Jump to content

iPhone 11


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η οθόνη της συσκευής είναι τραγική σε σχέση με τις amoled.

Αυτό το καταλαβαίνεις απευθείας σε όσο πιο σκοτεινό περιβάλλον. Η διαφορά είναι σχεδόν χαοτικη με amoled + hdr.

Αυτή τη τεράστια διαφορά δεν μπορεί να την καταλάβει κάποιος σε κατάστημα λόγω του πολύ έντονου φωτισμού των οθονών και του περιβάλλοντος. Συνηθίζεται στο μάτι και δεν φαίνεται τραγικό αν δεν έχεις μέτρο σύγκρισης με οποιοδήποτε κινητό με amoled κυκλοφορεί.

Αλλά για βίντεο ή παρακολούθηση ταινίας στο κινητό είναι απογοήτευση, να το έχετε υπόψιν όσοι ενδιαφέρεστε.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη της συσκευής είναι τραγική σε σχέση με τις amoled.

Αυτό το καταλαβαίνεις απευθείας σε όσο πιο σκοτεινό περιβάλλον. Η διαφορά είναι σχεδόν χαοτικη με amoled + hdr.

Αυτή τη τεράστια διαφορά δεν μπορεί να την καταλάβει κάποιος σε κατάστημα λόγω του πολύ έντονου φωτισμού των οθονών και του περιβάλλοντος. Συνηθίζεται στο μάτι και δεν φαίνεται τραγικό αν δεν έχεις μέτρο σύγκρισης με οποιοδήποτε κινητό με amoled κυκλοφορεί.

Αλλά για βίντεο ή παρακολούθηση ταινίας στο κινητό είναι απογοήτευση, να το έχετε υπόψιν όσοι ενδιαφέρεστε.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Κανείς απόλυτα λάθος

Τα έχω συγκρίνει σε προσωπικό χώρο και όχι σε κατάστημα

Υποτίθεται γνωρίζω και πάλι δύσκολα βλέπεις διαφορες

Ένας που δεν γνωρίζει και πολλά μπορεί να του φανεί και η οθόνη του 11 καλύτερη

 

Ίσως εσυ είχες διαφορετικές ρυθμίσεις πχ σε True Tone, φωτεινότητα, night shift και έτσι έβγαλες εντελώς λάθος συμπεράσματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ το 11 έχοντας ταυτόχρονα το s10.

 

Οθόνη εμένα δεν μου φαίνεται τόσο χάλια όλο λένε μερικοί. Δηλαδή αν δεν ήξερα πως είναι 720 δεν θα το πίστευα. Τα ίδια έλεγα και πέρυσι με το xr που είχε την ίδια οθόνη.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν σε βλεπω και πολυ σταθερο σε αυτα που γραφεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα οι διαφορές σε φωτεινό περιβάλλον δεν φαίνονται. Όταν πας να δεις το κινητό πριν το αγοράσεις το βλέπεις στα κατάστημα σε φουλ φως οπότε δεν φαίνεται καμία τρελή διαφορά. Στο σκοτάδι όμως βλέπεις τελείως αλλά χρώματα σε σχέση με την amoled και σε ορισμένα βίντεο δείχνουν και πιο θολά. Αυτό το πρόσεξα πάρα πολύ χθες αφού πάτησα στο youtube βίντεο για amoled και μου έβγαλε μια λίστα με μαύρα hdr βίντεο. Αν δεν έχεις κινητό δίπλα με amoled δεν το καταλαβαίνεις, αν έχεις όμως ακόμα και oneplus 3 πχ κάνει μπαμ η διαφορά (στο σκοτάδι ξαναλέω).

Εν τω μεταξύ απορώ που το βλέπω τόσο έντονα μόνο εγώ! Στο YouTube νυχτα με φωτεινότητα οθόνης πάνω από το μισο, φαίνεται αριστερά δεξια στα κενά γκρι κομμάτια με φως. Ανάβεις το κινητό και η οθόνη είναι γκρι. Έχει η κοπέλα μου ένα 11ρι και ένα mate 10 pro, της έδειξα τη διαφορά γιατί ούτε και αυτή το είχε προσέξει νύχτα και ξενέρωσε τόσο που τελικά θα ξανασκεφτει αν πουλήσει το mate η το iPhone, μόνο για αυτόν τον λόγο!

 

(Ειχα βγάλει τα blue tone και night shift για να μην είναι κίτρινα όλα εννοείται)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που αναφέρεις OP3 εγώ προσωπικά κλαιω

 

Να έλεγες καμία amoled της προκοπής, το συζητούσαμε

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα οι διαφορές σε φωτεινό περιβάλλον δεν φαίνονται. Όταν πας να δεις το κινητό πριν το αγοράσεις το βλέπεις στα κατάστημα σε φουλ φως οπότε δεν φαίνεται καμία τρελή διαφορά. Στο σκοτάδι όμως βλέπεις τελείως αλλά χρώματα σε σχέση με την amoled και σε ορισμένα βίντεο δείχνουν και πιο θολά. Αυτό το πρόσεξα πάρα πολύ χθες αφού πάτησα στο youtube βίντεο για amoled και μου έβγαλε μια λίστα με μαύρα hdr βίντεο. Αν δεν έχεις κινητό δίπλα με amoled δεν το καταλαβαίνεις, αν έχεις όμως ακόμα και oneplus 3 πχ κάνει μπαμ η διαφορά (στο σκοτάδι ξαναλέω).

Εν τω μεταξύ απορώ που το βλέπω τόσο έντονα μόνο εγώ! Στο YouTube νυχτα με φωτεινότητα οθόνης πάνω από το μισο, φαίνεται αριστερά δεξια στα κενά γκρι κομμάτια με φως. Ανάβεις το κινητό και η οθόνη είναι γκρι. Έχει η κοπέλα μου ένα 11ρι και ένα mate 10 pro, της έδειξα τη διαφορά γιατί ούτε και αυτή το είχε προσέξει νύχτα και ξενέρωσε τόσο που τελικά θα ξανασκεφτει αν πουλήσει το mate η το iPhone, μόνο για αυτόν τον λόγο!

 

(Ειχα βγάλει τα blue tone και night shift για να μην είναι κίτρινα όλα εννοείται)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Έκανα σύγκριση με πραγματικές συσκευές όχι με demo

Δίπλα δίπλα με iPhone X

Αυτά που λες δεν ισχύουν

 

Το μόνο που είναι δεδομένο είναι τα γκρι στις οθόνες αυτές.

Δεν είναι τόσο μαύρα όπως πρέπει.

Αυτό όλοι το γνωρίζουμε.

Οι led για να δείξουν μαύρο, σβήνουν τα led εντελώς γι αυτό και έχουν αυτό το απόλυτο μαύρο

 

Έβαλα δίπλα δίπλα βίντεο αρκετά. Δεν έχει διαφορά που να καταλαβαίνεις ειδικά εάν δεν ξέρεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόσεξα πάρα πολύ χθες αφού πάτησα στο youtube βίντεο για amoled και μου έβγαλε μια λίστα με μαύρα hdr βίντεο. Αν δεν έχεις κινητό δίπλα με amoled δεν το καταλαβαίνεις, αν έχεις όμως ακόμα και oneplus 3 πχ κάνει μπαμ η διαφορά (στο σκοτάδι ξαναλέω).

Εν τω μεταξύ απορώ που το βλέπω τόσο έντονα μόνο εγώ!

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Βρε ανθρωπε πριν 3 εβδομαδες εγραψες οτι βρηκες την οθονη του κινητου μια χαρα σε σχεση με το S10 που επισης εχεις/ειχες,που κολλανε τα περι κινητων σε βιτρινα για την οθονη αυτη καθαυτη του κινητου?

 

Μετα απο 3εβδομαδες δηλαδη πηρες χαμπαρι οτι το iphone 11(xr)δεν φοραει amoled οθονη και αρα οπως ολες οι IPS οθονες της αγορας υστερει στα μαυρα?Ε δεν χρειαζεται να εισαι γνωστης για να το ξερεις αυτο.

Οι οθονες των υπολογιστων μαντεψε τι τεχνολογιας ειναι οπως και οι περισσοτερες τηλεορασεις....

Και στα προηγουμενα Iphone πριν το X αυτο το πραγμα ισχυε.

 

Αν σε ενοχλει τοσο πολυ αυτο,τοτε η λυση ειναι λιγο πολυ γνωστη(11pro/max).

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει το review του notebookcheck και είχαν αναφέρει poor location accuracy. Το περίεργο είναι όταν είμαι έξω πιάνει κατευθείαν, όταν είμαι μέσα σε εσωτερικό χώρο με δείχνει αλλα νταλλων. Δε μιλάμε για σπίτι ή χώρο εργασίας που με βρίσκει και πάλι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Εχω στην κατοχη μου iphone 11 και Note 10+.

Εννοειται πως υπαρχει τεραστια διαφορα στις 2 οθονες...

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διαφορές (προέρχομαι από S10+ του οποίου την οθόνη πραγματικά λάτρεψα...η πρώτη amoled που με ενθουσίασε τόσο πολύ επείδή ήταν τόσο μα τόσο ξεκούραστη!!!) αλλά η λέξη "τραγικό" δεν αρμόζει στην οθόνη του 11.

Καταχρήν, μιλάμε για διαφορετικές τεχνολογιες. Πώς να τις συγκρίνουμε;

Παίζουν και τα γούστα του καθενός ρόλο. Προσωπικά, συνεχίζουν να μου αρέσουν περισσότερο οι καλές IPS (HTC U11, U12, iPhone 11) παρά οι amoled. Άριστη η οθόνη του S10+ (δεν έχω ξανασυναντήσει τόσο ξεκούραστη οθόνη...επιμένω στο ξεκούραστη), αλλά η "ψευτιά" είναι στο αίμα της. Προτιμώ την πιο ρεαλιστική IPS.

 

Γούστα είναι αυτά παιδιά. Ο καθένας ότι του αρέσει.

Αλλά όχι και "τραγική" η IPS του 11. Μην τρελαθούμε.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εχω στην κατοχη μου iphone 11 και Note 10+.

Εννοειται πως υπαρχει τεραστια διαφορα στις 2 οθονες...

 

Η σωστή σύγκριση είναι με led από iPhone

Τα Samsung έχουν καλές οθόνες ναι μεν αλλά αυτά που δείχνουν δεν είναι και τόσο πραγματικά πολλές φορές

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα οι διαφορές σε φωτεινό περιβάλλον δεν φαίνονται. Όταν πας να δεις το κινητό πριν το αγοράσεις το βλέπεις στα κατάστημα σε φουλ φως οπότε δεν φαίνεται καμία τρελή διαφορά. Στο σκοτάδι όμως βλέπεις τελείως αλλά χρώματα σε σχέση με την amoled και σε ορισμένα βίντεο δείχνουν και πιο θολά. Αυτό το πρόσεξα πάρα πολύ χθες αφού πάτησα στο youtube βίντεο για amoled και μου έβγαλε μια λίστα με μαύρα hdr βίντεο. Αν δεν έχεις κινητό δίπλα με amoled δεν το καταλαβαίνεις, αν έχεις όμως ακόμα και oneplus 3 πχ κάνει μπαμ η διαφορά (στο σκοτάδι ξαναλέω).

Εν τω μεταξύ απορώ που το βλέπω τόσο έντονα μόνο εγώ! Στο YouTube νυχτα με φωτεινότητα οθόνης πάνω από το μισο, φαίνεται αριστερά δεξια στα κενά γκρι κομμάτια με φως. Ανάβεις το κινητό και η οθόνη είναι γκρι. Έχει η κοπέλα μου ένα 11ρι και ένα mate 10 pro, της έδειξα τη διαφορά γιατί ούτε και αυτή το είχε προσέξει νύχτα και ξενέρωσε τόσο που τελικά θα ξανασκεφτει αν πουλήσει το mate η το iPhone, μόνο για αυτόν τον λόγο!

 

(Ειχα βγάλει τα blue tone και night shift για να μην είναι κίτρινα όλα εννοείται)

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αφου ειναι μαπα η οθονη του 11 και την πουλαει η κοπελια σοτ την αγοραζω εγω αμεσα !!!

Φανταζομαι οτι δεν θα θελεις και πολλα χρηματα για ενα κινητο με μαπα οθονη.

Done????

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά καταλάβα πως μερικοί δεν θέλετε όπως φαίνεται να προσβαλω το κινητό, οπότε να πούμε πως είναι πάρα πολύ καλή επειδή "έτσι πρέπει".

 

Είδα το παρακάτω βίντεο σε φουλ φωτεινότητα νύχτα δίπλα δίπλα με amoled και ξενέρωσα από το 11.

https://youtu.be/9eT9PEHayVk

 

 

Για εμένα προσωπικά στο σκοτάδι είναι απογοητευτικη η οθόνη σε σχέση με amoled κινητά. Την ημέρα δεν φαίνεται διαφορά. Όποιος θέλει το δέχεται οποίος θέλει όχι.

Όταν πας να αγοράσεις το κινητό το βλέπεις σε φουλ φως με φουλ φωτεινότητα. Δίπλα δίπλα στα pro δεν φαίνεται η διαφορά στις οθόνες. Εξ ου και αυτά που έλεγα για τη σύγκριση με το s10 προς απάντηση στον παραπάνω. Πρέπει να το αγοράσεις και να κάτσεις στο σκοτάδι να δεις διαφορές.

(Και όπως φαίνεται μερικοί δεν διαβάζετε ακριβώς τι γράφω και το ξαναλέω. Μέρα δεν φαίνονται διάφορες λόγω φωτός. Νύχτα αλλάζουν όλα).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Είδα το παρακάτω βίντεο σε φουλ φωτεινότητα νύχτα δίπλα δίπλα με amoled και ξενέρωσα από το 11.

https://youtu.be/9eT9PEHayVk

...το οποίο βίντεο όμως είναι φτιαγμένο για να αναδείξει τις αρετές της amoled ε...;)

Είναι όπως όταν πάς να πάρεις μια οθόνη 4K και βλέπεις στο μαγαζί την ποιότητα εικόνας και μένεις κόκκαλο. Και μετά πας σπίτι, βάζεις ΑΝΤ1 και ξενερώνεις. Φυσικά...αφού εκεί στο μαγαζί έβλεπες μια εικόνα με ανάλυση 5 δισεκατομμύρια η οποία ήταν φτιαγμένη για να αναδείξει την συγκεκριμένη TV.:cool:

 

Εγώ δεν διαφωνώ μαζί σου σχετικά με την διαφορά στις οθόνες.

Όμως, δεν είναι τόσο έντονη στην καθημερινότητα. Στην συγκεκριμένη-"στημένη" περίπτωση μπορεί να υπάρχει διαφορά (φυσικά και υπάρχει, αφού είδες σε amoled ένα βίντεο που φτιάχτηκε για amoled!). ΟΚ. Αλλά γενικά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.

Συμφωνείς; :rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινότητα στο σκοτάδι.

Αρετή μιας οθόνης.

Το διαβάσαμε κι αυτό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω στην κατοχη μου iphone 11 και Note 10+.

Εννοειται πως υπαρχει τεραστια διαφορα στις 2 οθονες...

 

Δεν χρειαζεται να τα εχεις στην κατοχη σου τα εν λογω κινητα για να καταλαβεις οτι υπαρχει διαφορα.

Περαν απο το διαφορετικο panel,συγκρινε την αναλυση οθονης και ppi του καθενος που ειναι η μερα με την νυχτα+την μεγαλυτερη μεταξυ αλλων οθονη του note10+.

 

Το ιδιο ισχυει και στην συγκριση μεταξυ iphone 11 και 11pro max. Κανεις δεν εγραψε πουθενα οτι δεν υπαρχουν διαφορες ή οτι η οθονη του 11 ειναι στα ιδια με τις αλλες ναυαρχιδες.

 

Απλα καποιοι τωρα ανακαλυψαν τον τροχο οπως φαινεται ή να το θεσω διαφορετικα οτι τα μαυρα στα Ips panel(οπως αυτα που φοραγαν ολα τα iphone πριν το X δηλαδη)ειναι χειροτερα/κατωτερα/γκρι σε σχεση με τις amoled.

 

Που εν μερη ειναι και ο ιδιος λογος που τα κινητα με amoled οθονες εχουν καλυτερη αυτονομια με Dark Mode/theme σε σχεση με τα αλλα με ips.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα αποκτήσω την συσκευή και θα τη λειτουργώ με μια sim της voda και esim της cosmote. Θα έχουν και οι 2 sim ταυτόχρονα lte, θα λειτουργεί το WIFI calling και το volte και στις 2 δηλαδή. Ευχαριστώ.
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα αποκτήσω την συσκευή και θα τη λειτουργώ με μια sim της voda και esim της cosmote. Θα έχουν και οι 2 sim ταυτόχρονα lte, θα λειτουργεί το WIFI calling και το volte και στις 2 δηλαδή. Ευχαριστώ.

 

Σε όλα ναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Δουλεύει κανένας το 11ρι με το amazefit bip; Μπορεί να δέχεται ειδοποιήσεις για κλήσεις και μηνύματα,mails,fb κλπ;Δεν με ενδιαφέρει να απαντάω από το ρολόι, απλά να λαμβάνω ειδοποιήσεις.
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

To Amazefit Pace δουλεύει μιά χαρά. Όλες οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά.

Μόνο τον καιρό δεν "τραβάει" σωστα (πότε τον διαβάζει και πότε όχι).

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά .αγορασα χτες iPhone 11 Pro και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με ηχούς ειδοποιήσεων. Δεν ακούγεται τπτ αν δεν τρέχει στο παρασκήνιο η εφαρμογή αντίστοιχΑ. Ξέρουμε τι φταίει ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά .αγορασα χτες iPhone 11 Pro και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με ηχούς ειδοποιήσεων. Δεν ακούγεται τπτ αν δεν τρέχει στο παρασκήνιο η εφαρμογή αντίστοιχΑ. Ξέρουμε τι φταίει ;

 

 

 

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει το do not disturb?

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει το do not disturb?

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Χαλασμένο θα είναι γιατί έχει το IPhone 11 pro και γράφει στο νήμα του iPhone 11

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Χαλασμένο θα είναι γιατί έχει το IPhone 11 pro και γράφει στο νήμα του iPhone 11

 

Ωραία η εξυπνάδα και δείχνει και το επίπεδο σου . Συγχαρητήρια

 

Όχι δεν έχω απενεργοποιήσει κατι

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχετε ειδοποιησεις απο εφαρμογες (πχ messenger, viber κτλ) η συσκευη σας δοναει κανονικα;

Μπορουμε να το ρυθμισουμε καπως να εχεις δονηση κ στις εφαρμογες περα απο τις κλησεις/sms;

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...