Jump to content

Huawei Watch GT 2


makismakis2004
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε μιλάω για αυτούσιο fitness tracker φίλε μου αλλά όχι και το χάλι του GT2.Τα Xiaomi μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους και προσωπικά από ότι έχω μετρήσει με τις συσκευές που είπα που τις θεωρώ αξιόπιστες έχουν μια απόκλιση + - 10%.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πάντως βλέποντας τα GTR-GTR2 της Χiaomi μου θυμίζουν πολύ σε σχεδίαση-αυτονομία-software-hardware τα Watch GT-GT2. Λες και είναι φασόν και παίρνουν και βάζουν οι κινέζοι την φίρμα τους.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Κάντε το να ησυχάσει το κεφάλι σας.Εγώ έδωσα το Honor Magic watch 2 που είχα (στην ουσία ίδιο με το Gt2) και είμαι με το παλιό μου Amazfit Pace όσο περιμένω το Gtr2.Πολλά θέματα τα συγκεκριμένα ρολόγια και απορώ πραγματικά γιατί κάποιοι τα υποστηρίζετε ακόμα.

Σε fitness activities μονίμως λάθος βήματα και συγκεκριμένα πολλά παραπάνω.

Καρδιακοί παλμοί τελείως λάθος και συγκεκριμένα αρκετά κάτω από την πραγματικότητα.

Ακρίβεια GPS για το ανάθεμα αφού ακόμα και σε ανοιχτό χώρο έχανε το σήμα , έδειχνε να περνάω διαγώνια αντί να ακολουθεί το μονοπάτι.Να μη μιλήσω για το υψόμετρο που δίπλα στην επιφάνεια της θάλασσας έδειχνε 30 μέτρα υψόμετρο!

Όλα αυτά δοκιμασμένα παράλληλα με πλήθος συσκευών από Pace,Band 4,Garmin Fenix,Stratos 3 με ζώνη στήθους Polar ακόμα και με ένα Beurer ρολόι με ζώνη στήθους και "μανταλάκι" στο παπούτσι για να μετράει βήματα.

Είχε μονίμως τις μεγαλύτερες αποκλίσεις και την χειρότερη καταγραφή και σε παλμούς και σε διαδρομή.

Να μην αναφερθώ στο θέμα με διπλές τριπλές ειδοποιήσεις, κολλήματα όταν προσπαθούσα να απαντήσω μια κλήση στο ρολόι κλπ.

Τελικά το μόνο για το οποίο άξιζε ήταν η ομορφιά του και μπαταρία του! Όλα τα υπόλοιπα για κλάματα!

Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις δημιουργήθηκαν μετά από μία αναβάθμιση που πήρε το ρολόι προς το τέλος Νοεμβρίου. Μου κάνει βέβαια εντύπωση που κάποιοι δεν το έχουν πάρει είδηση. Πριν υπήρχε μία απόκλιση σε κάποια θέματα , π.χ. αποστάσεις , όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο , οι παλμοί άγγιζαν πολύ κοντά την πραγματικότητα , το Gps δούλευε κανονικά κλπ. Όμως μετά την αναβάθμιση αυτή και παρόλο που ήρθε και άλλη και παρόλο που υπάρχει και νήμα στην Huawei για το θέμα αυτό μέχρι τώρα τίποτα.Έκανα και τηλέφωνο στην εδώ αντιπροσωπεία αλλά ουδέν Ιδωμεν..Πάντως μέχρι τότε θεωρώ οτι ήταν αρκετά καλό και τίμιο ως προς το σύνολο του..

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επικοινωνια με τη huawei μου ειπαν να κανω απαλοιφη κρυφης μνημης στην εφαρμογη και χθες που ετρεξα οι παλμοι επανηλθαν σε φυσιολογικα επιπεδα. Οποιος εχει θεμα ας το δοκιμασει να μας πει...

 

Υ.γ. Τι σχεση μπορει να εχει η διαγραφή της κρυφής μνήμης από την εφαρμογή σε σχέση με το πως μετράει το ρολόι τους καρδιακούς παλμούς? Άγνωστο. Πάντως εμένα δούλεψε προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επικοινωνια με τη huawei μου ειπαν να κανω απαλοιφη κρυφης μνημης στην εφαρμογη και χθες που ετρεξα οι παλμοι επανηλθαν σε φυσιολογικα επιπεδα. Οποιος εχει θεμα ας το δοκιμασει να μας πει...

 

Υ.γ. Τι σχεση μπορει να εχει η διαγραφή της κρυφής μνήμης από την εφαρμογή σε σχέση με το πως μετράει το ρολόι τους καρδιακούς παλμούς? Άγνωστο. Πάντως εμένα δούλεψε προς το παρόν

 

Τι είναι η κρυφή μνήμη;η cache?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επικοινωνια με τη huawei μου ειπαν να κανω απαλοιφη κρυφης μνημης στην εφαρμογη και χθες που ετρεξα οι παλμοι επανηλθαν σε φυσιολογικα επιπεδα. Οποιος εχει θεμα ας το δοκιμασει να μας πει...

 

Υ.γ. Τι σχεση μπορει να εχει η διαγραφή της κρυφής μνήμης από την εφαρμογή σε σχέση με το πως μετράει το ρολόι τους καρδιακούς παλμούς? Άγνωστο. Πάντως εμένα δούλεψε προς το παρόν

Πως γίνεται??

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις δημιουργήθηκαν μετά από μία αναβάθμιση που πήρε το ρολόι προς το τέλος Νοεμβρίου. Μου κάνει βέβαια εντύπωση που κάποιοι δεν το έχουν πάρει είδηση. Πριν υπήρχε μία απόκλιση σε κάποια θέματα , π.χ. αποστάσεις , όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο , οι παλμοί άγγιζαν πολύ κοντά την πραγματικότητα , το Gps δούλευε κανονικά κλπ. Όμως μετά την αναβάθμιση αυτή και παρόλο που ήρθε και άλλη και παρόλο που υπάρχει και νήμα στην Huawei για το θέμα αυτό μέχρι τώρα τίποτα.Έκανα και τηλέφωνο στην εδώ αντιπροσωπεία αλλά ουδέν Ιδωμεν..Πάντως μέχρι τότε θεωρώ οτι ήταν αρκετά καλό και τίμιο ως προς το σύνολο του..

 

Το ρολόι φίλε μου το είχα από τέλη Σεπτεμβρίου.Ποτέ μα ποτέ όμως δεν μέτρησε σωστά καταγραφή οποιασδήποτε μορφής άσκησης.Και ξαναλέω τσεκαρισμένο με διάφορες άλλες συσκευές.Δεν θα με ενοχλούσε αν είχε μια απόκλιση 10% ειδικά αν σκεφτείς ότι ήταν ένα ρολόι όμορφο ποιοτικό με οθονάρα και απίστευτη αυτονομία μπαταρίας.Δεν μπορώ να δεχτώ όμως το μου δείχνεις +30μ υψόμετρο δίπλα στη θάλασσα.Δεν μπορώ να δεχτώ να δείχνει η ζώνη Polar 135 παλμούς,το Fenix 130 και το Honor 100!Μιλάμε για τεράστια απόκλιση.Έκανα υπομονή γιατί πίστευα ότι με software updates θα διορθωθούν αλλά εν τέλει έγιναν ακόμα χειρότερα!Για 100 ευρώ που έπαιξε κάποια στιγμή και για κάποιον που δεν είχε τρελές απαιτήσεις ήταν μια χαρά.Αλλά το ρολόι το χαντάκωσε η Huawei μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από τον παλμογράφο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κι εγώ το έχω μετρήσει με ζώνη στήθους και το Fenix 3 που έχω επίσης. Τείνω να πιστέψω ότι σε κάποιους το ρολόι δεν δουλεύει σωστά είτε λόγω κατασκευαστικού λάθους είτε λόγω κακού update.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από τον παλμογράφο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κι εγώ το έχω μετρήσει με ζώνη στήθους και το Fenix 3 που έχω επίσης. Τείνω να πιστέψω ότι σε κάποιους το ρολόι δεν δουλεύει σωστά είτε λόγω κατασκευαστικού λάθους είτε λόγω κακού update.

 

Κακό update δεν νομίζω αφού έκανα και factory reset για να δοκιμάσω και στήσιμο της εφαρμογής από την αρχή.Θα ήθελα να πιστέψω το ότι δεν δουλεύει σωστά με άλλες συσκευές πέραν της Huawei αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο σε αυτά τα features τουλάχιστον.Η πλάκα είναι ότι το μέτρησα και με παλμικό οξύμετρο στην δουλειά και ενώ σε χαλάρωση ήταν ίδιες οι μετρήσεις,άμα σηκωνόμουν να περπατήσω, τρέξω κλπ (μέχρι και push ups έκανα για να ζοριστώ) εκεί έχανε κατευθείαν.Anyways το έδωσα πλέον οπότε δεν υπάρχει λόγος να το "θάβω".Πάμε για άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ταλαιπωρία με τις ειδοποιήσεις και όλα τα υπόλοιπα... Λέω να πάω προς gs pro σιγά σιγά!!!!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Το ρολόι φίλε μου το είχα από τέλη Σεπτεμβρίου.Ποτέ μα ποτέ όμως δεν μέτρησε σωστά καταγραφή οποιασδήποτε μορφής άσκησης.Και ξαναλέω τσεκαρισμένο με διάφορες άλλες συσκευές.Δεν θα με ενοχλούσε αν είχε μια απόκλιση 10% ειδικά αν σκεφτείς ότι ήταν ένα ρολόι όμορφο ποιοτικό με οθονάρα και απίστευτη αυτονομία μπαταρίας.Δεν μπορώ να δεχτώ όμως το μου δείχνεις +30μ υψόμετρο δίπλα στη θάλασσα.Δεν μπορώ να δεχτώ να δείχνει η ζώνη Polar 135 παλμούς,το Fenix 130 και το Honor 100!Μιλάμε για τεράστια απόκλιση.Έκανα υπομονή γιατί πίστευα ότι με software updates θα διορθωθούν αλλά εν τέλει έγιναν ακόμα χειρότερα!Για 100 ευρώ που έπαιξε κάποια στιγμή και για κάποιον που δεν είχε τρελές απαιτήσεις ήταν μια χαρά.Αλλά το ρολόι το χαντάκωσε η Huawei μόνη της.

 

Το υψόμετρο για να δείξει σωστά πρέπει να έχεις ανοιχτό GPS και Data. Τώρα θα μου πεις αν είμαι στον Όλυμπο που να βρω τα Data... Εμένα τώρα μου δείχνει -96 μέτρα. Μάλλον είμαι σε υποβρύχιο και δε το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κάνει ποτέ βαθμονόμηση του αλτίμετρου;
Πως γίνεται;

 

Στάλθηκε από το P40 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το υψόμετρο για να δείξει σωστά πρέπει να έχεις ανοιχτό GPS και Data. Τώρα θα μου πεις αν είμαι στον Όλυμπο που να βρω τα Data... Εμένα τώρα μου δείχνει -96 μέτρα. Μάλλον είμαι σε υποβρύχιο και δε το ξέρω...

 

Δε μπορώ να το καταλάβω. Σε 1000μ υψόμετρο καταγεγραμμένο είχε θυμάμαι μικρή απόκλιση και μου είχε κάνει εντύπωση. Αυτή τη στιγμή είμαι σε 110μ υψόμετρο σύμφωνα μς τη Google και το ρολόι μου δείχνει 118μ . Να κοιτάξετε μήπως έχει κάτι ο σενσορας του ρολογιού σας, ή πιθανό να μην εγινε σωστα κάποιο update, τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Το υψόμετρο μέχρι και τα κινητά το βρίσκουν δύσκολα με το GPS.. Σε γενικές γραμμές πρέπει να έχετε συνδεμένο το ρολόι με το κινητό με ανοιχτό το GPS και τα data στο κινητό και να κάνετε καμία βαθμονόμηση την πυξίδα που και που για να δουλέψει σωστά και εμένα μου βγάζει καμία φορά που ξεχνάω δολα στην θάλασσα - 5 η +7 αλλά στο βουνό που ανεβαίνω και ξέρω τι ύψος έχει και με το κινητό ή διαφορά είναι στο μετρό... Κάντε καμία βόλτα από τα therd των smart watch των Samsung να δείτε τι θα πει λάθος ο αισθητήρας με τα βήματα που λέμε παρακατω... Έχει τα θεματακια του το ρολοι τελευταία αλλά όχι και να πάρω ένα αντίγραφο του με χειρότερη ποιότητα...

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται;

 

Στάλθηκε από το P40 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο pro που έχω εγώ πας Πίεση αέρα που είναι το βαρόμετρο και στη δεύτερη οθόνη είναι το Υψόμετρο και έχει βαθμονόμηση.

Με το pro η δική μου εμπειρία είναι σε περπάτημα και ορεινές πεζοπορίες. Συγκρίνοντας με garmin φίλου η απόσταση είναι πολύ κοντά (1% -2% απόκλιση) αλλά οι υψομετρικές +5% - 6% περίπου στο Huawei. Νομίζω είναι φυσιολογικό γιατί οι συνθήκες δεν είναι ιδανικές για GPS (δάσος).

Link to comment
Share on other sites

Το υψόμετρο για να δείξει σωστά πρέπει να έχεις ανοιχτό GPS και Data. Τώρα θα μου πεις αν είμαι στον Όλυμπο που να βρω τα Data... Εμένα τώρα μου δείχνει -96 μέτρα. Μάλλον είμαι σε υποβρύχιο και δε το ξέρω...

 

GPS και Data ανοιχτά που?Στο κινητό?Ανοιχτά τα έχω πάντα έτσι και αλλιώς.Δηλαδή πήραμε συσκευή η οποία διαφημίζεται ως "αυτόνομη" και "ανεξάρτητη" του κινητού για fitness δραστηριότητες και παρ'ολα αυτά χρειάζεται το κινητό για να δείξει σωστά!Και το θεωρείς φυσιολογικό!Αφού έχει σένσορα το κινητό ο οποίος προφανώς είτε είναι για τα μπάζα είτε δεν έχει σωστό software.

Για τον φίλο που λέει για calibrate δεν γίνεται στα GT2 και Magic watch 2 χειροκίνητα.Ξαναλέω δίπλα στην θάλασσα ακριβώς έδειχνε 30μ υψόμετρο!Με ανοιχτά τα πάντα στο κινητό.Μέχρι και άσκηση ξεκίνησα επίτηδες μπας και πάρει χαμπάρι ότι τρέχω δίπλα στο θάλασσα αλλά τίποτα.Εκεί καρφωμένο στο 30!

Μετριότητα από την Huawei σε όλους τους τομείς ό,τι και να λέτε.

Link to comment
Share on other sites

Στο περπάτημα σίγουρα το έχω τσεκάρει ο ίδιος

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι αισθητήρες στα ρολόγια είναι ένας αισθητήρας που μετράει ουσιαστικά μόνο αλλαγές ατμοσφαιρικης πίεσης.. Και για αυτό έχουν μια ένδειξη, βάση των αλλαγών στην πίεση σου δείχνει υψόμετρο, όμως η πίεση αλλάζει ακόμη και από την σύσταση του αέρα, τον καπνό, την υγρασία, την θερμοκρασία του αέρα και πολλούς άλλους παράγοντες.. Ακόμη και ρολόγια για κατάδυση μπερδεύονται που έχουν 10 αισθητήρες επάνω και όχι έναν,μαντςψε τι τιμή έχουν.. Το υψόμετρο αν δεν έχεις και καμιά 12αρια δορυφόρους στο GPS της Garmin μπορεί να έχει απόκλιση και εσύ θες να το κάνει αυτό ένα ρολόι που έκανε 250 και τώρα παίζει στα 110...και επειδή ασχολουμε αρκετά λόγο δουλειάς με το αντικείμενο έχουμε αρκετές φορές θέματα μέτρων ακόμη και σε πολύ ακριβά Garmin που έχει ο στρατός για κάποιες δουλείες.

 

Οταν βρεις το ρολόι που βρίσκει σωστά το υψόμετρο ειδικά μετά από λίγους μήνες να μας ενημερώσεις

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι αισθητήρες στα ρολόγια είναι ένας αισθητήρας που μετράει ουσιαστικά μόνο αλλαγές ατμοσφαιρικης πίεσης.. Και για αυτό έχουν μια ένδειξη, βάση των αλλαγών στην πίεση σου δείχνει υψόμετρο, όμως η πίεση αλλάζει ακόμη και από την σύσταση του αέρα, τον καπνό, την υγρασία, την θερμοκρασία του αέρα και πολλούς άλλους παράγοντες.. Ακόμη και ρολόγια για κατάδυση μπερδεύονται που έχουν 10 αισθητήρες επάνω και όχι έναν,μαντςψε τι τιμή έχουν.. Το υψόμετρο αν δεν έχεις και καμιά 12αρια δορυφόρους στο GPS της Garmin μπορεί να έχει απόκλιση και εσύ θες να το κάνει αυτό ένα ρολόι που έκανε 250 και τώρα παίζει στα 110...και επειδή ασχολουμε αρκετά λόγο δουλειάς με το αντικείμενο έχουμε αρκετές φορές θέματα μέτρων ακόμη και σε πολύ ακριβά Garmin που έχει ο στρατός για κάποιες δουλείες.

 

Οταν βρεις το ρολόι που βρίσκει σωστά το υψόμετρο ειδικά μετά από λίγους μήνες να μας ενημερώσεις

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σ πεστα ρε φίλε γιατί θα μας τρελάνουν

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Watch GT 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...