Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι παιδιά, αν κατεβάσω χειροκίνητα την RFCMIXM 12.5.2.0 που είναι beta από ότι κατάλαβα, και την περάσω πάνω από την QFCMIXM 12.0.7.0 που έχω τώρα, θα συνεχίσουν να έρχονται μετά οι Stable OTA updates ;

 

Επίσης, πως την εγκαθιστώ χειροκίνητα, δεν το βρίσκω....Άκυρο, την πέρασα...

Δεν είναι beta είναι stable beta και όταν μου ήρθε μεσω ota έλεγε stable.

Καλά έκανες και την πέρασες, το τηλ. πάει εξαιρετικά και σε μπαταρία!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, αφού την κατέβασα χειροκίνητα, πριν την εγκατάσταση ήρθε και ως ΟΤΑ update.... Οπότε την έβαλα χειροκίνητα μιας και την είχα ήδη κατεβάσει... Δουλεύει μια χαρά όπως βλέπω, περιμένω να δω για την μπαταρία αν υπάρχει βελτίωση....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, αφού την κατέβασα χειροκίνητα, πριν την εγκατάσταση ήρθε και ως ΟΤΑ update.... Οπότε την έβαλα χειροκίνητα μιας και την είχα ήδη κατεβάσει... Δουλεύει μια χαρά όπως βλέπω, περιμένω να δω για την μπαταρία αν υπάρχει βελτίωση....

 

Μια ελάχιστη βελτίωση εγώ είδα στην μπαταρία. Το ποσοστό της πέφτει και πιο "νορμάλ".

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά αν γνωρίζει κάποιος γιατί έχω μπερδευτεί. Στην έκδοση MIUI, μου γράφει οτι έχω την 12.0.7.0 Global Σταθερή.

QFCEUXM. Δέν μπορώ να καταλάβω αν είναι ευρωπακή ή Global. Πώς γίνεται να έχει μέσα το EU και να είναι Global?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά αν γνωρίζει κάποιος γιατί έχω μπερδευτεί. Στην έκδοση MIUI, μου γράφει οτι έχω την 12.0.7.0 Global Σταθερή.

QFCEUXM. Δέν μπορώ να καταλάβω αν είναι ευρωπακή ή Global. Πώς γίνεται να έχει μέσα το EU και να είναι Global?

 

Ευρωπαϊκή είναι, ναι μεν global αλλά eu, αν ήταν global θα είχε το MI όπως βλέπεις πιό πάνω...

Ακόμη δεν υπάρχει γιά κατέβασμα από ότι είδα μόλις τώρα γιά εσένα, αλλά δεν πιστεύω να αργήσει...

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Από τα βασικά που ξέρω.

Global είναι οι συσκευές που πωλούνται εκτός Κίνας. Με Google services.

Μετά υπάρχουν regions.

Ευρώπη - Ινδία - Ρωσία - Τουρκία και δεν ξέρω τι άλλο.

Ελπίζω να μην τα έχω καταλάβει λάθος.

 

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευρωπαϊκή είναι, ναι μεν global αλλά eu, αν ήταν global θα είχε το MI όπως βλέπεις πιό πάνω...

Ακόμη δεν υπάρχει γιά κατέβασμα από ότι είδα μόλις τώρα γιά εσένα, αλλά δεν πιστεύω να αργήσει...

Σ'ευχαριστώ, την περιμένω πώς και πώς γιατί το πρόβλημα με το "Σύστημα Android" Που καταλαλώνει την μπαταρία έχει γίνει ενοχλητικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από τα βασικά που ξέρω.

Global είναι οι συσκευές που πωλούνται εκτός Κίνας. Με Google services.

Μετά υπάρχουν regions.

Ευρώπη - Ινδία - Ρωσία - Τουρκία και δεν ξέρω τι άλλο.

Ελπίζω να μην τα έχω καταλάβει λάθος.

 

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι αυτό τελικά πρέπει να είναι. Κλασσική Xiaomi. Και δυστυχώς η έκδοση μου έχει Google services. Και ειδικά στον dialer και στα contacts προτιμώ το MIUI.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εντυπώσεις από την νέα ρομ 12.5.2.0 RFCMIXM Global Stable:

 

Πιο γρήγορα όλα, κατά πολύ

Άνετα ρολάρουν όλα

Μπαταρία καλύτερη εμφανώς

 

Αυτά προς το παρόν.... Βάλτε την οπωσδήποτε!

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ την 12.5. Έχω nova launcher αγορασμένο.

Βγάζει πλέον συννεφάκια όταν έρχονται ειδοποιήσεις. Τα απενεργοποιώ και πάλι εμφανίζονται. Ξέρετε πως να τα βγάλω μόνιμα?

Επίσης έχω θέμα με το κλείδωμα. Θέλω να έχω μόνο δακτυλικό και όχι επικουρικά και μοτίβο. Πολλές φορές αφού βάλω δακτυλικό μου ζητάει και μοτίβο. Μπορώ να αφαιρέσω το τελευταίο και να μείνω μόνο με το δακτυλικό;

Τέλος ενώ μου έβγαζε τις ανεπιθύμητες κλήσεις με κόκκινο φόντο πλέον δεν το κάνει. Είναι κάποια ρύθμιση? Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα τρίτου που το κάνει καλά;

Πάντως πάει καλύτερα η συσκευή

Ευχαριστώ

Edited by kirdim71
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ την 12.5. Έχω nova launcher αγορασμένο.

Βγάζει πλέον συννεφάκια όταν έρχονται ειδοποιήσεις. Τα απενεργοποιώ και πάλι εμφανίζονται. Ξέρετε πως να τα βγάλω μόνιμα?

Επίσης έχω θέμα με το κλείδωμα. Θέλω να έχω μόνο δακτυλικό και όχι επικουρικά και μοτίβο. Πολλές φορές αφού βάλω δακτυλικό μου ζητάει και μοτίβο. Μπορώ να αφαιρέσω το τελευταίο και να μείνω μόνο με το δακτυλικό;

Πάντως πάει καλύτερα η συσκευή

Ευχαριστώ

Το είχα ξαναγράψει σε άλλο ποστ...

Λοιπόν άκου να δεις τι ανακάλυψα...Όλα τα προκαλεί το 2 ταπ που κλείνει την οθόνη μέσα από τις χειρονομίες του Nova(φαντάζομαι θα το έχεις κάνει και εσύ) Τρελλό έτσι; Σε κάποια φάση έκλεισα το τηλ. από το on-off κουμπί και ανακάλυψα ότι δουλεύει κανονικά και το δακτυλικό και η αναγνώριση προσώπου!!! Λοιπόν βγάλε τον νόβα από διαχειριστή και όταν πας στις χειρονομίες και στο 2 ταπ και διαλέξεις να κλείνει την οθόνη έχει και μία δεύτερη επιλογή μέσω προσβασιμότητας, δίνεις τα δικαιώματα στον nova και είσαι ΟΚ

Γιά τις χειρονομίες που δεν δουλεύουν με Nova υπάρχει στο play store το FNG που κάνει τα πάντα, ότι μπορείς να φανταστείς...απίθανη εφαρμογή πολύ μα πολύ ανώτερη από της μαμάς, και ξεμπέρδεψες. Το μόνο bug που μου κάνει εμένα που έχω το mi 9 lite είναι ότι σε κάθε επανεκκίνηση μου εμφανίζει τα 3 κουμπιά πλοήγησης και πρέπει να μπώ στις ρυθμίσεις να επιλέξω τις χειρονομίες, αλλά μικρό το κακό!!

Όσο γιά τα συννεφάκια με το που ανοίξεις το συννεφάκι κάτω αριστερά-εκτός μαύρου τετραγώνου του μυνήματος!!!!!- γράφει διαχείριση ή manage. Πατάς εκεί και σε κάποια επιλογή ,δεν θυμάμαι ακριβώς έχει έναν διακόπτη που το απενεργοποιεί. Είχα φάει και εγώ τα φρύδια μου και τελικά μετά από γκουγκλάρισμα είδα την λύση....Επικό αυτό το -διαχείριση- εκτός τετραγώνου, δεν το βλέπεις με τίποτα!!!!!!!!!!

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξαναγράψει σε άλλο ποστ...

Λοιπόν άκου να δεις τι ανακάλυψα...Όλα τα προκαλεί το 2 ταπ που κλείνει την οθόνη μέσα από τις χειρονομίες του Nova(φαντάζομαι θα το έχεις κάνει και εσύ) Τρελλό έτσι; Σε κάποια φάση έκλεισα το τηλ. από το on-off κουμπί και ανακάλυψα ότι δουλεύει κανονικά και το δακτυλικό και η αναγνώριση προσώπου!!! Λοιπόν βγάλε τον νόβα από διαχειριστή και όταν πας στις χειρονομίες και στο 2 ταπ και διαλέξεις να κλείνει την οθόνη έχει και μία δεύτερη επιλογή μέσω προσβασιμότητας, δίνεις τα δικαιώματα στον nova και είσαι ΟΚ

Γιά τις χειρονομίες που δεν δουλεύουν με Nova υπάρχει στο play store το FNG που κάνει τα πάντα, ότι μπορείς να φανταστείς...απίθανη εφαρμογή πολύ μα πολύ ανώτερη από της μαμάς, και ξεμπέρδεψες. Το μόνο bug που μου κάνει εμένα που έχω το mi 9 lite είναι ότι σε κάθε επανεκκίνηση μου εμφανίζει τα 3 κουμπιά πλοήγησης και πρέπει να μπώ στις ρυθμίσεις να επιλέξω τις χειρονομίες, αλλά μικρό το κακό!!

Όσο γιά τα συννεφάκια με το που ανοίξεις το συννεφάκι κάτω αριστερά-εκτός μαύρου τετραγώνου του μυνήματος!!!!!- γράφει διαχείριση ή manage. Πατάς εκεί και σε κάποια επιλογή ,δεν θυμάμαι ακριβώς έχει έναν διακόπτη που το απενεργοποιεί. Είχα φάει και εγώ τα φρύδια μου και τελικά μετά από γκουγκλάρισμα είδα την λύση....Επικό αυτό το -διαχείριση- εκτός τετραγώνου, δεν το βλέπεις με τίποτα!!!!!!!!!!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Και κάτι τελευταίο. Πρίν μου έβγαζε τις ανεπιθυμητες κλήσεις με κόκκινο φόντο. Τώρα δεν το κανει. Υπάρχει κάποια ρύθμιση? Κάποιο πρόγραμμα τρίτου απο το store που το κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Και κάτι τελευταίο. Πρίν μου έβγαζε τις ανεπιθυμητες κλήσεις με κόκκινο φόντο. Τώρα δεν το κανει. Υπάρχει κάποια ρύθμιση? Κάποιο πρόγραμμα τρίτου απο το store που το κάνει?

 

Παρακαλώ. Αυτό δεν το ξέρω καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι σωστά παλαιότερα ειχα ειδοποίηση για τις ανεπιθυμητες κλήσεις, τώρα κάνει απόρριψη στα νούμερα της μαύρης λίστας αλλά δεν έχω ειδοποίηση παρα μόνο αν μπω στο ιστορικό βλέπω την απόρριψη.
Link to comment
Share on other sites

Έχει καμία βδομάδα που βγήκε η 12.5 για τα γκλομπαλ η λιγότερο;

Λογικά για τα EU πρέπει μέσα στις επόμενες μέρες να τη δούμε κι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ένα bug που βλέπω στην τελευταία Stable Global 12.5.2.0 είναι στο Facebook, δεν έρχονται ειδοποιήσεις και εμφανίζονται όλες μαζί (οι ειδοποιήσεις του Facebook) όταν ανοίγω το Instagram

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας. Εμείς με την global έκδοση θα πάρουμε το update ξέρει κανείς καμιά λεπτομέρια?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GiannisSma said:

Καλησπέρα σας. Εμείς με την global έκδοση θα πάρουμε το update ξέρει κανείς καμιά λεπτομέρια?

Η global έχει πάρει την V12.5.2.0 τι update παραπάνω θες; 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, chios said:

Η global έχει πάρει την V12.5.2.0 τι update παραπάνω θες; 

Η QFCEUXM δλδ η EEA δεν εχει παρει, αυτο ρωταει. 

Καλησπερα. 1ον κανω κλησεις κανονικα δεν τουτ-τουτ κι αυτος που εχω καλεσει απανταει χωρις να τον ακουσω.

Και 2ον το εικονιδιο της κλησεις καμια φορα εξαφανιζεται!! Αλλα οταν παταω στη θεση που ηταν δλδ στο κενο με πηγαινει στο καντραν των κλησεων κανονικα .εχουν τυχει σε κανεναν αυτα;

Εχω την 12.0.10  EEA αλλα το εκανε και στις προηγουμενες

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε για global οκ, άρα φοράει EU οπότε δεν έχει βγει κάτι.

Το 1 που ρωτάς μου το κάνει τελευταία όταν καλώ κινητό cosmote  και πιστεύω είναι δικό της το πρόβλημα και όχι της συσκευής.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, chios said:

Ρώτησε για global οκ, άρα φοράει EU οπότε δεν έχει βγει κάτι.

Το 1 που ρωτάς μου το κάνει τελευταία όταν καλώ κινητό cosmote  και πιστεύω είναι δικό της το πρόβλημα και όχι της συσκευής.

Ναι μπερδεύτηκα eu ήθελα να γράψω. 

Το ίδιο πρόβλημα που λέτε μου κάνει και εμένα η cosmote και το κάνει και σε άλλες συσκευές οπότε είναι δικό τους πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...