Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και κάποιες μέρες και μετά την αναβάθμιση σε 12.5.2 μου κάνει ένα παράξενο.... έχω ήχο ειδοποίησης -μπορεί και 10-15 σε μία μέρα- χωρίς όμως να έχω κάποια ειδοποίηση!!! Έχω δοκιμάσει διάφορα αλλά το μόνο που έχει αποτέλεσμα είναι όταν βάζω γιά ήχο ειδοποιήσεων το -χωρίς ήχο- με το οποίο βέβαια δεν έχω καθόλου ήχο ειδοποίησης... 

Το έχει κάνει σε κάποιον άλλο;;

Κάποια λύση έχουμε;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

2 μήνες μετά τους πρώτους που πήραν την 12.5 και ακόμα τίποτα για την eu έκδοση.. Έχει δει κανείς τι γίνεται και αν θα βγει και για εμάς?

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, στην αρχική οθόνη, εάν σύρουμε την οθόνη δεξιά μας βγάζει συντομεύσεις.

Στο κάτω μέρος, έχει News τα οποία τροφοδοτούνται από την Microsoft.

Γίνεται να έχουμε Google News όπως σε νεότερα κινητά;

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλησπέρα παιδιά έχουν μείνει πολύ κάτοχοι εδώ του κινητού ακόμα?
Γενικά ευχαριστημένος απο το κινητό μέχρι τώρα αλλά με τρώει οι αλλαγή τις τελευταίες μέρες...
Λέω να παω σε Α52s 8/256 έχει νόημα από άποψη αναβάθμισης?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, modechristo said:

καλησπέρα παιδιά έχουν μείνει πολύ κάτοχοι εδώ του κινητού ακόμα?
Γενικά ευχαριστημένος απο το κινητό μέχρι τώρα αλλά με τρώει οι αλλαγή τις τελευταίες μέρες...
Λέω να παω σε Α52s 8/256 έχει νόημα από άποψη αναβάθμισης?

Κατά την γνώμη μου πάρα πολύ ακριβό... Τώρα υπάρχει προσφορά στο mi 11 lite 5g 8/128 στα 299€. Πιστεύω αξιζει με τα 1000

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, modechristo said:

καλησπέρα παιδιά έχουν μείνει πολύ κάτοχοι εδώ του κινητού ακόμα?
Γενικά ευχαριστημένος απο το κινητό μέχρι τώρα αλλά με τρώει οι αλλαγή τις τελευταίες μέρες...
Λέω να παω σε Α52s 8/256 έχει νόημα από άποψη αναβάθμισης?

Πολύ καλή επιλογή το Α52s και με ois στην κάμερα σίγουρα είναι αναβάθμιση, καλό και το mi 11 lite 5g αλλά με μέτρια μπαταρία και χωρίς ois.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, chios said:

Πολύ καλή επιλογή το Α52s και με ois στην κάμερα σίγουρα είναι αναβάθμιση, καλό και το mi 11 lite 5g αλλά με μέτρια μπαταρία και χωρίς ois.

Γιά την κάμερα δεν έχω γνώμη και μάλλον έχεις δίκιο αλλά για την μπαταρία έχουν πολλά παράπονα και στο Α52s...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
9 minutes ago, geotzia said:

…για την μπαταρία έχουν πολλά παράπονα και στο Α52s...

Είμαστε off topic αλλά… δε θα συμφωνούσα με το παραπάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, modechristo said:

καλησπέρα παιδιά έχουν μείνει πολύ κάτοχοι εδώ του κινητού ακόμα?
Γενικά ευχαριστημένος απο το κινητό μέχρι τώρα αλλά με τρώει οι αλλαγή τις τελευταίες μέρες...
Λέω να παω σε Α52s 8/256 έχει νόημα από άποψη αναβάθμισης?

Ουτε samsung ουτε xiaomi....πανε σε αλλη μαρκα...δυστυχως το κινητο μας ηταν απο τα καλύτερα κινητα μεσαιας κατηγοριας,και είναι ακομη, βάζει κατω πολλα μεταγενέστερα μοντελα. Και με τιμη 200 ευρω. Το να δωσεις 300 και 400 ευρω για κινητο μεσαιας κατηγοριας ειναι πολλα. Συν οτι οι αναβαθμίσεις τους ειναι για 2 χρονια και μετα τελος,οπως με το δικο μας.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα! εχει αλλαξει κανεις μπαταρια, να μας πει την διαδικασια. ειναι ευκολο, δυσκολο, κατι να προσεξουμε !!
νομιζω οτι εχει αρχισει και πεφτει η μπαταρια και ειναι απολυτος φισιολογικο μετα απο δυο χρονια.
 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, geioannou said:

καλημερα! εχει αλλαξει κανεις μπαταρια, να μας πει την διαδικασια. ειναι ευκολο, δυσκολο, κατι να προσεξουμε !!
νομιζω οτι εχει αρχισει και πεφτει η μπαταρια και ειναι απολυτος φισιολογικο μετα απο δυο χρονια.
 

Googlαρε το αλλα από ότι είδα αν πιάνουν τα χέρια σου δεν είναι κάτι δύσκολο... Πρόσφατα άλλαξα μπαταρία στο mi max 2 της γυναίκας και ήταν πολύ εύκολο, λιγη προσοχή θέλει το ξεκολλημα της μπαταρίας, εκεί σιγά σιγά. Υπάρχουν και καταστήματα με 10-15€ επιπλέον την αλλαζουν αυτοί αν σου φαίνεται δύσκολο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

Ειμαι και εγω ενας ευχαριστημένος χρήστης του Mi9 lite. Το αγόρασα το 2020 τον Απρίλιο την περίοδο του lockdown αλλα επειδή είχαν αυξηθεί οι τιμές (285€- 64gb) δυστυχώς πήρα το μικρό και οχι το 128gb. 

Το θέμα ειναι οτι ήδη εχει φτάσει στο φουλ και εχω 1-2gb free, σκέφτομαι να του κάνω ενα factory reset.

Τι λέτε θα αυξηθεί ο διαθέσιμος χώρος της internal ram ?

(ειναι πιστεύω νωρίς για να αλλάξω κινητό και να πήγαινα σε κάτι 128Gb+)

Ευχαριστώ πολύ 

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, townleader said:

Καλησπέρα σας,

Ειμαι και εγω ενας ευχαριστημένος χρήστης του Mi9 lite. Το αγόρασα το 2020 τον Απρίλιο την περίοδο του lockdown αλλα επειδή είχαν αυξηθεί οι τιμές (285€- 64gb) δυστυχώς πήρα το μικρό και οχι το 128gb. 

Το θέμα ειναι οτι ήδη εχει φτάσει στο φουλ και εχω 1-2gb free, σκέφτομαι να του κάνω ενα factory reset.

Τι λέτε θα αυξηθεί ο διαθέσιμος χώρος της internal ram ?

(ειναι πιστεύω νωρίς για να αλλάξω κινητό και να πήγαινα σε κάτι 128Gb+)

Ευχαριστώ πολύ 

Θα αυξηθει εννοείται γιατι θαβτα σβησεις ολα.απλα παρε και μια καρτα sd να πηγαινουν εκει οι φωτο και τα βιντεο.ετσι εκανα κι εγω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάπου οδηγός για να βάλω rom που να εχει την καταγραφή κλήσεων? Εψαξα λίγο αλλα οτι βρηκα έγραφε για ξεκλειδωμα του bootloader. Με επίσημη rom χρειάζεται και παλο ξεκλείδωμα ο bootloader? Εχω παρα πολλά χρόνια να ασχοληθώ με το άθλημα οπότε εχω χάσει επαφη. Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, an8rwpofagos said:

Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάπου οδηγός για να βάλω rom που να εχει την καταγραφή κλήσεων? Εψαξα λίγο αλλα οτι βρηκα έγραφε για ξεκλειδωμα του bootloader. Με επίσημη rom χρειάζεται και παλο ξεκλείδωμα ο bootloader? Εχω παρα πολλά χρόνια να ασχοληθώ με το άθλημα οπότε εχω χάσει επαφη. Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Δεν υπάρχει επίσημη Ρομ με καταγραφή κλήσεων γιατί είναι νόμος της Ευρωπαικής ένωσης που απαγορεύει την καταγραφή....Αναγκαστικά λοιπόν πρέπει να πας στην λύση που γράφεις πιό πάνω, δηλ. ξεκλείδωμα του bootloader και πέρασμα custom rom όπως την Ελληνική xtrv ή την xiaomi Eu. Πριν δοκίμασε και το cube acr μήπως και σου κάνει αλλά μην περιμένεις και πολλά...

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, geotzia said:

Δεν υπάρχει επίσημη Ρομ με καταγραφή κλήσεων γιατί είναι νόμος της Ευρωπαικής ένωσης που απαγορεύει την καταγραφή....Αναγκαστικά λοιπόν πρέπει να πας στην λύση που γράφεις πιό πάνω, δηλ. ξεκλείδωμα του bootloader και πέρασμα custom rom όπως την Ελληνική xtrv ή την xiaomi Eu. Πριν δοκίμασε και το cube acr μήπως και σου κάνει αλλά μην περιμένεις και πολλά...

Ευχαριστώ για την απάντηση. Διάβασα για Κίνα, Ινδία και Ινδονησία οτι δεν έχουν τον περιορισμό που βάζει η Google και αρα εχουν εξαρχής καταγραφή κλήσεων στον dialer. Το δοκιμασα το πρόγραμμα που λες και πολλα ακομα με μη ικανοποιητικα αποτελέσματα. Αρα οτι εχει σε xda λες να ριξω διάβασμα? 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, an8rwpofagos said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Διάβασα για Κίνα, Ινδία και Ινδονησία οτι δεν έχουν τον περιορισμό που βάζει η Google και αρα εχουν εξαρχής καταγραφή κλήσεων στον dialer. Το δοκιμασα το πρόγραμμα που λες και πολλα ακομα με μη ικανοποιητικα αποτελέσματα. Αρα οτι εχει σε xda λες να ριξω διάβασμα? 

Αν βάλεις κινεζική ή Ινδική Ρομ δεν θα έχεις Ελληνικά + του ότι δεν ξέρω αν έχεις και άλλα προβλήματα γιαυτό δεν αναφέρθηκα.... Διαβάσε και από miui.Gr 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, an8rwpofagos said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Διάβασα για Κίνα, Ινδία και Ινδονησία οτι δεν έχουν τον περιορισμό που βάζει η Google και αρα εχουν εξαρχής καταγραφή κλήσεων στον dialer. Το δοκιμασα το πρόγραμμα που λες και πολλα ακομα με μη ικανοποιητικα αποτελέσματα. Αρα οτι εχει σε xda λες να ριξω διάβασμα? 

Βάλε την Ελληνική απο το xiaomi-miui.gr

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/40717-Γενική-συζήτηση-για-το-Mi-9-Lite-Mi-CC9-Pyxis/?pageNo=1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βλέπουμε κάποια μοντέλα να έχουν ξεκινήσει να λαμβάνουν την αναβάθμιση στην 13. Εμείς με eu έκδοση θα πάρουμε λέτε ποτέ την 12.5? Έχει διαβάσει κανείς κάτι κάπου?Υποτίθεται στις λίστες με τα κινητά που θα λάβουν την 12.5 ήταν και το δικό μας. Κάνω λάθος?

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, GiannisSma said:

Βλέπουμε κάποια μοντέλα να έχουν ξεκινήσει να λαμβάνουν την αναβάθμιση στην 13. Εμείς με eu έκδοση θα πάρουμε λέτε ποτέ την 12.5? Έχει διαβάσει κανείς κάτι κάπου?Υποτίθεται στις λίστες με τα κινητά που θα λάβουν την 12.5 ήταν και το δικό μας. Κάνω λάθος?

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

βλέπεις κάποιο θέμα? το κινητό με την 12.0.10 είναι μια χαρά χωρίς θέματα.

Για τα προηγούμενα μηνύματα ....ήμουν έτοιμος κι'εγω να πάω για το 11lite ...άλλα δεν βλέπω διαφορά στην κάμερα που θα με ωθούσε σε αλλαγή. 

Θα περιμένω ακόμη μια χρονιά να δούμε το καινούργιο..η ίσως πιο μετά το 12Χ.

Έχω πάρει μπαταριά και καπάκι πίσω(λείπαμε να το αλλάξω γιατί έχει γίνει ωραίο σχέδιο,το σπασμένο γυαλί) ...όταν κάνω αλλαγή θα γράψω.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

βλέπεις κάποιο θέμα? το κινητό με την 12.0.10 είναι μια χαρά χωρίς θέματα.
Για τα προηγούμενα μηνύματα ....ήμουν έτοιμος κι'εγω να πάω για το 11lite ...άλλα δεν βλέπω διαφορά στην κάμερα που θα με ωθούσε σε αλλαγή. 
Θα περιμένω ακόμη μια χρονιά να δούμε το καινούργιο..η ίσως πιο μετά το 12Χ.
Έχω πάρει μπαταριά και καπάκι πίσω(λείπαμε να το αλλάξω γιατί έχει γίνει ωραίο σχέδιο,το σπασμένο γυαλί) ...όταν κάνω αλλαγή θα γράψω.
Όχι θέματα δεν έχω κανένα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνει έτσι εφόσον έχει διατεθεί η αναβάθμιση και οι περισσότεροι την έχουν λάβει. Επίσης ούτε είδα με την 12.5 όσοι την έχουν λάβει να έχουν αναφέρει κάποιο θέμα όποτε γιατι να μην την έχουμε? Καλό είναι να υπάρχει υποστήριξη για την συσκευή από οποιαδήποτε εταιρεία.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα. απο καποια στιγμη και μετα, χωρις να ξερω εαν στιγμιαια πατησα κατι η εγινε απο μονο του, οταν κελιδωσει το τηλεφωνο, δεν εχει την ταπετσαρα που εχω εγω επιλεξει αλλα ενα screen saver της επιλογης του. εχω ψαξει παντου καθως και πολλες φορες εχω εκ νεου ορισει εικονα ταπετσαριας, αλλα χωρις να αλλαζει κατι. εχει κανεις ιδεα απο που μπορω να το αλλαξω αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς την λειτουργία ταπετσαρίες καρουζέλ που αντικατέστησε το κουμπί του φακού στην οθόνη κλειδώματος και αν σύρεις προς τα δεξιά όταν είσαι στην οθόνη κλειδώματος σου εμφανίζει αυτήν την επιλογή.

Για απενεργοποίηση κάνε αναζήτηση στις ρυθμίσεις "ταπετσαρία" επέλεξε το ταπετσαρία καρουζέλ και απενεργοποίησε το.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιο ελληνικό/ευρωπαικό site που να μπορώ να παραγγείλω καινούργια μπαταρία και γνήσια για το Mi 9 Lite μου? Δε θέλω να αγοράσω τρίτου κατασκευαστή ή χρησιμοποιημένη.

Το κινητό δουλεύει άψογα και δεν θέλω να το αλλάξω ακόμα οπότε με μια μπαταρία θα του έδινα ακόμα δύο χρόνια.

 

Ευχαριστώ

Xiaomi Mi 9 Lite 6gb/128gb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...