Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, ήρθε σήμερα και στο δικό μου το update στην έκδοση 12.0.6.0.... Το κάνουμε άφοβα;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήρθε σήμερα και στο δικό μου το update στην έκδοση 12.0.6.0.... Το κάνουμε άφοβα;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Security patch. Μόνο 194 ΜΒ οπότε άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την έβαλα... Δεν βλέπω κάτι διαφορετικό... Ευχαριστώ..

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εδώ και κάποιες ημέρες μου βγάζει αυτό σε τακτά χρονικά διαστήματα μπορώ να πω. Ενώ είναι κλειδωμένο το κινητό και το πιάνω στα χέρια μου και βλέπω αυτήν την ειδοποίηση η οποία μετά από λίθο φεύγει μόνη της.

 

Ξέρω ότι είναι από την εφαρμογή που έχει μέσα το κινητό για τα video. Δεν την χρησιμοποιώ όμως καθόλου. Το έχει κανείς άλλος το ίδιο θέμα?

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk26f524271ece6e10a1d034a067b6c9e9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εδώ και κάποιες ημέρες μου βγάζει αυτό σε τακτά χρονικά διαστήματα μπορώ να πω. Ενώ είναι κλειδωμένο το κινητό και το πιάνω στα χέρια μου και βλέπω αυτήν την ειδοποίηση η οποία μετά από λίθο φεύγει μόνη της.

 

Ξέρω ότι είναι από την εφαρμογή που έχει μέσα το κινητό για τα video. Δεν την χρησιμοποιώ όμως καθόλου. Το έχει κανείς άλλος το ίδιο θέμα?

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk26f524271ece6e10a1d034a067b6c9e9.jpg

 

Έκανα απεγκατασταση των ενημερώσεων της εφαρμογης mivideo, και σταμάτησε

Link to comment
Share on other sites

Έκανα απεγκατασταση των ενημερώσεων της εφαρμογης mivideo, και σταμάτησε
Το δοκίμασα όταν το είπες και δύο μέρες τώρα δεν έχει εμφανίσει τίποτα. Εκτός και αν το έχει κάνει και δεν το έχω παρατηρήσει αλλά το έκανε τόσες φορές μέσα στην μέρα που δεν νομίζω να μην δεν το είχα δεί.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και καμία εβδομάδα και αφού αναβάθμισα στο τελευταίο security patch έχω ένα σοβαρό θέμα. Όποτε με καλούν είτε το απαντήσω είτε μείνει αναπάντητη από μόνο μπαίνει σε κατάσταση αθόρυβης λειτουργίας! Γράφει "Tasker integration disabled". Έτσι δεν χτυπά το τηλέφωνο αλλά μου δονείται το amazfit gtr 2e που έχω. Με αυτό τον τρόπο αν δεν είμαι συνδεδεμένος με το ρολόι χάνω όλες τις επόμενες κλήσεις. Αν δε μιλάω, κατα την διάρκεια της κλήσης λεει σε κάποιον άλλον που καλέι ότι είναι απενεγοποιημένο. Συμβάινει και σε άλλους? Υπάρχει κάποια ρύθμιση dnd ή κάποιος tasker που μπορεί να λύσει το πρόβλημα?

 

UPDATE

Απο ότι φαίνεται ευθύνεται το notify for amazfit που χρησιμοποιώ. Αν το απενεργοποιήσω όλα καλά

Edited by kirdim71
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά άλλαξε η επιλογή για τις πληροφορίες της μπαταρίας στις ρυθμίσεις? Σήμερα το πρόσεξα που μπήκα να δω τι παίζει.

 

Δεν το γλυτώνω το factory reset λέτε?

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

caf5b38cd6100355d6cd27f4ea787a93.jpg

 

Μπήκα σε αυτό για την επίλυση 3 προβλημάτων αλλά αυτά που προτείνει δεν με βοηθάνε σε τίποτα στην ουσία.

 

4ffeb6990aca25702c233988f395b548.jpg

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εγω παντως μεγάλο drain battery στο δικό μου.. τι να πω :O

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μεγάλο drain battery στο δικό μου.. τι να πω :O
Έχεις δοκιμάσει κάτι μέχρι τώρα? Σε εμένα συνεχίζει πάντως ακάθεκτο και θέλω να αποφύγω το factory reset.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου.. ακόμα δεν έχω δοκιμάσει.

Βαριέμαι το factory reset αλλά εάν χειροτερέψει βλέπω να μην το αποφεύγω.

 

Θα ενημερώσω!

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου.. ακόμα δεν έχω δοκιμάσει.

Βαριέμαι το factory reset αλλά εάν χειροτερέψει βλέπω να μην το αποφεύγω.

 

Θα ενημερώσω!

Και εγώ μια από τα ίδια ξανά όλες τις εφαρμογές μου είσοδο αρχεία πίσω κλπ. Δεν μου βγάζει μέρα πλέον το απόγευμα θέλω φόρτιση.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κι εγώ βλέπω χειροτερεύει η διάρκεια της μπαταρίας, δύσκολο να βγάλει τη μέρα.

 

Εχθές έκανα και μια δοκιμή, το άφησα το βράδυ στις 00:00 με 13% μπαταρία και το πρωί στις 06:00 είχε ήδη κλείσει αδειάζοντας τελείως η μπαταρία.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε το λόγο που έχετε τόση μεγάλη κατανάλωση ενέργειας; Γιατί εγώ δεν αντιμετωπίζω θέμα με την μπαταρία, αν και έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις που μου έχει βγάλει.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε το λόγο που έχετε τόση μεγάλη κατανάλωση ενέργειας; Γιατί εγώ δεν αντιμετωπίζω θέμα με την μπαταρία, αν και έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις που μου έχει βγάλει.

Ούτε εγώ έχω κάποιο θέμα με battery drain... Αν έχετε το gsam, τι βλέπετε να καταναλώνει την μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε το λόγο που έχετε τόση μεγάλη κατανάλωση ενέργειας; Γιατί εγώ δεν αντιμετωπίζω θέμα με την μπαταρία, αν και έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις που μου έχει βγάλει.
Ούτε εγώ έχω κάποιο θέμα με battery drain... Αν έχετε το gsam, τι βλέπετε να καταναλώνει την μπαταρία;
Δεν ξέρω αν βοηθήσει παραπάνω το gsam το έβαλα τώρα να δούμε τι θα πει κι αυτό. Πάντως στην μπαταρία εμένα μου κάνει drain το σύστημα android είναι πάντα σχεδόν πρώτο σε κατανάλωση.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθήσει παραπάνω το gsam το έβαλα τώρα να δούμε τι θα πει κι αυτό. Πάντως στην μπαταρία εμένα μου κάνει drain το σύστημα android είναι πάντα σχεδόν πρώτο σε κατανάλωση.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάτι δεν πάει καλά μάλλον... Εμένα το σύστημα Android παιζει από 8 μεχρι 12% και ποτέ δεν είναι το πρώτο σε κατανάλωση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως για να δουλέψει σωστά το gsam αν δεν είσαι ρουτ θέλει κάποια διαδικασία... Ακόλουθα τον οδηγό από εδω: https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8062679#

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά μάλλον... Εμένα το σύστημα Android παιζει από 8 μεχρι 12% και ποτέ δεν είναι το πρώτο σε κατανάλωση.
Αν δεις έχω ανεβάσει screenshot εδώ και καιρό συμβαίνει το ίδιο. Αποφεύγω τόσο καιρό να κάνω factory reset και θα συνεχίσω λίγο ακόμα όσο πάει γιατί τώρα που έχει και περισσότερο φως με ανεβασμένη την φωτεινότητα θα μένω από μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις έχω ανεβάσει screenshot εδώ και καιρό συμβαίνει το ίδιο. Αποφεύγω τόσο καιρό να κάνω factory reset και θα συνεχίσω λίγο ακόμα όσο πάει γιατί τώρα που έχει και περισσότερο φως με ανεβασμένη την φωτεινότητα θα μένω από μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δες εδώ το δικό μου screenshot

https://ibb.co/5r93jss

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εδω του gsam που ειναι πολύ πιο αξιόπιστο

https://ibb.co/RS5h8mV

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους σας.

 

Σήμερα το πρωί, αφού το έβγαλα από την φόρτιση το πρωί, ξεκίνησα να παίρνω τηλέφωνα στους σημερινούς εορτάζοντες, καθιζομενος στο μπαλκόνι του σπιτιού, σε ηλιόλουστη ημέρα.

 

Μετά από 15' χρήσης στον ήλιο (ας πούμε) έβγαλε αυτό το μήνυμα περί υπερθέρμανσης του κινητού ... Τόσο πολύ ευαίσθητο είναι; Το καλοκαίρι με τα 40αρια τι θα γίνει δηλαδή;

 

c256d53e90500c6009490b92c43f1117.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους σας.

 

Σήμερα το πρωί, αφού το έβγαλα από την φόρτιση το πρωί, ξεκίνησα να παίρνω τηλέφωνα στους σημερινούς εορτάζοντες, καθιζομενος στο μπαλκόνι του σπιτιού, σε ηλιόλουστη ημέρα.

 

Μετά από 15' χρήσης στον ήλιο (ας πούμε) έβγαλε αυτό το μήνυμα περί υπερθέρμανσης του κινητού ... Τόσο πολύ ευαίσθητο είναι; Το καλοκαίρι με τα 40αρια τι θα γίνει δηλαδή;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι. Εγώ το έχω από το Γενάρη του '20. Το περσινό Καλοκαίρι έβλεπα συχνά αυτό το μήνυμα, ειδικά όταν το χτύπαγε ο ήλιος (πχ στη θάλασσα). Ακόμα και μέσα στο σπίτι όταν το χρησιμοποιώ, είναι ζεστό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εγώ το έχω από το Γενάρη του '20. Το περσινό Καλοκαίρι έβλεπα συχνά αυτό το μήνυμα, ειδικά όταν το χτύπαγε ο ήλιος (πχ στη θάλασσα). Ακόμα και μέσα στο σπίτι όταν το χρησιμοποιώ, είναι ζεστό.
Εγώ αυτό που παρατήρησα τις τελευταίες μέρες που κάνει λίγο περισσότερη ζέστη είναι ότι μερικές φορές το τατς παίρνει πρωτοβουλίες. Αλλού πατάω αλλού πατάει. Το κλειδώνω το αφήνω λίγο και επανέρχεται. Σημείωση οτι δεν έχει μεσολαβήσει κάποια πτώση του κινητού.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχει πάει χάλια εντελώς.

 

Αυτό το gsam το έβγαλα δεν νομίζω ότι με βοηθούσε και πολύ στο να καταλάβω τι μου καταναλώνει μπαταρία. Για να δουλέψει θέλει root ή κάτι με adb εντολές για το οποίο δεν μπαίνω στην διαδικασία τώρα να δω τι και πως.

 

Τίποτα μόνο περιμένουμε την 12.5 πλέον μπας και εκεί στρώσει τίποτα με το update.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

7bcbde2f8dea2b80a6dcb315d8fd4ad4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πλησιάζει Καλοκαίρι και ζεσταίνεται περισσότερο, συν την αυξημένη φωτεινότητα που θα έχει λόγω του ηλίου, η διάρκειά της θα μειώνεται κι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

ανεξήγητο!!! ξαφνικα το κινητο δεν εχει δεδομενα ουτε απο τον παροχο κινητης, ουτε απο το wifi της οικιας. ενω με το δευτερο κινητο που εχω που ειναι στον ιδιο παροχο κινητης και στο ιδιο wifi, εχει συνδεση με το ιντερνετ και απο τα δυο. εχω κανει επανεκκινήσεις εννοειτε αλλα τιποτα!!

στο wifi κανει συνδεση χωρις ιντερνετ!!!

λετε να τα έφτυσε!!!

δεν ξερω τι αλλο να κανω!!!

 

EDIT: τελικα ειχα αλλαξει το προσωπικο DNS με κατι αλλο που ειχα διαβασει εδω μεσα και αυτο ηταν το προβλημα

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...