Jump to content

iPhone 11 Pro Max


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Apple iPhone 11 Pro Max

 

Εκκρεμεί περιεχόμενο

 

iphone-11-pro-select-2019-family?wid=882&hei=1058&fmt=jpeg&qlt=80&op_usm=0.5,0.5&.v=1567812930312

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρώτο σχόλιο, είναι κινητάρες. Τα pro (pro)φανώς και είναι μεταξύ των κορυφαίων. Να δω τα δείγματα της κάμερας θέλω και λογικά θα το έχω στα χέρια μου τους επόμενους μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Θετικα

 

+ταχυφορτιστης μεσα στο κουτι

+αυξημενη μπαταρια/αυτονομια

+δυνατοτητες καμερων

+οθονη

+τιμη που παρεμεινε στα ιδια επιπεδα

+παραπανω χρωματικες επιλογες

 

Αρνητικα

-64gb βασικο μοντελο,απλα απαραδεκτο

-αυξημενο βαρος.Αυτο ισως ειναι ο βασικος λογος που θα ξενερωσουν αρκετοι αν το βαρος που βλεπουμε ισχυει.

-Δεν εχει σημαντικες διαφορες απο το μικροτερο pro μοντελο οπως ειχαν τα παλιοτερα 7plus και 8plus. Αυτο γινεται ακομα πιο εμφανες μιας και πλεον το μικρο μοντελο εχει παρα πολυ μεγαλη μπαταρια σε σχεση με παλιοτερα,με αποτελεσμα το Pro max πλεον να το προτιμας αν θελεις ενα Phablet κινητο σε οθονη/ιντσες.

 

Γενικα για οποιον δεν θελει να περιμενει μεχρι του χρονου και δεν εχει ηδη το XS Max,ειναι μια πολυ καλη προταση(βγαζοντας εξω τα 64gb χωρου).

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιο όνομα τα χαρακτηριστικά που θα περίμενα περισσότερο θα ήταν :

 

- Pro Motion Display 90 / 120 Hz

- Apple Pencil Support

- Ισχυρότερο SOC σε σχέση με το iPhone 11

- Pro Specific iOS features όπως split screen multitasking

- USB Type C

 

Στα θετικά τα κέρδη σε επιδόσεις, κάμερα, μπαταρία τα οποία πρέπει να δούμε σε πιο αναλυτικές μετρήσεις ώστε να συμπεράνουμε ποσο μεγάλο είναι το άλμα από την προηγούμενη γενιά.

 

64GB σε Pro συσκευή δεν θα έπρεπε να υφίσταται καν

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Nastos13

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει να περιμενει μεχρι του χρονου,σιγουρα αξιζει η αναμονη.

Αργα ή γρηγορα πχ θα δουμε typeC στα κινητα,οσο και να το αργουν.

Επισης αργα ή γρηγορα θα δουμε και το δακτυλικο κατω απο την οθονη που ισως ειναι και ο τροπος για να μειωθει αισθητα το notch.

 

Για μενα προσωπικα ετσι επρεπε να ηταν τα περσινα μοντελα,μιας και βγαζουν πιο πολυ σε S σειρα.

 

Η 3500 μπαταρια παντως,περιμενω να εχει παρα πολυ καλη αυτονομια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ποσο πιο καλή κάμερα έχει σε σχέση με το Max? Εξαιρούμε φυσικά τον νέο ultrawide φακό στα υπόλοιπα δεν βλέπω κάτι τρομερό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το βάρος μόνο ξενέρωσα λιγάκι αλλά γενικά μου αρέσει.. θα περιμένω λιγάκι να βγουν οι πρώτες παρτίδες στην αγορά να δω αν υπάρχουν τυχόν «παιδικές ασθένειες» και μετά θα το πάρω.. να δούμε και τα χρώματα τι λένε από κοντά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το μεγαλο Iphone δεν θα εχει 3500 μπαταρια οπως νομιζαμε αλλα παρακαλω 4000μπαταρια οπως φαινεται.

 

https://www.gsmarena.com/first_iphone_11_pro_max_teardown_confirms_4000mah_battery-news-39242.php

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το μεγαλο Iphone δεν θα εχει 3500 μπαταρια οπως νομιζαμε αλλα παρακαλω 4000μπαταρια οπως φαινεται.

 

 

 

https://www.gsmarena.com/first_iphone_11_pro_max_teardown_confirms_4000mah_battery-news-39242.php

Αυτό διάβαζα κι εγώ μόλις τώρα. Δηλαδή 25% μεγαλύτερη μπαταρία. Λογικά θα είναι κορυφή στην αυτονομία. Όπως φαίνεται η ραμ παραμένει στα 4gb. Το μόνο που με ξενίζει!

Κατά την γνώμη μου το απλό 11αρι θα είναι η σοφότερη επιλογή!

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο φάουλ τα 4 γίγα. Όχι ότι τα χρειάζεται τα παραπάνω , ψυχολογικά μόνο. Εγώ πάω για το 11 pro μιας και το Max παραείναι μεγάλο και βαρύ. Είμαι με το 7 τώρα και δεν μπορώ να κάνω υπομονή. Ούτως ή άλλως κάθε 2 χρόνια αλλάζω συσκευή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

:D
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο φάουλ τα 4 γίγα. Όχι ότι τα χρειάζεται τα παραπάνω , ψυχολογικά μόνο. Εγώ πάω για το 11 pro μιας και το Max παραείναι μεγάλο και βαρύ. Είμαι με το 7 τώρα και δεν μπορώ να κάνω υπομονή. Ούτως ή άλλως κάθε 2 χρόνια αλλάζω συσκευή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Μακάρι να αποδείκτεί ότι είναι καθαρά ψυχολογικό. Ακόμα θυμάμαι όταν από το 7plus είχα πάει στο Χ (και τα δύο ήταν με 3γιγα ραμ) πόσο φαινόταν το έλλειμμα μνήμης αφού πολύ λίγες εφαρμογές παρέμεναν ανοιχτές. Εννοείται για το αποτέλεσμα ευθυνόταν το νέο τότε ios. Ας ελπίσουμε να μην συμβεί το ίδιο.

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να αποδείκτεί ότι είναι καθαρά ψυχολογικό. Ακόμα θυμάμαι όταν από το 7plus είχα πάει στο Χ (και τα δύο ήταν με 3γιγα ραμ) πόσο φαινόταν το έλλειμμα μνήμης αφού πολύ λίγες εφαρμογές παρέμεναν ανοιχτές. Εννοείται για το αποτέλεσμα ευθυνόταν το νέο τότε ios. Ας ελπίσουμε να μην συμβεί το ίδιο.

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν έχει απόλυτη ισχύ αυτό

Να εξηγήσω τον λόγο

Είχα εγώ πολύ σοβαρό θέμα με το Viber

Όταν το δούλευα με έκανε την συσκευή άνω κάτω. Πέρα από την μπαταρία είχα και πρόβατα που λες παρόμοια με την ram

Μόλις το έσβηνα από την συσκευή έβλεπα ότι είχα άλλη συσκευή. Και κρατούσε εφαρμογές στο παρασκήνιο και όλα φυσιολογικά

 

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι μπορεί να λέγε δεν κρατάει εφαρμογές στην ραμ αλλά κατά κύριο λόγο να μην φταίει το iOS και τα 3-4gb ram αλλά κάποια τόσο κακογραμμενη εφαρμογή που ευθύνεται για όλα αυτά

 

Θα μου πεις τώρα και αν όντως έχω μια τέτοια εφαρμογή πως θα το βρω;

 

Εκεί σίγουρα η εμπειρία του χρήστη μόνο μπορεί να αποδειχθεί πόσο καλά γνωρίζει την συσκευή και επίσης εάν σβήσεις 2-3 ύποπτες εφαρμογές που βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά

 

Τα έχω δει αυτά τα προβλήματα και σε συσκευές φίλων οι οποίοι εννοείται δεν έχουν καταλάβει τίποτα και δεν τους ενδιαφέρει κιόλας

 

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι οι εφαρμογές των μεγάλων εταιρειών έχουν υπόγεια συμφωνίες με τις κατασκευάστριες εταιρείες και σκόπιμα βαραίνουν τα κινητά για να είσαι μονίμως στο πνεύμα της αλλαγή κινητού αφού κολλάει και δεν κρατάει η μπαταρία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει απόλυτη ισχύ αυτό

 

Να εξηγήσω τον λόγο

 

Είχα εγώ πολύ σοβαρό θέμα με το Viber

 

Όταν το δούλευα με έκανε την συσκευή άνω κάτω. Πέρα από την μπαταρία είχα και πρόβατα που λες παρόμοια με την ram

 

Μόλις το έσβηνα από την συσκευή έβλεπα ότι είχα άλλη συσκευή. Και κρατούσε εφαρμογές στο παρασκήνιο και όλα φυσιολογικά

 

 

 

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι μπορεί να λέγε δεν κρατάει εφαρμογές στην ραμ αλλά κατά κύριο λόγο να μην φταίει το iOS και τα 3-4gb ram αλλά κάποια τόσο κακογραμμενη εφαρμογή που ευθύνεται για όλα αυτά

 

 

 

Θα μου πεις τώρα και αν όντως έχω μια τέτοια εφαρμογή πως θα το βρω;

 

 

 

Εκεί σίγουρα η εμπειρία του χρήστη μόνο μπορεί να αποδειχθεί πόσο καλά γνωρίζει την συσκευή και επίσης εάν σβήσεις 2-3 ύποπτες εφαρμογές που βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά

 

 

 

Τα έχω δει αυτά τα προβλήματα και σε συσκευές φίλων οι οποίοι εννοείται δεν έχουν καταλάβει τίποτα και δεν τους ενδιαφέρει κιόλας

 

 

 

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι οι εφαρμογές των μεγάλων εταιρειών έχουν υπόγεια συμφωνίες με τις κατασκευάστριες εταιρείες και σκόπιμα βαραίνουν τα κινητά για να είσαι μονίμως στο πνεύμα της αλλαγή κινητού αφού κολλάει και δεν κρατάει η μπαταρία

Έχω μονίμως τις ίδιες εφαρμογές σε όλες τις συσκευές μου. Χρόνια τώρα. Ο λόγος που τα τελευταία 4-5 χρόνια (αγορα νέου iphone κάθε χρόνο) ήρθα στο ios ήταν ότι δεν θέλω να ασχολούμαι άλλο με το ποια εφαρμογή δημιουργεί πρόβλημα, γιατί πέφτει γρήγορα η μπαταρία κλπ. Μέχρι στιγμής δεν είχα ποτέ πρόβλημα οπότε στην δική μου περίπτωση, στις δικές μου συσκευές, δεν τίθεται το θέμα που αναφέρεις.

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρόνια τώρα γίνεται θέμα με τη μνήμη ram, πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

 

ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές και όλα τα λειτουργικά μετά από κάποιο χρόνο και για εξοικονόμηση ενέργειας ΚΛΕΙΝΟΥΝ τις εφαρμογές στο παρασκήνιο.

Οποτε είτε με 4gb είτε με 16gb ram, μετά από 20-30 λεπτά το OS θα «σκοτώσει» μια η περισσότερες εφαρμογές στο παρασκήνιο (αναλόγως των πόρων που καταναλώνει η κάθε μια) για εξοικονόμηση ενέργειας, αλλιώς θα είχαμε δράματα από το drain.

 

Οποτε η ποσότητα μνήμης έχει να κανεις με πόσες εφαρμογές θελεις να δουλευεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ πηδώντας από τη μια στην άλλη μέσα στο ίδιο Χ διάστημα που το OS τις διατηρεί ενεργές (ας πούμε πολύ χοντρικά αυτά τα 20-30 λεπτά).

Οποτε αν το σενάριο χρήσης μας είναι να αλλάζουμε 10-15 εφαρμογές μέσα στο Χ διάστημα και απαιτούμε να παραμένουν ΟΛΕΣ ενεργές, καλώς ψάχνουμε μεγάλη ραμ (με επίπτωση στην μπαταρία όμως, καθώς η ραμ ζητάει ρεύμα για να μένει ενεργή με αποθηκευμένες εφαρμογές)

Αν το σενάριο χρήσης μας είναι διαφορετικό και δεν απαιτεί 10-15 εφαρμογές ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ενεργές, ακόμα και με 2gb ram είμαστε καλυμμένοι. Περισσότερο μετράει η CPU και η ταχύτητα αποθηκευτικού χώρου σε αυτό το σενάριο.

 

Δεν χρειάζεται να πω πως η συντριπτική πλειονότητα των χρηστών έχει ως ρουτίνα χρήσης το 2ο σενάριο, απλώς οι αριθμοί είναι πιο εντυπωσιακοί...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρόνια τώρα γίνεται θέμα με τη μνήμη ram, πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

 

ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές και όλα τα λειτουργικά μετά από κάποιο χρόνο και για εξοικονόμηση ενέργειας ΚΛΕΙΝΟΥΝ τις εφαρμογές στο παρασκήνιο.

Οποτε είτε με 4gb είτε με 16gb ram, μετά από 20-30 λεπτά το OS θα «σκοτώσει» μια η περισσότερες εφαρμογές στο παρασκήνιο (αναλόγως των πόρων που καταναλώνει η κάθε μια) για εξοικονόμηση ενέργειας, αλλιώς θα είχαμε δράματα από το drain.

 

Οποτε η ποσότητα μνήμης έχει να κανεις με πόσες εφαρμογές θελεις να δουλευεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ πηδώντας από τη μια στην άλλη μέσα στο ίδιο Χ διάστημα που το OS τις διατηρεί ενεργές (ας πούμε πολύ χοντρικά αυτά τα 20-30 λεπτά).

Οποτε αν το σενάριο χρήσης μας είναι να αλλάζουμε 10-15 εφαρμογές μέσα στο Χ διάστημα και απαιτούμε να παραμένουν ΟΛΕΣ ενεργές, καλώς ψάχνουμε μεγάλη ραμ (με επίπτωση στην μπαταρία όμως, καθώς η ραμ ζητάει ρεύμα για να μένει ενεργή με αποθηκευμένες εφαρμογές)

Αν το σενάριο χρήσης μας είναι διαφορετικό και δεν απαιτεί 10-15 εφαρμογές ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ενεργές, ακόμα και με 2gb ram είμαστε καλυμμένοι. Περισσότερο μετράει η CPU και η ταχύτητα αποθηκευτικού χώρου σε αυτό το σενάριο.

 

Δεν χρειάζεται να πω πως η συντριπτική πλειονότητα των χρηστών έχει ως ρουτίνα χρήσης το 2ο σενάριο, απλώς οι αριθμοί είναι πιο εντυπωσιακοί...

 

Συμφωνώ με το κείμενό σου, η ουσία όμως είναι πως όταν αναβαθμίζεις στην καινούργια ναυαρχίδα πρέπει να σου προσφέρει και καλύτερη διαχείριση στις ανοιχτές εφαρμογές και αυτό έχει να κάνει άμεσα με την εμπειρία χρήσης. Έδωσα παράδειγμα προηγουμένως όταν είχα αναβαθμίσει από το 7 plus στο χ όπου είχα πλέον θέματα με reloads που δεν τα είχα 1 χρόνο πριν με το 7plus. Δεν απαιτώ σόνυ και καλά κάθε χρόνο να είναι περισσότερες οι εφαρμογές που το σύστημα μπορεί να αφήσει ανοιχτές αλλά τουλάχιστον να μην χειροτερεύει η κατάσταση.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το κείμενό σου, η ουσία όμως είναι πως όταν αναβαθμίζεις στην καινούργια ναυαρχίδα πρέπει να σου προσφέρει και καλύτερη διαχείριση στις ανοιχτές εφαρμογές και αυτό έχει να κάνει άμεσα με την εμπειρία χρήσης. Έδωσα παράδειγμα προηγουμένως όταν είχα αναβαθμίσει από το 7 plus στο χ όπου είχα πλέον θέματα με reloads που δεν τα είχα 1 χρόνο πριν με το 7plus. Δεν απαιτώ σόνυ και καλά κάθε χρόνο να είναι περισσότερες οι εφαρμογές που το σύστημα μπορεί να αφήσει ανοιχτές αλλά τουλάχιστον να μην χειροτερεύει η κατάσταση.

 

 

 

Ναι φυσικά παίζει ρόλο και το OS στο πως διαχειρίζεται τη μνήμη.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω μονίμως τις ίδιες εφαρμογές σε όλες τις συσκευές μου. Χρόνια τώρα. Ο λόγος που τα τελευταία 4-5 χρόνια (αγορα νέου iphone κάθε χρόνο) ήρθα στο ios ήταν ότι δεν θέλω να ασχολούμαι άλλο με το ποια εφαρμογή δημιουργεί πρόβλημα, γιατί πέφτει γρήγορα η μπαταρία κλπ. Μέχρι στιγμής δεν είχα ποτέ πρόβλημα οπότε στην δική μου περίπτωση, στις δικές μου συσκευές, δεν τίθεται το θέμα που αναφέρεις.

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σαφώς και δεν είχες πρόβλημα γιατί μπορεί να μην το κατάλαβες

Άλλο είναι έχω πρόβλημα και άλλο δεν έχω πάρει χαμπάρι

Για να λες ότι κλείνει εφαρμογές το Χ άρα κάτι γίνεται

Βέβαια κάποιες θα κλείνει εννοείται και δεν βλέπω και τον λόγο να μην τις παγώνει και να δουλεύουν αλόγιστα στο παρασκήνιο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

εχει ανακοινωθεί πουθενά επισημα πότε ανοιγουν οι προπαραγγελίες? εχει φτάσει πέμπτη και δε βλέπω κάτι..

 

 

 

Νομίζω σήμερα το βράδυ. Στις 12. Αλλιώς αύριο πρωί.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

:D
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα, και το μικρό, σε μαγαζί... Πολύ βαριά, ειδικά το μεγάλο... Δυστυχώς

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Υπαρχει ομως λογος για αυτο,ειδικα στο Max και αφορα την ιδια την μπαταρια που ειναι 4000mah πλεον σε σχεση με τα 3150 περιπου του Xs max που και αυτο δεν ηταν ελαφρυ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα περί κάμερας και μπαταρίας βγουν αληθινά στη πράξη, ειλικρινά θεωρώ πεταμένα λεφτά όποιος αγόρασε πέρσι τέτοιο καιρό τα XS. Δε θυμάμαι άλλη χρονιά με τόσο μεγάλο update και στους δύο βασικούς τομείς. Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Εάν τα περί κάμερας και μπαταρίας βγουν αληθινά στη πράξη, ειλικρινά θεωρώ πεταμένα λεφτά όποιος αγόρασε πέρσι τέτοιο καιρό τα XS. Δε θυμάμαι άλλη χρονιά με τόσο μεγάλο update και στους δύο βασικούς τομείς.

 

Και προ πέρυσι που αγόρασαν τα Χ

Μα είναι αυτό λογική;

 

Δεν κάνουν αναβαθμίσεις τραμταχτες, έχετε παράπονο

Κάνουν αναβαθμίσεις που δημιουργούν ντόρο, πάλι έχετε παράπονο

 

Πότε θα είναι ευχαριστημένος κάποιος δηλαδή με αυτό που αγόρασε;

 

Και το φετινό μην το αγοράζετε. Του χρόνου αναμένονται μεγάλες αλλαγές πάλι...

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11 Pro Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...