Jump to content

iPad 10.2-inch (7th gen - 2019)


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Apple iPad 10.2" (2019)

 

Εκκρεμεί περιεχόμενο

 

ipad-10.2-inch-.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν αντικαταστάθηκε αυτό το μοντέλο με το air που βγάλανε την άνοιξη.

Στα 370€ (Γερμανία) θα πουλήσει σαν ζεστό ψωμάκι, όπως και το προηγούμενο!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Σκέφτομαι την αγορά του συγκεκριμένου τάμπλετ. Δεν βλέπω όμως καθόλου κίνηση στο θέμα; Γιατί; Υπάρχει περίπτωση να πεσει καθόλου η τιμή του στους επόμενους 2,3 μήνες ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το φόρουμ είναι νεκρό εδώ και μια 5ετια.

Κατά τα υπόλοιπα, η τιμή του όπως και στο προηγούμενο θα παίζει 20 ευρώ πάνω, 20 κάτω.

Σε αυτά τα λεφτά είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις για να σε βγάλει χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το φόρουμ είναι νεκρό εδώ και μια 5ετια.

Κατά τα υπόλοιπα, η τιμή του όπως και στο προηγούμενο θα παίζει 20 ευρώ πάνω, 20 κάτω.

Σε αυτά τα λεφτά είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις για να σε βγάλει χρόνια.

Τωρα εχω ενα Lenovo a10-70 και κολλαει αρκετα πλεον. Το θελω για να σερφαρω ιντερνετ και να βλεπω ταινιες. Το μονο που δεν ξερω ειναι εαν θα με καλυπτει το Ios, απο την αποψη οτι δεν θα μπορω να το κανω jailbreak, εαν εχει την τελευταια εκδοση. Πχ με το android ειχα βολευτει με μια εφαρμογη adblock που ειχα. Ειδικα με το youtube θα υπαρχει προβλημα! Επισης δεν ξερω τι γινεται με τους browsers. Παιζεις με σαφαρι εκει; Ειναι βολικος;

 

Usb υπαρχει τροπος να διαβαζει; Εαν κανω hotspot με android κινητο, θα μπορει να συνδεεται; ( Μπορει να ακουγεται χαζη ερωτηση, αλλα πραγματικα δεν εχω ιδεα απο Ios και τη συμβαοτητα εχει με τα android! ) Με bluetooth θα μπορει να στελνει και να δεχεται αρχεια απο android συσκευες; Και τελος, εξακολουθει να ισχυει αυτο με το Itunes; Δηλαδη καθε φορα να απαιτει την συγκεκριμενη εφαρμογη για να μεταφερεις αρχεια;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω ενα Lenovo a10-70 και κολλαει αρκετα πλεον. Το θελω για να σερφαρω ιντερνετ και να βλεπω ταινιες. Το μονο που δεν ξερω ειναι εαν θα με καλυπτει το Ios, απο την αποψη οτι δεν θα μπορω να το κανω jailbreak, εαν εχει την τελευταια εκδοση. Πχ με το android ειχα βολευτει με μια εφαρμογη adblock που ειχα. Ειδικα με το youtube θα υπαρχει προβλημα! Επισης δεν ξερω τι γινεται με τους browsers. Παιζεις με σαφαρι εκει; Ειναι βολικος;

 

Usb υπαρχει τροπος να διαβαζει; Εαν κανω hotspot με android κινητο, θα μπορει να συνδεεται; ( Μπορει να ακουγεται χαζη ερωτηση, αλλα πραγματικα δεν εχω ιδεα απο Ios και τη συμβαοτητα εχει με τα android! ) Με bluetooth θα μπορει να στελνει και να δεχεται αρχεια απο android συσκευες; Και τελος, εξακολουθει να ισχυει αυτο με το Itunes; Δηλαδη καθε φορα να απαιτει την συγκεκριμενη εφαρμογη για να μεταφερεις αρχεια;

 

 

Οι διαφημίσεις στο YouTube φεύγουν νόμιμα με YouTube premium.

Εμένα με βολεύει ο σαφάρι σαν browser γενικότερα, αλλά μπορείς να δουλέψεις και chrome αν το προτιμάς.

Το hotspot δουλεύει όπως σε όλα, δεν θα έχεις κάπου θέμα. Εκτός αν έχεις συσκευές 10ετιας με περίεργα πρότυπα όπως το Nokia n9 (βλέπε αβαταρ), αν και αμφιβάλω.

Όσο για τα αρχεία, ότι κατεβάζεις μπορείς να το έχεις στην εφαρμογή files και τα υπόλοιπα μέσω iTunes, messengers, cloud εφαρμογών, email κλπ. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια παράκαμψη, γιατί ούτως η άλλως έχω να στείλω αρχεία με BT υπερβολικά πολλά χρόνια.

 

Το usb on the go δουλεύει out of the box με τα iPad Pro και το type C. Στα παλαιότερα και τα φθηνότερα iPad μπορείς να το παρακάμψεις με έναν ανταπτορα που βγάζει usb A και Lightning υποδοχή, έτσι ώστε να μπορείς να δώσεις ρεύμα παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφημίσεις στο YouTube φεύγουν νόμιμα με YouTube premium.

Εμένα με βολεύει ο σαφάρι σαν browser γενικότερα, αλλά μπορείς να δουλέψεις και chrome αν το προτιμάς.

Το hotspot δουλεύει όπως σε όλα, δεν θα έχεις κάπου θέμα. Εκτός αν έχεις συσκευές 10ετιας με περίεργα πρότυπα όπως το Nokia n9 (βλέπε αβαταρ), αν και αμφιβάλω.

Όσο για τα αρχεία, ότι κατεβάζεις μπορείς να το έχεις στην εφαρμογή files και τα υπόλοιπα μέσω iTunes, messengers, cloud εφαρμογών, email κλπ. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια παράκαμψη, γιατί ούτως η άλλως έχω να στείλω αρχεία με BT υπερβολικά πολλά χρόνια.

 

Το usb on the go δουλεύει out of the box με τα iPad Pro και το type C. Στα παλαιότερα και τα φθηνότερα iPad μπορείς να το παρακάμψεις με έναν ανταπτορα που βγάζει usb A και Lightning υποδοχή, έτσι ώστε να μπορείς να δώσεις ρεύμα παράλληλα.

 

να τονισουμε οτι το youtube premium κοστιζει 10ευρω/μηνα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι στην ευχέρεια του καθένα. Εγώ απλά ανέφερα την υπηρεσία και τίποτε παραπάνω.

 

κι εγω τόνισα την τιμή

επειδη εχω android και ξερω τον τρόπο για youtube χωρις διαφημίσεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω ενα Lenovo a10-70 και κολλαει αρκετα πλεον. Το θελω για να σερφαρω ιντερνετ και να βλεπω ταινιες. Το μονο που δεν ξερω ειναι εαν θα με καλυπτει το Ios, απο την αποψη οτι δεν θα μπορω να το κανω jailbreak, εαν εχει την τελευταια εκδοση. Πχ με το android ειχα βολευτει με μια εφαρμογη adblock που ειχα. Ειδικα με το youtube θα υπαρχει προβλημα! Επισης δεν ξερω τι γινεται με τους browsers. Παιζεις με σαφαρι εκει; Ειναι βολικος;

 

Usb υπαρχει τροπος να διαβαζει; Εαν κανω hotspot με android κινητο, θα μπορει να συνδεεται; ( Μπορει να ακουγεται χαζη ερωτηση, αλλα πραγματικα δεν εχω ιδεα απο Ios και τη συμβαοτητα εχει με τα android! ) Με bluetooth θα μπορει να στελνει και να δεχεται αρχεια απο android συσκευες; Και τελος, εξακολουθει να ισχυει αυτο με το Itunes; Δηλαδη καθε φορα να απαιτει την συγκεκριμενη εφαρμογη για να μεταφερεις αρχεια;

 

 

 

ΒΤ ξέχνα το. Μεταφορα αρχείων μέσω email ή cloud service ή με ειδικό στικακι που έχει lightning port από τη μια και USB από την άλλη μεριά.

Hotspot άνετα όπως όλες οι συσκευές.

Για ad block: δουλειά κάνει το adguard pro (στήνει virtual VPN και μπλοκάρει τα πάντα από διαφημίσεις - εκτός από YouTube που παίζουν πριν ή κατά τη διάρκεια του video ).

Μπαταρια σούπερ.

Οθόνη σούπερ (όχι amoled αλλά από το L a10-70 η μέρα με τη νύχτα) και για ταινίες μια χαρά.

Ο file manager θα σε βοηθήσει πολύ στη διαχείριση των αρχείων σου (folders κλπ) με τον περιορισμό της αποστολής με bt.

Αυτά.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αυτό με τις διαφημίσεις είναι λίγο κάπως. Μπορεί να κοιτάξω και σε Android μεριά, αν βρω κάτι καλό. Εξάλλου δεν επείγει ακόμα, οπότε θα περιμένω λίγο καιρό να δω τι παίζει.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το αγορασω μεταχειρισμενο. Πρεπει να προσεξω κατι; Τι παιζει με το Apple Id; Θα χρησιμοποιω αυτο που εχει ο προκατοχος; Σχετικα με το Itunes που δεχεται μεχρι ενα συγκεκριμενο αριθμο συσκευων; ( Δεν ξερω εαν το λεω σωστα.. )

 

Να του ζητήσω να κάνει μπροστά μου reset για να δω εάν είναι κλειδωμένο;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το κάνει reset και βάζεις το δικό σου Apple ID. Αν δεν έχεις, φτιάχνεις καινούργιο. Σχετικά με αυτό που λες με το iTunes δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αρκετα σκεπτικος μετα απο αυτα που γραψατε σχετικα με τις διαφημισεις στο youtube, και το Jailbreak θα αργησει αρκετα, ισως να μη το δουμε και ποτε στο Ipados 13; Δεν γνωριζω. Απο την αλλη οι επιλογες ειναι ελαχιστες για ταμπλετ με ρουτ. Μονο το Samsung s5e ειναι στα ιδια λεφτα περιπου και δεχεται root. Lenovo δεν εχει κατι αξιολογο, και η Hauwei δεν επιτρεπει το ρουτ. Και ακομα και το S5e δεν ξερω ποσα χρονια θα μου κρατησει. Ενταξει τον Snapdragon 760 δεν τον λες και κακο, ειναι σχεδον ιδιος σε επιδοσεις και με τον 835 που εχει το Oneplus5 και παει σφαιρα.

 

Η χρηση που το θελω ειναι καθαρα για σερφαρισμα και media, οποτε και τα 2 ταμπλετ ( ipad 10.2 και s5e ) ειναι ικανοποιητικα. Μαλλον θα περιμενω λιγο καιρο ακομα να δω αν θα παιχτει καμια καλη προσφορα. Ισως τσιμπησω το Ipad παρολα τα μικρα θεματακια που εχει. Μετα το μονο αρνητικο ειναι ο μικρος χωρος που εχει, τα 32gb, που φανταζομαι ελευθερα θα ειναι λιγοτερα απο 25gb για τον χρηστη. Και με καθε Update τα gb θα μειωνονται. Αλλα εαν υπαρχει κολπο που λετε για να διαβαζει usb, τοτε δεν νομιζω να υπαρχει θεμα.. Ισως μια εναλλακτικη να ειναι το Ipad Air, το οποιο ισως να κρατησει ακομα περισσοτερα χρονια!

 

 

 

Το usb on the go δουλεύει out of the box με τα iPad Pro και το type C. Στα παλαιότερα και τα φθηνότερα iPad μπορείς να το παρακάμψεις με έναν ανταπτορα που βγάζει usb A και Lightning υποδοχή, έτσι ώστε να μπορείς να δώσεις ρεύμα παράλληλα.

Αυτο ισχυει και για το Ipad air; Υπαρχει καποιο λινκ με τον ανταπτορα;
Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις απλά να βλέπεις YouTube και να φορτώνεις κανένα βίντεο με φλασάκι, τότε μήπως να κοιτάξεις κάνα tab A που θα σου βγει φθηνά και απλά θα βάλεις ένα vanced;

Επίσης καλύτερα να ανοίξεις ένα θέμα στην ενότητα επιλογή συσκευής, γιατί είσαι γενικότερα πολύ προβληματισμένος με τα πάντα απ ότι είδα αυτές τις μέρες.

Τα πολλά διάσπαρτα ποστ εδώ και στο iphone Hellas, δεν θα βοηθήσουν ούτε εσένα ούτε τους υπόλοιπους που διαβάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αρκετα σκεπτικος μετα απο αυτα που γραψατε σχετικα με τις διαφημισεις στο youtube, και το Jailbreak θα αργησει αρκετα, ισως να μη το δουμε και ποτε στο Ipados 13; Δεν γνωριζω. Απο την αλλη οι επιλογες ειναι ελαχιστες για ταμπλετ με ρουτ. Μονο το Samsung s5e ειναι στα ιδια λεφτα περιπου και δεχεται root. Lenovo δεν εχει κατι αξιολογο, και η Hauwei δεν επιτρεπει το ρουτ. Και ακομα και το S5e δεν ξερω ποσα χρονια θα μου κρατησει. Ενταξει τον Snapdragon 760 δεν τον λες και κακο, ειναι σχεδον ιδιος σε επιδοσεις και με τον 835 που εχει το Oneplus5 και παει σφαιρα.

 

Η χρηση που το θελω ειναι καθαρα για σερφαρισμα και media, οποτε και τα 2 ταμπλετ ( ipad 10.2 και s5e ) ειναι ικανοποιητικα. Μαλλον θα περιμενω λιγο καιρο ακομα να δω αν θα παιχτει καμια καλη προσφορα. Ισως τσιμπησω το Ipad παρολα τα μικρα θεματακια που εχει. Μετα το μονο αρνητικο ειναι ο μικρος χωρος που εχει, τα 32gb, που φανταζομαι ελευθερα θα ειναι λιγοτερα απο 25gb για τον χρηστη. Και με καθε Update τα gb θα μειωνονται. Αλλα εαν υπαρχει κολπο που λετε για να διαβαζει usb, τοτε δεν νομιζω να υπαρχει θεμα.. Ισως μια εναλλακτικη να ειναι το Ipad Air, το οποιο ισως να κρατησει ακομα περισσοτερα χρονια!

 

 

Αυτο ισχυει και για το Ipad air; Υπαρχει καποιο λινκ με τον ανταπτορα;

 

Ρίξε και μία ματιά τα surface pro της Microsoft

Εγώ πήρα το surface pro 2017 και είναι tablet, laptop, pc όλα μαζί

Ούτε root ούτε τίποτα αφού μιλάμε για κανονικό λειτουργικό με οθόνη αφής και πληκτρολόγιο με μαγνήτες και όλα τα καλά

 

Βέβαια το iPad προσφέρει άλλα πράγματα αλλά στα 400€ που έδωσα για ελαφρώς μεταχειρισμένο δεν το μετάνιωσα γιατί έχω πλήρες λειτουργικό σύστημα με θύρες USB και ότι συνεπάγεται ένα πλήρες windows μηχάνημα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις απλά να βλέπεις YouTube και να φορτώνεις κανένα βίντεο με φλασάκι, τότε μήπως να κοιτάξεις κάνα tab A που θα σου βγει φθηνά και απλά θα βάλεις ένα vanced;

Επίσης καλύτερα να ανοίξεις ένα θέμα στην ενότητα επιλογή συσκευής, γιατί είσαι γενικότερα πολύ προβληματισμένος με τα πάντα απ ότι είδα αυτές τις μέρες.

Τα πολλά διάσπαρτα ποστ εδώ και στο iphone Hellas, δεν θα βοηθήσουν ούτε εσένα ούτε τους υπόλοιπους που διαβάζουν.

Θα το ψαξω φιλε! Δε λες καλυτερα που εγραψα εδω, να παρει λιγο μπρος το θεμα, γιατι υπηρχε νεκρα;;

 

Πλακα-πλακα, το εχει αγορασει κανεις, να μας πει εντυπωσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστοι αγοράζουν πια ταμπλετ. Επίσης με τα κινητά να μεγαλώνουν, τα ταμπ να βγάζουν χρόνια, την αγορά της Ελλάδας να μικραίνει συνέχεια και τις απροβλημάτιστες συσκευές, δεν θα δεις κίνηση.

Τώρα κατά τα υπόλοιπα, εγώ το θέλω για ταμείο στο μαγαζί για παράδειγμα για να αντικαταστήσει το iPad Air (6-7 ετών συσκευή).

Δεν έχει κάποιο θέμα, απλά πρέπει να είμαι στην τελευταία έκδοση iOS (μαξ μια πίσω).

Τι εντυπώσεις να σου γράψω τώρα εγώ πχ πέρα από τα βασικά; iPad είναι, δουλεύει όπως πρέπει και λογικά θα βγάλει και αυτό 5-6 χρόνια καθημερινή χρήση!

Link to comment
Share on other sites

Όπως το πες... iPad είναι, το ανοίγεις και κάνεις τη δουλειά σου. Τι να σχολιάσεις; :)

 

Όσο πιο ανενεργό είναι το θέμα αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχουν προβλήματα και απορίες γενικότερα

Χρήστες υπάρχουν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε οτι θα βγει jailbreak για το Ipados 13+; Με το jailbreak αποφευγεις τις διαφημισεις; Με το emulation τι γινεται; Το ipad air3 ισως ειναι περισσοτερο futureproof, απο την αποψη οτι εχει καλυτερο επεξεργαστη; Δεν υπαρχουν και πολλα να κοιταξω σε tablet πλεον. Ιpad 10.2 , Ipad Air 3, Samsung S5e, Samsung S6 lite. Αναμεσα σε αυτα τα 4.
Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε οτι θα βγει jailbreak για το Ipados 13+; Με το jailbreak αποφευγεις τις διαφημισεις; Με το emulation τι γινεται; Το ipad air3 ισως ειναι περισσοτερο futureproof, απο την αποψη οτι εχει καλυτερο επεξεργαστη; Δεν υπαρχουν και πολλα να κοιταξω σε tablet πλεον. Ιpad 10.2 , Ipad Air 3, Samsung S5e, Samsung S6 lite. Αναμεσα σε αυτα τα 4.

 

 

Γιατί να ασχοληθείς με jailbreak?

Υπάρχουν ad blockers δωρεάν στο κατάστημα για τον Safari.

 

Μόνο στο YouTube δεν υπάρχει εναλλακτική

 

Εγώ θα πρότεινα το Air3 ανάμεσα σε αυτά που έχεις υπόψη.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad 10.2-inch (7th gen - 2019)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...