Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ξανακάνω την κλασσική ερώτηση: όσοι την περάσατε, κάνατε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?

 

Εγώ δεν έκανα επαναφορά και δουλεύει μια χαρά.

Το δακτυλικό όντως είναι πιο άμεσο και η φωτεινότητα όντως σαν να έχει πέσει ελαφρώς μόνο στη σκοτεινή λειτουργία όμως.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια, χωρίς επαναφορά δεν έχω παρατηρήσει κάτι μέχρι στιγμής (EU).

Όσο για την φωτεινότητα ίσως έχετε ψευδαίσθηση μείωσης γιατί στις Ρυθμίσεις-->Προβολή-->Σκοτεινή λειτουργία είναι ενεργοποιημένη by default η επιλογή: Προσαρμογή ταπετσαρίας στη Σκοτεινή λειτουργία.

Δοκιμάστε να την απενεργοποιήσετε και πείτε αν βλέπετε διαφορά.

 

Έτσι ακριβώς είναι, το ίδιο έγινε και σ' εμένα, θα ήθελα όμως τις εντυπώσεις από τη διάρκεια της μπαταρίας, μου φαίνεται ότι μειώνεται με λίγο ταχύτερο ρυθμό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την πρώτη στιγμή είδα ότι έγινε πιο σκοτεινή η φωτό που έχω βάλει ως wallpaper. Είμαι σίγουρος για αυτό γιατί το βράδυ καμιά φορά που χαζεύω με τι κινητό για να μην με ενοχλεί βστα ματιά μειώνω την φωτεινότητα. Έτσι λοιπόν ήξερα σε τι επίπεδο την εβαζα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Από χθες πέρασα και εγώ τη νέα αναβάθμιση (MIUI Global 12.0.2.0 QFCMIXM).

Δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δεν είχα κανένα πρόβλημα

και μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν μια χαρά, όπως και πριν.

Κάτι εντυπωσιακό δεν βλέπω να έχει αλλάξει, κάτι πινελιές στα μενού βλέπεις

άμεσα και ίσως η απόκριση να είναι καλύτερη, θα δείξει στην πορεία.

Tablet : Samsung Galaxy Tab S5e SM-T720

Smartphone : Moto Razr 2022

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 12.0.2.0 QFCMIXM από χθες βράδυ, βλέπω λίγο αυξημένη ταχύτητα της συσκευής, λίγο πιο αξιόπιστο δακτυλικο ξεκλείδωμα και ζεσταίνεται κάπως λιγότερο (μπορεί να είναι και ιδέα μου, θα δείξει).

 

Δεν έχω κάνει επαναφορά στις εργοστασιακες ρυθμίσεις, παίζει με τα ίδια που είχα και πριν.

Link to comment
Share on other sites

Και ξανακάνω την κλασσική ερώτηση: όσοι την περάσατε, κάνατε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?

 

Προσωπικά όχι. Ποτέ δεν έχω κάνει μετά από update

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι παιδιά που δίνετε λεπτομερή αναφορά ο ένας στον άλλο στα περί αναβάθμισης, βοηθάτε πολύ.

Αυτό που θέλω να επισημάνω επειδή το αναφέρετε, είναι ότι το factory reset είναι πολύ χρήσιμο και προσωπικά το προτείνω, απλώς αφήνουμε πρώτα να τρέξει η συσκευή με το νέο λειτουργικό, αφήνουμε να περάσουν 2-3 κύκλοι φορτίσεων ώστε να στρώσει το update, και εάν δούμε bugs που παράμεναν απο την προηγούμενη μας rom, τότε θα προχωρήσουμε σε factory reset, γιατί τα bugs θα συσσωρεύονται με αποτέλεσμα μια συσκευή που θα σέρνεται.

Ειδάλλως, δε χρειάζεται.

 

Επίσης το factory reset θα το κάνουμε όταν έχουμε θέματα hardware, οπότε πριν οδηγηθούμε στο service και σε επιστροφές συσκευών, τότε θα περάσουμε στην ενέργεια αυτή.

Συνεχίστε να βοηθάτε ο ένας τον άλλο όπως τώρα.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγω άμα έρθει η 12 γιατί ακόμα περιμένω θα κάνω factory reset έχω βάλει και βγάλει πολλές εφαρμογές που επηρεάζουν γενικά την λειτουργία... Άρα θα φύγει η σαβούρα.. Κιόλας.. Αναμονή για τη 12
Link to comment
Share on other sites

Σε εμας γιατι δεν εχει ερθει ακομη;

 

Σταδιακή αναβαθμιση... Μοιράζεται σε λίγους κάθε μέρα..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Βασιλειο. Πάντως συσκευή σαν αυτή με τον ταπεινό 710 και 6 μνήμη φυσάει. Αλλαγκαριστη εμπειρία χρησης. Μονο κάποιες φορές επανασχεδιαζεται η αρχική οθόνη. Είμαι με nova launcher
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Βασιλειο. Πάντως συσκευή σαν αυτή με τον ταπεινό 710 και 6 μνήμη φυσάει. Αλλαγκαριστη εμπειρία χρησης. Μονο κάποιες φορές επανασχεδιαζεται η αρχική οθόνη. Είμαι με nova launcher

 

Κι εγώ είμαι με Nova Launcher, από την 1η μέρα. Τις τελευταίες εβδομάδες/μήνες είχα παρατηρήσει ένα ελαφρύ lag και κρασαρισματα εφαρμογών. Δεν ξέρω όμως αν έφταιγε το ότι είναι Καλοκαίρι και ζεσταινοταν, όπως έλεγα.

 

Τώρα με το 12, φαίνεται να πηγαίνει ξανά σφαίρα, χωρίς καν να έχω κάνει reset και φαίνεται να λειτουργεί με 2-3 βαθμούς C λιγότερους (εφαρμογή Ampere). Μακάρι να μην είναι προσωρινό... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε εμας γιατι δεν εχει ερθει ακομη;

Υπάρχει πάντως διαθέσιμη η αναβάθμιση στο ίντερνετ εάν δεν θέλετε να περιμένετε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Κάτοχος της συσκευής και εγώ από σήμερα δεν έχω βάλει κάρτα σιμ ακόμα το ψαχουλευω καθώς δεν έχω δουλέψει ποτέ ξανά mui και από lineage os που προέρχομαι μου φαίνεται τρομερά μπουκωμένη η συσκευή.

 

Στο διαταυτα και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη γιατί δεν έβγαλα άκρη με την αναζήτηση στο tapatalk θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια λίστα για debloatware.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο διαταυτα και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη γιατί δεν έβγαλα άκρη με την αναζήτηση στο tapatalk θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια λίστα για debloatware.

 

https://news.xiaomi-miui.gr/bloatware-removal-tool-by-xiaomi-miui-hellas/

 

Εδώ είσαι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Θα το δω αύριο που θα έχω pc και επανέρχομαι.

 

Επίσης μιας και είδα να συζητάτε για την 12 ούτε σε εμένα έχει έρθει κάτι ακόμα.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λινκ να κατεβάσουμε τηνrom και να την βάλουμε χειροκίνητα χωρίς Fast boot?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από κάνα δυο μέρες λειτουργίας με την 12αρα, το πρώτο bug που είδα είναι η παύση λειτουργίας του δακτυλικου αποτυπώματος τη δεύτερη μέρα (σήμερα).

 

Αρνούνταν να το αναγνωρίσει λοιπόν, οπότε το διέγραψα και το έβαλα ξανά το αποτύπωμα, τώρα δουλεύει μια χαρά από ότι βλέπω, θα το παρακολουθώ βέβαια.

 

Άλλος με το ίδιο πρόβλημα με το πέρασμα στην 12;;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από κάνα δυο μέρες λειτουργίας με την 12αρα, το πρώτο bug που είδα είναι η παύση λειτουργίας του δακτυλικου αποτυπώματος τη δεύτερη μέρα (σήμερα).

Αρνούνταν να το αναγνωρίσει λοιπόν, οπότε το διέγραψα και το έβαλα ξανά το αποτύπωμα, τώρα δουλεύει μια χαρά από ότι βλέπω, θα το παρακολουθώ βέβαια.

Άλλος με το ίδιο πρόβλημα με το πέρασμα στην 12;;

 

Καλησπέρα, αν και δεν είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα εν τούτης προχώρησα και εγώ στη διαγραφή του αποτυπώματος και το έβαλα ξανά, αλλά το πρόβλημα παραμένει, αν και δεν είναι τόσο σοβαρό και δεν με επηρεάζει κάπου και εντοπίζεται σε τρία app που όμως χρησιμοποιώ πολύ συχνά.

Είναι τα app των (Revolut, paypal και NBG της Εθνικής).

Και στις τρεις περιπτώσεις μου βγάζει ένα σφάλμα με το άνοιγμα αν και μόλις προχωρήσω με το αποτύπωμα γίνεται η ταυτοποίηση και ανοίγουν κανονικά.

 

Στη (Revolut) μου βγάζει το μήνυμα: [Λυπούμαστε, δεν ταιριάζει. Δοκιμάστε ξανά].

https://i.ibb.co/kqwsjXJ/Revolut.jpg

Στο (paypal) μου βγάζει το μήνυμα: [Το δακτυλικό αποτύπωμα δεν αναγνωρίζεται. Δοκιμάστε ξανά].

https://i.ibb.co/YhvYC0r/Paypal.jpg

Και στο (NBG) μου βγάζει στιγμιαία το παρακάτω:

https://i.ibb.co/0CtN16Y/NBG-1.jpg

Aλλά σχεδόν αμέσως επανέρχεται.

https://i.ibb.co/FKNmZPG/NBG-2.jpg

 

Μόνο σε αυτές τις τρεις μου το κάνει γιατί έχω αρκετές ακόμα εφαρμογές που τις ανοίγω με αποτύπωμα χωρίς να έχω παρόμοιο πρόβλημα.

Δεν θέλω να προχωρήσω σε απεγκατάσταση των εφαρμογών (ειδικά της Revolut) γιατί είναι μανούρα, γιαυτό θα περιμένω κάποια αναβάθμιση είτε από τη μεριά των εφαρμογών είτε από την Xiaomi.

Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα.

Edited by smpetros

Tablet : Samsung Galaxy Tab S5e SM-T720

Smartphone : Moto Razr 2022

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν και δεν είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα εν τούτης προχώρησα και εγώ στη διαγραφή του αποτυπώματος και το έβαλα ξανά, αλλά το πρόβλημα παραμένει, αν και δεν είναι τόσο σοβαρό και δεν με επηρεάζει κάπου και εντοπίζεται σε τρία app που όμως χρησιμοποιώ πολύ συχνά.

Είναι τα app των (Revolut, paypal και NBG της Εθνικής).

Και στις τρεις περιπτώσεις μου βγάζει ένα σφάλμα με το άνοιγμα αν και μόλις προχωρήσω με το αποτύπωμα γίνεται η ταυτοποίηση και ανοίγουν κανονικά.

 

Στη (Revolut) μου βγάζει το μήνυμα: [Λυπούμαστε, δεν ταιριάζει. Δοκιμάστε ξανά].

https://i.ibb.co/kqwsjXJ/Revolut.jpg

Στο (paypal) μου βγάζει το μήνυμα: [Το δακτυλικό αποτύπωμα δεν αναγνωρίζεται. Δοκιμάστε ξανά].

https://i.ibb.co/YhvYC0r/Paypal.jpg

Και στο (NBG) μου βγάζει στιγμιαία το παρακάτω:

https://i.ibb.co/0CtN16Y/NBG-1.jpg

Aλλά σχεδόν αμέσως επανέρχεται.

https://i.ibb.co/FKNmZPG/NBG-2.jpg

 

Μόνο σε αυτές τις τρεις μου το κάνει γιατί έχω αρκετές ακόμα εφαρμογές που τις ανοίγω με αποτύπωμα χωρίς να έχω παρόμοιο πρόβλημα.

Δεν θέλω να προχωρήσω σε απεγκατάσταση των εφαρμογών (ειδικά της Revolut) γιατί είναι μανούρα, γιαυτό θα περιμένω κάποια αναβάθμιση είτε από τη μεριά των εφαρμογών είτε από την Xiaomi.

Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα.

 

Αν κανεις εκκαθάριση μόνο την cache... Στις εφαρμογές τις συγκεκριμένες και αν όχι μετά εκκαθάριση τελείως πάνω στην εφαρμογή χωρίς απεγκατασταση. Δοκίμασε πχ στην εθνική

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις εκκαθάριση μόνο την cache... Στις εφαρμογές τις συγκεκριμένες και αν όχι μετά εκκαθάριση τελείως πάνω στην εφαρμογή χωρίς απεγκατασταση. Δοκίμασε πχ στην εθνική

 

Τα έχω δοκιμάσει, δεν γίνεται τίποτα. Μόνο η απεγκατάσταση μένει, ίσως το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Tablet : Samsung Galaxy Tab S5e SM-T720

Smartphone : Moto Razr 2022

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...