Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν σε πρόλαβα πριν με το edit που έκανα. Εκτός λοιπόν του ότι η μέτρηση του SAR δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστη και οι αριθμοί διαφέρουν κατά πολύ από την καθημερινή χρήση, το μέγιστο επιτρεπόμενο στην Ε.Ε. είναι τα 2 W/kg (στην Αμερική 1,6). To Mi 9 Lite είναι στα 1,42 και το P30 Lite στα 1,23. Και μόνο που φαινομενικά είναι τόσο κάτω από το όριο, ειδικά με τον τρόπο μέτρησης της ΕΕ, δεν με απασχολεί...

 

Εκτός από αυτό, μέχρι σήμερα δεν έχει αποδειχθεί ότι η ακτινοβολία από το κινητό προκαλεί προβλήματα υγείας στον άνθρωπο (εκτός από κάποια site clickbait/καταστροφολογίας). :p

 

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Είναι πολύτιμες!

 

Η τιμή που βλέπεις για το sar είναι η μέγιστη σε οριακό σήμα, αν κίνησε όλη μέρα σε τούνελ με οριακό σήμα να ανησυχείς, οταν έχει το κινητό φουλ σήμα η τιμές αυτές είναι ελάχιστες. Γενικά το σαρ ποτέ δεν το κοιτάω στην αγορά ενός κινητού.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Η αλήθεια είναι πως ο χώρος εργασίας όπου θα βρίσκεται η συσκευή δεν έχει σχεδόν ποτέ καθόλου σήμα. Άρα να ανησυχεί ο κάτοχος η όχι;

Λογικά αν πάρουμε μόνο αυτό ως κριτήριο, δεν θα πρέπει να έχει καμία συσκευή επάνω του. Έτσι δεν είναι η έχω καταλάβει κάτι λάθος;

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Πήρε Android 10 στην τελευταία αναβάθμιση της rom της Ελληνικής κοινότητας

xiaomi-miui.gr

 

Αυτη ειναι ρομ που φλασαρεις.....:):):)

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 3 εβδομάδες δεν το χρησιμοποιώ γιατί ασχολούμαι με άλλη συσκευή και το Mi9Lite το έχω ανοιχτό σε stanby και το ανοίγω ανά 2 ημέρες μόνο για καμιά ενημέρωση και το φορτίζω όταν πάει στο 35-40% ανά 6-7 ημέρες.

Κάνει κακό για την μπαταρία κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Είναι πολύτιμες!

 

Η αλήθεια είναι πως ο χώρος εργασίας όπου θα βρίσκεται η συσκευή δεν έχει σχεδόν ποτέ καθόλου σήμα. Άρα να ανησυχεί ο κάτοχος η όχι;

Λογικά αν πάρουμε μόνο αυτό ως κριτήριο, δεν θα πρέπει να έχει καμία συσκευή επάνω του. Έτσι δεν είναι η έχω καταλάβει κάτι λάθος;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Παρακαλώ.

Αν ο κάτοχος έχει Cosmote ή Vodafone και υπάρχει Wi-Fi στο χώρο εργασίας του, μπορεί να χρησιμοποιεί το Wi-Fi Calling. Εμένα παίζει κανονικά με VF, με Cosmo δεν έχω δοκιμάσει. Μπορεί να το χρησιμοποιεί ακόμα και με Flight mode, αρκεί να έχει ενεργοποιήσει (ξανά) το Wi-Fi.

 

Αυτό το σημαδάκι δείχνει, όταν βρίσκεται σε λειτουργία το Wi-Fi calling. Αρκεί να το έχει ενεργοποιήσει και ο πάροχος στον αριθμό του.

 

2020-03-02-23-56-25.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 3 εβδομάδες δεν το χρησιμοποιώ γιατί ασχολούμαι με άλλη συσκευή και το Mi9Lite το έχω ανοιχτό σε stanby και το ανοίγω ανά 2 ημέρες μόνο για καμιά ενημέρωση και το φορτίζω όταν πάει στο 35-40% ανά 6-7 ημέρες.

Κάνει κακό για την μπαταρία κάτι τέτοιο?

 

οχι μια χαρά είσαι,να το πηγαίνεις μέχρι 90% και λιγότερο,και 20-30% κάτω είναι οκ.(αυτό ισχύει για όλες τις συσκευές)

 

με το wi-fi calling τι έχει γίνει???? δεν το ανοίγω πλέον, άλλα πριν μήνες(απο την αρχή που πήρα το κινητό δλδ) δούλευε οκ.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Περι της αναβάθμισης 11.3.9, βιάστηκα και την έκανα, όπως και άλλοι εδώ μέσα.

 

Να προλάβουμε τους υπόλοιπους.....

ΜΗΝ την κάνετε. 0 διάφορες-βελτιώσεις

Αλλά:

1) Netflix και YouTube hdr.... Έπεσε μαύρο σαν την ΕΡΤ. Μόνο με screen recorder να γράφει ξυπνάνε. Ότι να ναι...

2) Με σβηστή οθόνη, σε εισερχόμενη κλήση χρειάζεται ξεκλείδωμα οθόνης (finger ή face) για να απαντήσετε...

3) Με σβηστή οθόνη πάλι, πολλές φορές με double tap to wake ή από το power button, μαύρη οθόνη με εμφάνιση μόνο της μπάρας ειδοποιήσεων (ώραν μπαταρία κλπ)

Μόνο με finger ξεκλειδώνει κανονικά...

 

Θα κάνω μερικές μέρες υπομονή μπας και βγει άλλη αναβάθμιση αλλιώς factory reset μπαρ και στρώσει..

 

Κρίμα, γιατί μέχρι τώρα ήταν απροβληματιστη συσκευή!!!

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περι της αναβάθμισης 11.3.9, βιάστηκα και την έκανα, όπως και άλλοι εδώ μέσα.

 

Να προλάβουμε τους υπόλοιπους.....

ΜΗΝ την κάνετε. 0 διάφορες-βελτιώσεις

Αλλά:

1) Netflix και YouTube hdr.... Έπεσε μαύρο σαν την ΕΡΤ. Μόνο με screen recorder να γράφει ξυπνάνε. Ότι να ναι...

2) Με σβηστή οθόνη, σε εισερχόμενη κλήση χρειάζεται ξεκλείδωμα οθόνης (finger ή face) για να απαντήσετε...

3) Με σβηστή οθόνη πάλι, πολλές φορές με double tap to wake ή από το power button, μαύρη οθόνη με εμφάνιση μόνο της μπάρας ειδοποιήσεων (ώραν μπαταρία κλπ)

Μόνο με finger ξεκλειδώνει κανονικά...

 

Θα κάνω μερικές μέρες υπομονή μπας και βγει άλλη αναβάθμιση αλλιώς factory reset μπαρ και στρώσει..

 

Κρίμα, γιατί μέχρι τώρα ήταν απροβληματιστη συσκευή!!!

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πως την έκανες την αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Περι της αναβάθμισης 11.3.9, βιάστηκα και την έκανα, όπως και άλλοι εδώ μέσα.

 

Να προλάβουμε τους υπόλοιπους.....

ΜΗΝ την κάνετε. 0 διάφορες-βελτιώσεις

Αλλά:

1) Netflix και YouTube hdr.... Έπεσε μαύρο σαν την ΕΡΤ. Μόνο με screen recorder να γράφει ξυπνάνε. Ότι να ναι...

2) Με σβηστή οθόνη, σε εισερχόμενη κλήση χρειάζεται ξεκλείδωμα οθόνης (finger ή face) για να απαντήσετε...

3) Με σβηστή οθόνη πάλι, πολλές φορές με double tap to wake ή από το power button, μαύρη οθόνη με εμφάνιση μόνο της μπάρας ειδοποιήσεων (ώραν μπαταρία κλπ)

Μόνο με finger ξεκλειδώνει κανονικά...

 

Θα κάνω μερικές μέρες υπομονή μπας και βγει άλλη αναβάθμιση αλλιώς factory reset μπαρ και στρώσει..

 

Κρίμα, γιατί μέχρι τώρα ήταν απροβληματιστη συσκευή!!!

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μην κάνεις factory reset δεν στρώνει τίποτα από όλα αυτά τα οποία ισχύουν όλα!!

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις factory reset δεν στρώνει τίποτα από όλα αυτά τα οποία ισχύουν όλα!!

 

Nαι δυστυχως ειναι σφαλματα της αναβαθμισης...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Περι της αναβάθμισης 11.3.9, βιάστηκα και την έκανα, όπως και άλλοι εδώ μέσα.

 

Να προλάβουμε τους υπόλοιπους.....

ΜΗΝ την κάνετε. 0 διάφορες-βελτιώσεις

Αλλά:

1) Netflix και YouTube hdr.... Έπεσε μαύρο σαν την ΕΡΤ. Μόνο με screen recorder να γράφει ξυπνάνε. Ότι να ναι...

2) Με σβηστή οθόνη, σε εισερχόμενη κλήση χρειάζεται ξεκλείδωμα οθόνης (finger ή face) για να απαντήσετε...

3) Με σβηστή οθόνη πάλι, πολλές φορές με double tap to wake ή από το power button, μαύρη οθόνη με εμφάνιση μόνο της μπάρας ειδοποιήσεων (ώραν μπαταρία κλπ)

Μόνο με finger ξεκλειδώνει κανονικά...

 

Θα κάνω μερικές μέρες υπομονή μπας και βγει άλλη αναβάθμιση αλλιώς factory reset μπαρ και στρώσει..

 

Κρίμα, γιατί μέχρι τώρα ήταν απροβληματιστη συσκευή!!!

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ με Global ακόμα δεν έχω δει την αναβάθμιση... Στην 11.3.4 είμαι.

 

Αλλά αν έχει τόσο μεγάλα προβλήματα όσο λέτε, σίγουρα θα βγει fix τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε eu λάβανε το update γιατί σε global δεν έχουμε λάβει κάτι. Όμως πολλά προβληματικά updates αυτή την περίοδο σε πολλές συσκευές από την xiaomi.

Καλύτερα να έχουμε unchecked την αυτόματη εγκατάσταση των updates. Να βλέπουμε για λίγες μέρες πως τα πάνε...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε eu λάβανε το update γιατί σε global δεν έχουμε λάβει κάτι. Όμως πολλά προβληματικά updates αυτή την περίοδο σε πολλές συσκευές από την xiaomi.

Καλύτερα να έχουμε unchecked την αυτόματη εγκατάσταση των updates. Να βλέπουμε για λίγες μέρες πως τα πάνε...

 

Πολυ σωστα.....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Ήηηηηη πρέπει να ψεκάζουμε το πακέτο πριν την εγκατάσταση.

Μάλλον έχει κοροναααααα.

 

Εγώ με το που πήρε το μάτι μου εδώ μέσα ότι βγήκε νέο πακέτο... Βουρρρ λες και περίμενα κάνα fix.

Πάρτα να έχεις τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Η 11.3.9 είναι beta (https://c.mi.com/thread-2911087-1-0.html) και για αυτό δεν έχει πάει σε όλους, το είχα γράψει, όταν θα βγει κανονική θα εμφανιστεί και εδώ

https://c.mi.com/oc/miuidownload/detail?device=1900374

και θα είναι λογικά με android 10, όσοι έχουμε βάλει την Ελληνική του xiaomi-miui.gr το έχουμε ήδη ))

MI9LiteMICC9_V11.0.1.0.QFCCNXM_v11-10 (Pyxis)

Link to comment
Share on other sites

Η 11.3.9 είναι beta (https://c.mi.com/thread-2911087-1-0.html) και για αυτό δεν έχει πάει σε όλους, το είχα γράψει, όταν θα βγει κανονική θα εμφανιστεί και εδώ

https://c.mi.com/oc/miuidownload/detail?device=1900374

και θα είναι λογικά με android 10, όσοι έχουμε βάλει την Ελληνική του xiaomi-miui.gr το έχουμε ήδη ))

MI9LiteMICC9_V11.0.1.0.QFCCNXM_v11-10 (Pyxis)

 

Α, νόμιζα ότι μιλούσαμε πλέον για Stable. Thanks. :up:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχετε παρατηρήσει δραματική αύξηση στην κατανάλωση της μπαταρίας με τις τελευταίες αναβαθμίσεις; Εκεί που έβγαζε 1,5 ημέρα χαλαρά τώρα κάθε βράδυ χρειάζεται φόρτιση

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όσο ανοίγει ο καιρός και πάμε προς το καλοκαίρι όλοι θα έχουμε αύξηση στην κατανάλωση μπαταρίας.

Από τη μια ο ήλιος αναγκάζει τη φωτεινότητα να δουλεύει ψηλά και από την άλλη η άνοδος της θερμοκρασίας επηρεάζουν την μπαταρία.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήση το wifi calling στο Mi 9 Lite και στο A50. Τα βάζω και τα 2 σε flight mode, κάνω κλήση κανονικά, αλλά στην εφαρμογή μου δείχνει ότι χρέωνομαι.

Έτσι πρέπει να λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήση το wifi calling στο Mi 9 Lite και στο A50. Τα βάζω και τα 2 σε flight mode, κάνω κλήση κανονικά, αλλά στην εφαρμογή μου δείχνει ότι χρέωνομαι.

Έτσι πρέπει να λειτουργεί;

Ναι.

Η χρέωση είναι κανονική. Εάν έχεις "δωρεάν" λεπτά, στα καταναλώνει κανονικά και με τον νόμο. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήση το wifi calling στο Mi 9 Lite και στο A50. Τα βάζω και τα 2 σε flight mode, κάνω κλήση κανονικά, αλλά στην εφαρμογή μου δείχνει ότι χρέωνομαι.

Έτσι πρέπει να λειτουργεί;

 

To Wi-Fi Calling λειτουργεί ως εναλλακτική της κινητής, για τα δύσκολα σημεία. Οι χρεώσεις είναι ίδιες, σε οποιοδήποτε συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω, μπορούν να αφαιρεθούν όλα τα search bars της google απο την οθόνη;

 

ε ναι...εγω του αλλαξα theme...κι χουμε και συρταρι εφαρμογων:):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...