Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι μόνο στο πορτραίτο τις βγάζει αναστραμμενες... Κατά τα άλλα η gcam με τα xml μου δουλεύει κανονικά εκτός από οταν ενεργοποιώ την κίνηση στις φωτογραφίες , τότε κρασαρει.
Εμένα και στην κανονική σελφι τις βγάζει ανεστραμενες
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή ενδιαφέρομαι για το κινητό αυτό Κ υπάρχει μια διαμάχη με τον συνάδελφο μου που έχει το Mi a3 stock Android. Χρειάζεται να ξεκλειδώσεις το bootloader για να δουλέψει 100% η gcam στο mi9 lite? Μου αναφέρει ότι δεν θα είναι ποιοτικές όπως του a3 αλλά κατώτερες Κ η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω να ξεκλειδώσω το bootloader. Ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι. Ας απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει σοβαρά γιατί η αλήθεια μου αρέσουν οι φωτογραφίες με δυνατότητες gcam.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή ενδιαφέρομαι για το κινητό αυτό Κ υπάρχει μια διαμάχη με τον συνάδελφο μου που έχει το Mi a3 stock Android. Χρειάζεται να ξεκλειδώσεις το bootloader για να δουλέψει 100% η gcam στο mi9 lite? Μου αναφέρει ότι δεν θα είναι ποιοτικές όπως του a3 αλλά κατώτερες Κ η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω να ξεκλειδώσω το bootloader. Ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι. Ας απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει σοβαρά γιατί η αλήθεια μου αρέσουν οι φωτογραφίες με δυνατότητες gcam.
Εγώ έχω αυτήν εδώ και δουλεύει και με ξεκλείδωτο bootloader

 

https://t.me/mi9lite_micc9/1411

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που το έχουν. Όσον αφορά την χωρητικότητα 128 ή 64;
128, καλύτερα. Έχει μικρή διαφορά στην τιμή
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω να δω τι κινητο να αγορασω και θελω να σας ρωτησω..

Tο συγκεκριμενο τραβαει απο την μαμα του 4k σε hevc/h254 στα 60fps?

Eχει eis?

Μεχρι στιγμης δουλευει το volte, vowifi σε καποια εταιρια?

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω να δω τι κινητο να αγορασω και θελω να σας ρωτησω..

 

Tο συγκεκριμενο τραβαει απο την μαμα του 4k σε hevc/h254 στα 60fps?

 

Eχει eis?

 

Μεχρι στιγμης δουλευει το volte, vowifi σε καποια εταιρια?

4k σε 60 fps δεν τραβάει φίλε μου το κινητό είναι ένα midrange στα 200 ευρώ για τέτοιο χαρακτηριστικά πρέπει να πας σε πιο ακριβά κινητα...4k τραβάει σε 30 fps αλλά τραβάει πολύ καλό βίντεο με 1080 60 fps με πολύ καλό eis οπότε εγώ εκεί το έχω για βίντεο και εχει επιλογή για h264 η h265 ...από κει και πέρα προσφέρει μια πανέμορφη οθόνη αρκετή καλή αυτονομία και συνολικά ένα πολύ αξιόλογο σύνολο...+ραδιόφωνο υπερυθρες που εμένα πχ με έχει βολεψει στο σπίτι έχοντας περάσει όλα τα κλιματιστικά συν την τηλεόραση και δεν ψάχνω να βρω τα τηλεκοντρόλ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

4k σε 60 fps δεν τραβάει φίλε μου το κινητό είναι ένα midrange στα 200 ευρώ για τέτοιο χαρακτηριστικά πρέπει να πας σε πιο ακριβά κινητα...4k τραβάει σε 30 fps αλλά τραβάει πολύ καλό βίντεο με 1080 60 fps με πολύ καλό eis οπότε εγώ εκεί το έχω για βίντεο και εχει επιλογή για h264 η h265 ...από κει και πέρα προσφέρει μια πανέμορφη οθόνη αρκετή καλή αυτονομία και συνολικά ένα πολύ αξιόλογο σύνολο...+ραδιόφωνο υπερυθρες που εμένα πχ με έχει βολεψει στο σπίτι έχοντας περάσει όλα τα κλιματιστικά συν την τηλεόραση και δεν ψάχνω να βρω τα τηλεκοντρόλ...
Α και το volte δουλεύει κανονικά ναι

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by neverbackdown
Link to comment
Share on other sites

Από την δική μου εμπειρία, στο Α3 της συζύγου έβαλα την πρώτη προτεινόμενη gcam που βρήκα, δούλεψε αμέσως σα να ήταν stock.

Το Mi 9 lite δεν θέλει root για gcam, αλλά παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των μελών εδώ να βοηθήσουν, δεν έχω καταφέρει να βρω έκδοση που να δουλεύει όπως στο Α3. Στο δικό μου mi9 lite έχω την έκδοση από το xda. Σήμερα πχ ανακάλυψα πως δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφία με φλας...

Κατά τα άλλα είναι απίστευτο κινητό, τρομερό vfm, απλά όταν το αγόραζα περίμενα ότι αφού είναι snapdragon, με τις ίδιες καλές κάμερες των xiaomi A3, mi9t κλπ. θα είχα και σωστή gcam.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτήν εδώ και δουλεύει και με ξεκλείδωτο bootloader

 

https://t.me/mi9lite_micc9/1411

 

Εννοείς κλειδωμένο.αλλα OK διάβασα από το xda ότι για να δουλέψει η gcam σωστά πρέπει να έχεις ξεκλείδωτο το bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς κλειδωμένο.αλλα OK διάβασα από το xda ότι για να δουλέψει η gcam σωστά πρέπει να έχεις ξεκλείδωτο το bootloader.
Ναι κλειδωμένο ήθελα να πω

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η οθόνη του του mi9 lite είναι ακριβώς ίδια με του mi9t;

 

Χρώματα φωτεινότητα κλπ.;

Λένε ότι είναι ίδια με του Mi 9
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

4k σε 60 fps δεν τραβάει φίλε μου το κινητό είναι ένα midrange στα 200 ευρώ για τέτοιο χαρακτηριστικά πρέπει να πας σε πιο ακριβά κινητα...4k τραβάει σε 30 fps αλλά τραβάει πολύ καλό βίντεο με 1080 60 fps με πολύ καλό eis οπότε εγώ εκεί το έχω για βίντεο και εχει επιλογή για h264 η h265 ...από κει και πέρα προσφέρει μια πανέμορφη οθόνη αρκετή καλή αυτονομία και συνολικά ένα πολύ αξιόλογο σύνολο...+ραδιόφωνο υπερυθρες που εμένα πχ με έχει βολεψει στο σπίτι έχοντας περάσει όλα τα κλιματιστικά συν την τηλεόραση και δεν ψάχνω να βρω τα τηλεκοντρόλ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α και το volte δουλεύει κανονικά ναι

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ούτε με εφαρμογές όπως open camera δεν τραβάει 4κ 60fps?

δεν το υποστηρίζει ο επεξεργαστής μάλλον

 

διάβαζα οτι δεν υπάρχει γενικότερα κινητό που να τραβάει 4κ 60 fps με eis η ois.

ούτε τα iPhone.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι'εγω,πολυ ωραίο το λευκό που κάνει παιχνίδι με το φως και βγάζει διάφορα χρώματα,και μπροστά ολόμαυρο να μην ξεχωρίζει το πλαίσιο απο την οθόνη,γενικά ωραίο το κινητό.....

Είχα θέμα με τον dialer άλλα οκ κατέβασα της miui και όλα καλά..

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι'εγω,πολυ ωραίο το λευκό που κάνει παιχνίδι με το φως και βγάζει διάφορα χρώματα,και μπροστά ολόμαυρο να μην ξεχωρίζει το πλαίσιο απο την οθόνη,γενικά ωραίο το κινητό.....

Είχα θέμα με τον dialer άλλα οκ κατέβασα της miui και όλα καλά..

 

Απο που κατεβασες τον dialer της mui γιατι απο οσο διαβασα θελέι root για να περαστει

Link to comment
Share on other sites

Απο που κατεβασες τον dialer της mui γιατι απο οσο διαβασα θελέι root για να περαστει

 

έβαλα αυτόν

https://c.mi.com/thread-2484161-1-0.html

πέρασα το apk δουλεύει οκ,αλλα δυστυχώς δεν μπορεί να βγάλει συντομεύσεις στην αρχική:(.

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

έβαλα αυτόν

 

https://c.mi.com/thread-2484161-1-0.html

 

πέρασα το apk δουλεύει οκ,αλλα δυστυχώς δεν μπορεί να βγάλει συντομεύσεις στην αρχική:(.

Οι επαφές δουλεύουν. Όταν πάω να πάρω τηλέφωνο μου το γυρίζει στο Google dialer
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος πλέον ... δηλαδή η σύζυγος και λέω έχοντας πλήρη γνώση των συνεπειών του νόμου πως είναι Το Τ Ε Λ Ε Ι Ο τηλέφωνο. Φυσικά προερχόμενος από mi5s-mi8 και παλιότερα redmi σειρά.

Το τηλέφωνο κλειστό τα ΄νασκελα, το σηκώνεις τούμπα και ανοίγει η οθόνη ..... πλάκα έχει!!! Τούμπα πάλι, σβήνει η οθόνη :D

Σοβαρά τώρα, με 215 € απ΄όξω τι παίρνεις καλύτερο ? Γκρί 6 - 128 με τέλεια οθόνη, φοβερές φωτο, ηχείο δυνατό πεντακάθαρο, ήχος ακουστικού κρυστάλλινος, φωτεινότητα στο Θεό, πανέμορφο σε όλα του! Α ! μπαταρία 40 ώρες, sot 4 1/2 οθόνης ανοιχτή και 63% υπόλοιπος χρόνος φόρτισης, A! wifi μόνιμα ανοιχτό (όχι mobile data) Xiaomi συνέχισε έτσι

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με MIUI 11 ανοίγει κανονικά τις επαφές αλλά όταν πας να καλέσεις κρασάρει ή δεν κάνει την κλήση.
Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάω να πάρω τηλέφωνο αλλάζει,δυστυχώς δεν δουλεύει.(δικό μου λάθος).Το κινητό πουλά σαν ζεστό ψωμί, λογικά θα τα έχουμε κάμερα-επαφες σε apk σύντομα.
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα κάνω μια επισήμανση στους κατόχους...αν θέλετε ένα κρατήσετε σε καλή κατάσταση τις κάμερες του κινητού πετάξτε την θήκη που έχει μέσα το κουτί και βρείτε μια να καλύπτει τις κάμερες ώστε το κινητό όταν το αφήνετε με πλάτη να μην ακουμπάνε οι κάμερες γιατι σε λίγο καιρό γεμίζουν οι φακοί γρατζουνιές εγώ βολεύτηκα με αυτήν εδώ τη θήκη 83065223a7559a3a2524eef59a430b3b.jpg9b09366262bb3de5bb6c46bb7e061bc1.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα κάνω μια επισήμανση στους κατόχους...αν θέλετε ένα κρατήσετε σε καλή κατάσταση τις κάμερες του κινητού πετάξτε την θήκη που έχει μέσα το κουτί και βρείτε μια να καλύπτει τις κάμερες ώστε το κινητό όταν το αφήνετε με πλάτη να μην ακουμπάνε οι κάμερες γιατι σε λίγο καιρό γεμίζουν οι φακοί γρατζουνιές εγώ βολεύτηκα με αυτήν εδώ τη θήκη 83065223a7559a3a2524eef59a430b3b.jpg9b09366262bb3de5bb6c46bb7e061bc1.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ ωραία! Βάλε λινκ αν υπάρχει από που την αγόρασες.

 

Έχει βάλει κανενας tempered glass να μας πει πως δουλεύει το δακτυλικο αποτύπωμα?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία! Βάλε λινκ αν υπάρχει από που την αγόρασες.

 

Έχει βάλει κανενας tempered glass να μας πει πως δουλεύει το δακτυλικο αποτύπωμα?

Την αγόρασα από εδώ

https://microcenter.gr/uhkh-fabric-shockproof-magnetic-xiaomi-mi-a3-lite-mandala-pattern-blue-42170?search=Mi%209%20lite%20&page=3

Έχω παραγγείλει και από AliExpress αλλά δεν ήθελα να περιμενω οπότε πήρα αυτήν για να είμαι ήσυχος...από ότι έχω ακούσει το tempered κάνει λίγο πιο αργό το δαχτυλίκο στην οθόνη εγώ δεν έχω βάλει κάτι απλά προσέχω και έχω παραγγείλει από AliExpress μια μεμβράνη υδρογελης που φαίνεται να κάθεται πολύ καλα στο κινητό και είμαι ελάχιστο το πάχος της... tempered σίγουρα δεν είναι αλλά μια προστασία από γρατζουνιές και τέτοια θα την έχει κατά τα άλλα παιρνω το ρίσκο προσέχοντας το κινητό και κερδίζω την ομορφιά της οθόνης και το γρήγορο δαχτυλίκο

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να παρεγγειλω αυτην https://www.aliexpress.com/item/32974280711.html?spm=2114.12057483.0.0.68703dd8OSaofi

δειχνει ωραια και εχει προστασια για τις πισω καμερες.Οσο για το tempered glass εγω το εβαλα χωρις να ανοιξω καν το κινητο,απευθειας.Οντως εχω παρατηρησει αργο το ανοιγμα με δαχτυλικο και (εxω βαλει με face unlock) ,που ισως τελικα να φταiει το tempered glass το οποιο μου αφηνει και πολλες δακτυλιες.Ας πει και αλλος την γνωμη του που εχει βαλει tempered glass

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...