Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι κάτοχος της συσκευής, εδώ και δύο μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Γενικά τα αξίζει τα χρήματα της, μέχρι και το τελευταίο ευρώ.

 

Δοκίμασα και με custom rom και συγκεκριμένα το lineage OS ( την έκδοση 16 που είναι με android 9.0 και την έκδοση 17.1 που είναι με βάση το android 10 ). Καμμία δεν μου άρεσε. Είχανε πολλά θέματα, ελλείψεις και κωλύματα.

Είναι ανώριμες ακόμη. Δεν τις συνιστώ με τίποτα. Μη τις δοκιμάσετε. Θα απογοητευτείτε.

 

Γυρίζοντας στο miui ( εγώ που δεν είμαι φαν ) τη βρήκα πολύ καλύτερη. Είναι σταθερή, γρήγορη, ομαλή και έχει άριστη διαχείριση της μπαταρίας. Με αρκετή χρήση, έχω αυτονομία μιάμιση μέρα. Καθόλου άσχημα.

 

Θέλω να με βοηθήσετε σε κάτι. Η συσκευή μας υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση. Σωστά;;; Τι φορτιστή χρειάζεται;; 18 watt, 20 watt;;; Ο φορτιστής που έχει η συσκευασία πόσα watt είναι;; Και τι στοιχεία πρέπει να γράφει επάνω για να καταλάβω πως υπολογίζεται η ισχύς του;;

Ευχαριστώ φίλοι μου!

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Είμαι κάτοχος της συσκευής, εδώ και δύο μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Γενικά τα αξίζει τα χρήματα της, μέχρι και το τελευταίο ευρώ.

 

 

 

Δοκίμασα και με custom rom και συγκεκριμένα το lineage OS ( την έκδοση 16 που είναι με android 9.0 και την έκδοση 17.1 που είναι με βάση το android 10 ). Καμμία δεν μου άρεσε. Είχανε πολλά θέματα, ελλείψεις και κωλύματα.

 

Είναι ανώριμες ακόμη. Δεν τις συνιστώ με τίποτα. Μη τις δοκιμάσετε. Θα απογοητευτείτε.

 

 

 

Γυρίζοντας στο miui ( εγώ που δεν είμαι φαν ) τη βρήκα πολύ καλύτερη. Είναι σταθερή, γρήγορη, ομαλή και έχει άριστη διαχείριση της μπαταρίας. Με αρκετή χρήση, έχω αυτονομία μιάμιση μέρα. Καθόλου άσχημα.

 

 

 

Θέλω να με βοηθήσετε σε κάτι. Η συσκευή μας υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση. Σωστά;;; Τι φορτιστή χρειάζεται;; 18 watt, 20 watt;;; Ο φορτιστής που έχει η συσκευασία πόσα watt είναι;; Και τι στοιχεία πρέπει να γράφει επάνω για να καταλάβω πως υπολογίζεται η ισχύς του;;

 

Ευχαριστώ φίλοι μου!

Υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση 18 Watt και ο φορτιστής που παρέχεται με τη συσκευασία είναι 18 watt. Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα από Banggod, όλα καλά.

Απλά με προβληματίζει ότι ημ/νια παραγωγής λέει 9/19 και εμείς είμαστε τώρα 2/20!

Μήπως έχει θέμα η μπαταρία τόσους μήνες?

Σε εσάς τι ημ/νια αναγράφει στο κουτί σας?

 

Φίλε με τι κουπόνι;

Πόσο σου βγήκε;

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα από Banggod, όλα καλά.

Απλά με προβληματίζει ότι ημ/νια παραγωγής λέει 9/19 και εμείς είμαστε τώρα 2/20!

Μήπως έχει θέμα η μπαταρία τόσους μήνες?

Σε εσάς τι ημ/νια αναγράφει στο κουτί σας?

 

εμενα γραφει 10/2019 παντως , οχι οτι εχει σημασια και πολυ!:D

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα από Banggod, όλα καλά.

Απλά με προβληματίζει ότι ημ/νια παραγωγής λέει 9/19 και εμείς είμαστε τώρα 2/20!

Μήπως έχει θέμα η μπαταρία τόσους μήνες?

Σε εσάς τι ημ/νια αναγράφει στο κουτί σας?

 

Μην στεναχωριέσαι,δεν έχεις κανένα θέμα. Αυτός είναι ο μήνας παραγωγής,δεν επηρεάζεται η μπαταρία σε τόσο λίγο διάστημα, απλά ίσως μέχρι να πάρει μερικές φορτίσεις να μην αποδίδει τα μέγιστα, μετά θα είναι κομπλέ. Οι μπαταρίες κάνουν καιρό να στρώσουν πολλές φορές. Εγώ που πήρα άλλη συσκευή έγραφε 7/19 κ το πήρα αρχές Οκτωβρίου.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως όταν κατεβάζει εφαρμογές/ενημερώσεις από το PlayStore και κλείσω την οθόνη τις κατεβάζει πάρα πολύ αργά και εάν ανοίξω πάλι την οθόνη συνεχίζουν και κατεβαίνουν αστραπιαία!

Τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Εξοικονόμηση μπαταρίας μάλλον.

 

Δεν την έχω ενεργοποιημένη ποτέ, το είχα παρατηρήσει και σε άλλα Xiaomi που είχα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος να δουλεψει aod καθως φορτίζει;;; Edited by jemadux

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σημερα απο το πουθενα μου κατεβηκε μια εφαρμογη που λεγεται google lens υπαρχει και σε εσας?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σημερα απο το πουθενα μου κατεβηκε μια εφαρμογη που λεγεται google lens υπαρχει και σε εσας?

 

Ναι σε όλα τα Xiaomi(μάλλον και στους άλλους κατασκευαστές) μπαίνει αυτόματα, με τα google services εγκαθίσταται κι αυτή μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Πρίν 2 ημέρες παρέλαβα κι εγώ το mi9 lite μου από Bangood, έκανε αυτόματα την αναβάθμιση σε miui 11 και προσπαθώ να το προσαρμόσω στη δική μου χρήση.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να μπορώ να βλέπω ειδοποιήσεις (κυρίως για αναπάντητες κλήσεις και messenger) στην οθόνη του κινητού όταν αυτή είναι σβηστή (μιας και το notification lamp είναι στην πλάτη του κινητού, αλλά εγώ προτιμώ να το ακουμπάω στο τραπέζι με την οθόνη στο επάνω μέρος).

Επέλεξα στο always on display ένα τύπο ρολογιού στο οποίο θεωρητικά από κάτω φαίνονται και οι ειδοποιήσεις αλλά δυστυχώς τίποτα από αναπάντητες κλήσεις, μόνο viber μου βγάζει ...

 

Υπάρχει τρόπος ???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Πρίν 2 ημέρες παρέλαβα κι εγώ το mi9 lite μου από Bangood, έκανε αυτόματα την αναβάθμιση σε miui 11 και προσπαθώ να το προσαρμόσω στη δική μου χρήση.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να μπορώ να βλέπω ειδοποιήσεις (κυρίως για αναπάντητες κλήσεις και messenger) στην οθόνη του κινητού όταν αυτή είναι σβηστή (μιας και το notification lamp είναι στην πλάτη του κινητού, αλλά εγώ προτιμώ να το ακουμπάω στο τραπέζι με την οθόνη στο επάνω μέρος).

Επέλεξα στο always on display ένα τύπο ρολογιού στο οποίο θεωρητικά από κάτω φαίνονται και οι ειδοποιήσεις αλλά δυστυχώς τίποτα από αναπάντητες κλήσεις, μόνο viber μου βγάζει ...

 

Υπάρχει τρόπος ???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

 

Εμένα μου βγάζει αναπάντητες και mail. Viber, messenger κτλ δεν βγάζει. Έχω κάνει και αναβάθμιση στην εφαρμογή AOD. Αν κοιτάξεις κάποιες σελίδες πιο πίσω θα την βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει αναπάντητες και mail. Viber, messenger κτλ δεν βγάζει. Έχω κάνει και αναβάθμιση στην εφαρμογή AOD. Αν κοιτάξεις κάποιες σελίδες πιο πίσω θα την βρεις.

 

Ευχαριστώ πολύ. Θα ψάξω να βρω για την αναβάθμιση της AOD ...

Προφανώς είχες κι εσύ το ίδιο πρόβλημα ... Αναρωτιέμαι μήπως υπάρχουν themes που αν τα περάσουμε να έχουν τη δυνατότητα των ειδοποιήσεων και ίσως και πιο ευδιάκριτων...

Επίσης έστειλα και σχετικό "σχόλιο" στην xiaomi μήπως και το λύσουν-βελτιώσουν σε μια επόμενη αναβάθμιση.

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια καλη λυση ειναι το notifybuddy

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xander.android.notifybuddy&hl=en_US

 

Ευχαριστώ πολύ !!!

 

Το εγκατέστησα και το δοκιμάζω τώρα. Είναι όντως καλό και δίνει λύση στο πρόβλημα.

Το μόνο που παρατήρησα είναι οτι όταν έχω πχ μια αναπάντητη κλήση και μου ανάβει το notification led της εφαρμογής, το τηλέφωνο δεν ξυπνάει να μου δώσει το δακτυλικό για να το ανοίξω αλλά πρέπει να κάνω διπλό ταπ για να δω το δακτυλικό ....

Ξέρεις μήπως αν υπάρχει λύση για αυτό ??

 

Ωπ !!! το βρήκα στις ρυθμίσεις (δεν το είχα δει) δίνει και τη δυνατότητα για ξεκλείδωμα με το δακτυλικό αλλά λέει unstable .... Μήπως το δοκίμασε κανείς σε xiaomi mi9 lite ???

 

Επίσης υπάρχει κανένα παρόμοιο αλλά δωρεάν, αξιόπιστο και adfree (πολλά ζητάω ε) ?

 

Ευχαριστώ και πάλι

Edited by pacopor
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !!!

 

Το εγκατέστησα και το δοκιμάζω τώρα. Είναι όντως καλό και δίνει λύση στο πρόβλημα.

Το μόνο που παρατήρησα είναι οτι όταν έχω πχ μια αναπάντητη κλήση και μου ανάβει το notification led της εφαρμογής, το τηλέφωνο δεν ξυπνάει να μου δώσει το δακτυλικό για να το ανοίξω αλλά πρέπει να κάνω διπλό ταπ για να δω το δακτυλικό ....

Ξέρεις μήπως αν υπάρχει λύση για αυτό ??

 

Ωπ !!! το βρήκα στις ρυθμίσεις (δεν το είχα δει) δίνει και τη δυνατότητα για ξεκλείδωμα με το δακτυλικό αλλά λέει unstable .... Μήπως το δοκίμασε κανείς σε xiaomi mi9 lite ???

 

Επίσης υπάρχει κανένα παρόμοιο αλλά δωρεάν, αξιόπιστο και adfree (πολλά ζητάω ε) ?

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

το ξεκλείδωμα με το δακτυλικό για να το ενεργοποιησεις, θελει να αγοασεις το προγγραμμα. οποτε δεν ξερω αν λειτουργει οντως.

τωρα ενα αλλο προγραμμα που προτειναν καποιοι ειναι το Always On Edge Lighting

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.used.aoe&hl=el

 

αλλα να σου πω την αληθεια το δοκιμασα αλλα δεν μου αρεσε

Link to comment
Share on other sites

το ξεκλείδωμα με το δακτυλικό για να το ενεργοποιησεις, θελει να αγοασεις το προγγραμμα. οποτε δεν ξερω αν λειτουργει οντως.

τωρα ενα αλλο προγραμμα που προτειναν καποιοι ειναι το Always On Edge Lighting

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.used.aoe&hl=el

 

αλλα να σου πω την αληθεια το δοκιμασα αλλα δεν μου αρεσε

 

Θα το δω κι εγώ το Always On Edge Lighting ...

 

Αυτό που με ανησύχησε λίγο ειναι κατι που διάβασα στα σχόλιο για το NotifyBuddy είναι ότι στην δωρεάν έκδοση καταναλώνει πολύ μπαταρία (κάτι για 20% διάβασα - υπερβολή μάλλον !) ... θα το δούμε ..

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Θα το δω κι εγώ το Always On Edge Lighting ...

 

Αυτό που με ανησύχησε λίγο ειναι κατι που διάβασα στα σχόλιο για το NotifyBuddy είναι ότι στην δωρεάν έκδοση καταναλώνει πολύ μπαταρία (κάτι για 20% διάβασα - υπερβολή μάλλον !) ... θα το δούμε ..

 

https://www.hostapk.com/notifybuddy-amoled-notification-light/

:shifty:

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για το link (δεν το κατέβασα για την ώρα τουλάχιστον).

Η κατανάλωση της μπαταρίας για την ώρα είναι χαμηλή (αν θυμάμαι καλά 0,64%) επίσης οι διαφημίσεις περιορίζονται μόνο όταν ανοίγεις τις ρυθμίσεις της εφαρμογής. Επίσης αυτά που προσφέρει η premium έκδοση δεν τα βρίσκω και τόσο δελεαστικά.

Αλήθεια ξέρει κανείς πόσο κάνει ?? (κάτι διάβασα στα σχόλια για 10 δολάρια)

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το μεγαλο θεμα με αυτα τα προγραμματα είναι ότι ποτε δεν μπορεσα να τα λειτουργησω με το δακτυλικο αποτύπωμα. Παντα μπαινει στην οθόνη κλειδωματος. Ετσι δεν ειναι ποτε πρακτικο. Αν καποιος καταφερε να το δουλεύει όπως με της AOD της xiaomi ας μας πει
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια καλη λυση ειναι το notifybuddy

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xander.android.notifybuddy&hl=en_US

 

Εμένα δεν μου δούλεψε πάντως. Άσε που είναι απλά ένα φωτάκι και τίποτα άλλο. Θα πρέπει να το αγοράσεις για να έχεις και εικονίδια των εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το link (δεν το κατέβασα για την ώρα τουλάχιστον).

Η κατανάλωση της μπαταρίας για την ώρα είναι χαμηλή (αν θυμάμαι καλά 0,64%) επίσης οι διαφημίσεις περιορίζονται μόνο όταν ανοίγεις τις ρυθμίσεις της εφαρμογής. Επίσης αυτά που προσφέρει η premium έκδοση δεν τα βρίσκω και τόσο δελεαστικά.

Αλήθεια ξέρει κανείς πόσο κάνει ?? (κάτι διάβασα στα σχόλια για 10 δολάρια)

 

μα ρε παιδιά αυτό που ανέβασα είναι το premium.;) .

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το μεγαλο θεμα με αυτα τα προγραμματα είναι ότι ποτε δεν μπορεσα να τα λειτουργησω με το δακτυλικο αποτύπωμα. Παντα μπαινει στην οθόνη κλειδωματος. Ετσι δεν ειναι ποτε πρακτικο. Αν καποιος καταφερε να το δουλεύει όπως με της AOD της xiaomi ας μας πει

 

Τι εννοείς -δεν μπορεσα να τα λειτουργησω με το δακτυλικο αποτύπωμα- ;; Εγώ τα δοκίμασα και τα 2 που πρότειναν οι φίλοι και έχω να πω πως το Always On Edge Lighting είναι φανταστικό με άπειρες ρυθμίσεις (μερικές είναι επί πληρωμή αλλά δεν είναι και πολύ σημαντικές) ,μπορείς να το κάνεις σαν γραμμή κάτω από την σταγόνα,ότι χρώματα θέλεις γιά όποια εφαρμογή ή τηλ. θέλεις,έχει ρυθμίσεις γιά το οτιδήποτε... εντυπωσιάστηκα!!! Όσο γιά κατανάλωση μπαταρίας θα το δώ και θα ενημερώσω. Η άλλη εφαρμογή δεν με τρέλανε....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...