Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να προβώ στην αναβάθμιση ή να περιμένω λίγο ακόμα; τι αλλαγές έφερε το νέο λογισμικό;

edit : μου χάθηκε πάλι η ενημέρωση... Πατάω έλεγχος ενημερώσεων και μου βγάζει μόνο την υπάρχουσα 11.0.3.0 σταθερή;

τι έγινε; την αποσύρανε πάλι;

Edited by diamantis_69
Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Στο poco lancher στο μενου "αρχικη οθονη" εχει μια επιλογη "ενεργοποιηση αποθηκης εφαρμογων" τι ακριβως κανει ?????
Υπάρχει και στο Ρυθμίσεις - Πρόσθετα - Προσβασιμότητα ένα τέτοιο πράμα.

Δεν ξέρω τί κάνει.

Μήπως έχει να κάνει με το App Vault;

 

from my 1+6t

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Στο poco lancher στο μενου "αρχικη οθονη" εχει μια επιλογη "ενεργοποιηση αποθηκης εφαρμογων" τι ακριβως κανει ?????

Την έχει και στο στοκ Launcher της συσκευής. Αν το ενεργοποιήσεις με το διακόπτη και το απενεργοποιήσεις αμέσως μετά, σε λέει σε τι χρησιμεύει... δηλαδή σε λέει αν το απενεργοποιήσεις τι δε θα μπορείς να κάνεις! Οπότε από κει μπορεί να καταλάβεις σε τι χρησιμεύει. Εγώ δεν το κατάλαβα... :(

Σε βγάζει άλλη μια οθόνη αριστερά της κεντρικής όταν είναι ενεργοποιημένη.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Την έχει και στο στοκ Launcher της συσκευής. Αν το ενεργοποιήσεις με το διακόπτη και το απενεργοποιήσεις αμέσως μετά, σε λέει σε τι χρησιμεύει... δηλαδή σε λέει αν το απενεργοποιήσεις τι δε θα μπορείς να κάνεις! Οπότε από κει μπορεί να καταλάβεις σε τι χρησιμεύει. Εγώ δεν το κατάλαβα... :(

Σε βγάζει άλλη μια οθόνη αριστερά της κεντρικής όταν είναι ενεργοποιημένη.

Το app vault είναι παιδιά

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό το τύπου εφέ που κάνει πατώντας το πλήκτρο κλήσης το τσέκαρε κανείς; :)

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, η 11.0.2 QGGEUXM που έχει έρθει σε κάποιους είναι beta stable όπως λένε σε κάποια site? Στο δικό μου που είναι global έκδοση δεν έχει έρθει αναβάθμιση , είμαι με 11.0.6 PGGMIXM.
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, η 11.0.2 QGGEUXM που έχει έρθει σε κάποιους είναι beta stable όπως λένε σε κάποια site? Στο δικό μου που είναι global έκδοση δεν έχει έρθει αναβάθμιση , είμαι με 11.0.6 PGGMIXM.

Όσοι πήγαν στο Android 10 πήραν την 11.0.2. Το αποδεικνύει το πρώτο γράμμα μετά τον αριθμό (QPP...). Δεν νομίζω ότι είναι beta. Αν πας στο 10 θα σου έρθει κι εσένα η 11.0.2 προφανώς.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε βέβαια πως και το mi9t/mi9t pro redmi είναι και αυτά.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στις μπάντες δεν έχουν διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Στις μπάντες δεν έχουν διαφορά;

Ναι, η διαφορά είναι μόνο στην B20 και στο σήμα. Η μαμά ΧΙΑΟΜΙ πήρε τα Redmi K20 / Redmi K20 Pro, και τα βάφτισε Xiaomi Mi9T / Xiaomi Mi9T Pro αντίστοιχα, προσθέτοντας μόνο την B20 (800) για την Ευρώπη κυρίως.

Ειναι ακριβώς ίδια, μόνο που εξωτερικά έχουν διαφορετικό logo.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η διαφορά είναι μόνο στην B20 και στο σήμα. Η μαμά ΧΙΑΟΜΙ πήρε τα Redmi K20 / Redmi K20 Pro, και τα βάφτισε Xiaomi Mi9T / Xiaomi Mi9T Pro αντίστοιχα, προσθέτοντας μόνο την B20 (800) για την Ευρώπη κυρίως.

Ειναι ακριβώς ίδια, μόνο που εξωτερικά έχουν διαφορετικό logo.

Σχετικά με το αρχικό σου ποστ όταν παρουσίασες τη συσκευή.

Τα SAR EU είναι 1.00 και 1.46 αντίστοιχα για κεφάλι και σώμα. Εσύ τα έχεις πολύ πιο λίγο.

Αναφέρεις ότι έχει dual led φλας, ενώ σε όλα τα sites το έχουν ως ένα απλό led (αν κι εγώ σαν dual το βλέπω μέσα) εκτός κι αν είναι ένα μεγάλο φλας!

Επίσης παντού στα τεχνικά χαρακτηριστικά για το gps γράφουν ότι έχει και Galileo μέσα, ενώ εσύ δεν το έχεις βάλει μέσα.

Το USB C είναι και OTG ή όχι; Μόνο στο kimovil.com το αναφέρουν ότι είναι και OTG.

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-redmi-note-8-pro

Edit: Έχει και πιστοποίηση για προστασία από σκόνη και νερό!... (IP52)

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Εγώ μετά την αναβάθμιση σε Android 10 έχω το εξής πρόβλημα .Οι καινούριες φωτογραφίες που τραβάω , δεν εμφανίζονται στο εικονίδιο της προεπισκόπησης που είναι αριστερά από το κουμπί που τραβάμε τις φωτό . Αυτό συμβαίνει οταν έχω επιλέξει οι νέες φωτό να αποθηκεύονται στη sd card. Επίσης αν πάω στην gallery για να δω την φωτογραφία , αν έχω επιλέξει να αποθηκευτεί στην sd card , για κάποια ώρα είναι θολή και μου βγάζει μήνυμα ότι γίνεται επεξεργασία της φωτό . Αν γυρίσω σε αποθήκευση στην μνήμη του κινητού όλα είναι οκ. Έχει τύχει και σε κάποιον άλλο ?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by fagotistas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μια μικρή βοήθεια. Πως γίνεται να μην εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις στην οθόνη κλειδώματος? Για παραδειγμα, έρχεται μήνυμα από το Viber και ενώ η συσκευή είναι κλειδωμένη, γίνεται προεπισκόπηση του μηνύματος αλλά και του περιεχομένου. Αυτό πως μπορώ να το αποτρεψω? Γιατί με αυτό τον τρόπο μπορει ο καθένας που είναι κοντά στην συσκευή να διαβάζει τα μηνυματα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μια μικρή βοήθεια. Πως γίνεται να μην εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις στην οθόνη κλειδώματος? Για παραδειγμα, έρχεται μήνυμα από το Viber και ενώ η συσκευή είναι κλειδωμένη, γίνεται προεπισκόπηση του μηνύματος αλλά και του περιεχομένου. Αυτό πως μπορώ να το αποτρεψω? Γιατί με αυτό τον τρόπο μπορει ο καθένας που είναι κοντά στην συσκευή να διαβάζει τα μηνυματα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ειδοποιήσεις, ειδοποιήσεις οθόνης κλειδώματος, διαμόρφωση

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Εγώ μετά την αναβάθμιση σε Android 10 έχω το εξής πρόβλημα .Οι καινούριες φωτογραφίες που τραβάω , δεν εμφανίζονται στο εικονίδιο της προεπισκόπησης που είναι αριστερά από το κουμπί που τραβάμε τις φωτό . Αυτό συμβαίνει οταν έχω επιλέξει οι νέες φωτό να αποθηκεύονται στη sd card. Επίσης αν πάω στην gallery για να δω την φωτογραφία , αν έχω επιλέξει να αποθηκευτεί στην sd card , για κάποια ώρα είναι θολή και μου βγάζει μήνυμα ότι γίνεται επεξεργασία της φωτό . Αν γυρίσω σε αποθήκευση στην μνήμη του κινητού όλα είναι οκ. Έχει τύχει και σε κάποιον άλλο ?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επανέρχομαι στο θέμα , και να ζητήσω συγγνώμη από την ομάδα , καθώς από ότι φαίνεται , δεν είναι θέμα αναβάθμισης , καθώς από ότι κατάλαβα τελικά , αυτό άρχισε να συμβαίνει καμμιά δεκαριά μέρες τώρα , και όχι μετά την αναβάθμιση. Οπότε κάποιο θέμα υπάρχει με την sd card...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε βέβαια πως και το mi9t/mi9t pro redmi είναι και αυτά.

Μισό...

Άρα η Mi σειρά της Xiaomi έχει μόνο Mi9, Mi9se, Mi9 lite.

Τα Mi9T και Mi9T Pro είναι RedMι, που είναι sub-brand της Xiaomi.

Σωστά;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μισό...

Άρα η Mi σειρά της Xiaomi έχει μόνο Mi9, Mi9se, Mi9 lite.

Τα Mi9T και Mi9T Pro είναι RedMι, που είναι sub-brand της Xiaomi.

Σωστά;

 

Oχι ακριβως αλλα επι της ουσιας ναι. Το "οχι ακριβως" το εγραψα γτ εχουν διαφορετικη μεταχειριση απο τα redmi σε πολλους τομεις.

πχ πηραν απο τους πρώτους android 10, υποστηριζουν 4g+ (σε αντιθεση με τα περισσοτερα redmi), διαφορετικο ταργκετ γκρουπ (λογω τιμης).

Link to comment
Share on other sites

Μισό...

 

Άρα η Mi σειρά της Xiaomi έχει μόνο Mi9, Mi9se, Mi9 lite.

 

Τα Mi9T και Mi9T Pro είναι RedMι, που είναι sub-brand της Xiaomi.

 

Σωστά;

Έτσι ακριβώς είναι, βέβαια δεν είναι απλά redmi αλλά τούρμπο εκδόσεις

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό το τύπου εφέ που κάνει πατώντας το πλήκτρο κλήσης το τσέκαρε κανείς; :)

Σε μένα δεν κάνει κάποιο εφέ. Ούτε οπτικό ούτε ηχητικό!

Έτσι ακριβώς είναι, βέβαια δεν είναι απλά redmi αλλά τούρμπο εκδόσεις

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά τούρμπο έχει και το Note 8 pro!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Εμένα που μου ήρθε δυο φορές η ενημέρωση και δεν την έκανα, γιατί περίμενα να δω εντυπώσεις από όσους την έκαναν και τώρα δεν μου έρχεται, τι να κάνω;

Την πρώτη φορά την αποσύρανε, την δεύτερη όμως φορά που ήρθε,γιατί δεν μου τη βγάζει πια στις ειδοποιήσεις;

Είμαι με 11.0.3.0 σταθερή global

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Εμένα που μου ήρθε δυο φορές η ενημέρωση και δεν την έκανα, γιατί περίμενα να δω εντυπώσεις από όσους την έκαναν και τώρα δεν μου έρχεται, τι να κάνω;

Την πρώτη φορά την αποσύρανε, την δεύτερη όμως φορά που ήρθε,γιατί δεν μου τη βγάζει πια στις ειδοποιήσεις;

Είμαι με 11.0.3.0 σταθερή global

Προσωπικά κανένα πρόβλημα με την αναβάθμιση στο 10.

Το MIUI κατέβηκε στο 11.0.2.0 όμως. Δεν ξέρω γιατί. Σε όλους έγινε αυτό περνώντας το 10!

Αλλά η συσκευή δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κανένα πρόβλημα με την αναβάθμιση στο 10.

Το MIUI κατέβηκε στο 11.0.2.0 όμως. Δεν ξέρω γιατί. Σε όλους έγινε αυτό περνώντας το 10!

Αλλά η συσκευή δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα.

Το πρόβλημα είναι ότι απέρριψα δυο φορές την ειδοποίηση της ενημέρωσης και τώρα δεν μου ξαναβγαίνει να την κάνω.

Περίμενα εντυπώσεις από όσους την έκαναν, να μας πούν τι διαφορά είδαν και τι αλλαγές φέρνει...αλλά κανείς δεν ανέφερε τίποτα.

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Δεν φέρνει και κάτι σπουδαίο για αυτό ίσως. Κάποια μικροπράγματα στη καθημερινή χρήση μόνο. Τα οποία θα τα καταλάβεις μετά.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μετά την αναβάθμιση σε Android 10 δεν λειτουργεί η εφαρμογή του Vodafone WiFi calling. Επικοινώνησα με Voda και μου είπαν ότι ετοιμάζουν τη νέα εφαρμογή που θα υποστηρίζει το τελευταίο Android 10 και σε λίγο χρόνο θα είναι διαθέσιμη...
Link to comment
Share on other sites

Ο αντικαταστάτης της συσκευής μας με Mediatek!!!

https://techmaniacs.gr/tha-kykloforisei-redmi-note-9-pro-max-me-mediatek-dimensity-800/

... αλλά και Snapdragon!!

https://www.gsmarena.com/redmi_note_9_pro_alleged_specs_leak-news-41902.php

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μετά την αναβάθμιση σε Android 10 δεν λειτουργεί η εφαρμογή του Vodafone WiFi calling. Επικοινώνησα με Voda και μου είπαν ότι ετοιμάζουν τη νέα εφαρμογή που θα υποστηρίζει το τελευταίο Android 10 και σε λίγο χρόνο θα είναι διαθέσιμη...
δεν θέλει καν την εφαρμογή για να λειτουργεί το Wifi Calling.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...