Jump to content

iPhone 11 Pro Max


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα σου δωσω ενα απλο παραδειγμα πανω σε αυτο. Πριν χρονια στην Ελλαδα το Πλαισιο εφερνε τα πρωτα Google Pixel κινητα.

Προφανως στην χωρα μας αντιπροσωπεια της google για αυτα δεν υπηρχε. Εαν λοιπον το κινητο σου ειχε θεμα,το πηγαινες στο Πλαισιο και αυτο το εστελνε στο εξωτερικο για επισκευη.

 

Το ιδιο αφορα και συσκευες της HTC. Πηγαιναν arvato/ts solutions και αυτη τις εστελνε για επισκευη εξω.

 

Εαν η επισκευη(εντος εγγυησης)ηταν αδυνατη ή εαν επεφτες σε περιπτωση τυπου Bootloop της LG,τοτε ο πωλητης ηταν αυτος που σου επεστρεφε τα χρηματα σου πισω.

 

Οπως και να εχει,το θεμα ειναι οτι δυστηχως για προιοντα που αφορουν την Apple τα σκρουτζομαγαζα ειναι οτι το χειροτερο οσον αφορα εγγυηση μετα τον πρωτο χρονο. Ακομα και σε μεγαλα σκρουτζομαγαζα τυπου Kaizerstore που ειχα αγορασει πριν χρονια(iphone 6 και 7),την ιδια καραμελα λεγανε με καθε αγορα iphone.

1χρονο εγγυηση οπως και σε αλλα σκρουτζομαγαζα που εχω παει και βλεπω να αγοραζανε εκεινη την στιγμη iphone. Ολο 1χρονο εγγυηση αναφερανε κατα την αγορα. Βεβαια τοτε βρισκανε και πατημα στο οτι και οι αλυσιδες λεγανε 1χρονο εγγυηση μονο. Βασικα μεχρι και σημερα υπαρχει κοσμος ο οποιος νομιζει οτι τα iphone εχουν μονο 1χρονο εγγυηση(τα Ευρωπαικα).

 

Εμενα προσωπικα μου κανει εντυπωση η παραπανω απαντηση απο document,για τον πολυ απλο λογο οτι δεν θυμαμαι να εχω ακουσει κατι αναλογο για επισκευη iphone που οι περισσοτεροι κλασσικα αγοραζουν απο skroutz.

Ισως δηλαδη σε ακουστικα(ή apple watch)να ειναι τοσο ''τυπικοι''στα των εγγυησεων.

 

Εγώ θυμάμαι για HTC από εποχές που ειχα το QTEK s100, η ACE στην αγία παρασκευή τα μαστόρευε...Το θυμάμαι γιατί ήμουν φαν, τα είχα πάρει όλα σχεδόν τότε....

Τα iphone τιμολόγιο από isystem τα παίρνω και είμαι ήσυχος ότι και να γίνει...τώρα τα airpods, πήρα τα 2 εκδοση (2019) από skroutz μαγαζί 117 ευρώ...φτηνά δηλαδή...πήρα το ρίσκο αλλά σε 1 χρόνο αν ειχαν κατι θα ειχε εμφανιστεί....

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακουστε σκηνικο

 

πηρα εχθες κατι airpods μεταχειρισμενα απο αγγελια.

τα παραλαμβανω σημερα και βλεπω οτι δεν παιζουν σωστα. και αδυναμα και δεν εχουν καθολου μπασο. εχουν καει η δεν ξερω τι ακριβως προβλημα εχουν

ηταν μεσα στο κουτι κανονικα με αποδειξη αγορας 3/2019 απο kaiser shop

 

ανοιγω αιτημα service στην document, βαζω ολα μου τα στοιχεια και με καλουν μετα απο 1 ωρα.

 

εδω τωρα σημειωστε τι μου ειπαν και πρεπει ολοι να αναθεωρησουμε για την 2ετη εγγυηση.

 

Λεει συμφωνα με τον ελεγχο του serial τα ακουστικα προοριζονται για τσεχια-ιταλια κατι τετοιο αρα η document δεν εχει το δικαιωμα να ανοιξει στην apple πορτα για επισκευη-αντικατασταση των ακουστικων αφου εχει παρελθει το 1 ετος της εγγυησης ακομα και αν εχετε ελληνικη αποδειξη αγορας.

 

το 2ο ετος στην συγκεκριμενη περιπτωση μου ειπαν θα πρεπει να επικοινωνησετε με το καταστημα αγορας για να ζητησετε απο αυτους να σας το δωσουν.

 

εαν τα ακουστικα ηταν για ελλαδα δηλαδη αγορασμενα απο επισημο αντιπροσωπο πχ γερμανος, κωτσοβολος η δεν ξερω κι εγω τοτε θα υπηρχε δυνατοτητα για 2ετη εγγυηση με την αποδειξη

 

Αυτο πες το στον συμφορουμιτη πιο πισω που οπως βλεπεις του βγηκε θεμα μετα τον πρωτο χρονο :)

Και δεν ειναι ο μονος προφανως γιατι τα προβληματα συνηθως σε βαθος χρονου εμφανιζονται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πες το στον συμφορουμιτη πιο πισω που οπως βλεπεις του βγηκε θεμα μετα τον πρωτο χρονο :)

Και δεν ειναι ο μονος προφανως γιατι τα προβληματα συνηθως σε βαθος χρονου εμφανιζονται.

 

Κι εγώ άλλη γνώμη είχα για το σέρβις

Μου είχε τυχει κιόλας παλαιότερα και δεν είχα θέμα

Πλέον κάτι έχει αλλάξει όπως βλέπουμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ άλλη γνώμη είχα για το σέρβις

Μου είχε τυχει κιόλας παλαιότερα και δεν είχα θέμα

Πλέον κάτι έχει αλλάξει όπως βλέπουμε

 

Βασικα απλα εδωσα το προσφατο παραδειγμα σου για να δειξω στον συμφορουμιτη πιο πανω,οτι προβλημα σε μια συσκευη οπως τα airpods(ή και στα κινητα) μπορει να εμφανιστει και μετα τον 1ο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν σας παθει κατι μετα τον πρωτο χρονο δεν πατε απο μονοι σας στο σερβις.

Πατε στο μαγαζι που το αγορασατε και εκεινοι αναλαμβανουν να καλυψουν τη ζημια και να επικοινωνησουν με το σερβις!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν σας παθει κατι μετα τον πρωτο χρονο δεν πατε απο μονοι σας στο σερβις.

 

Πατε στο μαγαζι που το αγορασατε και εκεινοι αναλαμβανουν να καλυψουν τη ζημια και να επικοινωνησουν με το σερβις!

 

 

 

Για ποιο λόγο να πάω στον πωλητή; Πού ξέρω ότι αυτός δε θα το πάει irepair για επισκευή;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να πάω στον πωλητή; Πού ξέρω ότι αυτός δε θα το πάει irepair για επισκευή;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

κι ουτε εκει δεν θα το παει

με ψεμματα και καθυστερησεις θα σε ταλαιπωρησουν μεχρι να αγανακτησεις και να τα παρατησεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω ότι το Χ που τώρα έχει η γυναίκα μου , το έχω αγοράσει από το public. Αφού έκλεισε χρόνο , διαπίστωσα μέσα στην κάμερα χνούδια. Όταν μίλησα με τη Document, μου είπαν να το στείλω ( μένω Θεσσαλονίκη ) και μου το αλλάξανε. Μετά από μερικούς και πριν τελειώσει ο δεύτερος χρόνος εγγύησης , το κινητό έβγαλε πρόβλημα με το πλευρικό κουμπί σιγασης. Πήγα στην iStorm εδώ Θεσσαλονίκη και σε μια βδομάδα είχα πάλι άλλο τηλέφωνο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

:D
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω ότι το Χ που τώρα έχει η γυναίκα μου , το έχω αγοράσει από το public. Αφού έκλεισε χρόνο , διαπίστωσα μέσα στην κάμερα χνούδια. Όταν μίλησα με τη Document, μου είπαν να το στείλω ( μένω Θεσσαλονίκη ) και μου το αλλάξανε. Μετά από μερικούς και πριν τελειώσει ο δεύτερος χρόνος εγγύησης , το κινητό έβγαλε πρόβλημα με το πλευρικό κουμπί σιγασης. Πήγα στην iStorm εδώ Θεσσαλονίκη και σε μια βδομάδα είχα πάλι άλλο τηλέφωνο.

 

Οι συσκευές αντικατάστασης ήταν φυσικά refurbished με ότι αυτό συνεπάγεται...

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές αντικατάστασης ήταν φυσικά refurbished με ότι αυτό συνεπάγεται...

 

 

Εννοείται. Αυτό το γνωρίζω. Απλά ήθελα να πω ότι δεν ασχολήθηκα με το public. Πήγα κατευθείαν στους άλλους. Το τελευταίο refurbished που πήρα πάντως , δουλεύει άψογα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

:D
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να πάω στον πωλητή; Πού ξέρω ότι αυτός δε θα το πάει irepair για επισκευή;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Γιατι αυτος καλυπτει το δευτερο χρονο εγγυησης.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Κάτοχος Samsung galaxy s7 και πρώτη φορά σκέφτηκα να πάω σε iphone μόνο και μόνο γι αυτό το μοντέλο μιάς και το έψαξα αρκετά και το αγάπησα για τη μπαταρία του, τις κάμερες και γενικά ήθελα να αναβαθμιστώ στο όλο premium feeling ότι κρατάω κάτι ποιοτικό + τη συνέπεια στα updates

Ήμουν έτοιμος να αγοράσω το samsung galaxy s20+ σχεδόν μόλις βγήκε αλλά.... δεν μου άρεσε τόσο στο χέρι όταν το είδα, κλασσικό λειτουργικό για μένα στο οποίο ήθελα να αλλάξω και να δω κάτι διαφορετικό, φώτος oversaturated και σε μερικές περιπτώσεις χειρότερες απ του Iphone, exynos chip το οποίο σημαίνει ότι η samsung μας δουλεύει και μας προωθεί στην ίδια τιμή "κατώτερη" συσκευή κλπ...

 

Το θέμα ποιο είναι

1. Με το αφορολόγητο , το 11 pro max 64gb μου βγαίνει στα 850 και το 256gb στα 950 (άν γίνει η αγορά απ το φθηνότερο σκρουτζομάγαζο) ενώ το S20+ στα 580

2. Αν πάω σε iphone, τα 64gb με αγορά 2tb icloud είναι καλή επιλογή (πληρώνω ήδη onedrive και θα αντικατασταθεί);

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη άν κούρασα

Link to comment
Share on other sites

1. Εννοείς την αποφορολογηση ΦΠΑ μαλλον, όχι το αφορολόγητο όριο εισοδήματος.

Σε αυτό εσυ μόνο μπορείς να απαντήσεις, τι αντέχει η τσέπη σου. Υπόψη ότι τα περισσότερα σκρουτζομαγαζα θα σου βγάλουν την ψυχή για τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ, σε αντίθεση με μεγάλες αλυσίδες (και μεγάλες τιμές φυσικά).

 

 

2. Αν έχεις OneDrive γιατί να ξαναπληρωσεις ΚΑΙ iCloud?

Εκτός αν θέλεις να τα βλέπεις όλα τακτοποιημένα στη gallery σου (και τα offline και αυτά του iCloud (σε λίγο συμπιεσμένη ποιότητα)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Κάτοχος Samsung galaxy s7 και πρώτη φορά σκέφτηκα να πάω σε iphone μόνο και μόνο γι αυτό το μοντέλο μιάς και το έψαξα αρκετά και το αγάπησα για τη μπαταρία του, τις κάμερες και γενικά ήθελα να αναβαθμιστώ στο όλο premium feeling ότι κρατάω κάτι ποιοτικό + τη συνέπεια στα updates

Ήμουν έτοιμος να αγοράσω το samsung galaxy s20+ σχεδόν μόλις βγήκε αλλά.... δεν μου άρεσε τόσο στο χέρι όταν το είδα, κλασσικό λειτουργικό για μένα στο οποίο ήθελα να αλλάξω και να δω κάτι διαφορετικό, φώτος oversaturated και σε μερικές περιπτώσεις χειρότερες απ του Iphone, exynos chip το οποίο σημαίνει ότι η samsung μας δουλεύει και μας προωθεί στην ίδια τιμή "κατώτερη" συσκευή κλπ...

 

Το θέμα ποιο είναι

1. Με το αφορολόγητο , το 11 pro max 64gb μου βγαίνει στα 850 και το 256gb στα 950 (άν γίνει η αγορά απ το φθηνότερο σκρουτζομάγαζο) ενώ το S20+ στα 580

2. Αν πάω σε iphone, τα 64gb με αγορά 2tb icloud είναι καλή επιλογή (πληρώνω ήδη onedrive και θα αντικατασταθεί);

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη άν κούρασα

 

 

Καταρχάς εννοείται ότι το 64αρι (χωρις επέκταση) είναι ανέκδοτο για χωρητικότητα σε ναυαρχίδα όχι σήμερα, αλλά και μια 5ετια πριν.

Εάν δουλεύεις την συσκευή θα έχεις ήδη πολλά GB σε προσωρινά αρχεία (και όχι μόνο φυσικά), τα οποία θα γεμίζουν την συσκευή.

Τα 2ΤΒ στο iCloud έχουν ουσία αν χρησιμοποιείς και άλλες Apple συσκευές στο σπίτι/στην οικογένεια. Εάν θέλεις να το χρησιμοποιείς απλά σαν «αποθήκη» για μερικούς φακέλους, το onedrive είναι προσβάσιμο από παντού και πολύ φθηνότερο (€ ανά ΤΒ).

Γενικότερα το θέμα είναι η χρήση σου και το cloud μπορείς να το δοκιμάσεις. Την χωρητικότητα της συσκευής δεν μπορείς να την δοκιμάσεις και μετά να την αλλάξεις όμως (χωρίς να χάσεις λεφτά τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

@Drummer9n

Επειδή το προηγούμενο κινητό σου είναι το S7, επειδή δηλαδή είσαι ο τύπος χρήστη που κρατάει πολύ καιρό τις συσκευές του, θα σου πρότεινα να μην βάλεις καθόλου στις επιλογές σου το 64άρι.

Όσο και να λέμε ότι ο 64άρης χώρος αρκεί (και είναι πραγματικότητα σε ορισμένες περιπτώσεις), σε βάθος χρόνου θα φανεί ότι είναι αστείος. Ειδικά όταν έχεις σκοπό να ανέβεις τόσο ψηλά σε αξία συσκευής.

 

Το iCloud είναι καλό όταν έχεις και άλλες Apple συσκευές. Εάν έχεις μόνο iPhone τότε είναι λίγο...ιδιότροπο.

Συμφωνώ με τον @nikos523 ότι την χωρητικότητα την "παντρεύεσαι". Και εφόσον την κρατάς καιρό της νύφη, καλό θα ήταν να έχει άπλα. :happy:

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να ξανά κρατήσω συσκευή τόσο καιρό παιδια. Δεν παλευεται. Αλλιως θα σκεφτομουν σιγουρα τα 256gb.

 

Το σκεπτικό μου ήταν του χρονου να το πουλήσω ωστε με λιγότερα χρήματα να μπορέσω να πάρω άλλο.

 

Και οχι, δεν εχω τιποτε άλλο απο το οικοσυστημα της Apple.

Το icloud ειναι φθηνότερο πάντως γτ με 10 ευρω περίπου απ οτι θυμάμαι παιρνεις 2 tb ενω στο onedrive με 8 ευρω παίρνεις 1tb

Φυσικά το onedrive θα το έσβηνα

Δεν ήξερα οτι στο icloud δεν μπορεις να χεις προσβαση απο αλλού εκτός του iphone...

 

Anyway, αυτό που με σκαλώνει ειναι η τιμή

Παιρνεις βεβαια μπαταρια, κάμερες και φυσικα σίγουρα και τη μόστρα αλλα δεν ξερω αν αξιζει το 1000αρικο μιας και το σαμσουνγκ θα μου βγει στη μιση τιμή

Βλέπω και οτι το 12αρι θα ναι αλλού αλλά δεν μπορώ να περιμένω άλλο

Link to comment
Share on other sites

Anyway, αυτό που με σκαλώνει ειναι η τιμή

Παιρνεις βεβαια μπαταρια, κάμερες και φυσικα σίγουρα και τη μόστρα αλλα δεν ξερω αν αξιζει το 1000αρικο μιας και το σαμσουνγκ θα μου βγει στη μιση τιμή

Βλέπω και οτι το 12αρι θα ναι αλλού αλλά δεν μπορώ να περιμένω άλλο

 

Ότι σε ευχαριστεί.

Εγώ για παράδειγμα, ένα μήνα με το pro Max και δεν γυρίζω ξανά σε Android ούτε αν με πληρώσεις.

Εάν η μόνη έννοια σου είναι η μπαταρία και η κάμερα, υπάρχουν άπειρες επιλογές με λίγα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα εχθές επομένως επίσημα πλέον στην παρέα σας. πρώτη φορά με ios.ανεκαθεν Android.σιγα σιγά το παραμετροποιώ και το..φέρνω στα μέτρα μου. Η μετάβαση δεν είναι ωστόσο καθόλου εύκολη
Link to comment
Share on other sites

Με γεια!

Με λίγο έρευνα και δοκιμές θα είσαι έτοιμος σε κάνα δυο εβδομάδες.

Τσέκαρε iPhone Hellas, iMore, Mac Rumors, Reddit για οτιδήποτε ψάχνεις, γιατί εδώ μέσα πιο πολλές πιθανότητες έχεις να μάθεις πως να κάνεις εξαέρωση κάνα λέβητα ξέρω γώ, παρά να βρεις πληροφορίες για το pro Max/iOS.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Με γεια!

Με λίγο έρευνα και δοκιμές θα είσαι έτοιμος σε κάνα δυο εβδομάδες.

Τσέκαρε iPhone Hellas, iMore, Mac Rumors, Reddit για οτιδήποτε ψάχνεις, γιατί εδώ μέσα πιο πολλές πιθανότητες έχεις να μάθεις πως να κάνεις εξαέρωση κάνα λέβητα ξέρω γώ, παρά να βρεις πληροφορίες για το pro Max/iOS.

 

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχα

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ε μα!

Ψέματα λέω ρε Τόλη; :lol:

Λίγο υπερβολικό θα έλεγα ότι μου ακούστηκε αυτό πάντως. Δηλαδή αν έχει κάποια απορία και ρωτήσει εδώ, εσύ πιστεύεις ότι δε θα πάρει απάντηση;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λίγο υπερβολικό θα έλεγα ότι μου ακούστηκε αυτό πάντως. Δηλαδή αν έχει κάποια απορία και ρωτήσει εδώ, εσύ πιστεύεις ότι δε θα πάρει απάντηση;

 

 

Για να το θέσω καλύτερα τότε, την απάντηση θα την βρει 1. Σίγουρα και 2. Γρηγορότερα, αλλού.

Ειδικά τα άτομα που έρχονται από άλλες πλατφόρμες και χρειάζονται σωστές και συγκεκριμένες πληροφορίες, δύσκολα θα βρουν αυτό που ψάχνουν εδώ.

Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα ναι ίσως να έβρισκες απαντήσεις, τώρα πια όμως πολύ δύσκολο ως αδύνατο καθώς θα πεταχτουν εμβολημα οι απανταχού αντροιντ Σωτήρες και θα προσπαθήσουν να αλλάξουν στον ενδιαφερομενο γνώμη. Είναι αυτοί οι 4-5 γνωστοί που θα προσπαθήσουν θα χλευασουν και θα πετάξουν την εξυπνάδα τους. Όποτε καλύτερα στα site που αναφέρει ο Νίκος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11 Pro Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...