Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου αναφέρουν διακοπές ήχου με HD voice... δεν ξέρω γιατί, ίσως επειδή τρώει παραπάνω φάσμα και είναι κορεσμένη η κυψέλη;

Μια «μπακάλικη» λύση που έχω βρει είναι να το γυρίσω χειροκίνητα σε 2G ή 3G (μόνο έτσι εξαφανίζεται στις κλήσεις το HD εικονίδιο). Αλλά έτσι σέρνεται στο mobile internet (εντελώς άχρηστο το 2G και οριακά χρήσιμο το 3G)... και νομίζω τέλη του έτους μας τελειώνει το 3G (έτσι άκουσα).

Ψάχνοντας στο Google λένε ότι αρκεί να κλείσεις το VoLTE, κάτι που πλέον δεν υπάρχει σαν επιλογή στο μενού.

Καμία εναλλακτική λύση;
Γράψε στον dialer αυτό : *#*#86583#*#* και θα εμφανιστεί στο menu

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, georgeavl3 said:

Γράψε στον dialer αυτό : *#*#86583#*#* και θα εμφανιστεί στο menu

Poco X3 Pro
 

Και πως το ξαναενεργοποιούμε;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Γράψε στον dialer αυτό : *#*#86583#*#* και θα εμφανιστεί στο menu

Poco X3 Pro
 

Μα το μενού υπάρχει ήδη στις ρυθμίσεις! Όπως στο screenshot που ανέβασα πιο πάνω. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το Mi Coin που ενημερώθηκε σήμερα στις εφαρμογές του συστήματος; Από τότε που αγόρασα τη συσκευή δεν την έχω δει ποτέ αυτή την εφαρμογή συστήματος! Πρώτη φορά μου την ενημερώνει. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν το έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα. Ήρθαν 2 εφαρμογές συστήματος και πατάω από κάτω ενημέρωση όλων και δεν κάνει τίποτα. Το ίδιο κάνει αν πατήσω και μια μια την ενημέρωση. Ενώ τα κουμπιά είναι έντονα κανονικά. Απλά μένουν αδρανή! ☹️

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα. Ήρθαν 2 εφαρμογές συστήματος και πατάω από κάτω ενημέρωση όλων και δεν κάνει τίποτα. Το ίδιο κάνει αν πατήσω και μια μια την ενημέρωση. Ενώ τα κουμπιά είναι έντονα κανονικά. Απλά μένουν αδρανή!
Πήγαινε στις εφαρμογές και στην ενημέρωση εφαρμογών συστήματος, κάνε απεγκατασταση ενημερώσεων.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, conan1 said:
7 ώρες πριν, evris2013 said:
Δεν ξέρω αν το έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα. Ήρθαν 2 εφαρμογές συστήματος και πατάω από κάτω ενημέρωση όλων και δεν κάνει τίποτα. Το ίδιο κάνει αν πατήσω και μια μια την ενημέρωση. Ενώ τα κουμπιά είναι έντονα κανονικά. Απλά μένουν αδρανή! emoji3525.png

Πήγαινε στις εφαρμογές και στην ενημέρωση εφαρμογών συστήματος, κάνε απεγκατασταση ενημερώσεων.

Ευχαριστώ, αλλά μου ήρθε ειδοποίηση μόλις πριν τελικά ότι ενημερώθηκαν... μόνα τους! Πρώτη φορά το κάνει αυτό! 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει το κινητό, είχαν πρόβλημα χθές οι σέρβερ της Xiaomi.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά μάταια περιμένουμε στη συσκευή μας το MIUI 13. Δεν πρόκειται να έρθει ποτέ. Σταμάτησαν και το security update. Το τελευταίο είναι του Απριλίου του 2022. Δεν βλέπω να έρχεται άλλο. Ήδη έχουμε 28 Αυγούστου και τίποτα ακόμα!☹️

https://gr.gizchina.com/2022/08/16/miui-13-android-13-update-xiaomi-phones-list/

https://www.todoandroid.es/el/το-xiaomi-redmi-note-8-pro-θα-ενημερωθεί-στο-miui-13/amp/

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις ήρθε security patch του Ιουλίου τον Σεπτέμβριο! 12.5.14.0 (RGGEUXM) enhanced στα 180MB. Όπως είχε έρθει Ιούνιο του Απριλίου! Μπροστά πάμε. Δε λέω... Φαντάζομαι θα είναι και η τελευταία. Εκτός αν έρθει τον Νοέμβριο το security patch του Σεπτέμβρη... Που ίσως εκείνο να είναι το τελευταίο για τη συσκευή. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες ημέρες θα επανέλθει, συμβαίνει στα Xiaomi αυτό. 

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bedazzled said:

Μου ήρθε κι εμένα, αλλά επειδή δεν το έκανα, τελικά εξαφανίστηκε η ειδοποίηση.

Τι φάση;

Θα σου έρθει ξανά. Το πολύ 7 μέρες κάνει... 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, 

Δουλεύει σε εσάς που έχετε τη συσκευή το κλείδωμα και ξεκλείδωμα της οθόνης με διπλό χτύπημα; Ο διακόπτης πάντως στις ρυθμίσεις->οθόνη κλειδώματος->Διπλό άγγιγμα για ξύπνημα η απενεργοποίηση οθόνης είναι ενεργοποιημένος.

Ρωτάω επειδή ξεκλείδωσα τη συσκευή και πέρασα την rom της Ινδονησίας μιας και είναι η μοναδική rom για αυτή τη συσκευή που το miui έχει προεγκατεστημένα τον xiaomi dialer με την ηχογράφηση κλήσεων, τις επαφές και τα μηνύματα και όχι αυτά της google. 

Το θέμα είναι πως και με την προηγούμενη (αρχική) ευρωπαϊκή rom που φορούσε δεν θυμάμαι αν είχα ποτέ ενεργοποιήσει το διακόπτη και δούλευε. Όποιος ξέρει η το έχει δοκιμάσει ας ενημερώσει.

Ευχαριστώ.

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Katsaras_John said:

Καλημέρα, 

Δουλεύει σε εσάς που έχετε τη συσκευή το κλείδωμα και ξεκλείδωμα της οθόνης με διπλό χτύπημα; Ο διακόπτης πάντως στις ρυθμίσεις->οθόνη κλειδώματος->Διπλό άγγιγμα για ξύπνημα η απενεργοποίηση οθόνης είναι ενεργοποιημένος.

Ρωτάω επειδή ξεκλείδωσα τη συσκευή και πέρασα την rom της Ινδονησίας μιας και είναι η μοναδική rom για αυτή τη συσκευή που το miui έχει προεγκατεστημένα τον xiaomi dialer με την ηχογράφηση κλήσεων, τις επαφές και τα μηνύματα και όχι αυτά της google. 

Το θέμα είναι πως και με την προηγούμενη (αρχική) ευρωπαϊκή rom που φορούσε δεν θυμάμαι αν είχα ποτέ ενεργοποιήσει το διακόπτη και δούλευε. Όποιος ξέρει η το έχει δοκιμάσει ας ενημερώσει.

Ευχαριστώ.

Δουλεύει κανονικά με διπλό χτύπημα. Αλλά εμένα επειδή έσπασε η οθόνη και την άλλαξα, δεν δουλεύει παρ' όλο που είναι ενεργοποιημένο. Με λένε από τον Γερμανό όπου και την άλλαξα, πρέπει να κάνω επαναφορά για να λειτουργήσει ξανά!☹️ Δεν ξέρω αν φταίει η οθόνη που βάλανε. Είπαν ότι είναι η γνήσια. 

Υ.Γ. Που χάθηκες εσύ; Από εποχής Lumia έχεις να φανείς! 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα δεν λειτουργεί και δεν ξέρω τι φταίει. Όπως έγραψα παραπάνω δεν το είχα δοκιμάσει πριν που φορούσα την ευρωπαϊκή rom. Θα το κρατήσω έτσι μήπως και διορθωθεί μόνο του -αν και χλωμό- μιας και του έκανα ήδη τρεις φορές επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά και πάλι δεν λειτούργησε. Τέσπα, βαριέμαι να κάτσω να ξεκλειδώνω ξανά τη συσκευή και να ξαναφλασάρω την αρχική ευρωπαϊκή rom που φορούσε μόνο και μόνο για να δοκιμάσω αν λειτουργεί εκεί το double tap για αυτό και ρώτησα εδώ στο νήμα. Αναγκαστικά θα το κρατήσω έτσι με την Ινδονησιακή rom μιας και δε θέλω να χάσω τον xiaomi dialer που έχει την ηχογράφηση κλήσεων. Ενημερωτικά πάντως παρακολούθησα πολλά βιντεάκια στο youtube αλλά και διάφορα νήματα με την συγκεκριμένη συσκευή σε άλλα φόρουμ όπου χρήστες που έχουν/είχαν τη συσκευή αναφέρουν ότι το ξύπνημα της οθόνης με διπλό χτύπημα δεν λειτούργησε ποτέ out of the box απ' όταν το αγόρασαν. Υπάρχουν πάντως εφαρμογές στο store που κάνουν αυτή τη δουλειά αλλά τρώνε αρκετή μπαταρία. 

ΥΓ: Ναι χαθήκαμε φίλε @evris2013. Χαίρομαι πάντως που μου απάντησες και τα ξαναείπαμε. Να είσαι καλά. 🙂

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Katsaras_John,

σε μένα δουλεύει κανονικά το double tap.

Είμαι με τα παρακάτω:

1664388212527.thumb.jpg.f54b858da7a1d4438328e488e3b13da6.jpg

Edited by gkokki
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Katsaras_John said:

Και σε μένα δεν λειτουργεί και δεν ξέρω τι φταίει. Όπως έγραψα παραπάνω δεν το είχα δοκιμάσει πριν που φορούσα την ευρωπαϊκή rom. Θα το κρατήσω έτσι μήπως και διορθωθεί μόνο του -αν και χλωμό- μιας και του έκανα ήδη τρεις φορές επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά και πάλι δεν λειτούργησε. Τέσπα, βαριέμαι να κάτσω να ξεκλειδώνω ξανά τη συσκευή και να ξαναφλασάρω την αρχική ευρωπαϊκή rom που φορούσε μόνο και μόνο για να δοκιμάσω αν λειτουργεί εκεί το double tap για αυτό και ρώτησα εδώ στο νήμα. Αναγκαστικά θα το κρατήσω έτσι με την Ινδονησιακή rom μιας και δε θέλω να χάσω τον xiaomi dialer που έχει την ηχογράφηση κλήσεων. Ενημερωτικά πάντως παρακολούθησα πολλά βιντεάκια στο youtube αλλά και διάφορα νήματα με την συγκεκριμένη συσκευή σε άλλα φόρουμ όπου χρήστες που έχουν/είχαν τη συσκευή αναφέρουν ότι το ξύπνημα της οθόνης με διπλό χτύπημα δεν λειτούργησε ποτέ out of the box απ' όταν το αγόρασαν. Υπάρχουν πάντως εφαρμογές στο store που κάνουν αυτή τη δουλειά αλλά τρώνε αρκετή μπαταρία. 

ΥΓ: Ναι χαθήκαμε φίλε @evris2013. Χαίρομαι πάντως που μου απάντησες και τα ξαναείπαμε. Να είσαι καλά. 🙂

Εμένα λειτούργησε κανονικά out of the box το double Tap με ευρωπαϊκή ρομ. Με την αλλαγή οθόνης σταμάτησε. Εν το μεταξύ επειδή την αλλάζουν μαζί με το πλαίσιο, δεν βρήκαν ίδιο χρώμα και μου έβαλαν άλλο. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, gkokki said:

 

 

18 minutes ago, gkokki said:

Φιλε Katsaras_John,

σε μένα δουλεύει κανονικά το double tap.

Είμαι με τα παρακάτω:

1664388212527.thumb.jpg.f54b858da7a1d4438328e488e3b13da6.jpg

Edited 10 λεπτά πριν by gkokki

Κι εγώ αυτήν έχω. Δεν ξέρω αν θα έχουμε άλλη ενημέρωση λογισμικού. Πρέπει να τελείωσαν. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, Προς το παρόν βρήκα τη λύση εγκαθιστώντας τον Poco Launcher ακολουθώντας τα βήματα από αυτό το βίντεο. Το παράδοξο πάντως είναι ότι εγκαθιστώντας τον "ξύπνησε" και ο μαμά launcher της συσκευής, από την άλλη όμως διαπίστωσα διαφορετική προσέγγιση με τον κάθε launcher. Με τον μαμά launcher ξυπνάει η οθόνη με διπλό χτύπημα αλλά δεν κλείνει με διπλό χτύπημα και κλείνει μόνο από το κουμπί ενεργοποίησης ή κατεβάζοντας την κουρτίνα και πατώντας το εικονίδιο με το κλείδωμα οθόνης. Στον δε Poco launcher δουλεύει κανονικά πλέον το κλείδωμα και ξεκλείδωμα με διπλό πάτημα οπότε θα κρατήσω αυτόν.

Πληροφοριακά πριν το σκαλίσω τόσο πολύ είχα βρει λύση με την εξαιρετική και πανέμορφη εφαρμογή AOA: Always on Display η οποία μεταξύ των πολλών λειτουργιών έχει και λειτουργία glance για την συσκευή μας και με πολλές παραμετροποιήσεις κάνοντας την να νομίζεις ότι έχεις amoled οθόνη. 🙂

Προς το παρόν είμαι με την παρακάτω rom που έχει την ηχογράφηση κλήσεων και περιμένω να μου έρθει και μένα ota η ενημέρωση ασφαλείας Ιουλίου.

Screenshot_2022-09-29-08-50-25-004_com.android.settings.jpg

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί πρώην Lumiaκιδες, στο δικό μου το 8 pro δεν είχα θέμα με το double tap. Ούτε και τώρα με την 12.5.14. Μπορεί όντως να είναι και θέμα software.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, katsiletra said:

Αγαπητοί πρώην Lumiaκιδες, στο δικό μου το 8 pro δεν είχα θέμα με το double tap. Ούτε και τώρα με την 12.5.14. Μπορεί όντως να είναι και θέμα software.

Εγώ άλλαξα οθόνη και δημιουργήθηκε το πρόβλημα του double tap. Αλλιώς δεν είχα θέμα. Τώρα βέβαια άλλαξα συσκευή λόγο κλοπής. Οπότε το αποχαιρετώ το νήμα. Υπογραφή πως αλλάζεις εδώ, ξέρει κανεις; 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, katsiletra said:

Αγαπητοί πρώην Lumiaκιδες, στο δικό μου το 8 pro δεν είχα θέμα με το double tap. Ούτε και τώρα με την 12.5.14. Μπορεί όντως να είναι και θέμα software.

Ίσως, τι να πω, καθόλου απίθανο. Πάντως όπως έγραψα λίγο παραπάνω το double tap στην περίπτωση μου επανήλθε και στον μαμά launcher αφού εγκατέστησα τον Poco Launcher. Απλά όμως τώρα συμβαίνουν τα εξής:

1) Με τον εργοστασιακό launcher ξυπνάει η οθόνη με διπλό χτύπημα αλλά δεν κλείνει με διπλό χτύπημα. Η οθόνη όταν είναι ενεργή κλείνει μόνο από το κουμπί ενεργοποίησης ή κατεβάζοντας την κουρτίνα και πατώντας το εικονίδιο με το κλείδωμα οθόνης. Έτσι λειτουργεί και σε εσάς;; @katsiletra&@gkokki

2) Με τον Poco launcher δουλεύει πάντως κανονικά και το κλείδωμα και το ξεκλείδωμα με διπλό πάτημα. 🙂

42 minutes ago, evris2013 said:

Εγώ άλλαξα οθόνη και δημιουργήθηκε το πρόβλημα του double tap. Αλλιώς δεν είχα θέμα. Τώρα βέβαια άλλαξα συσκευή λόγο κλοπής. Οπότε το αποχαιρετώ το νήμα. Υπογραφή πως αλλάζεις εδώ, ξέρει κανεις; 

Κρίμα ρε φίλε @evris2013 που έχασες τη συσκευή. Ποιο κινητό πήρες ή σκέφτεσαι να πάρεις;

Η υπογραφή αλλάζει από εδώ: https://myphone.gr/forum/settings/signature/

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Katsaras_John said:

Ίσως, τι να πω, καθόλου απίθανο. Πάντως όπως έγραψα λίγο παραπάνω το double tap στην περίπτωση μου επανήλθε και στον μαμά launcher αφού εγκατέστησα τον Poco Launcher. Απλά όμως τώρα συμβαίνουν τα εξής:

1) Με τον εργοστασιακό launcher ξυπνάει η οθόνη με διπλό χτύπημα αλλά δεν κλείνει με διπλό χτύπημα. Η οθόνη όταν είναι ενεργή κλείνει μόνο από το κουμπί ενεργοποίησης ή κατεβάζοντας την κουρτίνα και πατώντας το εικονίδιο με το κλείδωμα οθόνης. Έτσι λειτουργεί και σε εσάς;; @katsiletra&@gkokki

2) Με τον Poco launcher δουλεύει πάντως κανονικά και το κλείδωμα και το ξεκλείδωμα με διπλό πάτημα. 🙂

Κρίμα ρε φίλε @evris2013 που έχασες τη συσκευή. Ποιο κινητό πήρες ή σκέφτεσαι να πάρεις;

Η υπογραφή αλλάζει από εδώ: https://myphone.gr/forum/settings/signature/

Ευχαριστώ για το λινκ.  Έχεις πμ. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Katsaras_John said:

Με τον εργοστασιακό launcher ξυπνάει η οθόνη με διπλό χτύπημα αλλά δεν κλείνει με διπλό χτύπημα.

 

Katsaras_John

εμένα η οθόνη και ενεργοποιείται και απενεργοποιείται με double tap

Edited by gkokki
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...