Jump to content

iPhone 11


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θέλω να απενεργοποιήσω την υπηρεσιά που όταν με καλόυν στο κινητό να μην χτυπάει το tablet. Που βρίσκεται αυτή η ρύθμιση; Έχω κολλήσει.

 

ρυθμίσεις μετα τηλέφωνο κοντινές συσκευές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να απενεργοποιήσω την υπηρεσιά που όταν με καλόυν στο κινητό να μην χτυπάει το tablet. Που βρίσκεται αυτή η ρύθμιση; Έχω κολλήσει.

 

Πήγαινε ρυθμίσεις/τηλέφωνο εκεί μέσα λέει για ταυτόχρονη αποστολή κλήσεων σε άλλες συσκευές όταν είσαι στο ίδιο wifi

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

θελω να ανεβασω βιντεο στο icloud πως γινεται με τις φωτογραφιες το καταφερα μπηκα απο το chrome στο icloud πηγα φωτογραφιες εφτιαξα αλμπουμ και της ανεβασα πηγα στο κινητο στης φωτογραφιες ολα κομπλε αλλα δεν μου ανεβαζει τα βιντεο γιατι?????
Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει πεσει στο 90% η μπαταρια..στο ποσο % υπαρχει προβλημα?

 

Περασα και την 14.3!

Edited by balantakos777
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα με την κυριολεκτικη εννοια.

 

Ολο αυτο με την υγεια της μπαταριας ξεκινησε απο τα παλιοτερα Iphone τα οποια ειχαν μικρες μπαταριες και αρα απο τις πολλες φορτισεις οταν η υγεια επεφτε στο 80% και παρακατω,εβλεπες την αυτονομια του κινητου να πιανει πατο.

 

Αν εισαι ικανοποιημενος με την αυτονομια της συσκευης,περιμενε να πεσει στο 82%-84% και αν την νιωθεις αισθητα χαμηλοτερη την αυτονομια,πηγαινε για αλλαγη(αν δεν εχεις σκοπο να το κρατησεις αλλο καιρο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα με την κυριολεκτικη εννοια.

 

Ολο αυτο με την υγεια της μπαταριας ξεκινησε απο τα παλιοτερα Iphone τα οποια ειχαν μικρες μπαταριες και αρα απο τις πολλες φορτισεις οταν η υγεια επεφτε στο 80% και παρακατω,εβλεπες την αυτονομια του κινητου να πιανει πατο.

 

Αν εισαι ικανοποιημενος με την αυτονομια της συσκευης,περιμενε να πεσει στο 82%-84% και αν την νιωθεις αισθητα χαμηλοτερη την αυτονομια,πηγαινε για αλλαγη(αν δεν εχεις σκοπο να το κρατησεις αλλο καιρο).

 

Δεν ήταν αυτό το πρόβλημα

 

Ο επεξεργαστής είναι κατασκευασμένος ώστε να δίνει τα μέγιστα όταν έχει την σωστή τάση

Η μπαταρία όταν πέσει στο 80% δεν μπορεί να δώσει την τάση αυτή

Έτσι είχαμε ξαφνικά shut down της συσκευής ακόμα και με μπαταρία 20-30%

Πράγμα πολύ σπαστικό και μπορεί να έχανες και κάτι σημαντικό την ώρα που έκλεινε μόνο του

 

Η Apple παρασκηνιακά ρύθμισε το iOS ώστε όταν η μπαταρία φτάνει σε ποσοστό υγείας 80% να ρίχνει την επίδοση του επεξεργαστή

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η συσκευή του κάθε χρήστη να παρουσιάζει μειωμένη απόδοση ώστε να αποφεύγεται όμως το ξαφνικό κλείσιμο της συσκευής

 

Εδώ είναι που κατηγορήθηκαν για την επέμβαση αυτήν επειδή ο χρήστης δεν μπορούσε να έχει τον έλεγχο αλλά ούτε ήξερε τι συμβαίνει στην συσκευή του

 

Πλέον όμως ο κάθε χρήστης μπορεί να μπει στις ρυθμίσεις στην υγεία της μπαταρίας και να πειράξει αυτήν την ρύθμιση, να έχει τον έλεγχο της επίδοσης της συσκευής του ακόμα και εάν η μπαταρία έχει πέσει στο 80%

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο σχετικό....Εχω το iPhone 11 και ένα iPad του 18.Σημερα προστέθηκε και ένα iPad 2020 για τη μικρή.

Να βάλω το ίδιο mail και το ίδιο Apple ID που έχω και στο δικό μου; Ή να της φτιάξω καινούργιο mail,το παιδί είναι 9 χρονών.Θα μπορώ από τις συσκευές μου να βλέπω τι χρήση κάνει η μικρή;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο σχετικό....Εχω το iPhone 11 και ένα iPad του 18.Σημερα προστέθηκε και ένα iPad 2020 για τη μικρή.

Να βάλω το ίδιο mail και το ίδιο Apple ID που έχω και στο δικό μου; Ή να της φτιάξω καινούργιο mail,το παιδί είναι 9 χρονών.Θα μπορώ από τις συσκευές μου να βλέπω τι χρήση κάνει η μικρή;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Αν κάνεις λογαριασμό στο παιδί καλό είναι να ενεργοποιήσεις το screen time.

Με λίγα λόγια καταγράφεις ότι το ipad είναι του παιδιού και ενας από τους 2 γονείς είναι parent / administrator (που έχει iPhone και app store account) και ελέγχει το χρόνο χρήσης ανά εφαρμογή και το κατέβασμα εφαρμογών.

 

Αν ψάξεις στην Apple θα δεις περισσότερα και αναλυτικότερα.

Επίσης θα σου πρότεινα και το adguard pro (περίπου €3 αν θυμάμαι καλά) που με τη σωστή ρύθμιση κόβει από τον safari όλα τα site που δεν θέλεις να μπει το παιδί. Αν και με το screen time δεν θα έχεις πρόβλημα.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Από χθες το κινητό μου δεν φορτίζει. Είτε από τον αυθεντικό φορτιστή apple είτε συνδέοντας το με τον laptop. Παραδόξως φορτίζει όταν το συνδέω σε άλλο κινητό. Τι μπορεί να συμβαίνει; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Από χθες το κινητό μου δεν φορτίζει. Είτε από τον αυθεντικό φορτιστή apple είτε συνδέοντας το με τον laptop. Παραδόξως φορτίζει όταν το συνδέω σε άλλο κινητό. Τι μπορεί να συμβαίνει; Ευχαριστώ.
Δεν φορτίζει αλλά ειναι ανοιχτό μέχρι να τελειώσει η μπαταρία η είναι εντελώς νεκρό? Βάλε μια καρφίτσα και προσπάθησε με ελαφριές κινησεις να καθαρίσεις το χνουδι από την θύρα φόρτισης.

Κάνε ένα hard reset με το συνδυασμό πληκτρων (πατάς πάνω πλήκτρο, το αφήνεις πατάς αμέσως το κάτω το αφήνεις και πατάς αμέσως το power μέχρι να δεις το μήλο)

Αν δεν, δυστυχώς απευθύνσου εκεί που το αγορασες

Edited by johnpats
:)
Link to comment
Share on other sites

Θα εχει κάποιο θέμα η μπαταρία του κινητού αν το φορτίζω με τον φορτιστή 20watt που ήρθε μαζί με το καινούργιο iPad;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Από χθες το κινητό μου δεν φορτίζει. Είτε από τον αυθεντικό φορτιστή apple είτε συνδέοντας το με τον laptop. Παραδόξως φορτίζει όταν το συνδέω σε άλλο κινητό. Τι μπορεί να συμβαίνει; Ευχαριστώ.

Δες μήπως έχει πιάσει σκόνη η θύρα φόρτισης,την είχα πατήσει έτσι με το 6s είχε στουμπώσει από την σκόνη και δεν φόρτιζε :lol::lol:

Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα εχει κάποιο θέμα η μπαταρία του κινητού αν το φορτίζω με τον φορτιστή 20watt που ήρθε μαζί με το καινούργιο iPad;

 

Συστήνεται να μη χρησιμοποιείται η γρήγορη φόρτιση μακροπρόθεσμα γιατί επιβαρύνει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συστήνεται να μη χρησιμοποιείται η γρήγορη φόρτιση μακροπρόθεσμα γιατί επιβαρύνει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

 

 

Μια φόρτιση με τον 5αρη και μια με τον 20αρη καλύτερα;Μεχρι τώρα κάπως έτσι το έκανα,αλλά με 10αρι φορτιστή από παλιότερο iPad.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα εχει κάποιο θέμα η μπαταρία του κινητού αν το φορτίζω με τον φορτιστή 20watt που ήρθε μαζί με το καινούργιο iPad;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα, φόρτιζε το με όποιον φορτιστή θέλεις.

Η μπαταρια ειναι αναλώσιμο και όταν πέσει η απόδοση της, την αλλάζεις.

Εγώ όταν βιάζομαι το φορτίζω με το μεγάλο φορτιστή και όταν έχω αρκετό χρόνο το φορτίζω με το κανονικό.

:)
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει καποιες μερες τωρα και τσεκαρει συνεχεια location. το μονο που εχω ενεργοποιημενο ειναι το find my iphone και οντως ειναι παντα "ροζ" το χρωμα απο το βελακι στισ ρυθμισεις. γιατι γινεται αυτο ? στο 6s plus δεν το εκανε αυτο.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει καποιες μερες τωρα και τσεκαρει συνεχεια location. το μονο που εχω ενεργοποιημενο ειναι το find my iphone και οντως ειναι παντα "ροζ" το χρωμα απο το βελακι στισ ρυθμισεις. γιατι γινεται αυτο ? στο 6s plus δεν το εκανε αυτο.

 

Άσχετα που δεν βλέπεις το ροζ είναι μερικές εφαρμογές που ....χωρίς να το ξέρεις ...είναι στο πάντα όπως foursqare tripadvisor moovit κλπ

Αν σβήσεις το τηλέφωνο και το ξανά ανάψεις ίσως θα σου έρθει μήνυμα από κάποια εφαρμογή αν θα παραμείνει στο πάντα η μόνο κατά την χρήση

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα που δεν βλέπεις το ροζ είναι μερικές εφαρμογές που ....χωρίς να το ξέρεις ...είναι στο πάντα όπως foursqare tripadvisor moovit κλπ

Αν σβήσεις το τηλέφωνο και το ξανά ανάψεις ίσως θα σου έρθει μήνυμα από κάποια εφαρμογή αν θα παραμείνει στο πάντα η μόνο κατά την χρήση

 

εκανα ακομα και reset privacy settings και ανοιξα καμια εφαρμογη. και παλι μονο το find my iPhone ενεργοποιημενο και στην αρχικη οθονη το βελακι(πυξιδακι) πανω αριστερα ηταν μονιμα εκει.

Link to comment
Share on other sites

εκανα ακομα και reset privacy settings και ανοιξα καμια εφαρμογη. και παλι μονο το find my iPhone ενεργοποιημενο και στην αρχικη οθονη το βελακι(πυξιδακι) πανω αριστερα ηταν μονιμα εκει.

 

Απο την πρωτη beta της 14.3 το κανει αυτο. Κι εγω ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα πριν. Τελικα εκλεισα τα location εντελως αφου το find my phone το εχω μονο για να κλειδωσω τη συσκευη σε περιπτωση απωλειας!

Link to comment
Share on other sites

Απο την πρωτη beta της 14.3 το κανει αυτο. Κι εγω ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα πριν. Τελικα εκλεισα τα location εντελως αφου το find my phone το εχω μονο για να κλειδωσω τη συσκευη σε περιπτωση απωλειας!

 

THANK YOU !

Νιωθω λες και ειμαι ο παλαβος και συμβαινει μονο σε μενα. μου εχει ξετιναξει την μπαταρια, ολη την ωρα το gps ανοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα που δεν βλέπεις το ροζ είναι μερικές εφαρμογές που ....χωρίς να το ξέρεις ...είναι στο πάντα όπως foursqare tripadvisor moovit κλπ

Αν σβήσεις το τηλέφωνο και το ξανά ανάψεις ίσως θα σου έρθει μήνυμα από κάποια εφαρμογή αν θα παραμείνει στο πάντα η μόνο κατά την χρήση

 

Πώς γίνεται να είναι κάποιες εφαρμογές χωρίς να το ξέρεις;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να είναι κάποιες εφαρμογές χωρίς να το ξέρεις;

 

Καλημέρα φίλε και χρόνια πολλά

Όταν περνάς κάποια από τις εφαρμογές που ανέφερα ....τις έχω και εγώ .....άσχετα αν τις έχεις ρυθμίσει στο απόρρητο να λειτουργεί το gps μονο κατα την χρηση ....στις ρυθμισεις τους στο privacy ...εχουν τικαρισμενο να λειτουργει η τοποθεσια παντα ...

Και αυτό φαίνεται με δυο τρόπους

Εάν σβήσεις την συσκευή και την ανάψεις θά έχει ένα μήνυμα από αυτήν την εφαρμογή αν θέλεις να παραμείνει η τοποθεσία στο...πάντα...η μόνο κατα την χρήση της εφρμογης

Και επίσης φαίνεται στο ρολόι όταν δεξιά στην οθόνη όταν μπεις στο κέντρο ελέγχου φαίνεται μόνιμα το ροζ βελάκι

Τώρα δεν ξερω αν κατάλαβες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε και χρόνια πολλά

Όταν περνάς κάποια από τις εφαρμογές που ανέφερα ....τις έχω και εγώ .....άσχετα αν τις έχεις ρυθμίσει στο απόρρητο να λειτουργεί το gps μονο κατα την χρηση ....στις ρυθμισεις τους στο privacy ...εχουν τικαρισμενο να λειτουργει η τοποθεσια παντα ...

Και αυτό φαίνεται με δυο τρόπους

Εάν σβήσεις την συσκευή και την ανάψεις θά έχει ένα μήνυμα από αυτήν την εφαρμογή αν θέλεις να παραμείνει η τοποθεσία στο...πάντα...η μόνο κατα την χρήση της εφρμογης

Και επίσης φαίνεται στο ρολόι όταν δεξιά στην οθόνη όταν μπεις στο κέντρο ελέγχου φαίνεται μόνιμα το ροζ βελάκι

Τώρα δεν ξερω αν κατάλαβες

 

Ναι κατάλαβα τι λες αλλά πώς είναι δυνατόν να γίνεται αυτό;

Παράξενο εντελώς

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα τι λες αλλά πώς είναι δυνατόν να γίνεται αυτό;

Παράξενο εντελώς

 

Ναι Τάσο

Αν μπορέσεις κάποια στιγμή κατέβασε κάποια από αυτές τις εφαρμογές για δοκιμή και παρατήρησε το

Link to comment
Share on other sites

Ναι Τάσο

Αν μπορέσεις κάποια στιγμή κατέβασε κάποια από αυτές τις εφαρμογές για δοκιμή και παρατήρησε το

 

Δυστυχώς δεν έχω iPhone αυτό τον καιρό

Στην τελευταία έκδοση συμβαίνει μόνο αυτό;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...