Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεκτό, αλλά να το ξανά δούμε λίγο το θέμα. Ας το πάμε απ την αρχή.

Στη Βουλγαρία χρησιμοποιούν την Β1 και Β3 για το 4G τους, στην Ελλάδα την Β3 και Β20 και σε κάποιες περιπτώσεις την Β7 αλλά σπάνια.

 

Οπότε, με τη Βουλγαρία έχουμε κοινή την Β3, μέχρι εδώ καλά;

 

Πάμε τώρα, αν θεωρήσουμε πως στην Βουλγαρία παίζουν καλύτερα και παντού με την Β1 και έχουν 4G+ είναι ωραίοι και αποδίδει και έτσι είχες και συ plus, αν στην Ελλάδα λοιπόν για τον χψ λόγο δεν κλειδώνουν στη Β3 αλλά στη πολυπόθητη Β20 και τα redmi οποιαδήποτε σειράς δεν παίζουν στη Β20 γτ η xiaomi μας έχει κλειδωμένη αυτή τη συχνότητα, τότε κακός πουλάνε υποτίθεται Global version και κακός βγήκε η info quest και ειπε πως όλα της τα μοντέλα έχουν και την Β20.

 

 

Και επανέρχομαι σε αυτό που είπα παλιότερα, ίσως λοιπόν κάποιοι πιστεύουν πως έχουν Global γτ δεν δέχομαι να υπάρχει σκευωρία απο πίσω.

Εκτός και μας πουλάνε φούμαρα και θα πρέπει να δούμε και την επίσημη τοποθέτηση του επίσημου αντιπροσώπου :)

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι ότι για κάποιο λόγο, στην Ελλάδα τα Xiaomi δεν έχουν 4g+

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπα. Αν τα redmi έχουν κλειδωμένη την Β20, λογικό είναι να μην έχεις 4G+

 

Αλλά ξανά λέω. πως το RN8P έχει κλειδώσει σε μένα plus στην Πατησίων.

Θες ήταν απο Β3 θες γτ είναι ξεκλείδωτη η Β20 έπιασε. Τώρα, ξανά λέω, επειδή αρκετά βαπτίζονται Global ενώ δεν είναι ίσως και εκεί υπάρχει η παρανόηση ή όντως πετάει αναβαθμίσεις ξέρω γω η Xiaomi (ακραίο) στην Ελλάδα και κλειδώνει το plus

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατώμαι το 4g+ είναι συνδυασμός bands. Δηλαδή δεν στηρίζεσαι σε μία μόνο μπάντα. Δεν τα ξέρω και καλά... κάποτε τα είχα διαβάσει αλλά τώρα δεν τα θυμάμαι.

 

Ακόμη το Mi8 τους πρώτους μήνες δεν είχε 4g+ στην Ελλάδα αλλά βγάλαν αργότερα update που μετά έπαιζε κανονικά (τουλάχιστον αυτό είχα διαβάσει). Δεν γνωρίζω ακριβώς τι παίζει αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι τα redmi στην Ελλάδα δεν έχουν 4g+.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό είπα. Αν τα redmi έχουν κλειδωμένη την Β20, λογικό είναι να μην έχεις 4G+

 

Αλλά ξανά λέω. πως το RN8P έχει κλειδώσει σε μένα plus στην Πατησίων.

Θες ήταν απο Β3 θες γτ είναι ξεκλείδωτη η Β20 έπιασε. Τώρα, ξανά λέω, επειδή αρκετά βαπτίζονται Global ενώ δεν είναι ίσως και εκεί υπάρχει η παρανόηση ή όντως πετάει αναβαθμίσεις ξέρω γω η Xiaomi (ακραίο) στην Ελλάδα και κλειδώνει το plus

 

Έλα μου ντε. Αν είχες μονιμα + θα έλεγα ότι ίσως αλλαξε η πολιτική της εταιρείας. Αλλά για μια στιγμή είναι κουλό. Εκτός αν λες οτι έχεις μόνιμα +. Αν ναι, κάνε ενα speed test να το σιγουρεψουμε οτι όντως εχεις κλειδώσει σε + (εκτός αν δεν έχεις data οπότε άστο).

Link to comment
Share on other sites

Οχι, για να εμφανιστεί το 4G+ πρέπει το κινητό να κλειδώσει στην 800ρα (Β20) ο συνδυασμός που διάβασες είναι πως, το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο στην 1800 (Β3) + 800 (Β20) δλδ είναι σε 4G δίκτυο και όποτε βρει κενή θέση ή ευκαιρία κλειδώνει σε 4G+ ή κλειδώνει στην 800ρα αλλά δεν έχει επαρκής ταχύτητα για να δώσει αυτό το άτιμο το plus.

 

Τώρα για να τα βάλουμε όλα στη θέση τους, μιλώντας πάντα για το κινητό αυτό και ξεχνάμε τι πως και γιατί γινόταν στα παλιότερα redmi.

 

Το λοιπόν, για να έχεις 4G+ πρέπει η συσκευή να έχει FDD-LTE ΚΑΙ ΟΧΙ TDD-LTE

Το λοιπόν, τα specs είναι μετρημένα κουκιά, το πρώτο RN8P είναι σε TDD το Global RN8P είναι σε FDD. Αν λοιπόν έχουμε συσκευή με FDD έχουμε και 4G+ στη συσκευή αυτή. Τώρα πολλοί μπορεί να μην έχουν καν ενεργοποιήσει το LTE τους (ανάλογα τον παροχο) ή έχουν άλλα apn.

 

Απο το επίσημο site την xiaomi στα specs του τηλεφώνου αναφέρει πως η Global είναι και έχει B20 με FDD-LTE

 

https://www.mi.com/global/redmi-note-8-pro/specs

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Το note 7 έχει τα ίδια specs αλλα κανείς στην Ελλάδα δεν πιανει 4g+ ,γιατί είναι κλειδωμένα τα δίκτυα και είναι θέμα αδειών.Εξωτερικο μια χαρά πιανουν 4g+ και το 7 και το 8 pro,τσεκαρισμενο από πολλούς , με μεγαλύτερες ταχύτητες.Δεν είναι θέμα global ,ούτε ρυθμισεων του κινητού δυστυχώς.Ελεγα μήπως με τον mtk στο 8 pro άλλαζε κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Ποια δίκτυα ρε αδερφέ είναι κλειδωμένα στην Ελλάδα; Αν ήταν κλειδωμένα πως άλλες εταιρείες έχουν 4G+?

 

Για να πιάσεις 4G+ πρέπει να είναι CA το κινητό, να μπορεί να συνδυάσει 2 μπάντες μαζί ή 3.

 

Το RN7P όπως και το RN8P είναι 3CA, οπότε σημαίνει πως έχει την δυνατότητα να πιάσει 4plus.

Πάντως και μόνο με 20hz πιάνει κάποιος 4g+ πχ η 1800 μπάντα. Με Β20 στάνταρ, αλλά σου λεω και συνδυαστικά, απο τα specs που δίνει θα πρεπε να πιάνει.

 

Επίσης με το κωδικό αυτό βλέπει κάποιος τις μπάντες * # * # 3646633 # * # *

 

και στο παρακάτω xda γράφει ενας πως μέσα απ αυτό το menu δείχνει πως υπάρχει LTE CA και την επιλογή on/off

 

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-8-pro/help/carrier-aggregation-band-combinations-t4018485/amp/

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Η global εκδοση εχει την b20. Δείτε το στο engineer mode ( *#*#3646633#*#* ) .

Το θεμα ειναι να μπορεί να κανει carrier aggregation, να συνδεθει ταυτοχρονα σε 2 ή 3 μπάντες αναλογα τον παροχο για να δωσει το plus στο 4g. Με cosmote το rn8pro μου ειναι συνδεδεμένο στη 1800 και απλο 4g μου δειχνει η εφαρμογή netmonster. H εφαρμογη network cell info μου δείχνει το ιδιο, αραια και πού κανα γειτονικο cell location ιδιας ή διαφορετικης μπαντας,στις οποιες περιλαμβανεται και η 800αρα.

Αν βγαλω ομως τη σιμ και τη βαλω στο mi mix 2s μου, το netmonster το δειχνει 4g+,συνδεδεμενο ταυτοχρονα σε 1800+800+2600. Το network cell info το εχει επίσης 4g+ και δειχνει επισης πολλα γειτονικα cell locations.

Συμπεραινω οτι το rn8pro υποστηριζει μεν την μπαντα b20 για 4g σε ολες τις εταιρείες στην ελλαδα,αλλα δε φαινεται να μπορει με το παρον firmware,drivers κτλ να κανει συνενωση τις μπαντες της κοσμοτε και να δωσει 4g+ . Ισως ομως να οφειλεται και στο οτι δεν εχει τοσο καλο σημα οσο το mix2s, το οποίο βλεπει περισσοτερα cell locations,δλδ σε αλλα σημεια να μπορει να κανει ca,αλλα αυτο πρεπει να δοκιμαστει. Επισης οι φιλοι που ειδαν 4g+ καπου μπορεί ειτε να οφειλεται στο οτι βρεθηκαν σε σημειο με πολλες κεραιες κοντα αν υποθεσουμε οτι οντως κανει ca ή να ηταν σε καποιο αλλο παροχο που συνδυαζει διαφορετικες μπάντες ή και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το συμπέρασμα είναι πως πιάνει 4G+ σωστά;

Άσχετα αν δεν μπορεί πιθανόν να τα συνδέσει σωστά ή να τα διαχειριστεί...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του * # * # 3646633 # * # * ενεργοποίησα όλες τις επιλογές και επανήλθε τo dual standbyστις SIM. Δεν ξέρω αν ευθύνεται αυτό ή αν είναι τυχαίο.3c0360e24b9b6b3dfe6270673505134b.jpg
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Αν το eshop που θα το πάρεις από Ελλάδα δεν έχει φυσικό κατάστημα ,να το πάρεις από Κίνα ,αν έχει να το πάρεις από εδώ με κλειστά μάτια και εφόσον έχεις επιλογή απαλλαγής ΦΠΑ δεν βλέπω κανέναν λόγω αγοράς του κινητού από κινα,.Εγώ πάντως βλέπω στο Σκρουτζ φυσικά καταστήματα που το έχουν το κινητό ετοιμοπαταδοτο και με την μείωση ΦΠΑ θα σου βγει το ίδιο με Κίνα και θα έχεις και κάποια σχετική εγγύηση,υπόψιν αν το πάρεις από Κίνα και έχει κάποιο θέμα θα έχεις να κάνεις με Κίνα με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Καλημέρα, το μαγαζί έχει φυσικό κατάστημα. Έχω στείλει τα σχετικά έγγραφα και περιμένω. Αν πάνε όλα καλά σε καμιά δεκαριά μέρες θα ξέρω. Τόσο διάστημα λέει θέλει για την ταυτοποίηση. Απ' ότι διαβάζω γενικά τα καταστήματα ψάχνουν δικαιολογίες για να αποφύγουν την τιμολόγηση με απαλλαγή ΦΠΑ. Όπως πχ ζητάνε τα έγγραφα να έχουν ημερομηνία εκτύπωσης την ίδια μέρα με την ημερομηνία παραγγελίας. Εγώ επειδή προσπαθούσα από τη Δευτέρα να το παραγγείλω σε άλλο κατάστημα το οποίο τελικά μου απάντησε μετά από δύο μέρες ότι δεν έχει διαθεσιμότητα, ένα άλλο δε δεχόταν την παραγγελία καθόλου, αυτά που τους έστειλα έχουν 2 μέρες διαφορά. Δυστυχώς δε μπορούσα να τα τυπώσω ξανά την ίδια μέρα λόγω φόρτου εργασίας. Οπότε θα δούμε τι θα γίνει. Περιμένω, αλλά αν μου πουν δε γίνεται δε θα ασχοληθώ άλλο με το νόμο αυτό και θα το πάρω από Κίνα.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Ποια δίκτυα ρε αδερφέ είναι κλειδωμένα στην Ελλάδα; Αν ήταν κλειδωμένα πως άλλες εταιρείες έχουν 4G+?

 

Για να πιάσεις 4G+ πρέπει να είναι CA το κινητό, να μπορεί να συνδυάσει 2 μπάντες μαζί ή 3.

 

Το RN7P όπως και το RN8P είναι 3CA, οπότε σημαίνει πως έχει την δυνατότητα να πιάσει 4plus.

Πάντως και μόνο με 20hz πιάνει κάποιος 4g+ πχ η 1800 μπάντα. Με Β20 στάνταρ, αλλά σου λεω και συνδυαστικά, απο τα specs που δίνει θα πρεπε να πιάνει.

 

Επίσης με το κωδικό αυτό βλέπει κάποιος τις μπάντες * # * # 3646633 # * # *

 

και στο παρακάτω xda γράφει ενας πως μέσα απ αυτό το menu δείχνει πως υπάρχει LTE CA και την επιλογή on/off

 

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-8-pro/help/carrier-aggregation-band-combinations-t4018485/amp/

Λέγοντας κλειδωμενα και λάθος δικό μου που το έγραψα έτσι εννοώ ότι η xiaomi δεν έχει δώσει τις άδειες στην σειρά redmi για να μπορούν να κάνουν οι συσκευές carrier aggregation ,ενώ υποστηρίζουν τα προτοκολλα lte-a κανονικά.Το ίδιο ισχύει και με το 7 ,όταν πήγα Βουλγαρία είχα κανονικα gplus με το που πέρασα τα σύνορα με γύρισε σε 4g,οπότε ναι μεν υποστηρίζει lte-a ,αλλά αν μένεις Ελλάδα δεν έχεις.Η εταιρεία έχει κλειδωμένες τις δυνατότητες να μπορεί το κινητό να κάνει συγχώνευση διαφορετικών μπαντων ,δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς και είναι πολύ κρίμα γιατί οι επεξεργαστές και ο mdt και ο sd έχουν την δυνατότητα να το κάνουν και έχουν πολύ καλά specs.Ισως υπάρχει κάποια c- rom που να μπορείς,ίσως και με κάποιο μελλοντικό update κάποια στιγμη.Το μόνο μικρό ψεγάδι του κινητού,κατά τα άλλα το βρίσκω μια πάρα πολύ τίμια ,ολοκληρωμενη και vfm επιλογή .

Link to comment
Share on other sites

Και σε αλλη περιοχη στο κεντρο Αθήνας,ενω βλεπει και αλλες μπαντες, μεταξυ των οποιων και την 800, δεν τις κανει aggregate. Ετσι,ειμαι με σκετο 4g,περιπου 30-35 mbps
Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο on απο προεπιλογη,αλλα δυστυχως δεν εχει αποτελεσμα...
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα και το Ελένξα και εγώ είναι ενεργό αλλά δεν πιάνει,κάτι άλλο άσχετο μιας και έψαξα τις ρυθμίσεις το WiFi calling το δείχνει off αλλά στις ρυθμίσεις το δείχνει ενεργό,άρα δουλεύει?
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα και το Ελένξα και εγώ είναι ενεργό αλλά δεν πιάνει,κάτι άλλο άσχετο μιας και έψαξα τις ρυθμίσεις το WiFi calling το δείχνει off αλλά στις ρυθμίσεις το δείχνει ενεργό,άρα δουλεύει?
Πρέπει να γίνει ενεργοποίηση πρώτα από την εταιρεία που είσαι ,μετά στο τηλέφωνο και μετά θα σου βγάλει το εικονίδιο και θα δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ενεργοποιείτε μια φορά? Κάθε συσκευή θέλει ξανά? Την επιλογή από το συγκεκριμένο μενού πρέπει να τό αλλάξω?
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά το κάνεις ενεργοποίηση στον παροχο σου.

 

Εμένα μου έχει βγει το VoLTE δίπλα απ το 4G.

 

Αυτό που παρατηρώ είναι πως είναι λίγο μπέρδεμα η όλη φάση.

 

Αν θεωρήσουμε πως όντως για τον χψ λόγο η Xiaomi έχει επιλέξει να έχει κλειδωμένο το CA γτ δεν ισχύει και στις άλλες χώρες αλλά μόνο στην Ελλάδα; Αφού Αν παω στη Βουλγαρία πχ με το 8ρι όπως λέτε θα έχω 4G+, εγώ σε θέμα ρυθμίσεις δεν αλλάζω κάτι, οπότε τι είναι κλειδωμένο;

 

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, επίσης αφού είναι κλειδωμένο γτ υπάρχουν αναφορές πως εχουν δει 4G+ στην Ελλάδα;

 

Ασε τη δικιά μου αναφορά, πες είμαι τρολλ εγώ και το είπα έτσι. Οι άλλοι πως και είδαν 4G+

 

 

Πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω την όλη φάση...

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ενεργοποιείτε μια φορά? Κάθε συσκευή θέλει ξανά? Την επιλογή από το συγκεκριμένο μενού πρέπει να τό αλλάξω?
Μια φορά στην ίδια κάρτα,αν το έχεις ενεργοποιησει στην εταιρεία θα πας στον dialer και θα πατήσεις *#*#869434#*#* θα κοιτάξεις να βγάλει το μήνυμα vowifi carrier check was disabled μετά επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά το κάνεις ενεργοποίηση στον παροχο σου.

 

Εμένα μου έχει βγει το VoLTE δίπλα απ το 4G.

 

Αυτό που παρατηρώ είναι πως είναι λίγο μπέρδεμα η όλη φάση.

 

Αν θεωρήσουμε πως όντως για τον χψ λόγο η Xiaomi έχει επιλέξει να έχει κλειδωμένο το CA γτ δεν ισχύει και στις άλλες χώρες αλλά μόνο στην Ελλάδα; Αφού Αν παω στη Βουλγαρία πχ με το 8ρι όπως λέτε θα έχω 4G+, εγώ σε θέμα ρυθμίσεις δεν αλλάζω κάτι, οπότε τι είναι κλειδωμένο;

 

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, επίσης αφού είναι κλειδωμένο γτ υπάρχουν αναφορές πως εχουν δει 4G+ στην Ελλάδα;

 

Ασε τη δικιά μου αναφορά, πες είμαι τρολλ εγώ και το είπα έτσι. Οι άλλοι πως και είδαν 4G+

 

 

Πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω την όλη φάση...

Δεν μπορεί να κάνει 3 carrier aggregation και όντως σε κανένα redmi δεν κάνει ,αν πας σε σε mi πχ πιάνει κανονικά ,τώρα τι και πώς είναι μεγάλο θέμα,το ότι είδες στιγμιαία το εικονίδιο δεν αμφισβητείτε αλλά αυτό δεν λέει και πολλά ,ίσως ήταν τυχαίο,ίσως ήταν σφάλμα δεν ξέρω ,αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί μόνιμα και να πιάνεις και καλές ταχύτητες και με λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας δυστυχώς. Edited by highland1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μιλάμε για την περίπτωση όπου έχεις ενεργό το 4G plus. Ας πούμε σε μένα τώρα με το OnePlus 7 έχω κανονικά 4G plus. Όταν όμως είχα το redmi note 7 ή mi a3 δεν είχα 4G plus

 

Τώρα αν άλλαξε κάτι στο redmi note 8 pro δεν το γνωρίζω. Αν και το πιθανότερο είναι να ισχύουν τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Το 4g plus χρειάζεται ενεργοποίηση μέσω ρυθμίσεων;

Δεν είναι σε όλες τις συσκευές ενεργοποιημενο;

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το 4g plus χρειάζεται ενεργοποίηση μέσω ρυθμίσεων;

Δεν είναι σε όλες τις συσκευές ενεργοποιημενο;

 

Ο rackal εννοει απο το παροχο.

 

Προφανως οσοι μιλαμε για το θεμα περι redmi το εχουμε ηδη ενεργοποιήσει και σε αλλες συσκευές έχουμε κανονικα 4g+. ;) Εγω ας πουμε στην Ελλάδα ειχα 4g+ κανονικά σε lg g7, 1+7, 1+6t, htc u11, mix 2s κλπ. Αντίθετα δεν είχα ποτέ σε rn7, mi a3 (που ουσιαστικά οικονομικό μοντέλο ειναι), rn5 κλπ.

 

Να επαναλάβω ότι ούτε το Mi8/mix 2s είχε + από την αρχή στην Ελλάδα. Ενεργοποιήθηκε αργότερα με update. Τις τεχνικές λεπτομέρειες δεν τις γνωρίζω, αλλά ξέρω με σιγουριά ότι η xiaomi κάνει αυτή τη διάκριση μεταξύ οικονομικών συσκευών και premium.

 

Οπότε εφόσον ούτε εσείς βλέπετε 4g+ (εκτός από μια στιγμή που έτυχε να σας δειξει +), δεν νομίζω να αξίζει να παιδευτείτε άλλο με το ζήτημα. :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...