Jump to content

iPhone 11


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Apple iPhone 11

 

Εκκρεμεί περιεχόμενο

 

http://content.myphone.gr/photo/full/74956/iphone-11.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή των ελληνικών τιμών μου προκάλεσε μεγάλη έκπληξη η μειωμένη τιμή στην Αμερική.

 

Από άποψη μάρκετινγκ η Apple με τη νέα ονοματολογία κάνει σαφές ότι αυτό είναι το «κανονικό» iphone που θα καλύψει τον περισσότερο κόσμο.

 

Από specs παίρνει και πάλι το δυνατότερο SOC και δίνει περισσότερα features στην κάμερα σε σχέση με τον προκάτοχο του.

 

Θεωρητικά θα πάει πολύ καλά εμπορικά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Το iphone xr ειναι το πιο καλοπουλημενο μοντελο της εταιρειας των τελευταιων ετων.

 

Ερχεται λοιπον πανω στο iphone xr και δινει το 11ρι το οποιο

 

+εχει μεγαλυτερη μπαταρια/αυτονομια

+ειναι φθηνοτερο(συγκριση αρχικων τιμων παντα)

+αν ισχυουν οι φημες θα εχει 4gb ram

+ξανα πολλες χρωματικες επιλογες

+αναβαθμισμενη καμερα και ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ η δευτερη καμερα ειναι η ultra wide και οχι η telephoto

+wifi6

+Ip68 και οχι ip67 που ειχε το xr.

 

Μονο αρνητικο φαινεται να ειναι η οθονη του που ειναι ισως και ο σημαντικοτερος παραγοντας που θελω να δω προσωπικα απο κοντα πριν αποφασισω.

 

Για μενα το iphone 11 εχει επισης νοημα για οποιον θελει να αγορασει ενα προσφατο iphone(απο την φετινη ή περσινη σειρα)και να γλυτωσει χρηματα περιμενοντας τα επομενα iphone που ακουγονται πολλα πραγματα οπως δακτυλικο κατω απο την οθονη,ολη η σειρα θα εχει amoled οθονες,5g,typeC και παει λεγοντας.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Το γλυκοκοιταζω κι εγώ το 11αρι σε λευκό χρωμα, αλλά όπως λέει κι ο Fulgore θέλω να περιμένω τα επόμενα μοντέλα με 5G, αφού κρατάω τα iPhone μια 3ετια και μέχρι τότε θα έχουμε σίγουρα 5G από την Cosmote τουλάχιστον.

 

Εκτός αν κατά τα Χριστούγεννα μου τη βαρέσει και κάνω στον εαυτό μου δωράκι :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γλυκοκοιταζω κι εγώ το 11αρι σε λευκό χρωμα, αλλά όπως λέει κι ο Fulgore θέλω να περιμένω τα επόμενα μοντέλα με 5G, αφού κρατάω τα iPhone μια 3ετια και μέχρι τότε θα έχουμε σίγουρα 5G από την Cosmote τουλάχιστον.

 

Εκτός αν κατά τα Χριστούγεννα μου τη βαρέσει και κάνω στον εαυτό μου δωράκι :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Κάθε χρόνο όλο κάτι περιμένουμε

Άμα πας έτσι δεν παίρνεις τίποτα

Σ' αρέσει κάτι τράβα πάρτο. Του χρόνου το δίνεις και παίρνεις άλλο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο όλο κάτι περιμένουμε

 

Άμα πας έτσι δεν παίρνεις τίποτα

 

Σ' αρέσει κάτι τράβα πάρτο. Του χρόνου το δίνεις και παίρνεις άλλο

 

 

 

Μπα δεν λειτουργώ τόσο αυθόρμητα συνηθως.

Έχω το 7αρι ακόμα και φέτος πήρα το XR στη σύζυγο. Και οι δυο είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από τις συσκευές.

Δεν μεταπωλω iPhone, όταν πάρω καινούργιο το παλιο πάει για 2ο για ένα διάστημα και μετά πάει σε γονείς/πεθερικά .

 

Αν πάρω τώρα το 11αρι, σε 1-2 χρόνια δεν θα υποστηρίζει 5G και θα φαίνεται όπως μας φαίνονται τώρα περίπου οι 3G συσκευές.

Το άλμα σε δίκτυα είναι πολύ σημαντικότερο από το άλμα σε cpu/ram/οθόνες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν λειτουργώ τόσο αυθόρμητα συνηθως.

Έχω το 7αρι ακόμα και φέτος πήρα το XR στη σύζυγο. Και οι δυο είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από τις συσκευές.

Δεν μεταπωλω iPhone, όταν πάρω καινούργιο το παλιο πάει για 2ο για ένα διάστημα και μετά πάει σε γονείς/πεθερικά .

 

Αν πάρω τώρα το 11αρι, σε 1-2 χρόνια δεν θα υποστηρίζει 5G και θα φαίνεται όπως μας φαίνονται τώρα περίπου οι 3G συσκευές.

Το άλμα σε δίκτυα είναι πολύ σημαντικότερο από το άλμα σε cpu/ram/οθόνες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Καλά κάνεις όπως σε βολεύει

Από μένα να θυμάσαι όμως οτι 5g σε ένα δυο χρόνια ακόμα δεν θα έχουμε όχι να μας φαίνεται και παλιό

 

Μην μου πεις ότι θα είσαι και wind γιατί σε βλέπω για 3g μέχρι τα βαθιά γεράματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν λειτουργώ τόσο αυθόρμητα συνηθως.

Έχω το 7αρι ακόμα και φέτος πήρα το XR στη σύζυγο. Και οι δυο είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από τις συσκευές.

Δεν μεταπωλω iPhone, όταν πάρω καινούργιο το παλιο πάει για 2ο για ένα διάστημα και μετά πάει σε γονείς/πεθερικά .

 

Αν πάρω τώρα το 11αρι, σε 1-2 χρόνια δεν θα υποστηρίζει 5G και θα φαίνεται όπως μας φαίνονται τώρα περίπου οι 3G συσκευές.

Το άλμα σε δίκτυα είναι πολύ σημαντικότερο από το άλμα σε cpu/ram/οθόνες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μεχρι να φτασουμε αγαπητε παγκοσμιως να μιλαμε για ιδια καλυψη 5G οπως εχουμε τωρα 4G,σιγουρα θα εχουν περασει καποια χρονια.

 

Ισα ισα που αυτο το πραγμα λενε και ολοι οσον αφορα το 5G στην παρουσα φαση του(ακομα και οι της Αμερικης) οπως και γιατι δεν αξιζει να αγορασεις και να πληρωσεις ακριβοτερα ενα 5G κινητο με αυτο την παρουσα χρονικη στιγμη.

 

Ειδικα για ΕΛλαδα,οπως παντα πισω απο ολους τουλαχιστον 2-3χρονια.

 

Ασε που αν ειχαν 5G τα τωρινα μοντελα,οι τιμες θα ηταν ακομα μεγαλυτερες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τα επόμενα 2 χρόνια μιλάω και θα έχουμε 5G στα μεγάλα αστικά κέντρα από την πράσινη.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://www.kathimerini.gr/1042303/article/oikonomia/epixeirhseis/oi-times-kai-h-hmeromhnia-dia8eshs-twn-newn-iphone-sthn-ellada

 

869 επίσημη τιμή στο 64αρι...

Έχοντας συνηθίσει τα χιλιάρικα....το λες και vfm (λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά είναι η πιο VFM συσκευή. Η τιμή είναι στα πλαίσια της εποχής. Αν οι χωρητικότητες ήταν 128/256/512 στα ίδια χρηματα θα ήταν πολύ καλό deal

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

https://www.kathimerini.gr/1042303/article/oikonomia/epixeirhseis/oi-times-kai-h-hmeromhnia-dia8eshs-twn-newn-iphone-sthn-ellada

 

869 επίσημη τιμή στο 64αρι...

Έχοντας συνηθίσει τα χιλιάρικα....το λες και vfm (λέμε τώρα)

 

869€ είναι πάρα πολλά γιατί φθηνό iPhone

Ότι και να κρύβει μέσα του θα παραμείνει το φθηνό iPhone

Με 869€ παίρνεις xs Max

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

869€ είναι πάρα πολλά γιατί φθηνό iPhone

 

Ότι και να κρύβει μέσα του θα παραμείνει το φθηνό iPhone

 

Με 869€ παίρνεις xs Max

 

 

 

Υπάρχουμε και κάποιοι...ανώμαλοι που δεν θα παίρναμε XS Max :)

Μόνο η amoled δεν αρκεί όταν το 11αρι είναι καλύτερο σε όλα τα υπόλοιπα.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουμε και κάποιοι...ανώμαλοι που δεν θα παίρναμε XS Max :)

Μόνο η amoled δεν αρκεί όταν το 11αρι είναι καλύτερο σε όλα τα υπόλοιπα.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ορθόν, με 869€ θα έπαιρνα και γω 11αρι, αλλιώς... XR με 650
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι και φετος απο ολες τις αντιδρασεις που διαβαζω και ειδικα μιας και η διαφορα στην τιμη ειναι ακομα μεγαλυτερη(μιας και οχι μονο το απλο 11ρι ειναι φθηνοτερο αλλα και τα μεγαλυτερα Pro μοντελα ξεκινανε δυστηχως απο τα 64Gb),δεν βλεπω πολλοι να εχουν εντυπωσιαστει απο τα ακριβοτερα μοντελα. Πιο πολλα καλα λογια εχω διαβασει για το πρασινο χρωμα στα pro μοντελα παρα για τις ιδιες τις συσκευες. Ειδικα το βαρος στο Pro max εχει προβληματισει αρκετους περαν των 64gb βασικου μοντελου αντι για 128gb.

 

Μαλιστα οι ως τωρα φημες λενε οτι ουτε καν παραπανω μνημη ram δεν θα εχουν

https://www.gsmarena.com/all_new_iphones_have_4gb_of_ram_antutu_listings_reveal-news-39173.php

 

Επισης το XS max παει για κατάργηση μολις τελειωσουν τα αποθεματα.

 

Η οθοναρα του XS max και το ασταλι γυρω γυρω δινουν μια πιο premium αισθηση στο ''παλιο'' xs max.

 

Αλλα εχει μεγαλες διαφορες το 11ρι και σε video και κυριως σε φωτογραφιες μεταξυ αλλων. Νομιζω για την πλειοψηφια του κοσμου(περαν του night mode)η ultra wide καμερα ειναι πολυ πιο χρησιμη απο την telephoto.

 

Α και κατι ασχετο για την τιμη,μην ξεχνατε οτι με τα νεα Iphone δινεται δωρεαν και 1χρονος Apple TV+.

 

Παρολο που η οθονη του 11(και του xr)σε σχεση με τις αλλες amoled ειναι προφανως κατωτερη,το συνολικο υπολοιπο πακετο ειναι απλα φανταστικο.

 

Φυσικα αν καποιον τον ενδιαφερει πανω απο ολα η μεγαλη amoled οθονη,μπορει να χτυπησει το XS Max,που παραμενει ενα παρα πολυ καλο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι και φετος απο ολες τις αντιδρασεις που διαβαζω και ειδικα μιας και η διαφορα στην τιμη ειναι ακομα μεγαλυτερη(μιας και οχι μονο το απλο 11ρι ειναι φθηνοτερο αλλα και τα μεγαλυτερα Pro μοντελα ξεκινανε δυστηχως απο τα 64Gb),δεν βλεπω πολλοι να εχουν εντυπωσιαστει απο τα ακριβοτερα μοντελα. Πιο πολλα καλα λογια εχω διαβασει για το πρασινο χρωμα στα pro μοντελα παρα για τις ιδιες τις συσκευες. Ειδικα το βαρος στο Pro max εχει προβληματισει αρκετους περαν των 64gb βασικου μοντελου αντι για 128gb.

 

Μαλιστα οι ως τωρα φημες λενε οτι ουτε καν παραπανω μνημη ram δεν θα εχουν

https://www.gsmarena.com/all_new_iphones_have_4gb_of_ram_antutu_listings_reveal-news-39173.php

 

Επισης το XS max παει για κατάργηση μολις τελειωσουν τα αποθεματα.

 

Η οθοναρα του XS max και το ασταλι γυρω γυρω δινουν μια πιο premium αισθηση στο ''παλιο'' xs max.

 

Αλλα εχει μεγαλες διαφορες το 11ρι και σε video και κυριως σε φωτογραφιες μεταξυ αλλων. Νομιζω για την πλειοψηφια του κοσμου(περαν του night mode)η ultra wide καμερα ειναι πολυ πιο χρησιμη απο την telephoto.

 

Α και κατι ασχετο για την τιμη,μην ξεχνατε οτι με τα νεα Iphone δινεται δωρεαν και 1χρονος Apple TV+.

 

Παρολο που η οθονη του 11(και του xr)σε σχεση με τις αλλες amoled ειναι προφανως κατωτερη,το συνολικο υπολοιπο πακετο ειναι απλα φανταστικο.

 

Φυσικα αν καποιον τον ενδιαφερει πανω απο ολα η μεγαλη amoled οθονη,μπορει να χτυπησει το XS Max,που παραμενει ενα παρα πολυ καλο κινητο.

 

Να κάνω μια ερώτηση;

Ποιο ήταν το iPhone που είχες τελευταία φορά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχουμε και κάποιοι...ανώμαλοι που δεν θα παίρναμε XS Max :)

Μόνο η amoled δεν αρκεί όταν το 11αρι είναι καλύτερο σε όλα τα υπόλοιπα.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ναι ξέχασα είναι καλύτερο σε επεξεργαστή (δεν θα το παρατηρήσει κανένας), σε κάμερα (δεν θα μπορέσει κανένας στο κινητό και στο σπίτι να διακρίνει τις διαφορές μεταξύ των φωτογραφιών) και της μπαταρίας

 

Η οθόνη είναι αυτή που βλέπεις όλη μέρα μπροστά σου και ναι έχει διαφορά. Και σε εξωτερική εμφάνιση με τα φθηνιαρικα μπεζελ αλλά και πραγματική διαφορά στην απεικόνιση

Ο επεξεργαστής όχι δεν μπορεί να κρίνει διάφορες ακόμα και μεταξύ xs max και iPhone 8

 

Μην ξεχνάμε ότι παρουσιάστηκε iPad προχθές με επεξεργαστή από iPhone 7 και iOS 13 οπότε μιλάμε για διαφορές ανούσιες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το διάλεγα για την υπερευρυγωνια κάμερα που δεν έχει κανένα παλιότερο, όπως επίσης και τo night mode.

 

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Tasos19

 

Είσαι λίγο άδικος Τάσο.

Πέρα από επεξεργαστη που θα παρατηρήσεις διαφορά κάποια στιγμή (αν όχι άμεσα, σε 1-2 έτη σίγουρα), το 11 θα έχει καλύτερη αυτονομία, night mode, 4K HDR video στην κυρια κάμερα, ultra wide φακό, ΠΟΛΥ καλύτερη σελφι και ταχύτερο Face ID, 4K και slo mo στη σελφι κάμερα, WiFi 6, Dolby Vision, Dolby Atmos και Dolby Digital Plus πιστοποιήσεις και λίγο μικρότερο βάρος.

 

 

Αν θελεις να επιμείνεις στην οθόνη, να σου θυμίσω πως οι IPS παραμένουν φωτεινές και ακριβείς ακόμα και μετά από μια δεκαετία ενώ οι OLED στη διετία αρχίζουν τα burn in και τις μειώσεις στη φωτεινότητα, λόγω εξασθενημένων οργανικών στοιχείων. Για να μην αναφέρω και το pulse width modulation, που αποτελεί εγγενή αδυναμία τους.

 

Η ανάλυση είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όση πρέπει κατά τη γνώμη μου.

Έχω iPad Pro με 264ppi και 4Κ Dell laptop με 282ppi

 

Τα 326 των iPhones είναι άψογα.

Το μόνο που «ζηλεύω» από μια oled είναι τα απολυτα μαύρα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;

Ποιο ήταν το iPhone που είχες τελευταία φορά;

 

 

Το ειχα αναφερει και στο διπλα θεμα,το XS Max το οποιο ομως δεν κρατησα πολυ και πριν απο αυτο το 7plus.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΑΜΑΖΟΝ 849 (ΜΕ ΦΠΑ) για το 128

b9aa16b88814848b75e6842b4008ae0b.jpg

 

 

ΕΛΛΑΔΑ iSTORM 929 (ΜΕ ΦΠΑ) για το 128

e5170a2dafdc9a91e8da36f1556268c2.jpg

 

 

 

Να θυμηθούμε πως πέρσι το XR 128 έβγαινε 999 στα επίσημα κανάλια στην Ελλάδα. Έχουμε μείωση 70€

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΑΜΑΖΟΝ 849 (ΜΕ ΦΠΑ) για το 128

b9aa16b88814848b75e6842b4008ae0b.jpg

 

 

ΕΛΛΑΔΑ iSTORM 929 (ΜΕ ΦΠΑ) για το 128

e5170a2dafdc9a91e8da36f1556268c2.jpg

 

Να θυμηθούμε πως πέρσι το XR 128 έβγαινε 999 στα επίσημα κανάλια στην Ελλάδα. Έχουμε μείωση 70€

 

Λοιπόν για να μην υπάρχουν παρανοήσεις. Στο amazon.de μόλις η συσκευή (iPhone 11 128GB) μπει στο καλάθι η τιμή από €849 πάει στα €884,68 λόγω διαφορετικού συντελεστή ΦΠΑ Ελλάδας-Γερμανίας. Υπολογιζομένων δε και των μεταφορικών (Standard delivery) η τελική τιμή διαμορφώνεται στα €891,55. Δηλαδή η απόλυτη διαφορά με το να το αγοράσεις από Ελλάδα είναι ούτε 40 ευρώ. Για την ακρίβεια €37,45...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου καλάθι ακριβως μετά την πρόσθεση αντικειμένου και μετά από αφαίρεση ΦΠΑ

 

ed5a512bfd7115694c15093498e698cc.jpg

 

 

fac81c507a891694f5796c9179e19258.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...