Jump to content

Huawei Watch GT 2


makismakis2004
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μέτρηση των καρδιακών παλμών είναι σχετικά ακριβής μόνο σε ηρεμία, αν μετράει κατά την διάρκεια αθλημάτων είναι αλλού για αλλού και εξαρτάται και από το άθλημα, υπάρχουν φορές που με το που επιλέγω τρέξιμο αυξάνουν )), μερικές φορές βοηθάει μια επανεκκίνηση πριν, αλλά όχι πάντα, σε κάποια αθλήματα επηρεάζει η κίνηση του χεριού, σκέτη απογοήτευση. Τα watchface δεν παίζουν ρόλο. Μέχρι κάποιο firmware που δεν θυμάμαι πια, ήταν άψογο......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η μέτρηση των καρδιακών παλμών είναι σχετικά ακριβής μόνο σε ηρεμία, αν μετράει κατά την διάρκεια αθλημάτων είναι αλλού για αλλού και εξαρτάται και από το άθλημα, υπάρχουν φορές που με το που επιλέγω τρέξιμο αυξάνουν )), μερικές φορές βοηθάει μια επανεκκίνηση πριν, αλλά όχι πάντα, σε κάποια αθλήματα επηρεάζει η κίνηση του χεριού, σκέτη απογοήτευση. Τα watchface δεν παίζουν ρόλο. Μέχρι κάποιο firmware που δεν θυμάμαι πια, ήταν άψογο......
Το δένετε σωστά και στο σημείο που πρέπει; γιατί τόση απόκλιση βλέπω μόνο όταν το έχω χαλαρό στον καρπό μου

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δοκιμάσει τα πάντα, είναι θέμα software, κάποτε έγραφα για αυτό και στο huawei forum (και πολλοί αλλοι) αλλά δεν εχει νόημα, δεν θέλουν ή δεν μπορούν αν το φτιάξουν. Για να καταλάβεις, κάνω μια άσκηση πχ ανέβασμα σκάλας, σταματάω, κάνω επανεκκίνηση και αλλάζουν οι παλμοί. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, jefman said:

Ναι έχω δοκιμάσει τα πάντα, είναι θέμα software, κάποτε έγραφα για αυτό και στο huawei forum (και πολλοί αλλοι) αλλά δεν εχει νόημα, δεν θέλουν ή δεν μπορούν αν το φτιάξουν. Για να καταλάβεις, κάνω μια άσκηση πχ ανέβασμα σκάλας, σταματάω, κάνω επανεκκίνηση και αλλάζουν οι παλμοί. 

Να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει κάποιος λόγος που χρειάζεσαι τόσο πολύ τους παλμούς; Ναι εντάξει σίγουρα από την στιγμή που το έχει θέλουμε και να δουλεύει σωστά. Όμως ρωτάω για να δω εάν με τους παλμούς βγάζετε κάποια συμπεράσματα που δεν γνωρίζω. Δλδ η ερώτηση είναι για να μαθαίνω και εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Μια γενικη εικονα και τιποτα παραπανω. Δεν υποκαθιστα τα γνωστα ιατρικα ειδη.

Απλα οταν κανεις εναν απλο περιπατο και δειχνει 165 παλμους ε δεν το λες και πολυ καλο.

Και αν ισχυει μπραβο σε βοηθαει να πας να ψαχτεις. Αν ομως εχεις 80 τοτε απλα σε παραπληροφορει.

Να για κατι τετοιο μιλαω πχ

https://i.imgur.com/DZwlslC.jpg

Edited by Geo_F1

Ayrton Senna

Fernando Alonso

Max Verstappen

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Geo_F1 said:

Μια γενικη εικονα και τιποτα παραπανω. Δεν υποκαθιστα τα γνωστα ιατρικα ειδη.

Απλα οταν κανεις εναν απλο περιπατο και δειχνει 165 παλμους ε δεν το λες και πολυ καλο.

Και αν ισχυει μπραβο σε βοηθαει να πας να ψαχτεις. Αν ομως εχεις 80 τοτε απλα σε παραπληροφορει.

Να για κατι τετοιο μιλαω πχ

https://i.imgur.com/DZwlslC.jpg

Έχεις δίκιο δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες . Γνωρίζετε αν αλλάζει και πόσο κοστίζει το τζάμι από Huawei gt2. Η οθόνη βέβαια λειτουργεί κανονικά , απλά για λόγους αισθητικής το σκέφτομαι να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Billkappa said:

Καλησπέρα παίδες . Γνωρίζετε αν αλλάζει και πόσο κοστίζει το τζάμι από Huawei gt2. Η οθόνη βέβαια λειτουργεί κανονικά , απλά για λόγους αισθητικής το σκέφτομαι να το αλλάξω.

Το κοστος λογικα παιζει να προσεγγιζει την αξια ενος καινουριου ρολογιου...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, pazu said:

Να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει κάποιος λόγος που χρειάζεσαι τόσο πολύ τους παλμούς; Ναι εντάξει σίγουρα από την στιγμή που το έχει θέλουμε και να δουλεύει σωστά. Όμως ρωτάω για να δω εάν με τους παλμούς βγάζετε κάποια συμπεράσματα που δεν γνωρίζω. Δλδ η ερώτηση είναι για να μαθαίνω και εγώ....

Ναι χρησιμεύει, εάν θέλεις πχ να κάνεις έναν απλό περίπατο και να μην "μπεις" σε fat burn ή αεροβική, να παρακολουθείς τους παλμούς αλλά να βάζεις και λειτουργία ειδοποίησης όταν πχ ξεπεράσεις τους 130 παλμούς να δονείται. Το χρησιμοποιώ αρκετά με αυτόν τον τρόπο. Όταν δεν θέλω να κάνω προπόνηση αλλά αποθεραπεία να μην περνάω τους παλμούς ή όποτε τους ξεπεράσω να με ειδοποιεί. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, pazu said:

Να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει κάποιος λόγος που χρειάζεσαι τόσο πολύ τους παλμούς; Ναι εντάξει σίγουρα από την στιγμή που το έχει θέλουμε και να δουλεύει σωστά. Όμως ρωτάω για να δω εάν με τους παλμούς βγάζετε κάποια συμπεράσματα που δεν γνωρίζω. Δλδ η ερώτηση είναι για να μαθαίνω και εγώ....

Αν οι παλμοί είναι λάθος, σχεδόν όλες οι μετρήσεις είναι λάθος γιατί έχουν σχέση με αυτούς πχ θερμίδες, VO2max, χρόνος επαναφοράς και ότι έχουν αναφέρει και οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από περίπου ένα χρόνο συμβίωσης με το pro , στο θέμα των μετρήσεων έχω να πω τα εξής. Με περπάτημα σε διάδρομο η απόκλιση που υπάρχει στα μέτρα είναι περίπου 5% ( προς τα πάνω ) ,ίσως και λιγότερο. Δεν το θεωρώ και πολύ φάουλ. Στο θέμα των παλμών πάλι σε διάδρομο , μετρώντας με οξύμετρο είναι πάλι στο κοντά , δηλαδή , οξύμετρο 120 , ρολόι 115 ή 125 , πάλι δεν το βρίσκω πολύ λάθος. Εκεί που κάτι δεν πάει καλά είναι ότι κάποιες φορές ''κολλάει'' και δεν ξεκινά καθόλου σχεδόν η μέτρηση των παλμών , ενώ δηλαδή έχω κάνει 1000 μ. και το οξύμετρο δείχνει ήδη 100 πχ παλμούς , το ρολόι δείχνει...65.  Και μετά από λίγο αρχίζει να μετρά. Φυσικά αυτά τα 1000 μέτρα δεν τα λαμβάνει σαν άσκηση , ενώ δείχνει τα μέτρα που έχεις κάνει.

Σε εξωτερικό χώρο θα έλεγα ότι τα μέτρα είναι σωστά σχεδόν γιατί τα έχω τσεκάρει με άλλες μεθόδους μέτρησης.

Σίγουρα ένα θέμα είναι και το πόσο σωστό είναι το δέσιμο στον καρπό , γιατί με κάποια λουράκια που δεν ταιριάζουν ίσως ακριβώς στο χέρι υπάρχει θέμα..

Στο θέμα του οξυγόνου δεν το θεωρώ πολύ αξιόπιστο γιατί εκεί νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο το ''σφίξιμο'' στο χέρι. Αν είναι λίγο χαλαρό , τρία πουλάκια κάθονται , αν είναι σωστό τα πάει σχετικά καλά. Άρα αν είσαι χαλαρός , στο κρεβάτι πχ , οι μετρήσεις θεωρώ ότι είναι λάθος.

Και τέλος η μπαταρία αντέχει αρκετά καλά , καθώς πιάνει 8-10 ημέρες , χρόνος νομίζω αρκετά καλός..

Link to comment
Share on other sites

εχει βρει κανενας ενα ποιοτικο ΜΑΥΡΟ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ λουρακι?σαν το μαμα καφε.γιατι πηρα ενα -και καλα ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ- αλλα καμμια σχεση με το μαμα καφε.GT2 46mm

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fotisbasm said:

Εαν μαθεις , πες μας και εγω ψαχνω,  επεισης ψαχνω το γνησιο μαυρο σιλικονης , 30ε ζηραει ο κοτσος και μου φαινονται πολλα

οκ,,,σιλικονης δεν μπορω κολλαει δεν γλυστραει οσο το δερματινο..

Link to comment
Share on other sites

Εγω πήρα δερματινο από aliexpress με 11 ευρώ το έχω πάνω από μήνα και μπορώ να πω ότι είναι καλύτερο και από το μαμά

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω πήρα δερματινο από aliexpress με 11 ευρώ το έχω πάνω από μήνα και μπορώ να πω ότι είναι καλύτερο και από το μαμά

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


ναι οκ αλλά πλέον από εξωτερικό δεν παίρνω γιατί και αργούν και πέφτει καπέλο στην τιμή λόγω φόρου..
Link to comment
Share on other sites

ναι οκ αλλά πλέον από εξωτερικό δεν παίρνω γιατί και αργούν και πέφτει καπέλο στην τιμή λόγω φόρου..
Όντως ισχύουν πλέον και τα δύο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που άλλαξα τηλέφωνο (από το P20 πήγα στο Α52S) παρατήρησα ότι όταν χτυπάει το ξυπνητήρι στο κινητό δεν χτυπάει συγχρόνως και στο ρολόι όπως πριν.

Κρίμα γιατί το είχα συνηθίσει και το απενεργοποιούσα απο το ρολόι

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikoseggo said:

Τώρα που άλλαξα τηλέφωνο (από το P20 πήγα στο Α52S) παρατήρησα ότι όταν χτυπάει το ξυπνητήρι στο κινητό δεν χτυπάει συγχρόνως και στο ρολόι όπως πριν.

Κρίμα γιατί το είχα συνηθίσει και το απενεργοποιούσα απο το ρολόι

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Εγώ που είμαι με poco f3 δεν γνώριζα καν ότι γίνεται αυτό! Ωραίο ακούγεται....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikoseggo said:

Τώρα που άλλαξα τηλέφωνο (από το P20 πήγα στο Α52S) παρατήρησα ότι όταν χτυπάει το ξυπνητήρι στο κινητό δεν χτυπάει συγχρόνως και στο ρολόι όπως πριν.

Κρίμα γιατί το είχα συνηθίσει και το απενεργοποιούσα απο το ρολόι

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Λίγο off-topic αλλά έμεινες ευχαριστημένος απο την αλλαγή τηλεφώνου; Εχω P20 Pro και το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο off-topic αλλά έμεινες ευχαριστημένος απο την αλλαγή τηλεφώνου; Εχω P20 Pro και το σκέφτομαι...
Ε ναι είναι μεγάλη αλλαγή γιατί το p20 ήταν 4 ετών συσκευή. Βέβαια ναυαρχίδα δεν είναι όπως το p20 pro αλλά το A52S τ αξίζει τα χρήματα του τιμιοτατο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα αυτα τα θεματακια με τις μετρησεις κλπ , εκει κοντα στις γιορτες ειχα παρει τηλ το σερβις της Huawei  να τους το αναφερω...

Ανεφερα κινητο που ειναι συνδεδεμενο και αυτοι το πρωτο που μου ειπαν ηταν να καταργησω την εφαρμογη απο google play

και να κατεβασω το huawei app + core κλπ κλπ...

Γιατι ρε παιδια ολα αυτα?

Γιατι μονο ετσι θα παιξει σωστα..

Γιατι δεν το λετε πριν το παρουμε?

Καμια απαντηση...

Ayrton Senna

Fernando Alonso

Max Verstappen

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2022 at 4:30 ΜΜ, Geo_F1 said:

Οταν ειχα αυτα τα θεματακια με τις μετρησεις κλπ , εκει κοντα στις γιορτες ειχα παρει τηλ το σερβις της Huawei  να τους το αναφερω...

Ανεφερα κινητο που ειναι συνδεδεμενο και αυτοι το πρωτο που μου ειπαν ηταν να καταργησω την εφαρμογη απο google play

και να κατεβασω το huawei app + core κλπ κλπ...

Γιατι ρε παιδια ολα αυτα?

Γιατι μονο ετσι θα παιξει σωστα..

Γιατι δεν το λετε πριν το παρουμε?

Καμια απαντηση...

Γιατί να κατεβάσεις το HMS core? Μόνο το Huawei health αρκεί, ακόμα και για μη Huawei κινητό. Είτε η παλιά έκδοση 10 από το google store είτε η νεώτερη από τη Huawei. Τουλάχιστον εγώ δεν το εγκατέστησαν ποτέ 

Να προσθέσω όσοι έχετε πρόβλημα με τη διαδρομή ήχου στις κλήσεις με μη - Huawei κινητά, ένας φίλος έγραψε ότι διορθώνεται με τη νεώτερη έκδοση android 12. Η 11 έχει θέμα. Επιβεβαιώνω επίσης  ότι οι παλαιότερες εκδοσεις android έπαιζαν αψογα. Πρώτη φορά είδα το μπέρδεμα με την καινούρια συσκευή που έχει android 11.

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...