Jump to content

iPhone 11


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια λειτουργία που παραδόξως ενώ είναι ενεργοποιημένη, δεν έχω δει ποτέ να λειτουργεί, είναι η επιλογή να τραβάει data και από τις δυο sim όταν η πρωτεύων δεν έχει καλό σήμα. Πχ ενώ ξέρω ότι η COSMOTE έχει full σήμα και η Wind χάλια, επιμένει στο edge και δε δείχνει να παίρνει μπρος, οπότε πρέπει να αλλάζω χειροκίνητα σε COSMOTE όσες φορές κι αν το έχω δοκιμάσει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μια λειτουργία που παραδόξως ενώ είναι ενεργοποιημένη, δεν έχω δει ποτέ να λειτουργεί, είναι η επιλογή να τραβάει data και από τις δυο sim όταν η πρωτεύων δεν έχει καλό σήμα. Πχ ενώ ξέρω ότι η COSMOTE έχει full σήμα και η Wind χάλια, επιμένει στο edge και δε δείχνει να παίρνει μπρος, οπότε πρέπει να αλλάζω χειροκίνητα σε COSMOTE όσες φορές κι αν το έχω δοκιμάσει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

https://support.apple.com/el-gr/HT209044

 

 

Και σε ένα σημείο αναφέρει

 

Το iPhone μπορεί να χρησιμοποιεί μόνο ένα δίκτυο δεδομένων κινητού δικτύου κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδέονται απευθείας τα bluetooth ακουστικά στις κλήσεις?

Αγόρασα λόγω ταξιδιού ένα ζευγάρι Xiaomi Mi True Wireless και ενώ συνδέονται απευθείας και όλοι οι ήχοι περνάνε κατευθείαν σ'αυτά, στις κλήσεις πρέπει να το βγάζω από την τσέπη και να τα επιλέγω από την έξοδο ήχου (εκεί που έχει το μεγάφωνο).

Εκτός του ότι δεν είναι βολικό, με την αλλαγή που έκαναν και οι εισερχόμενες κλήσεις όταν το χρησιμοποιείς εμφανίζονται πλέον σαν tab πάνω ψηλά, εκεί δεν έχεις καν την επιλογή να το αλλάξεις - πρέπει να απαντήσεις την κλήση και μετά να πατήσεις πάνω αριστερά στο τηλέφωνο και να κάνεις τη διαδικασία που είπα παραπάνω.

 

 

Όσον αφορά στο θέμα της κλήσης που εμφανίζεται ως μπάρα, νομίζω ότι αν πατήσεις κάπου πάνω στην μπάρα, σου ανοίγει την κλήση σε full screen, οπότε έχεις μετά την επιλογή για τον ήχο που θα ήθελες.

Link to comment
Share on other sites

https://support.apple.com/el-gr/HT209044

 

 

Και σε ένα σημείο αναφέρει

 

Το iPhone μπορεί να χρησιμοποιεί μόνο ένα δίκτυο δεδομένων κινητού δικτύου κάθε φορά.

 

 

 

Σε ευχαριστώ, δε το γνώριζα ότι ήταν για φωνητικές κλήσεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδιά μια βοήθεια. σε ένα iPhone 11 νερά την εγκατάσταση την αρχική πατώ το κουμπί on/off παρατεταμένο μου ανοίγει παράθυρο για την siri πατάω δεν θέλω αλλά τώρα πατώντας παρατεταμένο το on/off δεν κάνει τίποτα. δεν μου βγάζει την επιλογή να κλείσω το κινητό εντελώς. τι κάνω λάθος? είναι κάποια ρύθμιση; εάν το πατήσω μια φορά απλά κλείνει την οθόνη. δεν ξέρω εάν έχει σημασία δεν έχω βάλει ακόμα σιμ μέσα
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μια βοήθεια. σε ένα iPhone 11 νερά την εγκατάσταση την αρχική πατώ το κουμπί on/off παρατεταμένο μου ανοίγει παράθυρο για την siri πατάω δεν θέλω αλλά τώρα πατώντας παρατεταμένο το on/off δεν κάνει τίποτα. δεν μου βγάζει την επιλογή να κλείσω το κινητό εντελώς. τι κάνω λάθος? είναι κάποια ρύθμιση; εάν το πατήσω μια φορά απλά κλείνει την οθόνη. δεν ξέρω εάν έχει σημασία δεν έχω βάλει ακόμα σιμ μέσα

 

Πατάς on off και το volume down

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μια βοήθεια. σε ένα iPhone 11 νερά την εγκατάσταση την αρχική πατώ το κουμπί on/off παρατεταμένο μου ανοίγει παράθυρο για την siri πατάω δεν θέλω αλλά τώρα πατώντας παρατεταμένο το on/off δεν κάνει τίποτα. δεν μου βγάζει την επιλογή να κλείσω το κινητό εντελώς. τι κάνω λάθος? είναι κάποια ρύθμιση; εάν το πατήσω μια φορά απλά κλείνει την οθόνη. δεν ξέρω εάν έχει σημασία δεν έχω βάλει ακόμα σιμ μέσα

 

Έχουν αλλάξει οι διαδικασίες για απενεργοποίηση

Όπως σου ανέφερε ο από πάνω γίνεται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

αααα δηλαδή και στο iPhone 12 pro max της γυναίκας εχει αλλάξει και δεν το πήραμε είδηση; δεν γίνεται δηλαδή πλέον να πατάς παρατεταμένα το κουμπί και να βγαίνει το παράθυρο που σβήνεις το κινητό εντελώς;

ακόμα και εάν απενεργοποιησω την επιλογή της siri;

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

αααα δηλαδή και στο iPhone 12 pro max της γυναίκας εχει αλλάξει και δεν το πήραμε είδηση; δεν γίνεται δηλαδή πλέον να πατάς παρατεταμένα το κουμπί και να βγαίνει το παράθυρο που σβήνεις το κινητό εντελώς;

ακόμα και εάν απενεργοποιησω την επιλογή της siri;

 

Όχι αυτό ισχύει από το iPhone X και νεότερα μοντέλα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται για κάποιο λόγο,η υγεία μπαταρίας αντι να πέσει,να ανεβεί;;Ενώ είχε 97%,τώρα μου δείχνει 100%(την 14.5.1 εχει)

Με την 14.5.1 κάνει αναβάθμιση του υπολογισμού της υγείας μπαταρίας και ίσως για αυτό

Link to comment
Share on other sites

Με την 14.5.1 κάνει αναβάθμιση του υπολογισμού της υγείας μπαταρίας και ίσως για αυτό

 

 

και εμένα 3% ανέβηκε, τυχαίο; :D

Edited by drollAntonis
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται για κάποιο λόγο,η υγεία μπαταρίας αντι να πέσει,να ανεβεί;;Ενώ είχε 97%,τώρα μου δείχνει 100%(την 14.5.1 εχει)

 

Η υγεία της μπαταρίας θα έρθει στα επίπεδα της μετά από μέρες

Κάνοντας αναβάθμιση πολλές φορές πέφτει πολύ

Σε εσένα έτυχε και να ανέβει

Είναι κάποιο αρχείο μέσα και μάλλον επηρεάζεται από αναβαθμίσεις και επαναφοράς έτσι μπορεί να δείχνει λάθος μέτρηση για λίγες μέρες μέχρι να ξανά πάρει τις σωστές τιμές από την μπαταρία και το κύκλωμα φόρτισης

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

και εμένα 3% ανέβηκε, τυχαίο; :D

 

 

 

Με την 14.5.1 κάνει αναβάθμιση του υπολογισμού της υγείας μπαταρίας και ίσως για αυτό

 

 

 

Η υγεία της μπαταρίας θα έρθει στα επίπεδα της μετά από μέρες

 

Κάνοντας αναβάθμιση πολλές φορές πέφτει πολύ

 

Σε εσένα έτυχε και να ανέβει

 

Είναι κάποιο αρχείο μέσα και μάλλον επηρεάζεται από αναβαθμίσεις και επαναφοράς έτσι μπορεί να δείχνει λάθος μέτρηση για λίγες μέρες μέχρι να ξανά πάρει τις σωστές τιμές από την μπαταρία και το κύκλωμα φόρτισης

 

 

 

Με την 14.5 ξεκίνησε η διαδικασία recalibration της χωρητικότητας στα 11, 11pro/max.

 

Σε μένα ανέβηκε 2%

 

https://www.macrumors.com/2021/03/31/ios-14-5-iphone-11-battery-recalibration/amp/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω τη βοήθεια σας!

Μόλις χθες παρέλαβα το νεό μου iphone 11 (έπειτα απο μακροχρόνια σχέση με το iphone 6 είπα να αναβαθμιστώ!).

'Ηξερα δυστυχώς πως πλέον στη συσκευασία εκτός απο τα ακουστικά δεν συμπεριλαμβάνεται ούτε ο αντάπτορας για την φόρτιση...παρά μόνο το καλώδιο... (ασχολίαστη αυτή η κίνηση της Apple :(:mad: )

Λέω ας πάει στο καλό θα συνδέσω το καλώδιο στο αντάπτορα που είχα απο το iphone 6 αλλά με μεγάλη μου λύπη διαπιστώνω πως δεν ταιριάζει!!!Δεν είναι usb αλλα πολύ μικρότερο..... Πως στο καλό θα το φορτίσω?!?!?!

Πρέπει να πάρω δηλ υποχρεωτικά και καινούργιο φορτιστή της Apple που φαντάζομαι πλέον δεν είναι ως usb απο τη μεριά που μπαίνει σε αντάπτορα;;; Δε μπορώ να βρώ μια λύση και σε λίγο θα κλείσει και απο μπαταρία (Σάββατο απόγευμα κ τα μαγαζια κλειστά)....Τι να πω...

Αν μπορεί να μου πεί κάποιος πως πρέπει να κινηθώ θα με βοηθούσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση η μπαταρία ανέβηκε από 85% στο 88%

To αγόρασα από την πρώτη μέρα , οι φορτίσεις μου είναι ότι ναναι από απλο φορτιστή ασύρματο και τον τελευταίο χρόνο μόνο με ταχυφορτιστη στα 30 watts

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω τη βοήθεια σας!

Μόλις χθες παρέλαβα το νεό μου iphone 11 (έπειτα απο μακροχρόνια σχέση με το iphone 6 είπα να αναβαθμιστώ!).

'Ηξερα δυστυχώς πως πλέον στη συσκευασία εκτός απο τα ακουστικά δεν συμπεριλαμβάνεται ούτε ο αντάπτορας για την φόρτιση...παρά μόνο το καλώδιο... (ασχολίαστη αυτή η κίνηση της Apple :(:mad: )

Λέω ας πάει στο καλό θα συνδέσω το καλώδιο στο αντάπτορα που είχα απο το iphone 6 αλλά με μεγάλη μου λύπη διαπιστώνω πως δεν ταιριάζει!!!Δεν είναι usb αλλα πολύ μικρότερο..... Πως στο καλό θα το φορτίσω?!?!?!

Πρέπει να πάρω δηλ υποχρεωτικά και καινούργιο φορτιστή της Apple που φαντάζομαι πλέον δεν είναι ως usb απο τη μεριά που μπαίνει σε αντάπτορα;;; Δε μπορώ να βρώ μια λύση και σε λίγο θα κλείσει και απο μπαταρία (Σάββατο απόγευμα κ τα μαγαζια κλειστά)....Τι να πω...

Αν μπορεί να μου πεί κάποιος πως πρέπει να κινηθώ θα με βοηθούσε πολύ!

 

Μπορείς με τον παλιό σου φορτιστή και το παλιό σου καλώδιο

Εάν δεν τα έχεις είναι πρόβλημα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω τη βοήθεια σας!

Μόλις χθες παρέλαβα το νεό μου iphone 11 (έπειτα απο μακροχρόνια σχέση με το iphone 6 είπα να αναβαθμιστώ!).

'Ηξερα δυστυχώς πως πλέον στη συσκευασία εκτός απο τα ακουστικά δεν συμπεριλαμβάνεται ούτε ο αντάπτορας για την φόρτιση...παρά μόνο το καλώδιο... (ασχολίαστη αυτή η κίνηση της Apple :(:mad: )

Λέω ας πάει στο καλό θα συνδέσω το καλώδιο στο αντάπτορα που είχα απο το iphone 6 αλλά με μεγάλη μου λύπη διαπιστώνω πως δεν ταιριάζει!!!Δεν είναι usb αλλα πολύ μικρότερο..... Πως στο καλό θα το φορτίσω?!?!?!

Πρέπει να πάρω δηλ υποχρεωτικά και καινούργιο φορτιστή της Apple που φαντάζομαι πλέον δεν είναι ως usb απο τη μεριά που μπαίνει σε αντάπτορα;;; Δε μπορώ να βρώ μια λύση και σε λίγο θα κλείσει και απο μπαταρία (Σάββατο απόγευμα κ τα μαγαζια κλειστά)....Τι να πω...

Αν μπορεί να μου πεί κάποιος πως πρέπει να κινηθώ θα με βοηθούσε πολύ!

 

Εαν το ειχες ψαξει 5λεπτα πριν κανεις την αγορα(ή ειχες ρωτησει εδω)θα ειχες αποφυγει αυτη την ταλαιπωρια...

 

Το καλωδιο που συνοδευει τα Iphone 11 και 12 ειναι ενα lightning(συνδεση με Iphone)σε TypeC.

Παρολα αυτα δεχεται και τα παλιοτερα καλωδια που ειχαν lightning σε usb.

 

Για το καλωδιο TypeC μπορεις να αγορασεις τον γνησιο φορτιστη της Apple ο οποιος ομως υποστηριζει ταχυφορτιση ή μπορεις να αγορασεις και φθηνοτερους αλλα απο εταιρειες αναγνωρισμενες απο την apple οπως πχ η Anker.

https://www.skroutz.gr/s/26256297/Anker-USB-C-Wall-Adapter-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C-PowerPort-III-Nano.html?from=catspan

ή φυσικα απο APple TypeC φορτισες 18 και 20W

https://www.skroutz.gr/s/19885503/Apple-18W-USB-C-Power-Adapter-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/25334288/Apple-20W-USB-C-Wall-Adapter-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C.html?from=catspan

 

Τελος σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις να σου αναφερω οτι το Iphone 11 υποστηριζει και ασυρματη φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Δυστυχώς δεν περνούσε απο το μυαλό μου ότι δε είναι με usb και δε θα ταιριάζει στον προηγούμενο φορτιστή που ειχα…και έτσι μιας και το ειχα μαζι μου στη δουλειά το χάρισα σε συνάδελφο που το δικό του αυθεντικό καλώδιο είχε χαλάσει… Λέω οκ σε λίγες ώρες θα εχω καινούργιο καλώδιο εγω και θα το βάλω φορτιστή που εχω ηδη…. Την πάτησα δυστυχως ομως απ ότι φαίνεται τελικά…

Οποτε πάω για αγορά φορτιστή απο τα παραπάνω λινκ (ντροπή να ζητήσω πίσω το παλιό μου καλώδιο απο τον συνάδελφο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Δυστυχώς δεν περνούσε απο το μυαλό μου ότι δε είναι με usb και δε θα ταιριάζει στον προηγούμενο φορτιστή που ειχα…και έτσι μιας και το ειχα μαζι μου στη δουλειά το χάρισα σε συνάδελφο που το δικό του αυθεντικό καλώδιο είχε χαλάσει… Λέω οκ σε λίγες ώρες θα εχω καινούργιο καλώδιο εγω και θα το βάλω φορτιστή που εχω ηδη…. Την πάτησα δυστυχως ομως απ ότι φαίνεται τελικά…

Οποτε πάω για αγορά φορτιστή απο τα παραπάνω λινκ (ντροπή να ζητήσω πίσω το παλιό μου καλώδιο απο τον συνάδελφο

 

Έτσι την πάτησα κι εγω με το iPhone 12

Το πήρα το απόγευμα και δεν είχα φορτιστή

Ξύπνησα την άλλη μέρα και πήγα σε μια καφετέρια να το φορτίσω με power bank

Έτσι το απόγευμα το πούλησα

Το iphone 12

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι μούφα λέτε;

https://www.skroutz.gr/s/27146392/Powertech-1x-USB-C-Wall-Adapter-Λευκό-PT-923.html Γιατι αν είναι να κάνω καμία ζημιά να πάω στης Apple

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι μούφα λέτε;

https://www.skroutz.gr/s/27146392/Powertech-1x-USB-C-Wall-Adapter-Λευκό-PT-923.html Γιατι αν είναι να κάνω καμία ζημιά να πάω στης Apple

Φίλε, εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα τον φορτιστή της apple https://www.plaisio.gr/tilefonia-tablet/aksesouar-gia-kinita/fortistes/apple για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από την μία και από την άλλη να έχω σίγουρα την γρήγορη φόρτιση.

Αυτόν που λες, ίσως τον κοίταζα για δεύτερο, αν σου χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...