Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την επίσημη κυκλοφορία του τον Αύγουστο από την Redmi, ακούγεται έντονα για ύπαρξη και Global έκδοσης!!

Μάλιστα στην Κίνα κατάστημα του aliexpress το έχει σε προπώληση (την έκδοση 6GB · 64GB) στα 265,99 € και στο twitter διέρρευσαν οι Ευρωπαϊκές τιμές που είναι οι εξής :

Some European retailers have listed the #Xiaomi #RedmiNote8Pro for the following prices-

6GB+64GB @ 259 Euros

6GB+128GB @ 289 Euros

Να θυμίσω τα χαρακτηριστικά του, που τώρα παρόλο την περί του αντιθέτου άποψη όλων μας, κυκλοφόρησε και με 800άρα και είναι πληρέστατο. Ίσως κάποιοι το προτιμήσουν...

 

BODY

Dimensions 161.3 x 76.4 x 8.8 mm

Weight 199 g

Build Front/back glass (Gorilla Glass 5)

SIM Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

DISPLAY

Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.9% screen-to-body

ratio)

Resolution 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density)

Protection Corning Gorilla Glass 5

PLATFORM

OS Android 9.0 (Pie); MIUI 10

Chipset Mediatek Helio G90T (12nm)

CPU Octa-core (2x Cortex-A76 & 6x Cortex-A55)

GPU Mali-G76MC4

MEMORY

Card slot microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot)

Internal 64GB 6 GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM

MAIN CAMERA

Quad 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF

8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm

2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm (dedicated macro camera)

2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor

Features Dual-LED flash, HDR, panorama

Video 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, (gyro-EIS)

SELFIE CAMERA

Single 20 MP, f/2.0

Features HDR

Video 1080p@30fps

SOUND

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

Active noise cancellation with dedicated mic

COMMS

WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct,

hotspot

Bluetooth 5.0, A2DP, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS

NFC Yes

Infrared port Yes

Radio FM radio, recording

USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector

FEATURES

Sensors Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro,

proximity, compass

BATTERY

Non-removable Li-Po 4500 mAh battery

Charging Fast battery charging 18W (Quick Charge 4+)

MISC

Colors Black, Green, White

Models 2015105, M1906G7I

SAR 1.13 W/kg (head) 0.63 W/kg (body)

SAR EU 0.38 W/kg (head) 0.80 W/kg (body)

 

Δεν βλέπω να του λείπει κάτι..(μην πείτε ο Snapdragon!!!Είναι καλύτερο το Redmi Note 8 ?

Δεν νομίζω...)

 

 

MEΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟ

Redmi-Note-8-Pro.jpg

EEq9VcwU8AAP3a9.png

190828-redmi-note-8-image-09.jpg

redminote8a.jpeg

Edited by DragonD
Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να ομολογήσω πως δεν το περίμενα στην Ευρώπη (και ιδίως τόσο σύντομα) μετά το φιάσκο με το redmi note 7 (που ήρθε το απλό και όχι το αναβαθμισμένο pro μοντέλο).

Ο MTK GT90 είναι καλός (σε ταχύτητα, όχι τόσο σε κατανάλωση- γιαυτό και η αναβαθμισμένη μπαταρία). Ξενίζει πάντως η επιλογή του (για διαφόρους λόγους, παρότι -ξαναλέω- είναι γρήγορος).

Στα υπόλοιπα: κάμερα πρέπει να είναι πολύ καλή, αλλά ο συνδυασμός καλού camera sensor με ΜΤΚ soc ξενίζει πολύ, ιδίως απο τη στιγμή που δύσκολα θα δούμε αξιόλογο Gcam port... Θερμοκρασίες δεν ανεβάζει πολύ, αυτονομία καλή (αρκετή κατώτερη του 7 όμως, παρά την μεγαλύτερη μπαταρία). IP52 rating (αντοχή στη βροχή και σε σταγόνες νερού- πρώτη φορά επίσημα σε redmi note), NFC chip (επίσης, ευσπρόδεκτο), usb type c (στάνταρ πλέον), fm radio & IR blaster (επαναφέρανε το IR:)), 18w fast charging.

Και ένα (αξιόπιστο)

του κινέζικου μοντέλου!
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, μια ερώτηση:

τα Redmi Note 8 και 8 Pro που έφερε το ε-σοπ και άλλα σκρουτζομάγαζα είναι global version ή κινέζικη;

θα έχει την B20;

Πρέπει να περιμένουμε ακόμη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση:

τα Redmi Note 8 και 8 Pro που έφερε το ε-σοπ και άλλα σκρουτζομάγαζα είναι global version ή κινέζικη;

θα έχει την B20;

Πρέπει να περιμένουμε ακόμη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Φιλε μου εγω που ρωτησα στο eshop ειναι global εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση:

τα Redmi Note 8 και 8 Pro που έφερε το ε-σοπ και άλλα σκρουτζομάγαζα είναι global version ή κινέζικη;

θα έχει την B20;

Πρέπει να περιμένουμε ακόμη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εννοείται ότι έμαθαν όλοι πλέον για τις συχνότητες και κάνουν εισαγωγή κινητά με στάνταρ την Β20...

Πέρασε ο καιρός που τους έλεγες για την 800άρα και σούλεγαν "είναι 4G !!!"

Το παρήγγειλε φίλος από το e-shop και όταν παραλάβει θα γράψω εντυπώσεις.

Mε τέτοιες τιμές είναι κουτό να το πάρεις από Κίνα !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι στο κλικ να κάνω παραγγελία απο το MiGlobal store,δυο τηλέφωνα ένα για μένα και ένα για τη γυναίκα μου...με φοβίζει λίγο η επιλογή που λέει για dhl και τα τελωνία κλπ πληρωμένα,όμως η βασική μου ερώτηση είναι αν το κινητό πράγματι έχει global rom ή αν τελικά πάρω με chinese rom μπορώ να την αλλάξω.Απο ότι βλέπω στο store έχουν 10$ διαφορά china με global,επειδή όμως διαβάζω διάφορά είπα να ρωτήσω αν κάποιος το έχει ήδη πάρει κ μπορει να με διαφωτίσει.https://www.aliexpress.com/item/4000132062762.html?spm=2114.12010612.8148356.6.4dffe4fbCEV9ja

 

Τέλος να κλείσω ρωτώντας αν αξίζει να πάρω 2 note 8 ή να πάρω ένα note 8 και ένα mi9 lite.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι στο κλικ να κάνω παραγγελία απο το MiGlobal store,δυο τηλέφωνα ένα για μένα και ένα για τη γυναίκα μου...με φοβίζει λίγο η επιλογή που λέει για dhl και τα τελωνία κλπ πληρωμένα,όμως η βασική μου ερώτηση είναι αν το κινητό πράγματι έχει global rom ή αν τελικά πάρω με chinese rom μπορώ να την αλλάξω.Απο ότι βλέπω στο store έχουν 10$ διαφορά china με global,επειδή όμως διαβάζω διάφορά είπα να ρωτήσω αν κάποιος το έχει ήδη πάρει κ μπορει να με διαφωτίσει.https://www.aliexpress.com/item/4000132062762.html?spm=2114.12010612.8148356.6.4dffe4fbCEV9ja

 

Τέλος να κλείσω ρωτώντας αν αξίζει να πάρω 2 note 8 ή να πάρω ένα note 8 και ένα mi9 lite.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

To link που εχεις ειναι για το note8 οχι το note 8 pro,διαβασα σε αλλη σελιδα του πωλητη πολλα προβληματα με τα τελωνεια,πολλοι γραφουν οτι δεν εγγυαται την παραδοση ανευ δασμων,οποτε εχε τον νου σου.Επισης οτι δεν αντσποκρινεται στα μεηλ που του στελνουν.Το κινητο στο λινκ δεν εχει την Β20

Edited by mobile59
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ψόφιο το νήμα, δεν το έχει αγοράσει κανείς;
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου το μετάνοιωσε και δεν παρέλαβε από το e-shop !!!

Aν η τριγωνική (PDM-Priority Direct Mail ) του banggood λειτουργούσε, θα το έπαιρνα.

Σύντομα όμως θα πέσει από Κινα στα 200 €

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θέμα συσκευής , είνια θέμα Google που σταμάτησε την υποστήριξη του call recording.

https://www.xda-developers.com/future-android-version-call-recording/

Edited by hoannis
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Ψόφιο το νήμα, δεν το έχει αγοράσει κανείς;

 

ποιος να το πάρει;; πρέπει να έχεις πρόβλημα για να πας να αγοράσεις τηλέφωνο με mediatek, βρωμάει ο κόσμος από snapdragon.

Και όποιος το πάρει πολύ γρήγορα θα καταλάβει το λάθος του.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα αυτό που έχεις, αλλιώς δες και το mi9 lite

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Redmi Note 6 Pro και σκεφτομαι να παω στο Note 8 Pro .

Δεν αξιζει λετε ?

Εγω παντως πηγα απο RN7!!!

 

Σαφως πιο γρηγορο. Αισθητα.

Εγκατέστησα το elder scrolls blades στο κινητο. 1GB.

Tο επαιξα εχτες μια ωρα μεχρ να το μαθω λιγο τους χειρισμους.

Δεν ενιωσα κανενα κολλημα και πουθενα δε μου ζεσταθηκε το κινητο που το ειχα και στη μπριζα να φοριζρι.

Η φωτογραφια στα 64MP εχει μεγεθος 20-22 MB!!

Μεχρι τωρα υπερευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα αυτό που έχεις, αλλιώς δες και το mi9 lite

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

 

Καλύτερο το Redmi Note 6 pro, σε τι είναι καλύτερο?

Μου φαίνεται έπαθες μεγάλη ζημιά με το Redmi Pro και τα παραλές!!!!

Ευτυχώς που προτείνεις το Mi 9 Lite που είναι κι αυτό πολύ καλό τηλέφωνο.

Εγώ που δεν έχω προκαταλήψεις με την Mediatek, πιστεύω ότι και το Redmi Note 8 Pro είναι παρα πολύ καλό

και πιο πολύ vfm από το Mi 9 Lite .

Επειδή διαβάζω αυτά που γράφεις συμφωνώ σε όλα, πλην της άποψης που έχεις για το 8 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να τρομάξω κανέναν και μακάρι το τηλέφωνο να το υποστηρίξει η xiaomi όπως του αρμόζει, αλλά όταν αγοράζεις ένα τηλέφωνο με 200+€ (redmi pro) ολοκαίνουριο μοντέλο με Android 6, και μετά από καιρό μένει στο 6 ενώ άλλα μοντέλα τις ίδιας χρονιάς πήραν 7 και 8 σου κακο φαίνεται. Mediatek τηλέφωνο πάνω από 150€ είναι πεταμένα λεφτά, και να πω ότι δεν έχει επιλογές; πάμπολλες.

Θες αλλο παράδειγμα, note 4 mtk, άθλιο σε σχέση με το snapdragon.

Note 3 (Hennessy) vs note 3 (Kenzo) το πρώτο έμεινε Android 5 το άλλο πήρε 6.

Άσε φίλε, μακριά από Mediatek, ας βρει η xiaomi άλλος να κάνει δοκιμές Ινδούς, Κινέζους.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν αξιζει η μεταβαση απο Note 6 Pro ? βασικα δεν εχω τρελες απαιτησεις με καλυπτει πληρως εδω και ενα χρονο το τηλεφωνο , απλα θα ηθελα μια ανανεωση (εμφανισιακα νομιζω αρκετα ομορφο το 8αρι) . Και νομιζω πως μιας και νεοτερο σιγουρα θα υπερτερει σε καποιους τομεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να τρομάξω κανέναν και μακάρι το τηλέφωνο να το υποστηρίξει η xiaomi όπως του αρμόζει, αλλά όταν αγοράζεις ένα τηλέφωνο με 200+€ (redmi pro) ολοκαίνουριο μοντέλο με Android 6, και μετά από καιρό μένει στο 6 ενώ άλλα μοντέλα τις ίδιας χρονιάς πήραν 7 και 8 σου κακο φαίνεται. Mediatek τηλέφωνο πάνω από 150€ είναι πεταμένα λεφτά, και να πω ότι δεν έχει επιλογές; πάμπολλες.

Θες αλλο παράδειγμα, note 4 mtk, άθλιο σε σχέση με το snapdragon.

Note 3 (Hennessy) vs note 3 (Kenzo) το πρώτο έμεινε Android 5 το άλλο πήρε 6.

Άσε φίλε, μακριά από Mediatek, ας βρει η xiaomi άλλος να κάνει δοκιμές Ινδούς, Κινέζους.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

 

Σε συγκριτικά τεστ ο mediatek που φοράει το 8 pro είναι πολύ καλύτερος από τον snapdragon 730. Επίσης το κινητό φυσάει και όσοι το έχουν πάρει είναι πολύ ευχαριστημένοι.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Μην τα λέτε έτσι απότομα αυτά, ένα soc στα 12 nm να είναι καλύτερο από ένα στα 8nm. Και μην κοιτάτε τα benchmark καμία σχέση με την καθημερινή χρήση, εύχομαι όσοι έκαναν το λάθος να το αγοράσουν να μην το μετανιώσουν σε λίγο καιρό.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Σε συγκριτικά τεστ ο mediatek που φοράει το 8 pro είναι πολύ καλύτερος από τον snapdragon 730. Επίσης το κινητό φυσάει και όσοι το έχουν πάρει είναι πολύ ευχαριστημένοι.

 

Γι'αυτό του έβαλαν 4500 mah και υδρόψυξη ...επεθδη φυσάει..

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μια χαρα ειναι και ο επεξεργαδτης ειναι αρκετα εως πολυ δυνατος..και νομιζωπως θα παρει και μια γενια αναβαθμιση..λες και αυτοι που πηγαν απο το 5 στο 6 ειδαν καμια τρελη διαφορα στο κινητο περα απο μερικα bug..ειδικα σρτις μερες μας γενια απο γενια android θα ελεγα πως απλως το ονομα αλλαζει..δεν ειμαστε στο ε ουτε σρο 4..ηρεμηστε λιγο με την εμπαθεια στην mediatec..οταν δεν ψαχνεις της απολυτες επιδοσεις μια χαρα δουκεια σου κανει ενας στα ;12 nm σε σχεση με τα 8η 10

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί θα το πάρουν, λίγοι θα δώσουν σημασία τι επεξεργαστή φοράει, αρκει να μην κολλάει και να είναι οκ.

 

Σίγουρα όσοι ασχολούνται παραπάνω δε θα το προτιμήσουν και θα περιμένουν την έκδοση με Snapdragon

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...