Jump to content

iPhone 11 Pro Max


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς γι αυτό ρώτησα εάν έχει συμβεί σε κάποιον το κινητό δεν έχει βγει καν από το σπίτι μου όχι να το βάζω σε τσάντες μπουφάν κτλπ γνωρίζω απόλυτα την χρήση που του έχω κάνει και όντως μου έχει συμβεί αυτό. Δεν ξέρω εάν έτυχε εάν είναι ελαττωματικό ή οτιδήποτε και κάθε μέρα που περνάει γεννιέται μια νέα γρατζουνιά. Λογικό δεν το βρίσκω να μην βγάλω άκρη γιατί τα λεφτά του είναι δυο μισθοί και βάλε και περιμένεις την απόλυτη ασφάλεια δηλαδή σε καθημερινές συνθήκες τι θα γινόταν; Δεν είναι λογικό και ειδικά με το τζαμί της οθόνης που υποστηρίζουν ότι έχει.

 

Aν μπορείς πηγαινε σε εξουσιοδοτημενο να ρωτησεις.......σε πολλους εχει ακουστει αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aν μπορείς πηγαινε σε εξουσιοδοτημενο να ρωτησεις.......σε πολλους εχει ακουστει αυτο

 

Από μια γύρα που ειδα σε φόρουμ αυτό συνειδητοποίησα ελπίζω μόνο να βγάλω κάποια άκρη. Προς το παρόν περιμένω τζαμάκι

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς γυαλί σε λίγες μέρες η οθόνη γεμίζει γρατσουνιές σαν να είναι τρίψιμο από γυαλόχαρτο.

Το πόσο λογικό είναι το αφήνω στην άκρη, γιατί όσοι το πιστεύουν μάλλον δεν έχουν δουλέψει άλλες συσκευές γυμνές.

 

Όπως και να χει, ελπίζω να είσαι τυχερή και να σου δώσουν άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς γυαλί σε λίγες μέρες η οθόνη γεμίζει γρατσουνιές σαν να είναι τρίψιμο από γυαλόχαρτο.

Το πόσο λογικό είναι το αφήνω στην άκρη, γιατί όσοι το πιστεύουν μάλλον δεν έχουν δουλέψει άλλες συσκευές γυμνές.

 

Όπως και να χει, ελπίζω να είσαι τυχερή και να σου δώσουν άλλο.

 

Είναι απλά τρομακτικό σου μιλάω ειλικρινά!!! Τόσα χρόνια 6 plus και 7plus γυμνό τελείως είχε την φθορά την αναμενόμενη με το συγκεκριμένο μοντέλο φοβάμαι τι μου ξημερώνει

Link to comment
Share on other sites

Εχουν ακουστει πολλα για τα 11αρια, ενας λογος που στο μαξ εβαλα αμεσως τζαμακι. Μηπως να κοψεις κανα νυχι; :p

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

Εχουν ακουστει πολλα για τα 11αρια, ενας λογος που στο μαξ εβαλα αμεσως τζαμακι. Μηπως να κοψεις κανα νυχι; :p

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Χαχχα τα έχω ήδη κοντά λόγω καραντίνας. Προ καραντίνας ίσως να το δικαιολογούσα λόγω νυχιού. Δευτέρα έχω ραντεβού για νύχια έχω προνοήσει βέβαια να πάω στο σερβις πριν τα νύχια να μην έχουν να λένε χαχα

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαχχα τα έχω ήδη κοντά λόγω καραντίνας. Προ καραντίνας ίσως να το δικαιολογούσα λόγω νυχιού. Δευτέρα έχω ραντεβού για νύχια έχω προνοήσει βέβαια να πάω στο σερβις πριν τα νύχια να μην έχουν να λένε χαχα

 

Ήμουν τόσο άτυχη που παράγγειλα το κινητό μαζί με τζαμάκι και το τζαμάκι μου ήρθε ραγισμένο όποτε το είχα γυμνό

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι έγιναν μόνα τους

Και πως να σε πιστέψουν εκεί που θα πας ότι δεν το έκανες εσυ;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαι κάτοχος του pro max εδώ και 1 εβδομάδα και οι πρώτες γρατζουνιές στο κινητό μου ως δια μαγείας εμφανίστηκαν.εχει συμβεί και σε άλλους ;; Δεν το άφηνα πουθενά άλλου παρά μόνο σε τραπέζι ούτε τσάντες τσέπη κτλπ. Μίλησα με την apple καταγράψανε το θέμα μου και μου είπαν να επισκεφτώ ένα κατάστημα σερβις να το δούνε. Αμφιβάλω αν θα βγάλω άκρη έχει κάποιος παρόμοιο θέμα ; Κι αν ναι έβγαλε άκρη με το σερβις ;

 

Τα τζαμακια των iPhone ειναι πραγματικα πολυ ευκολο να γρατζουνιστουν. Το ειχε πει ο flossy carter σε ενα απο τα reviews του και πραγματικα δεν το πιστευα μεχρι που ειδα συσκευη φιλου που το προσεχε πολυ και ομως εμφανισε αραχνες και γρατζουνιτσες πολυ ευκολα. Γι αυτο κι εγω του βαζω τζαμι απο την πρωτη μερα, αν και εχω ασφαλεια κλοπης, θραυσης κτλ.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι έγιναν μόνα τους

Και πως να σε πιστέψουν εκεί που θα πας ότι δεν το έκανες εσυ;

 

Έχεις το συγκεκριμένο μοντέλο χωρίς τζαμί ;;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το συγκεκριμένο μοντέλο χωρίς τζαμί ;;

 

Όχι αλλά γνωρίζω πως δουλεύουν τα σέρβις

Εδώ με πραγματικό πρόβλημα το πας και σε λένε δεν σε καλύπτει η εγγύηση

Πως να το πας με γρατζουνιές και να αποδείξεις ότι έγιναν από μόνες;

 

Δεν σε κατηγορώ μην μπερδεύεσαι ούτε το παίζω έξυπνος

Απλά αναφέρω ότι δεν νομίζω να σε βοηθήσουν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά γνωρίζω πως δουλεύουν τα σέρβις

Εδώ με πραγματικό πρόβλημα το πας και σε λένε δεν σε καλύπτει η εγγύηση

Πως να το πας με γρατζουνιές και να αποδείξεις ότι έγιναν από μόνες;

 

Δεν σε κατηγορώ μην μπερδεύεσαι ούτε το παίζω έξυπνος

Απλά αναφέρω ότι δεν νομίζω να σε βοηθήσουν

 

Ούτε εγώ νομίζω ότι θα βρω το δίκιο μου, όμως την χρήση του κινητού μου την γνωρίζω πολύ καλά όπως και τα προηγούμενα τα οποία τα είχα χωρίς τζαμί. Από ότι μου είπαν τα παιδιά πιο πάνω και από διαφορά φόρουμ που διάβασα είναι συχνό φαινόμενο. Μάλλον έπρεπε να τα διαβάσω πριν το πάρω :p ότι βρέξει ας κατεβάσει Δεν θα πεθάνουμε κιόλας για μια οθόνη απλώς ήθελα να δω εάν έχει συμβεί και σε άλλους γι αυτό και απευθύνθηκα έδω. Σας ευχαριστώ όλους για τηβ βοήθεια και τις πληροφορίες σας :)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ νομίζω ότι θα βρω το δίκιο μου, όμως την χρήση του κινητού μου την γνωρίζω πολύ καλά όπως και τα προηγούμενα τα οποία τα είχα χωρίς τζαμί. Από ότι μου είπαν τα παιδιά πιο πάνω και από διαφορά φόρουμ που διάβασα είναι συχνό φαινόμενο. Μάλλον έπρεπε να τα διαβάσω πριν το πάρω :p ότι βρέξει ας κατεβάσει Δεν θα πεθάνουμε κιόλας για μια οθόνη απλώς ήθελα να δω εάν έχει συμβεί και σε άλλους γι αυτό και απευθύνθηκα έδω. Σας ευχαριστώ όλους για τηβ βοήθεια και τις πληροφορίες σας :)

 

Θα το κοιτάξω κι εγώ εάν υπάρχει γενικότερα σαν πρόβλημα όπως λες αλλά εάν ήμουν στην θέση σου δεν θα πήγαινα καν να το δούνε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να βρω την belkin από κατάστημα και να παραλάβω, πέρασε ένα μικρό διάστημα.

Αυτές οι λίγες ημέρες ήταν αρκετές για να αφήσουν (σε δυνατό φως/ήλιο) μια μικρή γραμμή.

Να πω εδώ ότι, άλλη αίσθηση στο ρολάρισμα αφήνει το τζαμί και άλλη η μεμβράνη.

Στο τζαμί το δάκτυλο γλιστράει σαν βούτυρο ενώ με την μεμβράνη γίνεται ακριβώς το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μέχρι να βρω την belkin από κατάστημα και να παραλάβω, πέρασε ένα μικρό διάστημα.

Αυτές οι λίγες ημέρες ήταν αρκετές για να αφήσουν (σε δυνατό φως/ήλιο) μια μικρή γραμμή.

Να πω εδώ ότι, άλλη αίσθηση στο ρολάρισμα αφήνει το τζαμί και άλλη η μεμβράνη.

Στο τζαμί το δάκτυλο γλιστράει σαν βούτυρο ενώ με την μεμβράνη γίνεται ακριβώς το αντίθετο.

Αν έχεις ένα καλό επώνυμο tempered glass, η αίσθηση στην αφή είναι πάρα πολύ κοντά σε αυτή της οθόνης και έτσι αφενός δεν χάνεις αυτή την αίσθηση που περιγράφεις, αφετέρου έχεις την οθόνη προστατευμένη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς γυαλί σε λίγες μέρες η οθόνη γεμίζει γρατσουνιές σαν να είναι τρίψιμο από γυαλόχαρτο.

Το πόσο λογικό είναι το αφήνω στην άκρη, γιατί όσοι το πιστεύουν μάλλον δεν έχουν δουλέψει άλλες συσκευές γυμνές.

 

Όπως και να χει, ελπίζω να είσαι τυχερή και να σου δώσουν άλλο.

100% σωστός. Για έναν "ανεξήγητο" λόγο (η ποιότητα του γυαλιού είναι για τα πανηγύρια) από το x και μετά κάνουν γραμμές με αόρατο άγγιγμα.

Επίσης είναι γελοίο να παίρνεις ένα τηλέφωνο 1000 έως 1600 ευρώ και να πρέπει να αγγίζεις μόνιμα ένα τζάμι των 10 ευρώ η μία μεμβράνη του 1 ευρώ με ότι αυτό επιφυλάσσει στην αλλοίωση χρωμάτων φωτεινότητας πιστότητας της απόδοσης της οθόνης για να μην "χαραχθει" η "σούπερ" οθόνη.

 

Λάζαρος.. Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Πάντα το iPhone ήταν πιο ευαίσθητο σε γρατζουνιές στην οθόνη σε σχέση με τον ανταγωνισμό

Εγώ επειδή δεν βάζω ούτε τζαμί ούτε θήκη γνωρίζω πολύ καλά ποσό εύκολα κάνει αράχνη η οθόνη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά σε όλα τα προηγούμενα σε σχέση με το Χ και μετά είναι τεράστια. Και συγκεκριμένα πολύ χειρότερα στα XS και 11 pro.

Δεν μιλάμε για μικρές αραχνιές που δεν φαίνονται αν δεν παλέψεις στο φως υπό γωνία. Μιλάμε για σημάδια που είναι σαν τρίψιμο και κάνουν μπαμ.

Βλέπω 8αρια, 7αρια, 6S γύρο μου που δεν έχουν τέτοια σημάδια.

 

Όπως και να χει, εμένα προσωπικά με ενοχλεί αλλά το ήξερα από πριν. Γι’αυτο και έβαλα τζάμι ακριβώς μόλις έβγαλα την ζελατίνα από την συσκευή.

Το πρόβλημα είναι ότι η Apple δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις όταν λέει ότι είναι το πιο δυνατό γυαλί και άλλα τέτοια. Τι να το κάνω το πιο δυνατό αν γίνεται πατσαβούρι από τις χαρακιές μέσα σε λίγες μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά σε όλα τα προηγούμενα σε σχέση με το Χ και μετά είναι τεράστια. Και συγκεκριμένα πολύ χειρότερα στα XS και 11 pro.

Δεν μιλάμε για μικρές αραχνιές που δεν φαίνονται αν δεν παλέψεις στο φως υπό γωνία. Μιλάμε για σημάδια που είναι σαν τρίψιμο και κάνουν μπαμ.

Βλέπω 8αρια, 7αρια, 6S γύρο μου που δεν έχουν τέτοια σημάδια.

 

Όπως και να χει, εμένα προσωπικά με ενοχλεί αλλά το ήξερα από πριν. Γι’αυτο και έβαλα τζάμι ακριβώς μόλις έβγαλα την ζελατίνα από την συσκευή.

Το πρόβλημα είναι ότι η Apple δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις όταν λέει ότι είναι το πιο δυνατό γυαλί και άλλα τέτοια. Τι να το κάνω το πιο δυνατό αν γίνεται πατσαβούρι από τις χαρακιές μέσα σε λίγες μέρες;

Μου είχε κάνει εντύπωση και εμένα και το έψαξα αφού είδα στο Istorm συσκευές PRO max ,pro και 11 σαν συσκευές επίδειξης και ήταν γεμάτα γρατζουνιές σχεδόν ένα μήνα αφού παρουσιαστηκαν.Και μιλάμε για χοντρές γρατζουνιές σε διάφορα σημεία της οθόνης.

Ίσως είναι όντως το πιο "δυνατό" γυαλί που έχουν βγάλει στο να μην σπάει σε πτώσεις κάνοντας το πιο "μαλακό" σαν υλικό και το αποτέλεσμα είναι να γρατζουνιέται πιο εύκολα επειδή είναι μαλακό σαν υλικό.

 

Έχω το Note 4 C ακόμα ως κύριο τηλέφωνο με Gorilla Glass 3 (αν θυμάμαι καλά) και τόσες γρατσουνιές που είχαν τα Iphone δεν είχε η οθόνη μου με καθημερινή χρήση πριν την αλλάξω από πτώση.Πραγματικά είναι απορίας άξιο πώς το κατάφεραν αυτό. Ελπίζω στο 12 PRO max να έχει διορθωθεί αυτό.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μου είχε κάνει εντύπωση και εμένα και το έψαξα αφού είδα στο Istorm συσκευές PRO max ,pro και 11 σαν συσκευές επίδειξης και ήταν γεμάτα γρατζουνιές σχεδόν ένα μήνα αφού παρουσιαστηκαν.Και μιλάμε για χοντρές γρατζουνιές σε διάφορα σημεία της οθόνης.

Ίσως είναι όντως το πιο "δυνατό" γυαλί που έχουν βγάλει στο να μην σπάει σε πτώσεις κάνοντας το πιο "μαλακό" σαν υλικό και το αποτέλεσμα είναι να γρατζουνιέται πιο εύκολα επειδή είναι μαλακό σαν υλικό.

 

Έχω το Note 4 C ακόμα ως κύριο τηλέφωνο με Gorilla Glass 3 (αν θυμάμαι καλά) και τόσες γρατσουνιές που είχαν τα Iphone δεν είχε η οθόνη μου με καθημερινή χρήση πριν την αλλάξω από πτώση.Πραγματικά είναι απορίας άξιο πώς το κατάφεραν αυτό. Ελπίζω στο 12 PRO max να έχει διορθωθεί αυτό.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Ακριβώς όπως το είπες φίλε μου. Πραγματικά απορίας άξιο πως κατάφεραν κάτι τέτοιο!

Όσο για το trade off ας πούμε, πιο επιρρεπείς σε γρατσουνιές δηλαδή αλλά αντέχει περισσότερο σε πτώσεις, δεν το χάφτω..

Βλέπεις σε μερικά drop test ότι αντέχει περισσότερο, αλλά σε όλα τα τεστ του phonebuff σπάει κατευθείαν από την πρώτη πτώση στο μισό μέτρο.

 

Και για να κλείσω λίγο πιο εύθυμα, αυτά εδώ που δεν είχαν «το πιο δυνατό γυαλί ever», γιατί δεν έσπασαν ούτε έκαναν τέτοιες χαρακιές μετά από 9-11 χρόνια; Φαίνονται για προσεγμένα; :lol:

610625407da691a29d6e396fef687d65.jpg

Link to comment
Share on other sites

To Gorilla Glass 3 είναι ότι ποιο ανθεκτικό έχει βγει σε γραντζουνιές. Δεν είναι τυχαίο ότι μερικοί κατασκευαστές το προτιμούν ακόμα και σήμερα (έναντι του 5 π.χ).

Από το 3 και μετά, έχει ανέβει πολύ η αντοχή σε θραύση, αλλά γραντζουνιούνται με τον αέρα (όπως πολύ εύστοχα αναφέρουν μερικοί).

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

To Gorilla Glass 3 είναι ότι ποιο ανθεκτικό έχει βγει σε γραντζουνιές. Δεν είναι τυχαίο ότι μερικοί κατασκευαστές το προτιμούν ακόμα και σήμερα (έναντι του 5 π.χ).

 

Από το 3 και μετά, έχει ανέβει πολύ η αντοχή σε θραύση, αλλά γραντζουνιούνται με τον αέρα (όπως πολύ εύστοχα αναφέρουν μερικοί).

Δεν ισχύει αυτό. Όλες οι ναυαρχίδες σήμερα φοράνε πάντα η σχεδόν πάντα το τελευταίο gorilla glass. Το χάλι αυτό με το "βουρτσισμένο" γυαλί υπάρχει μόνο στα iPhone. Τα υπόλοιπα ανεξαρτήτου μάρκας δεν έχουν τέτοια θέματα.

 

Λάζαρος.. Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ένα ανθεκτικό γυαλί να γρατζουνιστεί και τόσο μα τόσο πολύ. Το ότι είναι ανθεκτικό είναι διαφορετικό με το να μην γρατζουνιζεται; Πήγα στο σερβις και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ μου είπαν χαρήκαμε γεια σας δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Έβαλα τζαμάκι και παρ´ολα αυτά μια γρατζουνιά η οποία είναι σαν τελιτσα ανάγλυφη με το χέρι φαίνεται τώρα αυτό ευελπιστώ ν είναι γρατζουνιά πιο βαθιά. Παιδιά αλήθεια απίστευτο τέτοιο πραγμα δεν το έχω ξανά ζήσει. Οποίος έχει σκοπό να πάρει το συγκεκριμένο μοντέλο φυσάει στα αλήθεια αλλά ΤΖΑΜΑΚΙ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ένα ανθεκτικό γυαλί να γρατζουνιστεί και τόσο μα τόσο πολύ. Το ότι είναι ανθεκτικό είναι διαφορετικό με το να μην γρατζουνιζεται; Πήγα στο σερβις και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ μου είπαν χαρήκαμε γεια σας δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Έβαλα τζαμάκι και παρ´ολα αυτά μια γρατζουνιά η οποία είναι σαν τελιτσα ανάγλυφη με το χέρι φαίνεται τώρα αυτό ευελπιστώ ν είναι γρατζουνιά πιο βαθιά. Παιδιά αλήθεια απίστευτο τέτοιο πραγμα δεν το έχω ξανά ζήσει. Οποίος έχει σκοπό να πάρει το συγκεκριμένο μοντέλο φυσάει στα αλήθεια αλλά ΤΖΑΜΑΚΙ.

 

Ήταν αναμενόμενο και στο είχα πει κιόλας

Το γιατί συμβαίνει αυτό δεν το γνωρίζω αλλά το έχω παρατηρήσει κι εγώ εστω μέχρι το iPhone X που είχα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ένα ανθεκτικό γυαλί να γρατζουνιστεί και τόσο μα τόσο πολύ. Το ότι είναι ανθεκτικό είναι διαφορετικό με το να μην γρατζουνιζεται; Πήγα στο σερβις και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ μου είπαν χαρήκαμε γεια σας δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Έβαλα τζαμάκι και παρ´ολα αυτά μια γρατζουνιά η οποία είναι σαν τελιτσα ανάγλυφη με το χέρι φαίνεται τώρα αυτό ευελπιστώ ν είναι γρατζουνιά πιο βαθιά. Παιδιά αλήθεια απίστευτο τέτοιο πραγμα δεν το έχω ξανά ζήσει. Οποίος έχει σκοπό να πάρει το συγκεκριμένο μοντέλο φυσάει στα αλήθεια αλλά ΤΖΑΜΑΚΙ.

 

Όταν δίνεις τόσα λεφτά για ένα κινητό, το τζαμάκι (και τη θήκη) πρέπει να το πάρεις πριν το τηλεφωνο. Με ένα spigen θα ήσουν μια χαρά και δεν θα καταλάβαινες καμία διαφορά και θα ήταν και το κινητό σου καινούριο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος στο iphone να μην βάλεις τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά και με αυτά, με βάλατε να πλαγιάσω το 11ρι μου να δω αν έχει στην οθόνη γρατζουνιές, αραχνιές κλπ, ομολογώ ότι παίζει να είναι καλύτερο κι από όταν έκανα unbox το τηλέφωνο :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11 Pro Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...