Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλο που πρέπει να δεις είναι αυτό35d39a52c3463ca82c025cf6a20d7aa7.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και αυτόe1852a57b1e4098098c410135c352f31.jpg

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ανοιχτά ήταν κ αυτά όλα... Τίποτα

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

 

Το χτυπούσε ο ήλιος;

 

Και σε εμενα σημερα το έκανε. Στο ευτοκίνητο σε βάση. Το χτυπούσε ο ήλιος. Είχα κλιματισμό. Έχασα για πολύ ώρα το σήμα της τηλεφωνίας. Αν αρχίσουμε από τόσο νωρίς καήκαμε. Στο LG G4 που είχα είχε κάποιον συνδιασμό πλήκτρων με τον οποίο απενεργοποιούσες αυτή την λειτουργία. Ριψοκίνδυνο μεν να το απενεργοποιήσεις αλλά στους 30 βαθμούς με το έτσι θέλω να σου κάνει το κινητό "άχρηστο", έχουμε θέμα!

Link to comment
Share on other sites

 

Και σε εμενα σημερα το έκανε. Στο ευτοκίνητο σε βάση. Το χτυπούσε ο ήλιος. Είχα κλιματισμό. Έχασα για πολύ ώρα το σήμα της τηλεφωνίας. Αν αρχίσουμε από τόσο νωρίς καήκαμε. Στο LG G4 που είχα είχε κάποιον συνδιασμό πλήκτρων με τον οποίο απενεργοποιούσες αυτή την λειτουργία. Ριψοκίνδυνο μεν να το απενεργοποιήσεις αλλά στους 30 βαθμούς με το έτσι θέλω να σου κάνει το κινητό "άχρηστο", έχουμε θέμα!

 

Ποιος είπε ότι πρέπει να αφήνουμε στο ήλιο τα κινητά; πάντα στην σκιά...

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία με τα δεδομένα χάνετε το σήμα του ίντερνετ. Αν αλλάξω κάρτα sim ή κάνω επανεκκίνηση επανέρχεται. Το παθαίνει κανείς άλλος ή ξέρει κάποιος τι συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

 

Ποιος είπε ότι πρέπει να αφήνουμε στο ήλιο τα κινητά; πάντα στην σκιά...

 

Φιλε μου συμφωνώ. Αλλά όταν εισαι στο αυτοκίνητο και το θελεις για πλοήγηση το λογικό δεν είναι να το έχεις στο παρμπρίζ με κάποια βεντουζα? 10 χρόνια αυτό κάνω παντα. Οπότε πρέπει να βρω πως απενεργοποιώ την αναγκαστική αυτή λειτουργια

Link to comment
Share on other sites

Πήγα... Και τα 2 είναι μπλε.. Έχω δύο κάρτες μέσα.
Ρίξε και μια ματιά στην εξοικονόμηση μπαταρίας

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες μέσα σε αυτά τα μενού ,μήπως κάτι κόβει στο παρασκήνιοb32b48550a64577b7c74434cf4ef563f.jpgda1e2ef559d01d8ba78c84af166a9ed5.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι βάσεις που μπαίνουν στις γρίλιες του αέρα, και με τον κλιματισμό στο "on" το τηλέφωνο γίνεται παγακι.

Όπως για παράδειγμα:

 

Από MI 9 Lite με Tapatalk

e199fac59711c6eef72d4b05844c8f58.jpg

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ποιον launcher έκανες αναβάθμιση; Και πως;

 

https://www.apkmirror.com/uploads/?q=xiaomi-inc

Απο εδω εκανα ενημέρωση αλλα πρεπει να δεις ποιον launcher εχεις 4.17 ή 4.18 για να κανεις αντιστοιχα την σωστη ενημέρωση. Παε ρυθμίσεις-εφαρμογες-διαχειριση εφαρμογων κι εκει θα κανεις αναζητηση τον launcher και θα δεις ποια εκδοση εχεις.θα βρεις κι αλλες εφαρμογες πού μπορεις να κανεις αναβαθμιση αλλα προσεχε ποιες θα κανεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελευταία με τα δεδομένα χάνετε το σήμα του ίντερνετ. Αν αλλάξω κάρτα sim ή κάνω επανεκκίνηση επανέρχεται. Το παθαίνει κανείς άλλος ή ξέρει κάποιος τι συμβαίνει;

 

Μου το εκανε κι εμενα μια φορα αυτο,δεν ειχα καθολου σημα,εβγαλα καρτα σιμ εκλεισα ανοιξα το κινητο και επανηλθε

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες αγόρασα την συγκεκριμένη συσκευή κυρίως για την οθόνη. Απογοητεύτηκα πολύ την επόμενη μέρα στο θέμα του ήχου. Ναι μεν καταλάβαινα ποιότητα, ερχόμενος από το Note 5, αλλά από ένταση μαύρα χάλια.

Ως πηγή ακρόασης είχα τα https://en-us.sennheiser.com/earbuds-cx-3-00.

Ψάχνοντας τι επιλογές υπάρχουν για αγορά με «ταβάνι» τα 100 ευρωπαϊκά ως μία επιλογή σκεφτόμουν για τα https://en-us.sennheiser.com/ie40pro. Τα χαρακτηριστικά τους βέβαια δηλώνουν ότι στο θέμα μπάσων, metal είναι αυτό, δεν τα πάνε και πολύ καλά. Επειδή όμως είναι αγαπημένη εταιρεία και επειδή υπάρχει γνωστός μουσικός και τεχνικός ιδιοκτήτης σχετικού καταστήματος ζήτησα την συμβουλή του και δεν το μετάνιωσα. ( Άπαιχτα τα συγκεκριμένα σε θέμα ποιότητας κατασκευής και εφαρμογής στα αυτιά).

Ο ήχος που έφτασε στα αυτιά μου στα πρώτα δευτερόλεπτα ακρόασης ακούγοντας Motorhead δεν περιγράφεται. Για να το πω απλά, όσοι κατέχουν το συγκεκριμένο «σπορ» καταλαβαίνουν, άκουσα για πρώτη φορά την συγκεκριμένη μπάντα όπως δεν την έχω ακούσει από κινητό με ακουστικά. Την δε επόμενη μέρα, έχοντας ένα άλμπουμ μιας μπάντας από την Θεσσαλονίκη σε ασυμπίεστο ήχο, με έκανε να μην μετανιώσω για την αγορά των ακουστικών. Και να βρω και τον σημαντικότερο λόγο για τον οποίο γουστάρω το Mi 9 Lite.

Ακόμα και χωρίς αλλαγή region η ένταση του ήχου είναι ικανοποιητική.

Κακά τα ψέματα. Εφόσον υπάρχει πιστοποίηση για τον ήχο η επιλογή καλών μέσων ακρόασης είναι μονόδρομος.

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά στην εξοικονόμηση μπαταρίας

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες μέσα σε αυτά τα μενού ,μήπως κάτι κόβει στο παρασκήνιοb32b48550a64577b7c74434cf4ef563f.jpgda1e2ef559d01d8ba78c84af166a9ed5.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τίποτα όλα σωστά... Έχω παρατηρήσει ότι ανά τακτά διαστήματα βγάζει το σήμα του gmail σαν να ήρθε email αλλα τελικά δεν έρχεται κάτι.

Μήπως φταίει το update;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα προς όλους. Εχω συνδέσει στο xiaomi mi9 lite ένα Galaxy watch και το ρολόι δεν παίρνει καμία ειδοποίηση από εφαρμογές (sms, Viber κλπ) παρά μόνο τις κλήσεις. Έχω κάνει όσα έχω βρει στο ίντερνετ για βοήθεια (αυτόματη έναρξη κλπ) αλλά τίποτα. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα προς όλους. Εχω συνδέσει στο xiaomi mi9 lite ένα Galaxy watch και το ρολόι δεν παίρνει καμία ειδοποίηση από εφαρμογές (sms, Viber κλπ) παρά μόνο τις κλήσεις. Έχω κάνει όσα έχω βρει στο ίντερνετ για βοήθεια (αυτόματη έναρξη κλπ) αλλά τίποτα. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Αν έχεις εφαρμογή που είναι για το galaxy watch πρέπει να ενεργοποιήσει τις ειδοποιήσεις μέσα από ρυθμίσεις-ειδοποίησεις-εφαρμογη watch υψηλή ώστε να τρέχει στο παρασκήνιο. Αλλά τρώει μπαταρία αφού έχεις ανοικτό και Bluetooth

Link to comment
Share on other sites

Φιλε χρησιμοποιησε καποια εφαρμογη που δειχνει θερμοκρασια μπαταριας κατα τη φορτισης (πχ την ampere) για να δουμε αν ειναι φυσιολογικες οι θερμοκρασιες. Ακομα θα σου δειξει και volt-ampere.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ζεστό το κινητό όταν το φορτίζω. Και είναι ακομα Μάιος..

 

το φορτίζεις με γρήγορο φορτιστή?

πολύ σπάνια το βάζω στον γρήγορο και εννοείται ανεβάζει θερμοκρασία,προσπαθώ να του δίνω 2A και κάτω για να μην το ζορίζω.(οπως και σε ολα τα κινητά μου άλλωστε).

Με την θερμοκρασία το βλέπω λιγο πιο ευαίσθητο(χθες παλι μου έβγαλε μνμ θερμοκρασίας) απο τα προηγούμενα xiaomi,το πιο σκυλί ήταν το redmi note 5 :cool: .

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την εφαρμογή ''ampere'' οπότε στην επομενη φόρτιση θα δούμε (τώρα που δεν το φορτίζω λέει 33 βαθμούς, αλλά δεν είναι ζεστό.

 

το φορτίζω με τον fast charge φορτιστή, αυτόν που είχε στο κουτί..

Link to comment
Share on other sites

Κοιταχτε λογικό είναι να ζεσταίνετε την ώρα που φορτίζει συγκεκριμένα.. Τώρα που φορτιστηκε στο 100 % είναι δροσερό από 45-80 γίνεται ζεστό.. Αλλά έτσι κάνουν πολλά κιν στην περίοδο φόρτισης. Τώρα θα μου πείτε και τι θα κάνεις στην περίοδο ζέστης σε σκιερό μέρος όχι πάνω στο ταμπλό του αυτοκινήτου και όχι στο ήλιο... Δεν έχουμε αντιηλιακό ακόμα για κινητά...
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι. Κατα την διάρκεια της φόρτισης έφτασε μέχρι 44 βαθμούς. Βέβαια δεν ξερω κατα πόσο η εφαρμογή ''ampere'' ειναι σωστή γιατι χτες το βραδυ το είχα διπλα μουτο κιν (χωρίς να το φορτίζω και έδειχνε 41 βαθμούς. Η διαφορά είναι πως το βράδυ ηταν δροσερο ενω οταν το φορτιζα ηταν ζεστο. Τι να πω, μπορει να το προκαλει το fast charging
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι. Κατα την διάρκεια της φόρτισης έφτασε μέχρι 44 βαθμούς. Βέβαια δεν ξερω κατα πόσο η εφαρμογή ''ampere'' ειναι σωστή γιατι χτες το βραδυ το είχα διπλα μουτο κιν (χωρίς να το φορτίζω και έδειχνε 41 βαθμούς. Η διαφορά είναι πως το βράδυ ηταν δροσερο ενω οταν το φορτιζα ηταν ζεστο. Τι να πω, μπορει να το προκαλει το fast charging
Παίζει ρόλο και από τι ποσοστό το βάζουμε να φορτίζεται.

Για παράδειγμα άλλη θερμοκρασία θα ανέβασει αν το βάλω στο 20% να φορτίζει και άλλη όταν είναι στο 60%

 

Από MI 9 Lite με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Έχει μήπως κάποιος δοκιμάσει κάρτα μνήμης 256 mb στην συγκεκριμένη συσκευή αν την αναγνωρίζει η συσκευή;

Στην επίσημη ιστοσελίδα αναφέρεται ότι υποστηρίζει μέχρι 256 mb.

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και από τι ποσοστό το βάζουμε να φορτίζεται.

Για παράδειγμα άλλη θερμοκρασία θα ανέβασει αν το βάλω στο 20% να φορτίζει και άλλη όταν είναι στο 60%

 

Από MI 9 Lite με Tapatalk

 

Σωστό. Εγώ συνήθως το φορτίζω απο 25% - 85% πανω κατω γιατι κάπου ειχα διαβάσει οτι είναι καλύτερο για την λειτουργία της μπαταρίας σε βάθος χρόνου..

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι. Κατα την διάρκεια της φόρτισης έφτασε μέχρι 44 βαθμούς. Βέβαια δεν ξερω κατα πόσο η εφαρμογή ''ampere'' ειναι σωστή γιατι χτες το βραδυ το είχα διπλα μουτο κιν (χωρίς να το φορτίζω και έδειχνε 41 βαθμούς. Η διαφορά είναι πως το βράδυ ηταν δροσερο ενω οταν το φορτιζα ηταν ζεστο. Τι να πω, μπορει να το προκαλει το fast charging

 

Με το Fast Charging ζεσταίνεται και το Χειμώνα...

 

Βασικά εγώ το φορτιστή της Xiaomi τον έχω ακόμα με τη ζελατίνα. Έχω από παλιότερα αγοράσει έναν με 2 θύρες, μια 2A και μια 3A. Τις περισσότερες φορές (9 στις 10) βάζω να φορτίσει από την 2A και δεν ζεσταίνεται ιδιαίτερα, ακόμα κι αν το χρησιμοποιώ ταυτόχρονα. Την 3A τη βάζω μόνο όταν βιάζομαι και θέλω να φορτίσει λίγο στα γρήγορα (πχ σε 15-20 λεπτά μπορεί να πάει από το 20% κοντά στο 50). Εκεί όντως ζεσταίνεται αρκετά. Πολλά κινητά με fast charging το παθαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...