Jump to content

250E max -> Μοναδικό κριτήριο η κάμερα


yorgos00
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τη γυναίκα... Αυτά έχω εντοπίσει. Τί λέτε φανταστικοί συμφορουμίτες;

Ευχαριστώ! :help: :bow: :respect:

 

Honor 20 lite (230E)

Huawei p30 lite (250E)

Xiaomi M9SE (257E)

+άλλο;

Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

Redmi Note 7 με gcam. Δεν κάνω πλάκα ;)

 

Xαχα σε πιστεύω! Και απέναντι στην Amoled του Mi 9 SE?

Link to comment
Share on other sites

Xαχα σε πιστεύω! Και απέναντι στην Amoled του Mi 9 SE?

 

Ωπα. Τωρα δεν εχεις μονο κριτηριο τη κάμερα :lol::lol::lol:

 

Κοίτα, είναι μια mid range συσκευή. Σαν οθόνη μπορώ να πω ότι είναι πάρα πολύ καλή για τα λεφτά της (160 ευρω το 64ρη σκρουτζ) αλλά σίγουρα υπάρχουν και καλύτερες (ειδικά αν σου αρέσει το μαύρο της amoled). Αλλά το Mi9se έχει κατώτερη κάμερα. Μιλάω πάντα για συγκριση gcam και χωρίς να βάζω στη συζήτηση το τηλεφακό και ultra wide.

 

Εγώ θα λεγα να πας να το δεις σε καμιά μεγάλη αλυσίδα και αν σου αρέσει το παίρνεις.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

:lol: Ναι έχεις δίκιο! Χρησιμοποιεί συνέχεια το δίκό μου huawei mate 10 για να βλέπει και κανένα netflix (ή απλά να με κατασκοπεύει :rolleyes: ) και είναι η αλήθεια ότι έχει πάθει πλακά με την οθόνη του.

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Θα προσπαθήσω να βρω και τα δύο για να κάνω σύγκριση και στην ποιότητα κατασκευής.

 

 

Ωπα. Τωρα δεν εχεις μονο κριτηριο τη κάμερα :lol::lol::lol:

 

Κοίτα, είναι μια mid range συσκευή. Σαν οθόνη μπορώ να πω ότι είναι πάρα πολύ καλή για τα λεφτά της (160 ευρω το 64ρη σκρουτζ) αλλά σίγουρα υπάρχουν και καλύτερες (ειδικά αν σου αρέσει το μαύρο της amoled).

 

Εγώ θα λεγα να πας να το δεις σε καμιά μεγάλη αλυσίδα και αν σου αρέσει το παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα είδα ότι η διαφορά MI 9 SE με MI 8 πλέον είναι πολύ μικρή. Ανάλογα από που το πάρεις και τη διαθεσιμότητα μπορεί να είναι και 30Ε... Ίσως τα αξίζει αν κάτι τέτοιο ισχύει.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα είδα ότι η διαφορά MI 9 SE με MI 8 πλέον είναι πολύ μικρή. Ανάλογα από που το πάρεις και τη διαθεσιμότητα μπορεί να είναι και 30Ε... Ίσως τα αξίζει αν κάτι τέτοιο ισχύει.

 

Ναι το mi8 είναι καλύτερη επιλογή από mi9 se. Αλλά το θέμα είναι ότι ανεβαινεις σε χρήματα χωρίς να μας πεις τις απαιτήσεις της στα υπόλοιπα specs. Τι κινητό έχει τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το mi8 είναι καλύτερη επιλογή από mi9 se. Αλλά το θέμα είναι ότι ανεβαινεις σε χρήματα χωρίς να μας πεις τις απαιτήσεις της στα υπόλοιπα specs. Τι κινητό έχει τώρα;

 

Εχεις δίκιο. Moto G5s plus (είχε όλα τα nexus λόγω pure android) άλλα θέλει να αλλάξει εταιρεία). Το χρησιμοποιεί για πολλές φωτογραφίες λόγω μωρού (...) και για social media. Δεν έχει θέμα με μέγεθος της αρέσουν τα μεγάλα (:X) κινητά και δεν έχει θέμα και με διαφορετικά λειτουργικά το κατέχει λόγω επαγγέλματος. Ισως το mi8 να είναι υπερβολή απλά επηρεάζουν τα δικά μου κριτήρια υποσυνείδητα που διαλέγω συνήθως απο το πάνω ράφι (ναυαρχίδες ενός έτους+).

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο. Moto G5s plus (είχε όλα τα nexus λόγω pure android) άλλα θέλει να αλλάξει εταιρεία). Το χρησιμοποιεί για πολλές φωτογραφίες λόγω μωρού (...) και για social media. Δεν έχει θέμα με μέγεθος της αρέσουν τα μεγάλα (:X) κινητά και δεν έχει θέμα και με διαφορετικά λειτουργικά το κατέχει λόγω επαγγέλματος. Ισως το mi8 να είναι υπερβολή απλά επηρεάζουν τα δικά μου κριτήρια υποσυνείδητα που διαλέγω συνήθως απο το πάνω ράφι (ναυαρχίδες ενός έτους+).

 

Πάρε rn7 και θα με θυμηθεις. Και ειδικα για το μωρο μονο με το redmi θα τραβατε... θα τα ξεχάσετε ολα τα αλλα. ;)

 

Απλά αν το πάρεις, μπες μετα στο thread του redmi note 7 και βρες τις προτεινομενες gcam.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως midrange και φώτο για μωρό, που συνήθως είναι σε συνεχή κίνηση, λίγο δύσκολο εγχείρημα μου φαίνεται. Ειδικά σε κλειστούς χώρους χωρίς φυσικό φωτισμό.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως midrange και φώτο για μωρό, που συνήθως είναι σε συνεχή κίνηση, λίγο δύσκολο εγχείρημα μου φαίνεται. Ειδικά σε κλειστούς χώρους χωρίς φυσικό φωτισμό.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Και μέχρι να φτάσει τα 15 να κάθεται ακίνητο για σελφι τα ίδια θα είναι.

Σε κίνηση λίγα βλέπω να λειτουργούν .

Βαλε και το Nokia 7.1 .δοκίμασε το καπου

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως midrange και φώτο για μωρό, που συνήθως είναι σε συνεχή κίνηση, λίγο δύσκολο εγχείρημα μου φαίνεται. Ειδικά σε κλειστούς χώρους χωρίς φυσικό φωτισμό.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Η κάμερα του rn7 με gcam κάθε άλλο παρά mid range είναι. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για 1.6 microns.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μέχρι να φτάσει τα 15 να κάθεται ακίνητο για σελφι τα ίδια θα είναι.

Σε κίνηση λίγα βλέπω να λειτουργούν .

Βαλε και το Nokia 7.1 .δοκίμασε το καπου

 

Παιδιά μάλλον δεν έχετε δοκιμάσει το zsl της gcam. Είναι αστραπιαίο. Επιπλέον στα πρόσωπα η gcam έχει ισως το καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Ενδεικτικά φωτογραφία σε δύσκολες συνθήκες και πολύ κίνηση (χορό) https://photos.app.goo.gl/hPEsMY44ABaaEm4q7

Εδω αλλη μία από χορό ακόμα πιο σκοτεινά (μην σας ξεγελά η φωτεινότητα) https://photos.app.goo.gl/z66Sy8zAzTReXgL16

Εδώ από χορό και ψηφιακό ζουμ x2 (φαίνεται στο info αν την κατεβάσετε) https://photos.app.goo.gl/YpHfUzV7pEM25BtDA

Και μια ακόμα χωρίς τόσο κίνηση (αλλά και πάλι δεν ηταν κανένας ποζαρισμένος) IMG_20190512_223845

Και εδώ ακίνητο τοπίο (με default shutter, χεράτη, όπως δηλαδή και οι προηγούμενες) IMG_20190803_214725

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του rn7 με gcam κάθε άλλο παρά mid range είναι. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για 1.6 microns.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Παιδιά μάλλον δεν έχετε δοκιμάσει το zsl της gcam. Είναι αστραπιαίο. Επιπλέον στα πρόσωπα η gcam έχει ισως το καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Ενδεικτικά φωτογραφία σε δύσκολες συνθήκες και πολύ κίνηση (χορό) https://photos.app.goo.gl/hPEsMY44ABaaEm4q7

Εδω αλλη μία από χορό ακόμα πιο σκοτεινά (μην σας ξεγελά η φωτεινότητα) https://photos.app.goo.gl/z66Sy8zAzTReXgL16

Εδώ από χορό και ψηφιακό ζουμ x2 (φαίνεται στο info αν την κατεβάσετε) https://photos.app.goo.gl/YpHfUzV7pEM25BtDA

Και μια ακόμα χωρίς τόσο κίνηση (αλλά και πάλι δεν ηταν κανένας ποζαρισμένος) IMG_20190512_223845

Και εδώ ακίνητο τοπίο (με default shutter, χεράτη, όπως δηλαδή και οι προηγούμενες) IMG_20190803_214725

 

Πραγματικά δε μπορώ να πιστέψω ότι κινητό που κάνει 160Ε βγάζει τόσο καλά! Εντυπωσιακό vfm. Με έπεισες :up:

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτό που περίμενα και υποθέτω αυτές είναι από τις καλές φώτο που τράβηξες ειδικά στο χορό. Στη πρώτη και δεύτερη όπου υπάρχει κίνηση είναι θολά τα άτομα. Ειδικά στη δεύτερη είναι όλοι, εκτός από το μπροστινό ζευγάρι που φαίνεται σχετικά στατικό. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεδομένου οι φώτο σε παιδί θα είναι και από πιο κοντινή απόσταση τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Έστω και μικρή θολούρα να υπάρχει τις φώτο δεν τις κρατάς. Και θα πρέπει να τραβήξεις καμία 10αρια φώτο για να κρατήσεις τη μια. Ακόμα και στη τρίτη φώτο όπου υπάρχει κίνηση όπως στα παλαμάκια δεξιά, βγήκε θολή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτό που περίμενα και υποθέτω αυτές είναι από τις καλές φώτο που τράβηξες ειδικά στο χορό. Στη πρώτη και δεύτερη όπου υπάρχει κίνηση είναι θολά τα άτομα. Ειδικά στη δεύτερη είναι όλοι, εκτός από το μπροστινό ζευγάρι που φαίνεται σχετικά στατικό. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεδομένου οι φώτο σε παιδί θα είναι και από πιο κοντινή απόσταση τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Έστω και μικρή θολούρα να υπάρχει τις φώτο δεν τις κρατάς. Και θα πρέπει να τραβήξεις καμία 10αρια φώτο για να κρατήσεις τη μια. Ακόμα και στη τρίτη φώτο όπου υπάρχει κίνηση όπως στα παλαμάκια δεξιά, βγήκε θολή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Πάντως και το δικό μου το Huawei Mate 10 3πλάσιας τιμής βγάζει λίγο καλύτερα σε κίνηση... Για αυτό δήλωσα εντυπωσιασμένος απο το vfm. Ειλικρινά δε ξέρω σε αυτό το budget που ανέφερα αν μπορείς να έχεις καλύτερα. Πρέπει να συμβιβαστείς.

Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτό που περίμενα και υποθέτω αυτές είναι από τις καλές φώτο που τράβηξες ειδικά στο χορό. Στη πρώτη και δεύτερη όπου υπάρχει κίνηση είναι θολά τα άτομα. Ειδικά στη δεύτερη είναι όλοι, εκτός από το μπροστινό ζευγάρι που φαίνεται σχετικά στατικό. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεδομένου οι φώτο σε παιδί θα είναι και από πιο κοντινή απόσταση τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Έστω και μικρή θολούρα να υπάρχει τις φώτο δεν τις κρατάς. Και θα πρέπει να τραβήξεις καμία 10αρια φώτο για να κρατήσεις τη μια. Ακόμα και στη τρίτη φώτο όπου υπάρχει κίνηση όπως στα παλαμάκια δεξιά, βγήκε θολή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Πρώτα από όλα μιλάμε για χορό σε χαμηλό φωτισμό. Με p20 pro για παράδειγμα, που και σαν τιμή και σαν κατηγορία διαφέρουν, δεν φαινοντουσαν καθολου προσωπα. Στη μια βδομάδα το έδωσα.

 

Και οχι δεν τραβηξα όσες λες. Ενδεικτικά εβαλα κάποιες. Αμα εχεις fb, στειλε μου pm να σου στειλω ολόκληρα album που εχω ανεβασει εκει.

 

Για να στο πω πιο απλα, ο κύριως λόγος που εχω κολλήσει με αυτό το κινητό ειναι επειδή για πρώτη φορά μπορώ να ψιλοκαλυψω event χορού με κινητό. Με κανένα άλλο δεν τα κατάφερα και απορώ πως δεν έχεις εντυπωσιαστεί με το αποτέλεσμα όταν ακόμα και dslr ζορίζονται αν δεν έχουν prime lens.

 

Πάντως και το δικό μου το Huawei Mate 10 3πλάσιας τιμής βγάζει λίγο καλύτερα σε κίνηση... Για αυτό δήλωσα εντυπωσιασμένος απο το vfm. Ειλικρινά δε ξέρω σε αυτό το budget που ανέφερα αν μπορείς να έχεις καλύτερα. Πρέπει να συμβιβαστείς.

 

Ειδικά στο mate 10 pro που βάζει shutter 1/4 sec σε χαμηλό φωτισμό χωρίς μάλιστα τις τεχνικές του hdr+ enhanced που γενικά συγχωρει motion blur δεν παίζει αυτό που λες. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και για το λογο του αληθές ορίστε και από p20 pro στον ίδιο χώρο με την πρώτη που ανέβασα. Και εδώ όντως τράβηξα 100 για να κρατήσω 1 όπου μονο σε τέτοιες πολύ ηρεμες καταστάσεις (χωρίς πολλά πίβοτ) κατάφερνα κάτι να κουτσοπιάσω. Αντιθετα στο rn7 κρατάω πολύ περισσότερες.

 

Στενοχωριέμαι που κατάντησε vs. Νόμιζα ότι έχω αποδείξει τόσα χρόνια στο site ότι είμαι αξιόπιστος και δεν παραμυθιάζω, πόσο μάλλον όταν στα λεφτά που κοιτάει δεν παίζει καν ναυαρχίδα. Τέσπα, καλή αγορά ότι και αν πάρεις

 

P20 pro IMG_20190625_225637

RN7 gcam https://photos.app.goo.gl/hPEsMY44ABaaEm4q7

Και επειδή είναι σαν να την βλέπω την απάντηση ότι διαφέρουν σε γωνία, ορίστε άλλη μια από rn7 που ειναι σχεδόν η ίδια gcam

 

Σε φωτεινότητα μην ξεγελιέστε. Δειτε τις σκιές στο βαθος... απλά το redmi έκανε υψηλοτερο exposure. Ίσα ισα που όσο πιο πυκνη από χορευτές η πίστα τόσο λιγότερος ο φωτισμός που διαχέεται ανάμεσά τους. Και επαναλαμβάνω με του redmi δεν χρειάστηκε να παλέψω. Ένα κλικ έκανα και βγηκαν.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα μιλάμε για χορό σε χαμηλό φωτισμό. Με p20 pro για παράδειγμα δεν φαινοντουσαν καθολου προσωπα. Στη μια βδομάδα το έδωσα.

 

Και οχι δεν τραβηξα όσες λες. Ενδεικτικά εβαλα κάποιες. Αμα εχεις fb, στειλε μου pm να σου στειλω καποια album που εχω ανεβασει εκει.

 

Για να στο πω πιο απλα, ο κύριως λόγος που εχω κολλήσει με αυτό το κινητό ειναι επειδή για πρώτη φορά μπορώ να ψιλοκαλυψω event χορού με κινητό. Με κανένα άλλο δεν τα κατάφερα και απορώ πως δεν έχεις εντυπωσιαστεί με το αποτέλεσμα όταν ακόμα και dslr ζορίζονται αν δεν έχουν prime lens.

 

Μα δεν ανέφερα ότι δεν είναι καλές, μια χαρά τα πήγε δεδομένων των συνθηκών που είναι εξαιρετικά δύσκολες. Και δεδομένης της τιμής του είναι εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Απλά αυτό που ισχυρίστηκα ότι δύσκολα θα βγει σωστή φώτο εν κινήσει και ειδικά χωρίς φυσικό φωτισμό. Και αυτό είδα και στις φώτο, όπου υπάρχει κίνηση πχ σε πόδια κλπ είναι θολές. Φυσικά όλα τα κινητά δυσκολεύονται σε αυτές τις συνθήκες. Τα περισσότερα midrange δυσκολεύονται ακόμα και μέρα εν κινήσει.

Καλά, στο pro και γενικότερα στα huawei αν σε χαμηλό φωτισμό σου βγάλουν το μήνυμα "sharpening... please steady the device" και το αντικείμενο είναι σε κίνηση, απλά τη φώτο την πετάς πριν καν την αποθηκεύσεις. Εκεί θέλει pro mode.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ανέφερα ότι δεν είναι καλές, μια χαρά τα πήγε δεδομένων των συνθηκών που είναι εξαιρετικά δύσκολες. Και δεδομένης της τιμής του είναι εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Απλά αυτό που ισχυρίστηκα ότι δύσκολα θα βγει σωστή φώτο εν κινήσει και ειδικά χωρίς φυσικό φωτισμό. Και αυτό είδα και στις φώτο, όπου υπάρχει κίνηση πχ σε πόδια κλπ είναι θολές. Φυσικά όλα τα κινητά δυσκολεύονται σε αυτές τις συνθήκες. Τα περισσότερα midrange δυσκολεύονται ακόμα και μέρα εν κινήσει.

Καλά, στο pro και γενικότερα στα huawei αν σε χαμηλό φωτισμό σου βγάλουν το μήνυμα "sharpening... please steady the device" και το αντικείμενο είναι σε κίνηση, απλά τη φώτο την πετάς πριν καν την αποθηκεύσεις. Εκεί θέλει pro mode.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Ωχ ωχ, ακόμα το έχουν αυτό το please steady the device? Ακόμα θυμάμαι πόσα πεταμένα λεφτά έδωσα στο P10, που και shutter lag στο θεό είχε και με το steady device το βράδυ, δε κατάφερα να βγάλω ποτέ το παιδί φωτογραφία τη στιγμή που ήθελα.
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ανέφερα ότι δεν είναι καλές, μια χαρά τα πήγε δεδομένων των συνθηκών που είναι εξαιρετικά δύσκολες. Και δεδομένης της τιμής του είναι εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Απλά αυτό που ισχυρίστηκα ότι δύσκολα θα βγει σωστή φώτο εν κινήσει και ειδικά χωρίς φυσικό φωτισμό. Και αυτό είδα και στις φώτο, όπου υπάρχει κίνηση πχ σε πόδια κλπ είναι θολές. Φυσικά όλα τα κινητά δυσκολεύονται σε αυτές τις συνθήκες. Τα περισσότερα midrange δυσκολεύονται ακόμα και μέρα εν κινήσει.

Καλά, στο pro και γενικότερα στα huawei αν σε χαμηλό φωτισμό σου βγάλουν το μήνυμα "sharpening... please steady the device" και το αντικείμενο είναι σε κίνηση, απλά τη φώτο την πετάς πριν καν την αποθηκεύσεις. Εκεί θέλει pro mode.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Βασικά λόγω χόμπι (χορού) όλα τα κινητά μου λίγο πολύ τα σκίζω σε αυτές τις συνθήκες. Πρώτα από όλα δεν υπάρχει κινητό που δεν θα βγάλει θολά πόδια σε χαμηλό φωτισμό τύπου bar και γρήγορη κίνηση όπως χορός. Κανονικά εκεί θες shutter 1/120 και οχι 1/10 που βάζουν τα περισσότερα... ενω αν παίξεις pro και βάλεις 1/120 θα βγει μαύρη μαυρίλα (άσε που ούτως ή άλλος το pro ακόμα και με default shutter υστερεί σε ποιότητα σε σχέση με την επεξεργασία του auto).

 

Συμφωνώ ότι τα mid range ζοριζονται, ομως το rn7 με gcam παίζει σε επίπεδο ναυαρχίδας. Από όσα κινητά έχω πάρει, όσο παράξενο και αν ακούγεται, το rn7 με gcam είχε το καλύτερο αποτέλεσμα. Και μιλάω για συσκευες όπως htc u11, lg g7, 1+6t, p20 pro, mi9, mix 2s κλπ. Κάποια από αυτά με gcam βελτιωνοντουσαν, μιας και το hdr+ συγχωρεί λίγο motion blur, αλλά και πάλι δεν φταναν το αποτέλεσμα του rn7. Φυσικά έχει και αυτό τις αδυναμίες του (πχ wb ή εστίαση σε χαμηλό φωτισμό και κόντρα φώτα ή βίντεο κλπ) αλλά και ποιο κινητό δεν έχει στη τελική; Πόσο μάλλον στα χρήματα που παίζει όπου και συγχωρείς πολύ περισσότερα.

 

Πάντως το point μου δεν ήταν ότι θα κάνει παπάδες, πχ σε χορευτικές βραδιές, αφού εκεί παίζει ρόλο και η εμπειρία του φωτογράφου. Στη τελική εκεί ακόμα και dslr ζοριζονται αν δεν είσαι έμπειρος. Απλά αν την παλεύει σε αυτές τις ακραίες συνθήκες, τότε σίγουρα θα τον καλύψει στις πολύ πιο νορμάλ φωτογραφίες που θα τραβήξει. Άλλωστε μιλάμε για πολύ χαμηλό budget... Οπότε ακόμα και αν κάποια φετινή ναυαρχίδα όντως βγάζει καλύτερα στην κίνηση, σίγουρα δεν αποτελεί εναλλακτική επιλογή.

 

Προσωπικά άλλα πράγματα με χαλαν σε αυτή τη συσκευή (πχ αισθητήρα εγγύτητας, smoothness, ταχύτητα φόρτισης, έλλειψη ultra wide φακού κλπ) οπότε τελικά δεν μπορώ να την κρατήσω για πρώτη συσκευή. Αλλά αν κάποιος έχει χαμηλές απαιτήσεις στους άλλους τομείς, μια χαρά βολεύεται :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο. Είστε φοβεροί! Κατάλαβα αρκετά πράγματα ως απλός χρήστης (φωτογραφικά). Νομίζω βοηθήσατε και άλλους. Η αλήθεια είναι ότι η κάμερα είναι βασικό κριτήριο για πολλούς και σίγουρα για γυναίκες :lol:

 

Λοιπόν έχω καταλήξει στα RN7 και στο Mi 9 SE. Η αλήθεια είναι ότι η διαφορά στη τιμή είμαι μεγάλη βέβαια (100) αλλά είμαι ακόμα εντός budget. Θα πάω να δω το RN7 από κοντά σήμερα . Δυστυχώς το Μi 9 SE δεν μπορώ να το βρω σε μεγάλο κατάστημα να λειτουργεί οπότε θα βασιστώ σε reviews. Και φωτογραφικά (και σε λήψη βίντεο) επίσης δεν ξέρω τί διαφορά έχουν. Το Mi 9 SE φοράει τη βασική κάμερα του Mi 9; Επίσης υποθέτω οτι gcam σε αυτό (χωρίς root) δε παίζει έτσι;

Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι, έχει ίδια κάμερα με το mi9. Ικανοποιητική κάμερα (για πολλούς ίσως και εξαιρετική) αλλά στα 500 ευρώ που έκανε τότε το Mi9 είχα ξενερώσει. Ίσως βέβαια τη φρίκη να την είχα λόγω του rn7... αν δεν το χα πάρει ποτέ μπορεί να μην χαλιόμουν. Βέβαια το ψιλοπερίμενα ότι έπαιζε και αυτό το σενάριο αλλά ήλπιζα να με αποζημιώσει ο ultra wide ο οποιος τελικά ήταν ισως ο χειροτερος ultra wide που έχω πιάσει.

 

Φυσικα για τη τιμή του mi9 se αλλάζουν τα πράγματα. Από ότι ειχα διαβάσει στο xda έχει κανονικά ενεργό api2, αλλά δεν βοηθάει τόσο πολύ (βέβαια έχει ήδη καλή στοκ κάμερα οπότε αναμενόμενο να βοηθήσει λιγότερο). Στα θετικά της συσκευής είναι οτι γενικά αποτελεί πιο ποιοτική συσκευή, έχει πολύ καλύτερη στοκ κάμερα, μεγαλύτερη ram (αν και σε miui πάει άχρηστη) ενώ θα έχεις και έξτρα τον τηλεφακό και ultra wide. Από την άλλη χάνεις σε sd slot, radio, jack, μπαταρία και την εξαιρετική απόδοση της gcam στο rn7. Προσωπικά σε αυτά τα λεφτά θα κοίταζα το Mi9t από Κίνα (δυνατότερος soc, μεγαλύτερη οθόνη, μεγαλύτερη μπαταρία)

 

Για ενα μίνι συγκριτικό της κάμερας (rn7 gcam vs mi9 gcam) δες παρακάτω. Πρώτα το rn7. Ισως εκ πρώτης δεν καταλάβεις αμέσως τι εννοώ. Τσέκαρε προς τα φύλλα. Γενικά δεν είναι άσχημη αλλά καταλαβαίνεις γιατι ξενέρωσα στη τιμή που έκανε τότε το Mi9. Αυτές τραβήχτηκαν με hdr+ enhanced όπου στο mi9 ειχα 15 frames ενω στο rn7 12 (θεωρητικά όσο αυξάνεις τα frames τοσο καλύτερη ποιότητα έχεις)

 

32921329647_b4622d9bc6_z.jpgIMG_20190517_010851 by Andreas L., on Flickr

 

48071732767_56c268076d_z.jpgIMG_20190616_022643 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Για τη γυναίκα... Αυτά έχω εντοπίσει. Τί λέτε φανταστικοί συμφορουμίτες;

Ευχαριστώ! :help: :bow: :respect:

 

Honor 20 lite (230E)

Huawei p30 lite (250E)

Xiaomi M9SE (257E)

+άλλο;

Lg g6

LG v30

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα μεγάλα μαγαζιά με τιμή 225 το mi a3. Νομίζω ότι σε αυτή την τιμή είναι άριστο vfm

 

Με χαλάει η ανάλυση του να σου πω την αλήθεια... Για 2019 περιμένεις κάτι καλύτερο δεδομένου ότι δεν αλλάζουμε και κινητά τόσο συχνά (εγώ στα 2-3)

 

[/color]Lg g6

LG v30

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το v30 το είχα αρχικά στη λίστα αλλά κάπου κολλάω με την LG. Είχαμε ένα παλιά και έβγαζε κουλά προβλήματα το h/w και η υποστήριξη ήταν τραγική!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για ενα μίνι συγκριτικό της κάμερας (rn7 gcam vs mi9 gcam) δες παρακάτω. Πρώτα το rn7. Ισως εκ πρώτης δεν καταλάβεις αμέσως τι εννοώ. Τσέκαρε προς τα φύλλα. Γενικά δεν είναι άσχημη αλλά καταλαβαίνεις γιατι ξενέρωσα στη τιμή που έκανε τότε το Mi9. Αυτές τραβήχτηκαν με hdr+ enhanced όπου στο mi9 ειχα 15 frames ενω στο rn7 12 (θεωρητικά όσο αυξάνεις τα frames τοσο καλύτερη ποιότητα έχεις)

 

32921329647_b4622d9bc6_z.jpgIMG_20190517_010851 by Andreas L., on Flickr

 

48071732767_56c268076d_z.jpgIMG_20190616_022643 by Andreas L., on Flickr

 

Ε ναι! Είναι εμφανής η διαφορά! 'Αρα στο Mi9 μπαίνει η gcam τότε ε; Αξίζει εκεί ή είναι ήδη αξιοπρεπή το μαμίσιο s/w?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει το mi9t?

Είναι λίγο πιο ακριβό αλλά σαν συσκευή είναι πιο καινούργια και με καλύτερες προδιαγραφές από το rn7.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...