Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις αντικατέστησα το xml με νέο που έχει ήδη επιλεγμένο imx586
Μετά από 2-3-4 διαδοχικές λήψεις, η επόμενη λήψη γίνεται παρααααά πολύ αργά. Έχει να κάνει με την gcam η λόγω της επεξεργασίας hdr+ που γίνεται στο παρασκήνιο τερματίζει ο επεξεργαστής;;;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2-3-4 διαδοχικές λήψεις, η επόμενη λήψη γίνεται παρααααά πολύ αργά. Έχει να κάνει με την gcam η λόγω της επεξεργασίας hdr+ που γίνεται στο παρασκήνιο τερματίζει ο επεξεργαστής;;;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ασυμβατοτητα δυστυχως με τη συσκευη που δεν εχει πλήρη api2 υποστηριξη.

Πάλι καλά να λετε που βρέθηκαν και αυτά τα 2-3 gcams που παιζουν.

 

Προς το παρόν θα πρεπει μετα την τριτη να βγειτε και να ξαναμπειτε.

Ίσως στο μέλλον να βγει κάτι που να διορθωνει το πρόβλημα (πχ module).

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις ρυθμίσεις - always on display και οθόνη κλειδώματος. Εκεί ενεργοποιείς την οθόνη περιβάλλοντος και στην προβολή αντικειμένων επιλέγεις την επιλογή πάντα.
σε ευχαριστω. το βρηκα. τα εκανα ολα σωστα.

βλεπαμε μια σειρα και το ειχα διπλα. καποιαι στιγμη εξαφανιστηκε η ωρα. ανοιξα το φως και επανηλθε. παιζει να μη νδουλευει με χαμηλο φωτισμο?

επισης ξαναεκλεισα το φως και μετα απο λιγο ξαναεξαφανιστηκε, αλλα εκλεισε και το τηλεφωνο και δεν ανοιγε παρα μονο οταν το εβαλα στη φορτιση, που μου εγραψε μπαταρια στο 50%.

παιζει να επεσα σε ελαττωματικο κινητο? υπαρει καποιςο τροπος, καποια εφαρμογη που τεσταρει το τι παιζει? ξερει κανεις? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τις gcam που σέταρα αξίζουν μεγάλο μπράβο οι συνφορουμίτες σας @neverbackdown και @kwstas193.

 

Χάρις τα συγκριτικά και το το τεστάρισμα τους κατάφεραν να στηθούν αυτές.

Ο δε Κώστας μάλιστα ninja... πιο γρηγόρος και απο τη σκιά του, προλάβαινε να μπει ρυθμίσεις πριν κρασάρει :lol::lol::lol:

 

Ισως για πολλούς αυτά ειναι ψιλά γράμματα, αλλά πραγματικά χωρίς τα παιδιά δεν θα είχαν στηθεί :happy:

 

Αυριο θα ανεβεί νεο xml βελτιωμένο. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω. το βρηκα. τα εκανα ολα σωστα.

βλεπαμε μια σειρα και το ειχα διπλα. καποιαι στιγμη εξαφανιστηκε η ωρα. ανοιξα το φως και επανηλθε. παιζει να μη νδουλευει με χαμηλο φωτισμο?

επισης ξαναεκλεισα το φως και μετα απο λιγο ξαναεξαφανιστηκε, αλλα εκλεισε και το τηλεφωνο και δεν ανοιγε παρα μονο οταν το εβαλα στη φορτιση, που μου εγραψε μπαταρια στο 50%.

παιζει να επεσα σε ελαττωματικο κινητο? υπαρει καποιςο τροπος, καποια εφαρμογη που τεσταρει το τι παιζει? ξερει κανεις? ευχαριστω

 

Πριν το βάλεις να φορτίσει πόση μπαταρία είχες; Συνήθως οι ελατωματικές μπαταρίες μπορεί να σου έχουν ένδειξη 20% και ξαφνικά να κλείσει και να ανοίγει μόνο με φορτιστή. Βέβαια μιλάμε για καινούριο κινητό, οπότε δεν νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο.

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τις gcam που σέταρα αξίζουν μεγάλο μπράβο οι συνφορουμίτες σας @neverbackdown και @kwstas193.

 

Χάρις τα συγκριτικά και το το τεστάρισμα τους κατάφεραν να στηθούν αυτές.

Ο δε Κώστας μάλιστα ninja... πιο γρηγόρος και απο τη σκιά του, προλάβαινε να μπει ρυθμίσεις πριν κρασάρει :lol::lol::lol:

 

Ισως για πολλούς αυτά ειναι ψιλά γράμματα, αλλά πραγματικά χωρίς τα παιδιά δεν θα είχαν στηθεί :happy:

 

Αυριο θα ανεβεί νεο xml βελτιωμένο. ;)

Να είσαι καλά και εσύ και τα παιδιά που βοηθάνε στην κάμερα!!
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Πριν το βάλεις να φορτίσει πόση μπαταρία είχες; Συνήθως οι ελατωματικές μπαταρίες μπορεί να σου έχουν ένδειξη 20% και ξαφνικά να κλείσει και να ανοίγει μόνο με φορτιστή. Βέβαια μιλάμε για καινούριο κινητό, οπότε δεν νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο.
ειχε 60% φιλε.

ναι για μια φορα θα το αγνοησω το προβλημα αλλα θα εχω το νου μου

 

πρωτες εντυπωσεις, ωραιο κινητο, πολυ καλο, στην τιμη αυτη που παιζει, σκιζει. αλλα οι φωτοζ δεν ειναι οσο καλες περιμενα. το λουμια 950, τραβαει καλυτερες....

Link to comment
Share on other sites

ειχε 60% φιλε.

ναι για μια φορα θα το αγνοησω το προβλημα αλλα θα εχω το νου μου

 

πρωτες εντυπωσεις, ωραιο κινητο, πολυ καλο, στην τιμη αυτη που παιζει, σκιζει. αλλα οι φωτοζ δεν ειναι οσο καλες περιμενα. το λουμια 950, τραβαει καλυτερες....

 

Μου το έκανε gcam εμενα

Να ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ολα τα βιντεο που εχω δει λενε τα καλυτερα για τις καμερες,οχι σε επιπεδα Σαμσουνγκ αλλα αξιοπρεπεις καμερες,ημουν στο τσακ να το παρω,με αυτα που διαβαζω δεν το βλεπω....
Link to comment
Share on other sites

ειχε 60% φιλε.

ναι για μια φορα θα το αγνοησω το προβλημα αλλα θα εχω το νου μου

 

πρωτες εντυπωσεις, ωραιο κινητο, πολυ καλο, στην τιμη αυτη που παιζει, σκιζει. αλλα οι φωτοζ δεν ειναι οσο καλες περιμενα. το λουμια 950, τραβαει καλυτερες....

 

Το είχα και το 950. Καλύτερη κάμερα έχει το mi9 lite.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Όποιος θέλει δοκιμάζει την νέα προτεινόμενη gcam για mi 9 lite.

 

https://t.me/hellasmobiles/68106

 

Την gcam την έστησα μαζί με τους @neverbackdown και @kwstas193 :D

 

Στο link μπηκε το νεο xml με κατάληξη 3 μετα το Mi9lite (ενα ειναι το αρχειο, απλα το γράφω ωστε να το ξεχωριζετε μετα στα αρχεία σας)

 

Υπαρχει ενα ενδεχόμενο να αλλαξει και μια τελευταία φορά αναλόγως των νέων δειγμάτων που θα στείλετε στην ομάδα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ολα τα βιντεο που εχω δει λενε τα καλυτερα για τις καμερες,οχι σε επιπεδα Σαμσουνγκ αλλα αξιοπρεπεις καμερες,ημουν στο τσακ να το παρω,με αυτα που διαβαζω δεν το βλεπω....

 

Μία χαρά είναι οι κάμερες, δεν ξέρω τι διαβάζεις. Το βασικά ατού του κινητού είναι η μπαταρία, η οθόνη και ότι για τα λεφτά του δεν υπάρχει κάτι καλύτερο και πλήρης να αγοράσεις.

 

Τα αρνητικά του είναι η εμφάνιση ειδοποιήσεων. Φαίνονται μόνο στο always on display και μόνο του messenger λειτουργούν άψογα. Ένα άλλο αρνητικό, που μάλλον υπάρχει σε ελάχιστες συσκευές (δυστυχώς και στη δική μου) είναι το πρόβλημα στον proximity sensor, που όταν μιλάς στο δεξί αυτί παραμένει αναμμένη η οθόνη κατά τη διάρκεια της κλήσης, εκτός εάν βρεις τη σωστή γωνία να το κρατάς. :wacko: Πιθανώς αυτό θα διορθωθεί με κάποια αναβάθμιση.

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα στον proximity sensor

 

Παντως γενικα το proximity δεν ειναι και το φορτε της xiaomi. Χρονια τωρα διαβάζω προβλήματα από χρήστες σε διάφορες συσκευές. Φυσικα ειμαι και ο ιδιος παθών.

 

Συνηθως βεβαια ειναι στη σειρά Redmi ή mi max ή mi a. Δεν περιμενα να το δω και σε mi9 lite (εννοω από εσας)... αν και θα μου πεις το lite ειναι και αυτο οικονομική έκδοση.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κανένα θέμα με τον proximity και επειδή συμμετέχω σε διάφορες κοινότητες δε θυμάμαι να το έχει αναφέρει άλλος το θέμα αυτό.

Επίσης το mi 9 lite είναι ένα all around τηλέφωνο που το παίρνεις για

-Την amoled οθόνη

-Την μεγάλη μπαταρία

-Το ραδιόφωνο

-Τις υπέρυθρες

-Το nfc

- Το snapdragon 710

- Τη δυνατότητα για κάρτα sd

-Για την κάμερα που χωρίς να είμαι ειδικός μου φαίνεται πολύ καλή

Όλα αυτά στα 200 ή και λίγο παραπάνω ευρώ ανάλογα από που θα το πάρεις.

Edit: ξέχασα να γράψω για την εμφάνιση του και για το μεταλλικό του πλαίσιο και όχι πλαστικό όπως έχουν κάποια που το ανταγωνίζονται.

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κανένα θέμα με τον proximity και επειδή συμμετέχω σε διάφορες κοινότητες δε θυμάμαι να το έχει αναφέρει άλλος το θέμα αυτό.

Επίσης το mi 9 lite είναι ένα all around τηλέφωνο που το παίρνεις για

-Την amoled οθόνη

-Την μεγάλη μπαταρία

-Το ραδιόφωνο

-Τις υπέρυθρες

-Το nfc

- Το snapdragon 710

- Τη δυνατότητα για κάρτα sd

-Για την κάμερα που χωρίς να είμαι ειδικός μου φαίνεται πολύ καλή

Όλα αυτά στα 200 ή και λίγο παραπάνω ευρώ ανάλογα από που θα το πάρεις.

Edit: ξέχασα να γράψω για την εμφάνιση του και για το μεταλλικό του πλαίσιο και όχι πλαστικό όπως έχουν κάποια που το ανταγωνίζονται.

 

Ειναι βασικα το ενδιαμεσο σταδιο μεταξυ σειρας Mi και redmi. Για καποιους ειναι ιδανικό. :)

Link to comment
Share on other sites

Την δυνατότητα για κάρτα SD;; Με 2 SIM δεν παίρνει ΚΑΙ κάρτα μνήμης ρε παιδιά...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Την δυνατότητα για κάρτα SD;; Με 2 SIM δεν παίρνει ΚΑΙ κάρτα μνήμης ρε παιδιά...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν παίρνει με δύο sim κάρτα μνήμης,με μια sim παίρνει.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Την δυνατότητα για κάρτα SD;; Με 2 SIM δεν παίρνει ΚΑΙ κάρτα μνήμης ρε παιδιά...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η αλήθεια είναι ότι γίνεται αλλά με

Edited by ippotis
Link to comment
Share on other sites

Στο link μπηκε το νεο xml με κατάληξη 3 μετα το Mi9lite (ενα ειναι το αρχειο, απλα το γράφω ωστε να το ξεχωριζετε μετα στα αρχεία σας)

 

Υπαρχει ενα ενδεχόμενο να αλλαξει και μια τελευταία φορά αναλόγως των νέων δειγμάτων που θα στείλετε στην ομάδα.

πως το κατεβαζω το xml? παταω πανω του και με ξαναβγαζει στην ιδια σελιδα

Link to comment
Share on other sites

πως το κατεβαζω το xml? παταω πανω του και με ξαναβγαζει στην ιδια σελιδα
Στο telegram εννοείς?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

ναι...εκει που εδωσε το λινκ ο φιλος Antretng

 

https://t.me/hellasmobiles/68106

Πατάς τις τρεις τελιτσες που είναι δεξιά και μετά "save to downloads" d9fd890f9483120227eb38180e4340c7.jpg
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι δεν μου βγαζει αυτες τις τελιτσες....ειμαι με mozzila. μηπως φταιει αυτο?
Μπορεί.εγω τις βλέπω από την εφαρμογή
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...