Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω κάποιος να μου πει η μπαταρία πως τα πάει και η κάμερα αφού δεν μπαίνει gcam δυστυχώς πως τα πάει
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι βράχος.

Δεν κατεβαίνει με τίποτε και γι αυτό ευθύνεται η πολύ καλή διαχείριση που κάνει το κινητό και βέβαια τα 4500 mah.

Οι φωτογραφίες που βγάζει είναι πάρα πολύ καλές, αν και δεν είμαι ειδικός στο θέμα αυτό.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χάνεις όμως το stacking της στοκ. Το jpeg της open θα έχει πάντα χειρότερο λόγο signal to noise καθώς και χαμηλότερο dr.

 

Αυτές οι διαφορές θα είναι πιο αισθητές σε χαμηλό φωτισμό και υψηλό contrast (ειδικά όταν μπαίνει hdr)

 

Σε τέστ που έκανα όλο το μεσημέρι έξω αλλά και μέσα στο σπίτι σε χαμηλό φωτισμό, δεν είδα καμία διαφορά στην δυναμική περιοχή. Χώρια που η open cam έχει και ρυθμιζόμενο braketing + - 1-3 στόπ, οπότε σε στατικά θέματα το αποτέλεσμα πάει σε άλλο επίπεδο. Από εκεί και πέρα το HDR πάνω σε jpg είναι απάτη, καθώς το μόνο που κάνει είναι να υποεκθέτη ελαφρός για να προστατέψει τα λευκά και ταυτόχρονα ανοίγει τα σκούρα, με αποτέλεσμα ακόμα περισσότερο θόρυβο και φλατάρισμα των τονικοτήτων.

Το να είναι το αρχείο σαν watercolor από την έντονη αποθορυβοποίηση είναι ότι το ποιο άσχημο. Προτιμώ το ανέγγιχτο και να περάσω εγώ αποθορυβοποίηση στο χρωματικό κανάλι που έχει το πρόβλημα.

Για να κάνεις ποιοτικό HDR και να κερδίσεις δυναμική περιοχή πρέπει να έχεις το RAW το οποίο η xiaomi στο συγκεκριμένο μοντέλο αποφάσισε να το δώσει μόνο στην selfie..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε τέστ που έκανα όλο το μεσημέρι έξω αλλά και μέσα στο σπίτι σε χαμηλό φωτισμό, δεν είδα καμία διαφορά στην δυναμική περιοχή. Χώρια που η open cam έχει και ρυθμιζόμενο braketing + - 1-3 στόπ, οπότε σε στατικά θέματα το αποτέλεσμα πάει σε άλλο επίπεδο. Από εκεί και πέρα το HDR πάνω σε jpg είναι απάτη, καθώς το μόνο που κάνει είναι να υποεκθέτη ελαφρός για να προστατέψει τα λευκά και ταυτόχρονα ανοίγει τα σκούρα, με αποτέλεσμα ακόμα περισσότερο θόρυβο και φλατάρισμα των τονικοτήτων.

Το να είναι το αρχείο σαν watercolor από την έντονη αποθορυβοποίηση είναι ότι το ποιο άσχημο. Προτιμώ το ανέγγιχτο και να περάσω εγώ αποθορυβοποίηση στο χρωματικό κανάλι που έχει το πρόβλημα.

Για να κάνεις ποιοτικό HDR και να κερδίσεις δυναμική περιοχή πρέπει να έχεις το RAW το οποίο η xiaomi στο συγκεκριμένο μοντέλο αποφάσισε να το δώσει μόνο στην selfie..:lol:

 

Αν δεν απατώμαι, το hdr ειναι πρωτα πανω στα raw αρχεια και μετα δινει jpeg. Εκτός αν μιλάς για dro (που κάνει tone maping στο raw πριν δωσει jpeg) και όχι hdr (ενωση πολλαπλών φωτογραφιών με διαφορετική έκθεση). Στο τελικό jpeg δεν μπορεις να κανεις και πολλά μετά σε επεξεργασία (τα καμενα highlights έχουν χαθεί ότι και αν κάνεις ενώ οι σκοτεινές σκιές έχουν χάσει σίγουρα το χρώμα τους).

 

Κατα τα αλλα η σημαντικότερη διαφορά που ανεφερα ηταν το signal to noise ratio και οχι το dr. Οπότε δες πως τα πάει σε αυτό το τομέα σε πιο δύσκολες συνθηκες (πχ χαμηλό φωτισμό ή/και υψηλή αντίθεση) και βλέπεις τι προτιμας :) . Από εκει πέρα είναι και θέμα χρήσης. ;) Βεβαια την συσκευη δεν την έχω στα χέρια μου (απλά βοήθησα ενα φιλο στο στησιμο) αλλά εμπειρικά η διαφορά που δινει το stacking ειναι σημαντικό και ίσως το μονο που σε σωζει στους μικροσκοπικούς αισθητήρες των κινητών. (αν και του rn8pro ειναι αρκετά τίμιος ο αισθητήρας με 1.6 microns μέγεθος pixel)

 

Τώρα αν δεν κανει stacking η συσκευη πάω πάσο αν και δυσκολο τετοιο αποτέλεσμα χωρις τέτοια τεχνική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω κάποιος να μου πει η μπαταρία πως τα πάει και η κάμερα αφού δεν μπαίνει gcam δυστυχώς πως τα πάει

 

Δυο post πιο πανω από το δικό σου εχω βαλει συγκριτικο με το mi9t. ;)

 

Κατα τα άλλα παιρνει gcam αν και η στοκ τελικά φαίνεται καλύτερη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το hdr πάνω σε ένα αρχείο κάνει τα πράγματα χειρότερα γιατί οι τονικότητες γίνονται επίπεδες. Πρέπει να κάνεις bracketing με τουλάχιστον δυο στάσεις και διαφορά στις εκθέσεις για να κερδίσεις πραγματικά σε δυναμική περιοχή.

Η δυναμική περιοχή των αισθητήρων στα τηλέφωνα είναι πολύ μικρή για κάτι σοβαρό, καθώς ακόμα και από το raw δεν κερδίζεις πάνω απο 0,5 - 1 στοπ κι αυτό με τίμημα στην χρωματική ακρίβεια. Αλλά είναι κάτι που το έχεις πάντα μαζί, οπότε αξίζει να παλέψεις για το μέγιστο που μπορούν να δώσουν.

Στα μαύρα η δυναμική περιοχή πνίγεται από τον θόρυβο και οι κατασκευαστές το μπαλώνουν με έντονο noise redaction που κάνει τα πράγματα χειρότερα στην πράξη καθώς εμφανίζει πασάλειμμα στις λεπτομέρειες. Οπότε το καλύτερο είναι να πάρεις το αρχείο ως έχει και να περάσεις color noise reduction, καθώς ως συνήθως - και στο note8 pro συμβαίνει - o θόρυβος δεν είναι στο κανάλι του luminance (της φωτεινότητας δηλαδή) αλλά στα χρωματικά κανάλια. Έτσι μειώνεις τον θόρυβο χωρίς σημαντική απώλεια στην λεπτομέρεια.

Ολα αυτά βέβαια για κάποιον που ξέρει και έχει απαιτήσεις. Οι υπόλοιποι ούτε που θα καταλάβουν διαφορές.

Προσωπικά το επάγγελμά μου είναι η επεξεργασία φωτογραφιών και το μοντάζ, οπότε είναι γεγονός πως ψειρίζω την μαϊμού εδώ που τα λέμε.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η αποθορυβοποιηση που πετυχαίνεις μέσω stacking είναι πολύ πιο αποτελεσματική από το σύνηθες noise reduction. Αυτή είναι και η πιο μεγάλη απώλεια όταν δουλεύεις καποια 3rd party camera app (με εξαίρεση την gcam) ή raw.

 

Θα μου πεις ποιος σε εμποδίζει από το να τραβήξεις ο ίδιος πολλαπλά και να μην κάνεις μετά ένα median στο photoshop? Προφανώς κανένας, αλλά αξίζει να το κάνεις αυτό σε κάθε σου φωτογραφία; Αξίζει ο κόπος του burst, του αποθηκευτικού χώρου που πιάνουν ολα αυτά τα πολλαπλά raw (ή εστω jpeg χωρις nr) αρχεία στη συσκευή και τελικά ο χρόνος που θα χάσεις στο photoshop/lightroom για μια και μοναδική φωτογραφία; (έστω και αν είσαι γρήγορος με αποθηκευμένα presets δεν παύεις να ξοδεύεις 1 λεπτό ανα φωτογραφία). Ισως η απάντηση να εξαρτάται από το τι είδους κλικ κάνεις (πχ καποιο αξιοθέατο που δεν θα ξαναδεις στη ζωή σου ή αν ειναι χαζή καθημερινή φωτογραφία της παρέας)

 

Οσον αφορά το ψείρισμα... ε όποιος δεν ασχολειται απλά πάει παρακάτω και αγνοεί την συζήτησή μας :lol: :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι το Sar του είναι πολύ υψηλό; Δηλαδή είναι σε σημείο που είναι επικίνδυνο για την υγεία; Ή όχι;

 

Ξέρετε πως βάζουμε εικονίδιο στην οθόνη για άμεση κλήση;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι το Sar του είναι πολύ υψηλό; Δηλαδή είναι σε σημείο που είναι επικίνδυνο για την υγεία; Ή όχι;

 

Ξέρετε πως βάζουμε εικονίδιο στην οθόνη για άμεση κλήση;

Το SAR του Note 8 pro είναι περίπου στο 1W/kg, στο μέσο όρο περίπου τον περισσότερον συσκευών και στο μισό του ορίου των 2w/kg που έχει ορίσει η Ευρώπη. Δεν υπάρχει θέμα λοιπόν ακόμα και γι αυτούς που θεωρούν το sar ως κάτι βλαβερό, αν και φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει, καθώς έχουμε να κάνουμε με μη ιονίζουσες ακτινοβολίες, κάτω δηλαδή από το ορατό φάσμα, που προκαλούν μόνο θερμικά φαινόμενα χωρίς να έχουν επίδραση στον πυρήνα του DNA.

Για εικονίδια κλήσης κρατάς πατημένο ένα κενό σημείο στην οθόνη και από τις επιλογές που ανοίγουν επιλέγεις: widgets / contact / direct dial και στην συνέχεια από το πλακίδιο που θα βγάλει στην επιφάνεια το πατάς και ορίζεις τον αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Το SAR του Note 8 pro είναι περίπου στο 1W/kg, στο μέσο όρο περίπου τον περισσότερον συσκευών και στο μισό του ορίου των 2w/kg που έχει ορίσει η Ευρώπη. Δεν υπάρχει θέμα λοιπόν ακόμα και γι αυτούς που θεωρούν το sar ως κάτι βλαβερό, αν και φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει, καθώς έχουμε να κάνουμε με μη ιονίζουσες ακτινοβολίες, κάτω δηλαδή από το ορατό φάσμα, που προκαλούν μόνο θερμικά φαινόμενα χωρίς να έχουν επίδραση στον πυρήνα του DNA.

Για εικονίδια κλήσης κρατάς πατημένο ένα κενό σημείο στην οθόνη και από τις επιλογές που ανοίγουν επιλέγεις: widgets / contact / direct dial και στην συνέχεια από το πλακίδιο που θα βγάλει στην επιφάνεια το πατάς και ορίζεις τον αριθμό.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος της έκδοσης με τα 128gb εδώ και δύο μέρες. Προέρχομαι από το Honor6. Προς το παρών πολύ ευχαριστημένος. Μπαταρία 1,30 με 2 μέρες me wifi, 4G όχι παιχνίδια. GPS αρκετά ακριβές. Γρήγορο κινητό. Η κάμερα δεν με ενθουσίασε. Υπερβολική οξύτητα και πολύ κορεσμένα χρώματα. Θα ψαχτώ λίγο παραπάνω για την κάμερα. Από κει και πέρα δύσκολη η προσαρμογή στη MIUI της xiomi πολύ κατώτερη από την EMUI της HUAWEI και πολύ άσχημη. Για τα χρήματα που κοστίζει δεν θα σκεφτόμουν κάτι διαφορετικό. Το έχω κατα ευχαριστηθεί. Φτάνει να μην την πατήσουμε από τον MEDIATEK
Link to comment
Share on other sites

Βαλε την open cam και κάνε τις ρυθμίσεις που γράφω ποιο πάνω. Θα πάρεις αρχείο με την φυσική οξύτητα του αισθητήρα και χωρίς την υπερβολή του noise reduction. Ναι η αισθητική του miui ειναι χάλια αλλά πέραν αυτού δεν έχει κάποια έλλειψη.

Το μονο που μου λείπει είναι πως δεν εχει κατέβασμα του notification με το αισθητήρα αποτυπωμάτων, κάτι που είχα με το Android one.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος της έκδοσης με τα 128gb εδώ και δύο μέρες. Προέρχομαι από το Honor6. Προς το παρών πολύ ευχαριστημένος. Μπαταρία 1,30 με 2 μέρες me wifi, 4G όχι παιχνίδια. GPS αρκετά ακριβές. Γρήγορο κινητό. Η κάμερα δεν με ενθουσίασε. Υπερβολική οξύτητα και πολύ κορεσμένα χρώματα. Θα ψαχτώ λίγο παραπάνω για την κάμερα. Από κει και πέρα δύσκολη η προσαρμογή στη MIUI της xiomi πολύ κατώτερη από την EMUI της HUAWEI και πολύ άσχημη. Για τα χρήματα που κοστίζει δεν θα σκεφτόμουν κάτι διαφορετικό. Το έχω κατα ευχαριστηθεί. Φτάνει να μην την πατήσουμε από τον MEDIATEK

 

Δοκίμασε 64mpixels. Είναι πολύ πιο ηπια η επεξεργασία που έχει εκει.

 

Επιπλέον σε πολλά xiaomi το hdr παστελιάζει (νυχτα ακόμα και με auto). Οπότε τσέκαρε μηπως με την απενεργοποίησή του έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Στα σκρουτζομάγαζα το βρίσκω πλέον κατόπιν παραγγελίας στα περισσότερα. Έχει αρχίσει να το αποσύρει η αγορά?

Μήπως αντί να το περιμένω από εδώ, να το παραγγείλω από κανένα bangood?

 

Αγόρασε κάποιος πρόσφατα?

Link to comment
Share on other sites

Στα σκρουτζομάγαζα το βρίσκω πλέον κατόπιν παραγγελίας στα περισσότερα. Έχει αρχίσει να το αποσύρει η αγορά?

Μήπως αντί να το περιμένω από εδώ, να το παραγγείλω από κανένα bangood?

 

Αγόρασε κάποιος πρόσφατα?

 

Τι εννοεις τα περισσότερα; Το 64ρη το έχουν 61 καταστήματα διαθέσιμο σε λιγότερο από 3 μέρες εκ των όποιων τα 37 το έχουν άμεσα διαθέσιμο. Δηλαδή υπάρχει μεγάλος αριθμός καταστημάτων που το έχουν διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις τα περισσότερα; Το 64ρη το έχουν 61 καταστήματα διαθέσιμο σε λιγότερο από 3 μέρες εκ των όποιων τα 37 το έχουν άμεσα διαθέσιμο. Δηλαδή υπάρχει μεγάλος αριθμός καταστημάτων που το έχουν διαθέσιμο.

 

Σωστή η παρατήρησή σου.

Ψάχνω για την έκδοση με 128GB, σε πράσινη απόχρωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χθες το πήρα κ εγώ, ωραίο φαίνεται και γρήγορο αλλά πολύ μικρό ερχόμενος από mi max 3.Εχω ένα πρόβλημα με της επαφές θέλω να της αποθηκεύσω στην συσκευή και δεν μου έχει επιλογή μόνο για να επιλέξω λογαριασμό .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χθες το πήρα κ εγώ, ωραίο φαίνεται και γρήγορο αλλά πολύ μικρό ερχόμενος από mi max 3.Εχω ένα πρόβλημα με της επαφές θέλω να της αποθηκεύσω στην συσκευή και δεν μου έχει επιλογή μόνο για να επιλέξω λογαριασμό .

 

Ποσο πιο μεγαλο να γινει?Μετα θα ηταν ασχημο και πολυ δυσχρηστο...

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρε νέα έκδοση 11.0.2.0. Με ασφάλεια Google Νοεμβρίου. Ακόμα 9 έκδοση Android όμως. Εκτιμώ μέσα στο Δεκέμβρη θα έρθει και η 10.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το πήρα και γω λάθη οθόνη δεν είναι άσπρη αλλά κιτρινωπή σαν λειτουργία ματιών μου ξεφεύγει κάποια ρύθμιση;
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα το καινουργιο το χρωμα το μπλε με128bg, καμια καλη θηκη τυπου πορτοφολι εχετε να προτεινετε και κανα tempered glass?
ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δε μπορώ να βρω πως βάζω στην αρχική οθόνη ένα σαϊτ πχ Σκρουτζ.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Στα σκρουτζομάγαζα το βρίσκω πλέον κατόπιν παραγγελίας στα περισσότερα. Έχει αρχίσει να το αποσύρει η αγορά?

Μήπως αντί να το περιμένω από εδώ, να το παραγγείλω από κανένα bangood?

 

Αγόρασε κάποιος πρόσφατα?

 

Σωστή η παρατήρησή σου.

Ψάχνω για την έκδοση με 128GB, σε πράσινη απόχρωση.

 

Sorry για το σπαμ αλλά προορίζεται για δώρο Χριστουγένων.

Οπότε και θέλω να το παλέψω να έρθει ακόμα και αν έρθει από έξω με καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον την εκανα ....... ηθελα να στειλω μηνυμα σε πενταψηφιο για ενεργοποιηση πακετου ,και μου εβγαλε ειδοποιηση οτι πιθανων θα υπαρξουν χρεωσεις .Απο εκεινη την στιγμη δεν μπορω να στειλω με τιποτα μηνυμα στο πενταψηφιο.Εκανα επαναφορα στην εφαρμογη μηνυματων παλι τιποτα .....Δοκιμασα να στειλω μηνυμα σε αλλο νουμερο και στελνει κανονικα.Μαλλον εκανα ενα ειδος φραγης στο συγκεκριμενο πενταψηφιο ........ Καμια ιδεα???
Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...