Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι να μην περιμενω review κινητου που δεν εισαγεται στην Ελλαδα; ΄Ψοφανε΄ οι reviewers για τετοιες περιπτωσεις, αφου εχουν και παρε-δωσε με κινα.

 

 

Γιατί πολυ απλα δεν είναι υποχρεωμένοι να κανουν review ισως; Αν δεν υπάρχει εισαγωγέας να τους το δωσει τι θα κανουν; Θα το πληρώσουν απ την τσεπη τους για να το κάνουν review; Ολα τα δεκαδες κινητα που βγαίνουν καθε τοσο λιγο; Ειδικά ξαναλεω αν αυτο δεν εισάγεται επίσημα. Και δεν "ψοφαει" κανεις reviewer αν δεν υπάρχει "ανταμοιβή" κάποιου ειδους. Σιγα μην πληρώνουν να φέρνουν κινητά που δεν εισάγονται..

 

Το παραξενο ομως ειναι οχι οτι δν υπαρχει ελληνικο review, αλλα και στα αγγλοφωνα, εγω μονο ενα εχω μπορεσει να βρω, αυτο του βοσνιου. Μονο ινδικα-ρωσικα και...σουαχιλι εχω βρει.

 

Ελληνικο ετσι όπως ειναι η κατασταση σου εξηγω, ξεχνα το. Δεν υπηρχε περίπτωση. Τωρα γιατι εχεις κολλησει στα αγγλοφωνα, δεν ξερω. Υπάρχει και ο υπόλοιπος, μη αγγλοφωνος πληθυσμός πανω στη γη που ενδιαφέρεται για το κινητό και τα βλεπει αυτα τα βίντεο.

 

 

 

Αν η infoquest δεν το φερει, εμενα προσωπικα με παραξενευει. Ποσο μαλλον οταν εχει φερει τον προκαταχο του.

 

Να φέρει μήπως και τις υπολοιπες 156 παραλλαγές των ίδιων περιπου τηλεφωνων που κυκλοφορει καθε διμηνο η Xiaomi για να νιωθεις πιο σίγουρος;

 

 

 

Το sar του ειναι υψηλο ο,τι και να λες. Κι ενα αυτοκινητο γραφει τελικη 220, αυτο σημαινει οτι αν παει με 210 ειναι ασφαλες; Και φυσικα υπαρχουν κι αλλα xiaomi κι αλλες μαρκες, με υψηλο sar. Αυτο μπορει να μην σημαινει και τπτ, μπορει και να σημαινει. Δεν το ξερουμε απολυτα και σιγουρα ειναι μια γενικη επσημανση.

 

Εχω παρει αρκετά Xiaomi, όλα ειχαν υψηλότερο SAR απ τον ανταγωνισμό και αρκετα εισήχθησαν επισήμως στην Ελλαδα. Δεν διαφέρει καπου αυτο. Απλη επισήμανση.

 

 

 

Οσο για τον Βλαχακη και τους υπολοιπους, τους εχω γραμμενους, εγω κοιταζω να ενημερωθω και οχι τι...προωθει ο καθενας. Public και media παω μονο για ...χαζεμα.

 

 

Εσυ ανέφερες έλλειψη ελληνικων review. Αφου τους εχεις γραμμενους (και καλα κανεις γιατί αστείοι είναι...) τι το λες; Ο ενας κάνει review (λεμε τωρα...) μόνο Sony κι ο αλλος σε λιγο θα μας αναφέρει και τι ωρα κατουράει η Χουάγει και ποσο σουπερ ουαου ειναι τα κατουρα της.

 

 

Ξαναλεω: το συγκεκριμενο κινητο ειναι το νο1 στην λιστα μου, το θεωρω το πιο vfm αυτη την στιγμη. Και για αυτο εκφραζω απλα την απορια μου

 

Πάρτο και δεν θα χάσεις. Αν ανησυχείς για το υψηλό SAR, δικαίωμα σου, παω πασο, αλλα δεν υπαρχει αλλος λόγος δισταγμού imho.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ikgamsu
Link to comment
Share on other sites

καιρός για αναβάθμιση, ταλαντεύτηκα αρκετά μεταξύ rn8 pro & mi 9t pro, όμως θεωρώ ότι πλέον vfm επιλογή είναι το mi 9 lite, πιστεύω ότι η πλέον αξιόπιστη αγορά είναι από Ευρωπαϊκό amazon
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην τιμή που το έχει το eshop στα 265€ το σκέφτομαι σοβαρά αν και θα ήθελα το μπλε που είχε την προηγούμενη εβδομάδα.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην τιμή που το έχει το eshop στα 265€ το σκέφτομαι σοβαρά αν και θα ήθελα το μπλε που είχε την προηγούμενη εβδομάδα.
Μην τρελενεσαι με το χρώμα της πλάτης διότι θα φοράς θήκη επίσης αν θες να κρατήσεις τους φακούς της κάμερας σε καλή κατάσταση πρέπει η οι κάμερες να μην εξέχουν της θήκης...εγώ πήρα το grey είναι πολύ όμορφο γενικά a048198aad0d270f47b818f3b14f1300.jpga76918a64f466d39225f2dc6f7f040b8.jpg1fdfe08f9278d33d27c86de0ff2af168.jpg95d35d7f4695ba64e84eeea7d8dbf744.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενεσαι με το χρώμα της πλάτης διότι θα φοράς θήκη επίσης αν θες να κρατήσεις τους φακούς της κάμερας σε καλή κατάσταση πρέπει η οι κάμερες να μην εξέχουν της θήκης...εγώ πήρα το grey είναι πολύ όμορφο γενικά a048198aad0d270f47b818f3b14f1300.jpga76918a64f466d39225f2dc6f7f040b8.jpg1fdfe08f9278d33d27c86de0ff2af168.jpg95d35d7f4695ba64e84eeea7d8dbf744.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από το e-shop το πήρες;

Μπορείς να δεις και να μας πεις εάν έχει έρθει με version EEA ή την Global;

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς μάλλον η global είναι σφραγισμένο ήταν με ζελατίνα το κουτί δεν το πήρα από.το eshop το πήρα από.ενα κατάστημα που λέγεται globalw 2a1f82ea618d129403d3c8b1a91a1042.jpg67378462c6688e6108e494c37a3cd6a5.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρεθεί τρόπος να επαναφέρουμε το miui dialer? Γιατί της Google είναι τραγικός.
Δε γίνεται, μόνο με ξεκλείδωμα του bootloader
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός κάπου?
https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/31985-%CE%9E%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-Bootloader-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%9C%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%95%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-28-05-2019/

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια βραδινή φοτο με τη στοκ εφαρμογή κάμερας στο κανονικό Mode χωρίς επεξεργασία.

Για πείτε γνώμες, καλή είναι?

1a94ced34d0fb0556faa1a6a4cf08715.jpg

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/31985-%CE%9E%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-Bootloader-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%9C%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%95%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-28-05-2019/

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια βραδινή φοτο με τη στοκ εφαρμογή κάμερας στο κανονικό Mode χωρίς επεξεργασία.

Για πείτε γνώμες, καλή είναι?

1a94ced34d0fb0556faa1a6a4cf08715.jpg

 

Οδηγό για την επαναφορά του miui dialer ψάχνω. Το ξεκλείδωμα του bootloader γνωρίζω πως το κάνουμε. Πάντως οι global roms έχουν stock android dialer. Σε κάποιες ινδικές μόνο έχουν αφήσει τον miui. Η φωτογραφία πολύ καλή και ειδικά με την stock εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγό για την επαναφορά του miui dialer ψάχνω. Το ξεκλείδωμα του bootloader γνωρίζω πως το κάνουμε. Πάντως οι global roms έχουν stock android dialer. Σε κάποιες ινδικές μόνο έχουν αφήσει τον miui. Η φωτογραφία πολύ καλή και ειδικά με την stock εφαρμογή.
Α οκ τώρα, κάπου είχα δει για εντολή μέσω cmd. Ψάξτο, πιστεύω κάτι θα βρεις μιας και πολλοί έχουν θέμα με αυτό
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Tι android dialer διαβάζω. Μη μου λέτε τέτοια. Έχω συνηθίσει τόσα χρόνια μόνο της xiaomi.

 

Τόσο χαλια είναι;

Για εμένα δεν είναι τόσο χάλια. Απλά μου λείπει η ηχογράφηση κλήσεων και οι σημειώσεις.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

δλδ δεν υπάρχει κάπου σαν εφαρμογή apk o dialer να τον περάσουμε?
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς μάλλον η global είναι σφραγισμένο ήταν με ζελατίνα το κουτί δεν το πήρα από.το eshop το πήρα από.ενα κατάστημα που λέγεται globalw 2a1f82ea618d129403d3c8b1a91a1042.jpg67378462c6688e6108e494c37a3cd6a5.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό θα το δεις από το μενού ρυθμίσεων του κινητού τηλεφώνου.

Πχ. Σχετικά με το τηλέφωνο: εκεί έχει την έκδοση Android, στοιχεία για την miui ( εκεί θα λέει εάν είναι global κοκ)...

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πανω που ειπα αυτο θα παρω ,γιατι ειναι σαφως καλτερο απο το Α3,διαβαζω οτι εχει το λεντακι στο πισω μερος.

Ειναι δυνατον;

Link to comment
Share on other sites

Πανω που ειπα αυτο θα παρω ,γιατι ειναι σαφως καλτερο απο το Α3,διαβαζω οτι εχει το λεντακι στο πισω μερος.

 

Ειναι δυνατον;

Τα περισσότερα πλέον δεν έχουν καν λεντακι οπότε τι συζητάμε... Πάντως εχει pulse light notification στις ρυθμίσεις always on για να βλέπεις καλύτερα κι απο λεντακι καποια ειδοποίηση.

 

9da9017f2e6760b371a8f6925070efb3.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καταφέρει να βρείτε gcam που να δουλεύει σωστά; Όσες και να δοκίμασα δεν δουλεύουν... Νομίζω ότι αυτό είναι και το μεγαλύτερο μειονέκτημα της συσκευής. Το Α3 της συζύγου με gcam βγάζει πολύ ανώτερες φωτογραφίες από την stock του mi9 lite...
Link to comment
Share on other sites

Έχετε καταφέρει να βρείτε gcam που να δουλεύει σωστά; Όσες και να δοκίμασα δεν δουλεύουν... Νομίζω ότι αυτό είναι και το μεγαλύτερο μειονέκτημα της συσκευής. Το Α3 της συζύγου με gcam βγάζει πολύ ανώτερες φωτογραφίες από την stock του mi9 lite...

 

https://t.me/mi9lite_micc9/1411

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα πλέον δεν έχουν καν λεντακι οπότε τι συζητάμε... Πάντως εχει pulse light notification στις ρυθμίσεις always on για να βλέπεις καλύτερα κι απο λεντακι καποια ειδοποίηση.

 

9da9017f2e6760b371a8f6925070efb3.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αλλο πραγμα να μην εχει καθολου και αλλο να εχει,αλλα στην πλατη.Με ποια λογικη.Για μενα το λεντακι ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο πραγμα να μην εχει καθολου και αλλο να εχει,αλλα στην πλατη.Με ποια λογικη.Για μενα το λεντακι ειναι απαραιτητο.
Δεν είναι λεντακι αυτό στην πλάτη αλλά ολόκληρο το λογότυπο αναβοσβήνει. Με διαφορετικούς χρωματισμούς κιόλας.

Για εμένα πανέμορφο ;-)

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αλλο πραγμα να μην εχει καθολου και αλλο να εχει,αλλα στην πλατη.Με ποια λογικη.Για μενα το λεντακι ειναι απαραιτητο.
Ναι, ok. Και τι να κάνουμε τωρα; Να αναζητήσουμε με ποια λογική το έβαλαν πισω; Τους αρεσε να φέγγει το λογότυπο μάλλον. Μπορεί να ηταν καγκουρας ο σχεδιαστής. Αφου σου είναι απαραίτητο και δεν σου αρέσει η λυση του pulse notification στην always on, ελεύθερος είσαι να επιλέξεις...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Με Chrome δεν μου κατεβάζει το αρχείο. Telegram δεν έχω. Βρήκα το αρχείο του port με Google search, έκανα εγκατάσταση, είμαι με miui 11, και δυστυχώς δεν δουλεύει.

Edited by kikos7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...