μουρη οτι σαβουρα εχουν στην αποθηκη ,ζητας full refund και μετα το ξαναπαραγγελνεις ειτε απο τους ιδιους ειτε απο αλλο μαγαζι.

Το ξαναλεω.

ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ DISPUTE.

Παρελαβα χθες ενα pipo m9 max απο buyincoins και ειναι ελλατωματικο.

Ισχυει αυτο που γραφεις, να μην ζητησω αντικαταστασει αλλα επιστροφη χρηματων;

Να ανοιξω θεμα στο paypal απο τωρα;

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ενα onda v975m που αγόρασα απο Geekbuying βγήκε ελαττωματικό (πρώτη μου αγορά απο Κινα)...Μου έστειλαν μια φόρμα για να συμπληρώσω αλλά και τη διευθυνση που θα το στείλω...απορίες:

 

1)Προσπαθω να τους πιέσω και να μου στείλουν καινουριο πριν παραλαβουν το ελαττωματικό...Αποκλείεται, σωστα?

2)Τι πρέπει να γράφει πάνω το κουτί?Μόνο διευθυνση?Να βάλω ''ευθραυστον''?

3)με παροτρυναν να μην το πακετάρω στη γνήσια συσκευασία που το παρέλαβα, δεν ξέρω το λογο...Εγώ ουτως η αλλως δεν εχω αλλη καλη/ανθεκτικη συσκευασια, οπότε σε αυτην θα το πακεταρω..

4)Μου ειπαν να στειλω μονο το ταμπλετ, τιποτα αλλο απο τα παρελκόμενα...Παλι δεν ξερω το λογο...

 

Και καμια γενικη συμβουλη γιατι ειμαι καινουριος σε αυτη τη διαδικασια..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ενα onda v975m που αγόρασα απο Geekbuying βγήκε ελαττωματικό (πρώτη μου αγορά απο Κινα)...Μου έστειλαν μια φόρμα για να συμπληρώσω αλλά και τη διευθυνση που θα το στείλω...απορίες:

 

1)Προσπαθω να τους πιέσω και να μου στείλουν καινουριο πριν παραλαβουν το ελαττωματικό...Αποκλείεται, σωστα?

2)Τι πρέπει να γράφει πάνω το κουτί?Μόνο διευθυνση?Να βάλω ''ευθραυστον''?

3)με παροτρυναν να μην το πακετάρω στη γνήσια συσκευασία που το παρέλαβα, δεν ξέρω το λογο...Εγώ ουτως η αλλως δεν εχω αλλη καλη/ανθεκτικη συσκευασια, οπότε σε αυτην θα το πακεταρω..

4)Μου ειπαν να στειλω μονο το ταμπλετ, τιποτα αλλο απο τα παρελκόμενα...Παλι δεν ξερω το λογο...

 

Και καμια γενικη συμβουλη γιατι ειμαι καινουριος σε αυτη τη διαδικασια..

1) Δεν ειναι χαζοί

2) Διευθνσεις αποστολεα (πανω αριστερα) κ παραλήπτη (κάτω δεξια)

3) + 4) για να γλιτώσεις κι εσύ κι αυτοί βάρος κ κοστος αποστολής, βάλτο στο κουτί του για ασφάλεια, αλλά χωρις τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν ειναι χαζοί

2) Διευθνσεις αποστολεα (πανω αριστερα) κ παραλήπτη (κάτω δεξια)

3) + 4) για να γλιτώσεις κι εσύ κι αυτοί βάρος κ κοστος αποστολής, βάλτο στο κουτί του για ασφάλεια, αλλά χωρις τίποτα άλλο

 

φιλε πραγματικά στα 2 χρόνια παρουσιας μου σε αυτο το φανταστικο φορουμ, είσαι ΠΑ-ΝΤΟΥ...σε ολα τα νηματα..να σαι καλα για τη βοηθεια που προσφερεις..

 

Όσον αφορα αυτά που απάντησες, αν βάλω μόνο το ταμπλετ στο κουτι, σημαίνει οτι θα παραλάβω μόνο ταμπλετ μετά, σωστα??

 

Aπο αυτα τα στοιχεια που μου έδωσαν: Contact name: ZheZhang01

Address: 5th Floor,Yinhai Building, No. 75 Zhenhua Road, Futian District

City: ShenZhen

Province: GuangDong

County: China

Postal code: 518031

Phone number: 86 075523943772

 

Ποια να αναγράφονται πάνω στο πακέτο (κάτω αριστερά)?

Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...