Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι,οταν μπαινεις στο καλαθι σου δεν το βγαζει,προχωρα πιο μετα.

 

Έχω φτάσει στο βήμα που γράφει place order όπως στην φωτογραφία παραπάνω που έβαλε ο φίλος και δεν μου έβγαλε την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτάσει στο βήμα που γράφει place order όπως στην φωτογραφία παραπάνω που έβαλε ο φίλος και δεν μου έβγαλε την επιλογή.

 

ισως να το κανεις απο την αρχη,αλλοιως την βγαζει υπαρχει κουπονι η οχι,εγω το δοκιμασα και το βγαζει

Edited by mobile59
Link to comment
Share on other sites

με το κουπονι BGBFX8PL το 6/128

180,33€ το Mineral Grey

183,36€ το Forest Green

189,23€ το Ocean Blue

Edited by Bayern4
Link to comment
Share on other sites

με το κουπονι BGBFX8PL το 6/128

180,33€ το Mineral Grey

183,36€ το Forest Green

189,23€ το Ocean Blue

 

Sorry, this promotion code does not exist.

λεει το site,το ανοιξα απο αλλο λινκ και το δεχτηκε

Edited by mobile59
Link to comment
Share on other sites

ισως να το κανεις απο την αρχη,αλλοιως την βγαζει υπαρχει κουπονι η οχι,εγω το δοκιμασα και το βγαζει

 

Δοκίμασα και από το λινκ το παραπάνω και από το site που έχει όλα τα Xiaomi με τις προσφορές για την black Friday αλλά τίποτα. :(

Θα δοκιμάσω και αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και από το λινκ το παραπάνω και από το site που έχει όλα τα Xiaomi με τις προσφορές για την black Friday αλλά τίποτα. :(

Θα δοκιμάσω και αύριο.

 

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-8-Pro-Global-Version-6_53-inch-64MP-Quad-Rear-Camera-6GB-128GB-NFC-4500mAh-Helio-G90T-Octa-Core-4G-Smartphone-p-1569415.html?admitad_uid=aa2b961d45020efaf8bb04e8f672baf7&utm_content=634859&tagtag_uid=aa2b961d45020efaf8bb04e8f672baf7&ID=6274951&cur_warehouse=HK

Παράθεση από Bayern4>

με το κουπονι BGBFX8PL το 6/128

180,33€ το Mineral Grey

183,36€ το Forest Green

189,23€ το Ocean Blu

 

to κουπονι ηταν για 50 φορες οποτε δεν ισχυει πλεον

Edited by mobile59
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, είμαστε "finger on the trigger" για το συγκεκριμένο. Επειδή χρόνο δεν έχω για όοολες τις σελίδες, ερχόμενοι από Huawei P9 Lite, υπάρχιε κάτι που θα μας χαλάσει στο Xiaomi; Κυρίως από θέμα λειτουργικού/εταιρείας

 

Ευχαριστώ

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε κανα καλο σκρουτζομαγαζο που να το πουλαει με 2 χρονια εγγυηση?

Δυστυχως στα μεγαλα καταστήματα δεν μπηκε καν σε προσοφορα black friday

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ.

Αγόρασα πριν μερικές ημέρες την συσκευή note8 pro προερχόμενος από iphone 8, ενώ παράλληλα είχα πάρει πριν ένα χρόνο το xiaomi mi2 lite με android one για να δω αν θα κάνω την μετάβαση οριστικά σε android, μιας και το ios με κούρασε με τους περιορισμούς και τα κλειδώματά του που δεν λένε να τα ανοίξουν.

Τελικά το αποφάσισα, αν και το android one μου φάνηκε γυμνό και άβολο χωρίς gestures και παραμετροποίηση, που αν τα βάλεις ως έξτρα προγράμματα δεν έχεις την ίδια ποιότητα χρήσης με τις custom rom των κατασκευαστών.

Το τηλέφωνο είναι πραγματικά ποίημα, ταχύτατο χωρίς την ελάχιστη υποψία lag, φοβερή παραμετροποίηση gestures με απόκρυψη των navigations για χρήση όλης της οθόνης, που με βόλεψε γιατί λειτουργεί με παρόμοιο τρόπο με το ios. Μια δυνατότητα που νομίζω πως θα την έχει το android 10, εδώ την έχουν στο 9 και με πλήρες dark mode.

H οθόνη του φωτεινή αν και χρωματικά θέλει λίγο να την πας στο θερμό.

Η μπαταρία απλά ατελείωτη! Αυτό που με χάλασε μόνο είναι πως raw (dng) φωτογραφίες δεν υποστηρίζει η κυρίος κάμερα αλλά μόνο η selfie...

Τι κουφό είναι αυτό?? Γνωρίζει κάποιος? Gcam κ.λ.π δεν με ενδιαφέρουν, καθώς ως φωτογράφος θέλω να φτιάχνω τα raw στο lightroom.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς από ρυθμίζουμε την διάρκεια του χρόνου για την οθόνη?

Μου μειώνει την φωτεινότητα αρκετά σύντομα και μετά σβήνει η οθόνη πάλι πιο σύντομα. Αυτό έγινε όταν έκανα μια φορα βέλτιστο ποίηση μπαταρίας.

Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ.

Αγόρασα πριν μερικές ημέρες την συσκευή note8 pro προερχόμενος από iphone 8, ενώ παράλληλα είχα πάρει πριν ένα χρόνο το xiaomi mi2 lite με android one για να δω αν θα κάνω την μετάβαση οριστικά σε android, μιας και το ios με κούρασε με τους περιορισμούς και τα κλειδώματά του που δεν λένε να τα ανοίξουν.

Τελικά το αποφάσισα, αν και το android one μου φάνηκε γυμνό και άβολο χωρίς gestures και παραμετροποίηση, που αν τα βάλεις ως έξτρα προγράμματα δεν έχεις την ίδια ποιότητα χρήσης με τις custom rom των κατασκευαστών.

Το τηλέφωνο είναι πραγματικά ποίημα, ταχύτατο χωρίς την ελάχιστη υποψία lag, φοβερή παραμετροποίηση gestures με απόκρυψη των navigations για χρήση όλης της οθόνης, που με βόλεψε γιατί λειτουργεί με παρόμοιο τρόπο με το ios. Μια δυνατότητα που νομίζω πως θα την έχει το android 10, εδώ την έχουν στο 9 και με πλήρες dark mode.

H οθόνη του φωτεινή αν και χρωματικά θέλει λίγο να την πας στο θερμό.

Η μπαταρία απλά ατελείωτη! Αυτό που με χάλασε μόνο είναι πως raw (dng) φωτογραφίες δεν υποστηρίζει η κυρίος κάμερα αλλά μόνο η selfie...

Τι κουφό είναι αυτό?? Γνωρίζει κάποιος? Gcam κ.λ.π δεν με ενδιαφέρουν, καθώς ως φωτογράφος θέλω να φτιάχνω τα raw στο lightroom.

 

Καλησπερα. Η gcam συνηθως υποστηρίζει και dng αν και το dng του έχει υποστεί ένα πρώτο noise reduction από το stacking (αλλα δεν έχει επιπλέον nr και σε αφήνει να παιξεις με wb).

 

Δες μερικες σελιδες πισω την 2.1 που προταθηκε. Μπορεις να δοκιμασεις και τις προτεινόμενες μου ρυθμισεις αν και αυτές προφανώς θα επηρεάσουν μονο το jpeg. Υπόψιν, την έστησα απομακρυσμένα για φίλο οπότε πέραν του υποκειμενικού κομματιού, σίγουρα δεν ειναι βελτιστες. Κατα τα άλλα, απο δείγματα που έχω δει, η στοκ σε 64ρη έχει πολυ πιο ήπια επεξεργασία από 16... οπότε μπορείς έστω σε ένα βαθμό να παίξεις με το jpeg των 64 (σιγουρα ενα κλικ κάτω από raw αλλά ίσως και να μην ειναι μακρυά απο το γούστο σου)

 

Εναλλακτικά μπορείς να δεις και άλλες εφαρμογές όπως open camera, manual camera κλπ που υποστηρίζουν και dng.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση. Θα δοκιμάσω αυτό που γράφεις. Δίνει δηλαδή dng η κυρίως κάμερα. Έβαλα το lightroom και dng έδειχνε μόνο στην selfie...

Πάντως για να είμαι ειλικρινής η ποιότητα της εικόνας και έτσι είναι μια χαρά χωρίς έντονο noise redaction καλό χρώμα ίσως λίγο τσιμπημένο το sharpness.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση. Θα δοκιμάσω αυτό που γράφεις. Δίνει δηλαδή dng η κυρίως κάμερα. Έβαλα το lightroom και dng έδειχνε μόνο στην selfie...

Πάντως για να είμαι ειλικρινής η ποιότητα της εικόνας και έτσι είναι μια χαρά χωρίς έντονο noise redaction καλό χρώμα ίσως λίγο τσιμπημένο το sharpness.

 

Το 64ρη γενικα δινει πιο ηπια αποτελεσματα. Το 16ρη εχει λιγο παραπανω επεξεργαστια (nr, sharpening, contrast, clarity κλπ).

 

Αν εχεις δουλέψει μονο 16ρη, δες οπωσδηποτε και 64. Εμενα του 16ρη δεν μου πολυαρεσε. Αλλα σε 64 ειναι εξαιρετικό (πιο κοντα στα γουστα μου... πιο ηπια επεξεργασια).

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τα 64mp και είναι πράγματι καλύτερα, επίσης με την gcam δεν έχει τόση επεξεργασία το αρχείο.

Έχω όμως πρόβλημα ενα πρόβλημα στην ακρίβεια του gps!

Με την εφαρμογή mi-fit και το miband 4 δεν κλειδώνει η τοποθεσία, γράφει πως το σήμα δεν είναι καλό.

Παρατήρησα πως και με τους χάρτες η ακρίβεια δεν είναι υψηλή. Δίνει στο στίγμα ένα κύκλο 5 περίπου μέτρον! ναι μεν δουλεύει η καθοδήγηση στους χάρτες αλλά οχι με ακρίβεια. Λέτε το gps του να μην είναι τόσο ευαίσθητο στην λήψη?

Το παρατήρησε άλλος αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πήρα την συσκευή σήμερα αλλά έχω κάποια θέματα, αρχικά ο καιρός δεν βρίσκει/παίρνει την Ελλάδα σαν επιλογή, δεύτερον ενώ βρίσκει το band Huawei δεν συνδέεται με τίποτα.και κάποιους κωδικούς σε εφαρμογές δεν τους δέχεται,τι μπορώ να κάνω? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.γνωριζει κανείς εάν υπάρχει καποια σοβαρή gcam για το κινητό;όχι ότι υστερεί στην φωτογραφία (για τα χρήματα του πάντα μιλάμε)αλλά μια καλύτερη βραδυνή φωτό όλοι μας θα θέλαμε.
Link to comment
Share on other sites

Αφηστε την gcam δεν ειναι κατι σπουδαιο.

 

Αγοραστε αυτην εδω = https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shopmoment.momentprocamera&hl=el

 

Πολυ καλυτερη με πιο πολλα πραγματα.

 

Οποιος ασχολειται με βιντεο - αυτην = https://play.google.com/store/apps/details?id=com.filmic.filmicpro&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Την έχεις δοκιμάσει την συγκεκριμένη σε note8 pro και δουλεύει σωστά; raw υποστηρίζει στην κύρια κάμερα; Μην πετάξω άσκοπα τα 4 ευρώ. Η gcam πράγματι δεν κάνει ουσιαστικά τίποτα αφού οι περισσότερες ρυθμίσεις δεν δουλεύουν.
Link to comment
Share on other sites

Την έχεις δοκιμάσει την συγκεκριμένη σε note8 pro και δουλεύει σωστά; raw υποστηρίζει στην κύρια κάμερα; Μην πετάξω άσκοπα τα 4 ευρώ. Η gcam πράγματι δεν κάνει ουσιαστικά τίποτα αφού οι περισσότερες ρυθμίσεις δεν δουλεύουν.

 

Οχι φιλε μου, δεν εχω note 8 pro , αλλα σκεφτομαι για αγορα αυτο τον μηνα..

Επειδη βλεπω πολλους που βασανιζονται με την gcam...η συγκεκριμενη εφαρμογη σιγουρα δεν θα σου παει χαμενη..

Ψαξτο λιγο να δεις,πριν αγορασεις εννοειται (εχουν και καναλι στο youtube) αξιζει τα 4 ευρω,

καποια bugs θα εχει σιγουρα για το συγκεκριμενο κινητο επειδη ειναι καινουριο

αλλα εχουν πει οτι δουλευουν με την χιαομι για να το στρωσουν το θεμα. :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα σε αυτήν. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lensesdev.manual.camera.pro.

Δεν βλέπει βέβαια την ευρυγώνια και την μάκρο κάμερα, αλλά έτσι κι αλλιώς αυτές είναι καθαρά για μάρκετινγκ, κάποιος που θέλει ποιότητα δεν θα ασχοληθεί μαζί τους.

Κατά τα άλλα πήρα την ποιοτικότερη φωτογραφία, χωρίς halos και την υπερβολική οξύτητα της δικής του εφαρμογής.

Εξαιρετικό focus peaking για manual focus, βλέπει ολες τις αναλύσεις και έχει hdr και στα 64mp.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, το αγόρασα χθές και θέλω κάποια τιπς μιας και είναι το πρώτο μου Xiaomi.

Το ξεκλείδωμα προσώπου γίνεται μόλις τικαρει να ανοίγει μόνο τού?

Μεταφορά αρχείων στην κάρτα sd από την συσκευή η εναλλάξ γίνεται?

Μια οικονομική θήκη που να προστατεύει τις κάμερες πίσω? τζαμακι καλό μιας και αυτό του πλαισίου μου έσπασε ενώ έπεσε στο αμάξι μέσα (τραγικό). αξίζει τζαμακι για τίς κάμερες ξεχωριστό?

Φορτιστή αυτοκινήτου με λιγότερα watt(15) μάρκας cecullar θα φορτίζει σωστά?μιας και δεν βρήκα κάτι άλλο από συγκεκριμένο μαγαζί πού έχω επιταγή.

Το πληκτρολόγιο μπορώ κάπως να το μεγαλώσω? Η πρέπει να κατεβάσω κάτι άλλο? Την ίδια απορία έχω και για το ρολόι εμπρός.

Στην συλλογή γίνεται να εμφανίζει τα άλμπουμ και όχι τις φωτό σκέτες?

Μπορώ να βάλω στα αριστερά ειδήσεις/νέα της Google όπως άλλες μάρκες?

Σορυ για τίς πολλές ερωτήσεις αλλά δεν πίστευα ότι θα ήταν τόσο διαφορετικο από τα Huawei. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ενα συγκριτικό rn8pro vs mi9t.

 

Όντως κάπου εκεί το είδα σε αποτέλεσμα και γω. Καλός ο βασικός φακός (σαν Mi9 με χαμηλότερο noise reduction) αλλα πολύ κακός ο ultrawide (χειρότερος και απο του mi9t που είναι και αυτός μέτριος).

 

Για όσους κοιτάνε μόνο νυχτερινές φωτογραφίες, ας πάνε στο 13:00.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, το θέμα κάμερα λύθηκε!!

Ξεχάστε gcam κ.λ.π. Έτσι κι αλλιώς δεν σου επιτρέπει καμία ρύθμιση, απλός είναι ελαφρός καλύτερη στο ότι δεν είναι τόσο υπερβολικά επεξεργασμένο το αρχείο, εξακολουθεί και αυτή όμως να βάζει sharpness + noise reduction.

Ακολουθήστε τα εξής βήματα και θα πάρετε αρχείο ανέγγιχτο, όπως το δίνει ο αισθητήρας σαν raw, χωρίς προθήκη οξύτητας και noise reduction!

1. Εγκαταστήστε την open camera. https://play.google.com/store/apps/details?id=net.sourceforge.opencamera&hl=en

2. Πάμε στα settings και στο κάτω μέρος έχει την επιλογή ''camera API'' εκεί επιλέγουμε ''camera2 API''.

3. Λίγο ποιο πάνω έχει την επιλογή ''Processing settings'', μπαίνουμε εκεί και τις επιλογές ''Edge mode algorithm'' + ''Νoise reduction algorithm'' τις κάνουμε OFF. Έτσι το αρχείο που δίνει ο αισθητήρας μας δεν περνάει ΚΑΜΙΑ επεξεργασία και γράφεται ανέγγιχτο στην μνήμη.

Το άνοιξα στο Photoshop και πραγματικά δεν έχει καμία επέμβαση και επεξεργασία! Εϊναι αυτούσιο όπως θα ήταν αν είχατε το raw!

Φυσικά όλα αυτά γι αυτούς που ξέρουν και θέλουν να περνούν στις φωτογραφίες sharpness και noise reduction μόνοι τους παίρνοντας το καλύτερο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, το θέμα κάμερα λύθηκε!!

Ξεχάστε gcam κ.λ.π. Έτσι κι αλλιώς δεν σου επιτρέπει καμία ρύθμιση, απλός είναι ελαφρός καλύτερη στο ότι δεν είναι τόσο υπερβολικά επεξεργασμένο το αρχείο, εξακολουθεί και αυτή όμως να βάζει sharpness + noise reduction.

Ακολουθήστε τα εξής βήματα και θα πάρετε αρχείο ανέγγιχτο, όπως το δίνει ο αισθητήρας σαν raw, χωρίς προθήκη οξύτητας και noise reduction!

1. Εγκαταστήστε την open camera. https://play.google.com/store/apps/details?id=net.sourceforge.opencamera&hl=en

2. Πάμε στα settings και στο κάτω μέρος έχει την επιλογή ''camera API'' εκεί επιλέγουμε ''camera2 API''.

3. Λίγο ποιο πάνω έχει την επιλογή ''Processing settings'', μπαίνουμε εκεί και τις επιλογές ''Edge mode algorithm'' + ''Νoise reduction algorithm'' τις κάνουμε OFF. Έτσι το αρχείο που δίνει ο αισθητήρας μας δεν περνάει ΚΑΜΙΑ επεξεργασία και γράφεται ανέγγιχτο στην μνήμη.

Το άνοιξα στο Photoshop και πραγματικά δεν έχει καμία επέμβαση και επεξεργασία! Εϊναι αυτούσιο όπως θα ήταν αν είχατε το raw!

Φυσικά όλα αυτά γι αυτούς που ξέρουν και θέλουν να περνούν στις φωτογραφίες sharpness και noise reduction μόνοι τους παίρνοντας το καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Χάνεις όμως το stacking της στοκ. Το jpeg της open θα έχει πάντα χειρότερο λόγο signal to noise καθώς και χαμηλότερο dr.

 

Αυτές οι διαφορές θα είναι πιο αισθητές σε χαμηλό φωτισμό και υψηλό contrast (ειδικά όταν μπαίνει hdr)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...