Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το εικονίδιο 4g+ πάντως, δεν έχει εμφανιστεί στο δικό μου κινητό και μάλιστα σε κεντρικά σημεία της Θεσσαλονίκης που λογικά έχει.

Εμφανίζει 4g χωρίς το +

Χρειάζεται μήπως να κάνω κάτι από τις ρυθμίσεις;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα redmi (για να μην πω τα περισσοτερα κινητα της xiaomi) συνήθως δεν έχουν 4g+ στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Τα redmi (για να μην πω τα περισσοτερα κινητα της xiaomi) συνήθως δεν έχουν 4g+ στην Ελλάδα.

Αυτό ξέρω κι εγώ.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα redmi (για να μην πω τα περισσοτερα κινητα της xiaomi) συνήθως δεν έχουν 4g+ στην Ελλάδα.
Αυτό ξέρω και εγώ ,είπα μήπως καταλάθος από θαύμα και επειδή είναι mtk έχει άλλα βλέπω δεν.
Link to comment
Share on other sites

καποιο τζαμι καλης ποιοτητας εχει να προτεινει κανεις χωρις να κανει 20 plus ευρω? απο πλαισιο 12ευρω πηρα ενα μαζι με το κινητο και εχει γινει χαλια (ραγισματα) με 2 πεσιματα μεσα στο αμαξι,σε κινεζομαγαζο που πηγα σημερα (σε αλλες συσκευες που εχω παρει ειχα μεινει πολυ ικανοποιημενος) αλλα ειχε ενα στυλ το οποιο πιανει φουλ οθονη και στο κατω μερος εχει μαυρο πλαισιο που κρυβει λιγο οθονη.
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου δε δειχνει 4g+ , μονο 4g. Η ιδια sim στο mi mix 2s βγαζει 4g+ .

 

Γυαλι ενα φθηνο πηρα απο καποιο μαγαζι Αθήνα. Δε βαζω full face , γιατί χρησιμοποιω θηκες και λογικα θα το σηκώνουν. Απ την αλλη τα απλα γυαλια συνηθως αφηνουν μεγάλα περιθωρια ακαλυπτα και αισθητικά ειναι ασχημα,για μενα το ζητουμενο ειναι η προστασία. Δεν ξερω για τα επωνυμα γυαλια τις ποιοτητες τους, εβαλα το πιο φθηνο που βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Σε παλιοτερα xiaomi κινητα που ειχα το ξυπνητηρι δουλευε και με απενεργοποιημενη συσκευη.Εδω τωρα το αφαιρεσανε και χτυπαει μονο με ανοιχτο κινητο,ή μου ξεφευγει καποια ρυθμιση?
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις ενεργοποιήσει το ''switch to speaker automatically'' όταν απομακρύνεις το αυτί σου από το τηλέφωνο.

Πάς settings / additional settings / accessibility / και τέρμα κάτω απενεργοποιείς το ''switch to speaker automatically''.

Αφού τα έκανα όλα και πίστευα ότι ξεμπερδεψα ξαφνικά πάλι τα ίδια. HD και ο συνομιλητής σε ανοικτή ακρόαση. Πολύ ενοχλειτικο. Πάω να ξανακάνω όλη την διαδικασία από την αρχή αλλά η επιλογή δεν είναι ενεργοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα έκανα όλα και πίστευα ότι ξεμπερδεψα ξαφνικά πάλι τα ίδια. HD και ο συνομιλητής σε ανοικτή ακρόαση. Πολύ ενοχλειτικο. Πάω να ξανακάνω όλη την διαδικασία από την αρχή αλλά η επιλογή δεν είναι ενεργοποιημένη.

 

Έχεις ενεργό το talk back?

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω βίντεο δείχνει τον τρόπο να ρυθμίσει κάποιος το 4G και πάνω δεξιά φαίνεται και το σήμα 4G +.

 

 

Εγώ έπιασα 4G + στην Πατησίων με VODAFONE, σε κανένα άλλο μέρος δεν ξανά είδα το 4G+

 

Ίσως παίζει και ρόλο πως διαχειρίζεται τις κεραίες.

 

Επίσης στο Quora που ξανά κοίταξα για επιβεβαίωση μήπως υπάρχει διαφορά σε κάποια έκδοση λέει πως στην GLobal στηρίζει και dual 4G LTE

 

Μήπως εσείς δεν έχετε την Global με την B20;

Ή μήπως κάποιοι πουλάνε και καλά Global αλλά δεν είναι;

 

Υπάρχει πρόγραμμα που δείχνει τις μπάντες αλλά δεν θυμάμαι ποιο για να το προτείνω ή να το δοκιμάσω.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Σε παλιοτερα xiaomi κινητα που ειχα το ξυπνητηρι δουλευε και με απενεργοποιημενη συσκευη.Εδω τωρα το αφαιρεσανε και χτυπαει μονο με ανοιχτο κινητο,ή μου ξεφευγει καποια ρυθμιση?

 

Το σωστό είναι να ΜΗΝ δουλεύει το ξυπνητήρι αν η συσκευή είναι απενεργοποιημένη. Αυτό είναι και το νόημα της απενεργοποίησης: πως είσαι σίγουρος ότι η συσκευή έκλεισε ολοκληρωτικά και δεν τρέχει κάτι στο bios με κίνδυνο κάποιος ιός ή κάποιος εξ αποστάσεως να αποκτήσει πρόσβαση. Αν θέλεις να μην ξοδεύεις μπαταρία το βάζεις σε πτήση και βάζεις κανονικά το ξυπνητήρι σου.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να ΜΗΝ δουλεύει το ξυπνητήρι αν η συσκευή είναι απενεργοποιημένη. Αυτό είναι και το νόημα της απενεργοποίησης: πως είσαι σίγουρος ότι η συσκευή έκλεισε ολοκληρωτικά και δεν τρέχει κάτι στο bios με κίνδυνο κάποιος ιός ή κάποιος εξ αποστάσεως να αποκτήσει πρόσβαση. Αν θέλεις να μην ξοδεύεις μπαταρία το βάζεις σε πτήση και βάζεις κανονικά το ξυπνητήρι σου.

 

Aρες-μαρες κουκουναρες....Ανεφερα εγω καθολου το θεμα μπαταρια,BIOS κλπ??Ρωτησα σε απλα Ελληνικα γιατι το κινητο δεν χτυπαει το ξυπνητηρι οταν ειναι ανενεργο,οταν ο κανονας στα Xiaomi ειναι αυτος και αν υπαρχει καποια ρυθμιση που μου διαφευγει...Αν ξερετε απαντηστε,αλλοιως μην γραφετε κατι απλως για να το παιξετε "εξπερ"...Και φυσικα ξερω οτι χτυπαει σε flight mode....

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Aρες-μαρες κουκουναρες....Ανεφερα εγω καθολου το θεμα μπαταρια,BIOS κλπ??Ρωτησα σε απλα Ελληνικα γιατι το κινητο δεν χτυπαει το ξυπνητηρι οταν ειναι ανενεργο,οταν ο κανονας στα Xiaomi ειναι αυτος και αν υπαρχει καποια ρυθμιση που μου διαφευγει...Αν ξερετε απαντηστε,αλλοιως μην γραφετε κατι απλως για να το παιξετε "εξπερ"...Και φυσικα ξερω οτι χτυπαει σε flight mode....

Ζητώ συγνώμη, δεν ήθελα να σε μειώσω με την απάντησή μου. Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω κάνει "παραγγελία" σε ένα ιντερνετικό μαγαζί και το βάζω σε εισαγωγικά καθώς πρόκειται για παραγγελία με απαλλαγή ΦΠΑ λόγω άρθρου 39α οπότε δεν ξέρω τι θα γίνει αφού θα ενημερωθώ μετά από 10 εργάσιμες εάν τα έγγραφα που έχω στείλει είναι εντάξει. Με βάση αυτό το κινητό θα μου βγει 170€, το πολύ 180€. Από την άλλη με κουπόνι από την Κίνα στα γνωστά μαγαζιά θα μου βγει επίσης στα 180€. Τι διαφορά έχουν αυτές οι συσκευές μεταξύ τους? Από πού είναι καλύτερα να παραγγείλω ανάμεσα σε αυτές τις δύο επιλογές? Όταν το κινέζικο λέει shipping 6-14 ημέρες εννοεί ότι τότε θα παραλάβω ή τόσο θα κάνει μόνο για την αποστολή. Με τελωνείο τι επιλογή πρέπει να κάνω? Eu priority?

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις. Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι τοσο καλο τηλεφωνο το συγκεκριμενο ? διοτι πολλοι μου λενε πχ στα 250 ευρω ειναι το καλυτερο. το ειδα σε ενα γνωστο μ. ειναι παρα πολυ μεγαλο τηλεφωνο.σε συγκριση με το huawei p30 lite .σε τι υπερτερει δηλαδη ?εκτος την μπαταρια. διοτι απο οτι ξερω το χιαομι εχει mediatek επεξεργαστη. δεν τον θεωρω τοσο δυνατο οσο τους snapdragon.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω κάνει "παραγγελία" σε ένα ιντερνετικό μαγαζί και το βάζω σε εισαγωγικά καθώς πρόκειται για παραγγελία με απαλλαγή ΦΠΑ λόγω άρθρου 39α οπότε δεν ξέρω τι θα γίνει αφού θα ενημερωθώ μετά από 10 εργάσιμες εάν τα έγγραφα που έχω στείλει είναι εντάξει. Με βάση αυτό το κινητό θα μου βγει 170€, το πολύ 180€. Από την άλλη με κουπόνι από την Κίνα στα γνωστά μαγαζιά θα μου βγει επίσης στα 180€. Τι διαφορά έχουν αυτές οι συσκευές μεταξύ τους? Από πού είναι καλύτερα να παραγγείλω ανάμεσα σε αυτές τις δύο επιλογές? Όταν το κινέζικο λέει shipping 6-14 ημέρες εννοεί ότι τότε θα παραλάβω ή τόσο θα κάνει μόνο για την αποστολή. Με τελωνείο τι επιλογή πρέπει να κάνω? Eu priority?

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις. Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ

Προτιμότερο Κίνα παρά κατάστημα χωρίς βιτρίνα !!!

Κοίτα στο kimovil για τις προσφορές και τα κουπόνια https://www.kimovil.com/en/special/dailydeals Σου προτείνω το μεγάλο (128 gb ) από το banggood στα 185,50 ευρώ τελική τιμή με το τελωνείο μέσα. To αργότερο σε 14 εργάσιμες θα το έχεις στα χέρια σου μέσω Ολλανδίας. Μην ξεχάσεις να επιλέξεις μέθοδο αποστολής Priority Direct Mail. Επίσης υπάρχει και το 64άρι από το gearbest στα 180 αλλά δεν νομίζω οτι σε συμφέρει.Το κινητό είναι η έκδοση global και επιλέγεις χώρα και γλώσσα πανευκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Οι επιλογές που δίνει για insurance και broken screen service είναι απαραίτητες? Ξέρω ότι δεν είναι υποχρεωτικές αλλά είναι απαραίτητες για το αυτά που προσφέρουν?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσεις μέσω PayPal δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα αλλο. Είναι τζάμπα λεφτά...

Όταν παραλάβεις καλού κακού τράβα ένα βιντεακι το unpacking μέχρι και την σωστή ενεργοποίηση του κινητού.

Αχρείαστο να ναι.

Μην ξεχάσεις το priority!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Οι επιλογές που δίνει για insurance και broken screen service είναι απαραίτητες? Ξέρω ότι δεν είναι υποχρεωτικές αλλά είναι απαραίτητες για το αυτά που προσφέρουν?
Αν το eshop που θα το πάρεις από Ελλάδα δεν έχει φυσικό κατάστημα ,να το πάρεις από Κίνα ,αν έχει να το πάρεις από εδώ με κλειστά μάτια και εφόσον έχεις επιλογή απαλλαγής ΦΠΑ δεν βλέπω κανέναν λόγω αγοράς του κινητού από κινα,.Εγώ πάντως βλέπω στο Σκρουτζ φυσικά καταστήματα που το έχουν το κινητό ετοιμοπαταδοτο και με την μείωση ΦΠΑ θα σου βγει το ίδιο με Κίνα και θα έχεις και κάποια σχετική εγγύηση,υπόψιν αν το πάρεις από Κίνα και έχει κάποιο θέμα θα έχεις να κάνεις με Κίνα με ότι αυτό συνεπάγεται.
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το 4G+ Ελλάδα έπιασα μια φορά στιγμιαία στην πρώτη εκκίνηση του κινητού και μετά τίποτα. Ρουμανία που ήμουν είχε κανονικά 4G+ η συσκευή η οποία είναι από πλαίσιο. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει και αν είναι θέμα κάποιας συχνότητας εδώ. Edited by loyros
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το 4G+ Ελλάδα έπιασα μια φορά στιγμιαία στην πρώτη εκκίνηση του κινητού και μετά τίποτα. Ρουμανία που ήμουν είχε κανονικά 4G+ η συσκευή η οποία είναι από πλαίσιο. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει και αν είναι θέμα κάποιας συχνότητας εδώ.
Με τις συχνότητες έχει σχέση, η xiaomi στα redmi τις έχει κλειδωμένες ,σε άλλες χώρες παίζει κανονικά το 4g+.
Link to comment
Share on other sites

Πώς έπιασε τότε ο φίλος στιγμιαία;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στη Βουλγαρία με rn7 είχα 4g+. Στην Ελλάδα ποτέ και πουθενά. Είναι γνωστό αυτό το θέμα σε όλη τη σειρά redmi και σε κάποια mi.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...