Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εν τω μεταξύ μου έχει προκύψει ένα άλλο θέμα. Όταν το βάζω στο δεξί αυτί για να μιλήσω, το κινητό παραμένει με αναμμένη την οθόνη. Ακόμη και όταν παταv το κουμπί για να σβήσει η οθόνη αμέσως ανάβει πάλι, σαν να αναγνωρίζει ότι το έχω στο χέρι και όχι στο αυτί.

Εάν το βάλω στο αριστερό αυτί η οθόνη σβήνει κανονικά.

 

Τι φάση είναι αυτή;

 

ωραια παρατηρηση εκανες. θα προσπαθησω να το τσεκαρω και εγω. εγω ειχα παρατηρησει οτι μιλωντας με bluetouth αφηνωντας το κινητο στο γραφειο, παλι παρεμενε η οθονη αναμενη οπου αυτο ειναι μεγαλη σπαταλη μπαταριας ειδικα εαν καποιος κανει πολλες κλησεις την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το μοναδικό μειονέκτημα της συσκευής είναι ο dialer και messaging app της Google. Από όσο έχω καταλάβει μετά το android 9 δεν λειτουργεί καμία εφαρμογή ηχογραφήσεις, εκτός και αν είσαι speaker mode η αν έχεις τον dialer της Xiaomi. Έχει εγκαταστήσει κάποιος τηνελληνική ρομ; Έχει τον dialer της Xiaomi;
Link to comment
Share on other sites

Για μενα το μοναδικό μειονέκτημα της συσκευής είναι ο dialer και messaging app της Google. Από όσο έχω καταλάβει μετά το android 9 δεν λειτουργεί καμία εφαρμογή ηχογραφήσεις, εκτός και αν είσαι speaker mode η αν έχεις τον dialer της Xiaomi. Έχει εγκαταστήσει κάποιος τηνελληνική ρομ; Έχει τον dialer της Xiaomi;

 

Ναι η ελληνική ROM έχει μέσα τον dialer της Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδια εβαλα το κινητό δίπλα σε ενα mi 9 και οι καμερα τοσο η μπροστα τόσο και η πισω απο το lite ειχε πιο εντονα χρωματα σε σχεση με το mi 9

Η καλυτερη αγορα στα 200 ευρω.

Καλα χριστουγεννα σε ολους!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραια παρατηρηση εκανες. θα προσπαθησω να το τσεκαρω και εγω. εγω ειχα παρατηρησει οτι μιλωντας με bluetouth αφηνωντας το κινητο στο γραφειο, παλι παρεμενε η οθονη αναμενη οπου αυτο ειναι μεγαλη σπαταλη μπαταριας ειδικα εαν καποιος κανει πολλες κλησεις την ημερα.

Στέλνεις την κλήση στο παρασκήνιο (πατώντας αρχική οθόνη ή με τις χειρονομίες προς τα πάνω) και τότε μπορείς να απενεργοποιήσεις την οθόνη...:)

Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις την κλήση στο παρασκήνιο (πατώντας αρχική οθόνη ή με τις χειρονομίες προς τα πάνω) και τότε μπορείς να απενεργοποιήσεις την οθόνη...:)

το εχω κανει αλλα για καποιο λοο επανερχεται!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που παρατήρησα είναι οτι σε call rejection με το power button επανέρχεται η κλήση και μένει ανοιχτή η οθόνη. Πατώντας ξανά το κουμπί σβήνει στιγμιαία και επανέρχεται παλι στην οθόνη
Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα αυτό BG129CL να δεις

 

Πάντως για την Πρωτοχρονιά θα βάλουν προσφορές αν δεν βιάζεσαι :)

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ κι εγώ την παρέα. Νέος κάτοχος του εν λόγω smartphone εδώ και λίγες μέρες. Ένα θεματακι που αντιμετωπίζω και δεν ξέρω εάν φταίω εγώ ή το κινητό, είναι ότι όταν το βάζω σε "αθόρυβο" ή "μην ενοχλείτε", συνεχίζουν να χτυπάνε μερικές ειδοποιήσεις. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιζει κανενα κουπονι για το Banggood; Βρηκα ενα απο ενα χθεσινο ποστ αλλα μαλλον εληξε.
Κουπόνι BG129CL στο Banggood βγαίνει €210 περίπου το 128αρι Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ μου έχει προκύψει ένα άλλο θέμα. Όταν το βάζω στο δεξί αυτί για να μιλήσω, το κινητό παραμένει με αναμμένη την οθόνη. Ακόμη και όταν παταv το κουμπί για να σβήσει η οθόνη αμέσως ανάβει πάλι, σαν να αναγνωρίζει ότι το έχω στο χέρι και όχι στο αυτί.

Εάν το βάλω στο αριστερό αυτί η οθόνη σβήνει κανονικά.

 

Τι φάση είναι αυτή;

 

Το δοκίμασα αυτό που λες και δεν το κάνει σε μένα, όταν το έχω στο αυτί σβήνει η οθόνη (και στα δύο χα χα ). Αυτό που κάνει όμως είναι δεν σβήνει η οθόνη όταν σε καλούν και την κλείνεις απ το κουμπί

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα dialer μάλλον. Με miui dialer όταν πατάς το κουμπί on-off σβήνει κανονικά και παραμένει σβηστή
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ μου έχει προκύψει ένα άλλο θέμα. Όταν το βάζω στο δεξί αυτί για να μιλήσω, το κινητό παραμένει με αναμμένη την οθόνη. Ακόμη και όταν παταv το κουμπί για να σβήσει η οθόνη αμέσως ανάβει πάλι, σαν να αναγνωρίζει ότι το έχω στο χέρι και όχι στο αυτί.

Εάν το βάλω στο αριστερό αυτί η οθόνη σβήνει κανονικά.

 

Τι φάση είναι αυτή;

 

Κάθισα και το έψαξα αρκετά και διάβασα διάφορα post σε φόρουμ για αυτό το θέμα. Είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο proximity sensor σε κάποιες συσκευές της Xiaomi. Μπορεί να παρουσιαστεί από την πρώτη ημέρα ή μετά και από έναν χρόνο. Άλλοι λένε ότι φταίει το τζαμάκι προστασίας, άλλοι ότι είναι θέμα software. Μερικές φορές διορθώνεται όταν γίνεται αναβάθμιση λογισμικού.

Η μία λύση που προτείνεται για να βελτιωθεί το πρόβλημα είναι να ενεργοποιηθεί η λειτουργία pocket mode.

Το έκανα εγώ, αλλά δεν το έλυσα απόλυτα το πρόβλημα, απλώς εάν κρατάς σε συγκεκριμένη γωνία με το δεξί χέρι το κινητό, η οθόνη απενεργοποιείται, αλλά εάν το κουνήσεις λίγο, ενεργοποιείται πάλι.

 

Ελπίζω να διορθωθεί σε επόμενη αναβάθμιση.

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι να πω όταν μιλάω για κάποιο λόγο πατιέται η σίγαση στο μικρόφωνο αυτό πως το λύνουμε;
Link to comment
Share on other sites

Νύχτα με φως κεριού η κάτι αντίστοιχο, σας βγάζει αυτά τα μπλε φαντάσματα;;;;;5e240c71c227348fb7638bdc674fd4fc.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νύχτα με φως κεριού η κάτι αντίστοιχο, σας βγάζει αυτά τα μπλε φαντάσματα;;;;;5e240c71c227348fb7638bdc674fd4fc.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκίμασε την gcam.....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την gcam.....
Με gcam είναι η φωτό. Και με την στοκ το κανει.

Επίσης note 7 γνωστού μου ακριβώς το ίδιο θέμα.....

Ποιότητα φακών xiaomi????

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με gcam είναι η φωτό. Και με την στοκ το κανει.

Επίσης note 7 γνωστού μου ακριβώς το ίδιο θέμα.....

Ποιότητα φακών xiaomi????

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ δε έχω τέτοιο θέμα η δεν το έχω προσέξει

Link to comment
Share on other sites

Με gcam είναι η φωτό. Και με την στοκ το κανει.

Επίσης note 7 γνωστού μου ακριβώς το ίδιο θέμα.....

Ποιότητα φακών xiaomi????

 

Ο φακός είναι sony (IMX586 Exmor RS) και τον φοράνε 100+ διαφορετικά κινητά.

Αρα κάτι άλλο παίζει.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι να πω όταν μιλάω για κάποιο λόγο πατιέται η σίγαση στο μικρόφωνο αυτό πως το λύνουμε;

 

Παραμένει ενεργοποιημένη η οθόνη όταν μιλάς;

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ο φακός είναι sony (IMX586 Exmor RS) και τον φοράνε 100+ διαφορετικά κινητά.

 

Αρα κάτι άλλο παίζει.

 

Ο αισθητηρας είναι αυτός.

 

Δείτε και δείγμα βίντεο.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα ξαφνικά. Οι σημειωσεις σε widget που εχω στην οθόνη με nova launcher ξαφνικά δεν λειτουργουν. Όταν πατάω επάνω τους για επεξεργασία δεν ανοίγουν ενώ με συνεχόμενο κλιπ βγαίνει το μενού τους κανονικα. Πρακτικά οι σημειώσεις είναι άχρηστες. Καμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...