Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

+υπέρυθρες+μεγαλύτερης ανάλυσης σελφι+face unlock

 

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk

Πες τα για όλα αυτά και εγώ αύριο το πρωί θα πάω να το τσιμπήσω καθως το σκεφτόμουνα παρά πολύ μεταξύ αυτού και του 9t

 

Sent from my PRO 6 Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως ειναι απ τις πιο πληρης λυσεις για καποιον που δεν θελει ναυαρχιδες
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο για το NFC, έχουν και τα δύο

Βασικά για εμένα οι διαφορές είναι:

- η pop up camera (Mi 9t)

- η επεκτάσιμη μνήμη με κάρτα sd (Mi 9 lite)

-οι υπέρυθρες (Mi 9 lite)

- ο επεξεργαστής snapdragon 730 (Mi 9t) snapdragon 710 (Mi 9 lite)

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις τις ρυθμίσεις για WiFi calling και volte χρειάσθηκε:

 

1. να πλητρολογησεις τους συνδυασμούς *#*#... κλπ ή προϋπήρχαν στις ρυθμίσεις του κινητού;

 

2. Η κάρτα της Cosmote είχε ενεργοποιηθεί προηγουμένως σε άλλο συμβατό τηλέφωνο και έτσι επεξε και σε αυτό ή έστειλες το μήνυμα με την κάρτα στο mi 9 lite;

 

3. Επίσης έχει δοκιμάσει κανείς με 2 ταυτόχρονα Sim εάν οι εφαρμογές όπως NetMonster ή Network Cell Info Lite δείχνουν ενδείξεις ότι και οι 2 έχουν συνδέσεις 4g ;

 

Ευχαριστώ

 

 

Στάλθηκε από το MI PAD 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρετε εάν υπάρχουν εκδόσεις εκτός από global και εκδόσεις eu;

Στα skroutz μαγαζιά τα περισσότερα αναφέρουν global version απλά μερικά αναφέρουν ελληνικό μενού και σε κάποιες περιπτώσεις και eu. Υπάρχει περίπτωση να είναι global και όχι eu;

 

Στάλθηκε από το MI PAD 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι το Mi 9 lite είτε το πάρεις από τη Ζιμπάμπουε είτε από το σκρουτζ.

Αρκεί να γράφει "Mi 9 lite"

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα το ακόλουθο url:

 

https://xiaomifirmwareupdater.com/miui/

 

Εκεί για τα περισσότερα xiaomi όπως και για το mi 9 lite υπάρχουν 3 εκδόσεις: EEA, Global, Russian

 

Αυτά που έχουν οι φίλοι μας στο forum άραγε υπάρχουν διαφοροποιήσεις λογικά ίσως κάποιοι να έχουν την EEA και άλλοι την Global.

Είναι πιθανό στις ρυθμίσεις με τις πληροφορίες του τηλεφώνου στην EEA έκδοση να έχουν αλλά γράμματα σε σχέση με άλλους με την global.

 

Αλλού διάβασα ότι η ευρωπαϊκή έκδοση είναι αποτέλεσμα developers (πχ xda developers) που βασίζεται στην' global αλλά δεν έχει ota update.

 

Πολύ μπέρδεμα...

 

Στάλθηκε από το MI PAD 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να σου έρθει με ΕΕΑ η οποία έχει κανονικά ΟΤΑ updates. Χθες πήραμε ΟΤΑ τη Miui11. Nαι ξεχωρίζει από τα γράμματα της Miui version.

Η EEA από την Global δεν έχει καμία διαφορά απ ότι λένε και με όποια και από τις δύο το πάρεις δεν πρέπει να ανησυχείς.

Να να σου έρθει με τη ρωσική το βλέπω πολύ δύσκολο εκτός αν το πάρεις από Ρωσία μεριά.

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε εάν ποτέ επίσημα θα το φέρει η infofquest?

 

Εφόσον το έχει το eshop και δίνει 2 χρόνια εγγύηση θεωρώ ότι το έχει φέρει επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

To eshop νομιζω κανει 'παραλληλη΄ εισαγωγη και δεν εχει σχεση με την αντιπροσωπεια.

 

Παρακαλουθω το συγκεκριμενο κινητο, ως ενα απο τα υποψηφια προς αγορα.

Μου κανει εντυπωση οτι παρ ολο τις θετικες κριτικες που εχει, δεν υπαρχει ουτε ενα εστω ελληνικο review, αλλα και τα αγγλοφωνα review δεν ειναι πανω απο 1-2, μονο κατι...αραβικα και ...ινδικα βρισκω :cry:

Link to comment
Share on other sites

και μένα το ίδιο!!Γιατί έτσι;Επίσης δε ξεκίνησε καν το custom development πράμα πρωτακουστο για xiaomi κινητο!!Μάλιστα δεν υπάρχει αναφορά ούτε καν για magisk!!
Link to comment
Share on other sites

To eshop νομιζω κανει 'παραλληλη΄ εισαγωγη και δεν εχει σχεση με την αντιπροσωπεια.

 

Παρακαλουθω το συγκεκριμενο κινητο, ως ενα απο τα υποψηφια προς αγορα.

Μου κανει εντυπωση οτι παρ ολο τις θετικες κριτικες που εχει, δεν υπαρχει ουτε ενα εστω ελληνικο review, αλλα και τα αγγλοφωνα review δεν ειναι πανω απο 1-2, μονο κατι...αραβικα και ...ινδικα βρισκω :cry:

 

Κι εγω τις ιδιες σκεψεις εκανα. Περιμενα να κανει καποιο χαλασμο αλλα το περνανε πολυ στο ντουκου. Μας καλομαθε η Xiaomi και για να μας κανει κατι εντυπωσει ειναι ενας snapdragon 855 στα 200 ευρω ?

Link to comment
Share on other sites

Εαν η xiaomi δεν το προωθει για review, κατι συμβανει, παρ ολα τα πολυ καλα χαρακτηριστικα που διαθετει, σε σχεση με την τιμη του. Μηπως εχει να κανει με το αδικαιολογητα υψηλο sar του(που σχεδον πουθενα δεν αναφερεται); Ουτε και οι μεγαλες αλυσιδες καταστηματων στην Ελλαδα το χουν φερει, ουτε υπαρχει εστω και σαν καταχωρηση στην σελιδα της infoquest

Δεν ξερω, απλα....σκεψεις κανω

Edited by lionor
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδια σε οσα review στα Αγγλικά υπάρχουν έχει πολύ καλές κρητικές σαν ενα midrange all around κινητό. Και ο επεξεργαστής του μια χαρά για καθημερινή χρήση. Και για παιχνίδια επίσης normal. Εαν έπαιρνα σήμερα μαλλον αυτό θα τιμούσα με 128 gb μνήμη
Link to comment
Share on other sites

Έχουν απορροφηθεί στο να προωθούν το Redmi Note 8 pro με το mediatek και τις ναυαρχίδες Mi 9 και Mi 9t pro.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή θα είναι η συσκευή. Εγώ θα το πάρω μόνο και μόνο για την οθόνη που τα σπάει σε σχέση με τα redmi note 8 και pro, που είναι σχεδόν στις ίδιες τιμές. Σε λίγο θα πέσει στα 200 όποτε χωρίς ΦΠΑ θα μου βγει 150 ευρώ. Βάλε μετά τις φοβερες κάμερες και τα 6 ram σε αυτήν την τιμή. Βλέπω όλοι αρχίζουν να πουλάνε τα redmi note 8 pro. Σε συγκριτικά στο youtube πάντως φαίνεται η διαφορα της οθόνης μεταξύ mi9 lite και redmi note 8 pro.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή θα είναι η συσκευή. Εγώ θα το πάρω μόνο και μόνο για την οθόνη που τα σπάει σε σχέση με τα redmi note 8 και pro, που είναι σχεδόν στις ίδιες τιμές. Σε λίγο θα πέσει στα 200 όποτε χωρίς ΦΠΑ θα μου βγει 150 ευρώ. Βάλε μετά τις φοβερες κάμερες και τα 6 ram σε αυτήν την τιμή. Βλέπω όλοι αρχίζουν να πουλάνε τα redmi note 8 pro. Σε συγκριτικά στο youtube πάντως φαίνεται η διαφορα της οθόνης μεταξύ mi9 lite και redmi note 8 pro.
Εγω το πήρα στα 223 από κατάστημα Αθήνα...και αυτά τα αξίζει είναι πολύ καλο το κινητό σε όλα του...και η τιμή από Κίνα δεν έχει μεγάλη διαφορά οπότε αξίζει και από εδώ

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εαν η xiaomi δεν το προωθει για review, κατι συμβανει, παρ ολα τα πολυ καλα χαρακτηριστικα που διαθετει, σε σχεση με την τιμη του. Μηπως εχει να κανει με το αδικαιολογητα υψηλο sar του(που σχεδον πουθενα δεν αναφερεται); Ουτε και οι μεγαλες αλυσιδες καταστηματων στην Ελλαδα το χουν φερει, ουτε υπαρχει εστω και σαν καταχωρηση στην σελιδα της infoquest

Δεν ξερω, απλα....σκεψεις κανω

 

Κανω κι εγω καποιες σκεψεις με το post σου. Μου δημιουργήθηκαν αποριες.

 

Review ελληνικό γιατί περιμένεις για ενα κινητό που δεν εισάγεται καν στην Ελλάδα; Εδω κάποια που εισάγονται δεν κάνουν και περιμένεις του συγκεκριμένου;

 

Επίσης, πως θες να εχουν "οι μεγαλες αλυσίδες καταστημάτων" στην Ελλάδα ενα κινητό που -ξαναλεω- δεν εισάγεται επίσημα; Εν Ελλάδι στα καταστήματα που βρίσκουμε στο Skroutz/Best Price υπαρχει μονο, οπως και εκατοντάδες αλλα προϊόντα που γίνονται μεσω παράλληλης εισαγωγής.

 

Αφου προφανώς η infoquest δεν θα το κυκλοφορήσει επισημα γιατι περιμένεις να το εχει στο site της;

 

Τέλος, για το sar που είναι "αδικαιολόγητα υψηλό" κτλ. Ξεπερνάει τα όρια; Απαντώ ο ίδιος. Όχι. Ειναι το μόνο Xiaomi (ή και οποιοδήποτε αλλο τηλέφωνο) με υψηλό SAR; Απαντω ξανα ο ίδιος. Παλι οχι.

 

Αν ακόμη και τωρα λοιπόν πιστεύεις οτι "κατι συμβαίνει" που δεν το βλέπεις για review στο γιουτουμπ, τοτε μπορείς κάλλιστα να επιλέξεις καποιο που εισάγεται επίσημα, του κανει ριβιου ο βλαχακης κι ο αμπραζης, το εχουν τα παμπλικ και τα μιντιαμαρκτ και θα εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ολοι ευχαριστημένοι. :)

 

Φιλικά, καλο μεσημέρι!

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ikgamsu
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι καλυτερη αγορά είναι τα 128 gb. Γιατί ακόμη και εγώ που δεν έχω δεύτερη κάρτα sim μπορεί αργότερα να βάλω οπότε πάπαλα η επέκταση μνήμης μέσω sd. Πάντως ήθελα να ρωτήσω. Εαν πάρει κάποιος 64 μνήμη και έχει όλες τις εφαρμογές του εκεί. Όμως έχει στην sd τις φωτογραφίες και βιντεο που τραβάει (απ' ευθέιας αποθήκευση στην sd) όπως και αρχεία office pdf και τα λοιπα. Σε αυτή την περίπτωση θα αργεί το κινητό στην ανάγνωση των αρχείων τόσο που να είναι αισθητό; Και φυσικά η κάρτα θα είναι μια γρήγορη. Ρωτάω γιατί είμαι ακόμη με ενα LG G4 και λέω να τιμήσω το lite. Φυσικά με το δικό μου όλα αργά πηγαίνουν γι αυτό και δεν έχω καμία αίσθηση πως θα είναι με το νέο.
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις το sar δεν βρίσκω λόγο να μην το πάρει κάποιος. Ειδικά τώρα που το 6/64 έφτασε στα 200€ πιστεύω θα ανέβει σε πωλήσεις ειδικά αν πέσει κιαλο 11/11 ή Black friday
Link to comment
Share on other sites

Κανω κι εγω καποιες σκεψεις με το post σου. Μου δημιουργήθηκαν αποριες.

 

Review ελληνικό γιατί περιμένεις για ενα κινητό που δεν εισάγεται καν στην Ελλάδα; Εδω κάποια που εισάγονται δεν κάνουν και περιμένεις του συγκεκριμένου;

 

Επίσης, πως θες να εχουν "οι μεγαλες αλυσίδες καταστημάτων" στην Ελλάδα ενα κινητό που -ξαναλεω- δεν εισάγεται επίσημα; Εν Ελλάδι στα καταστήματα που βρίσκουμε στο Skroutz/Best Price υπαρχει μονο, οπως και εκατοντάδες αλλα προϊόντα που γίνονται μεσω παράλληλης εισαγωγής.

 

Αφου προφανώς η infoquest δεν θα το κυκλοφορήσει επισημα γιατι περιμένεις να το εχει στο site της;

 

Τέλος, για το sar που είναι "αδικαιολόγητα υψηλό" κτλ. Ξεπερνάει τα όρια; Απαντώ ο ίδιος. Όχι. Ειναι το μόνο Xiaomi (ή και οποιοδήποτε αλλο τηλέφωνο) με υψηλό SAR; Απαντω ξανα ο ίδιος. Παλι οχι.

 

Αν ακόμη και τωρα λοιπόν πιστεύεις οτι "κατι συμβαίνει" που δεν το βλέπεις για review στο γιουτουμπ, τοτε μπορείς κάλλιστα να επιλέξεις καποιο που εισάγεται επίσημα, του κανει ριβιου ο βλαχακης κι ο αμπραζης, το εχουν τα παμπλικ και τα μιντιαμαρκτ και θα εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ολοι ευχαριστημένοι. :)

 

Φιλικά, καλο μεσημέρι!

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γιατι να μην περιμενω review κινητου που δεν εισαγεται στην Ελλαδα; ΄Ψοφανε΄ οι reviewers για τετοιες περιπτωσεις, αφου εχουν και παρε-δωσε με κινα.

Το παραξενο ομως ειναι οχι οτι δν υπαρχει ελληνικο review, αλλα και στα αγγλοφωνα, εγω μονο ενα εχω μπορεσει να βρω, αυτο του βοσνιου. Μονο ινδικα-ρωσικα και...σουαχιλι εχω βρει.

Αν η infoquest δεν το φερει, εμενα προσωπικα με παραξενευει. Ποσο μαλλον οταν εχει φερει τον προκαταχο του.

Το sar του ειναι υψηλο ο,τι και να λες. Κι ενα αυτοκινητο γραφει τελικη 220, αυτο σημαινει οτι αν παει με 210 ειναι ασφαλες; Και φυσικα υπαρχουν κι αλλα xiaomi κι αλλες μαρκες, με υψηλο sar. Αυτο μπορει να μην σημαινει και τπτ, μπορει και να σημαινει. Δεν το ξερουμε απολυτα και σιγουρα ειναι μια γενικη επσημανση.

Οσο για τον Βλαχακη και τους υπολοιπους, τους εχω γραμμενους, εγω κοιταζω να ενημερωθω και οχι τι...προωθει ο καθενας. Public και media παω μονο για ...χαζεμα.

Ξαναλεω: το συγκεκριμενο κινητο ειναι το νο1 στην λιστα μου, το θεωρω το πιο vfm αυτη την στιγμη. Και για αυτο εκφραζω απλα την απορια μου

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην περιμενω review κινητου που δεν εισαγεται στην Ελλαδα; ΄Ψοφανε΄ οι reviewers για τετοιες περιπτωσεις, αφου εχουν και παρε-δωσε με κινα.

 

Το παραξενο ομως ειναι οχι οτι δν υπαρχει ελληνικο review, αλλα και στα αγγλοφωνα, εγω μονο ενα εχω μπορεσει να βρω, αυτο του βοσνιου. Μονο ινδικα-ρωσικα και...σουαχιλι εχω βρει.

 

Αν η infoquest δεν το φερει, εμενα προσωπικα με παραξενευει. Ποσο μαλλον οταν εχει φερει τον προκαταχο του.

 

Το sar του ειναι υψηλο ο,τι και να λες. Κι ενα αυτοκινητο γραφει τελικη 220, αυτο σημαινει οτι αν παει με 210 ειναι ασφαλες; Και φυσικα υπαρχουν κι αλλα xiaomi κι αλλες μαρκες, με υψηλο sar. Αυτο μπορει να μην σημαινει και τπτ, μπορει και να σημαινει. Δεν το ξερουμε απολυτα και σιγουρα ειναι μια γενικη επσημανση.

 

Οσο για τον Βλαχακη και τους υπολοιπους, τους εχω γραμμενους, εγω κοιταζω να ενημερωθω και οχι τι...προωθει ο καθενας. Public και media παω μονο για ...χαζεμα.

 

Ξαναλεω: το συγκεκριμενο κινητο ειναι το νο1 στην λιστα μου, το θεωρω το πιο vfm αυτη την στιγμη. Και για αυτο εκφραζω απλα την απορια μου

Φίλε μου το κινητό περνάει στο ντουκου γιατί πλέον εχει πάρα πολλα μοντέλα η xiaomi επίσης στην Κίνα σαν mi9 cce δεν πέρασε καθόλου στο ντουκου...το κινητό από μόνο του θα πάει καλά γιατί έχει ένα ολοκληρωμένο πακέτο..είχε γίνει κάτι τέτοιο με το mi note 3 που ήταν πολύ τίμιο για τα λεφτά του....επίσης το mi a1 είναι πιο υψηλό sar από αυτό και μια χαρά προωθήθηκε παντού...επίσης θα κυκλοφορήσει τώρα και το mi9 cce pro με ονομασία mi note 10 στην Ευρώπη σαν συνέχεια αυτού του κινητού

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ αξιολογο και ισορροπημένο κινητό. Αλλα ποση προσοχη να λάβει. Ειναι πανομοιοτυπο με το mi 9t σε ολα πλην του σχεδιασμου της οθονης(βούλα vs να_το_πετιεται).

Η info φερνει ηδη τετοιο κινητο, το mi 9t pro και απο ο,τι φαινεται φερνει μια , δυο συσκευές σε καθε κατηγορια. Απο ναυαρχίδες φερνει το 9t pro και καποιο περσινο αν θυμαμαι,ουτε mi9 ουτε mix. Δε γνωριζω την πολιτικη της ,αλλα αυτα ειναι τα προϊόντα της. To lite πρεπει να γινει αρκετα πιο φθηνο για να πουλησει πολύ, γιατί το 9t είναι πιο εμφανισιμο και μετραει πολυ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...