Jump to content

[Note 10 series] Φωτογραφίες & Βίντεο


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φωτογραφιες / Βιντεο απο τα NOTE 10-10Plus

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ξεκινήσω και θα ανεβάσω ενα συγκριτικό με το P30 pro για να δούμε σε ποιο φωτογραφικο επίπεδο βρίσκετε η συσκευή ήταν πέφτει το σκοτάδι...

Ας με συγχωρήσουν κάποιοι που γέμισα το θεμα με τόσα πολλά δείγματα αλλα τα έβαλα όλα και δεν υπάρχουν άλλα...

Άντε καλη αρχή....

 

NOTE 10+ Auto low light

https://live.staticflickr.com/65535/48673786956_d88f91e28d_c.jpg[/img]

NOTE 10 Plus Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE"]48673786956_d88f91e28d_c.jpg

NOTE 10 Plus Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE

P30 Pro Auto low light

https://live.staticflickr.com/65535/48673903217_edb21c24e3_c.jpg[/img]

Huawei P30 Pro Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE"]48673903217_edb21c24e3_c.jpg

Huawei P30 Pro Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE

NOTE 10+ Night Mode

https://live.staticflickr.com/65535/48673964057_2ec5f7e873_c.jpg[/img]

NOTE 10 Plus Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE"]48673964057_2ec5f7e873_c.jpg

NOTE 10 Plus Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE

P30 Pro Night Mode

https://live.staticflickr.com/65535/48673392713_7581c3d709_c.jpg[/img]

Huawei P30 Pro Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE"]48673392713_7581c3d709_c.jpg

Huawei P30 Pro Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ένα ευχαριστώ για τον κόπο σου.

Πολύ μεγάλη απογοήτευση από πλευράς νοτε σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και μάλιστα από κινητό προηγούμενου έτους. Σε κανονικές συνθήκες φαντάζομαι θα έχει πολύ καλές φωτογραφίες.

Είμαι υποψήφιος αγοραστής και με έβαλες σε σκέψεις.

Εύχομαι να έκανες λάθος κάποιες ρυθμίσεις (τι να πω!;!).

Επίσης περιμένω με αγωνία τους σχολιασμούς από τους γνωστούς γκουρού των νηματων της σειράς νοτε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε πολλές φωτογραφίες του note 10 κάτι δεν έχεις κάνει καλά. Αποκλείεται το Note να βγάζει τόσο σκοτεινές στο night mode. Το έχω και γίνεται η νύχτα μέρα.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμία αντιπαράθεση με κανέναν...Όλες οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες στο αυτόματο με ενεργό ΑΙ και στις 2 συσκευές και απλά έκανα ενα κλικ...

Το συγκριτικό δεν το ανέβασα για να καψω η να εκθειασω κάποια απο τις 2 συσκευές...Who cares...αλλαζουμε συσκευές καθε 2 μήνες...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ βλέπω ότι το Ρ30pro κιτρινιζει τα παντα;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ βλέπω ότι το Ρ30pro κιτρινιζει τα παντα;

 

Ε όχι. Βασικά όλες είναι χειρότερες στο P30pro. Εκτός από τις εξαιρετικά σκοτεινές αλλά τώρα αν κάποιος αγοράζει κινητό για να βγάζει φωτογραφία σε ένα μαύρο σκοτεινό δωμάτιο, τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

@Tsiglas : Φοβερος! Μπράβο για τον κοπο σου. Χρειαζόταν ενα τέτοιο σύγκριτικο απο καποιον ανεξάρτητο που δεν προσπαθεί να προωθήσει καμια συσκευή.

Απο εκει και περα δε χρειάζονται σχολια νομίζω γιατι ως συνήθως δε θα καταλήξουμε πουθενα. Καθένας κρίνει με τα ματια του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και από τις λιγες φορες που θα παρω θεση....

Οι συνθηκες φωτεIσμου που τραβηξα αν δεν τις ηθελα για συγκριτικο δεν θα τραβουσα ποτε τουλάχιστον χωρις χρηση φλάς...και γενικος αν τραβουσα και καποιο προσωπο η φωτογραφια και από τις 2 συσκευες θα ηταν για delete...

Λοιπον στην οθονη του Νοτε 10+ φαινονται ολες οι φωτογραφιες του P30 pro (τουλάχιστον στα δικα μου ματια) αρκετα καλυτερες...

Όταν όμως σημερα το πρωι τις ανοιξα στον υπολογιστη παρατηρησα ότι ολες οι φωτογραφιες του p30 pro δεν εχουν σωστο χρωμα...Ο τοιχος δεν είναι πορτοκαλι αλλα σχεδόν κατακοκκινος...Και στις υπολοιπες φωτο ο τοιχος δεν είναι μπεζ αλλα γκρι...Η δε χελωνα στο τραπεζακι εκει το P30 pro την εχει ρημαξει τελειως και τα πορτοκαλοκίτρινα αλλα και τα πρασινα σημεια....Με μεγαλη μου εκπληξη το Note 10+ εχει πλησιασει το χρωματα σε όλα τα σημεια κατά 95% (και στους κοκκινους αλλα και στους γκρι τοιχους) ενώ το P30 pro δεν εχει καμια σχεση χρωματικα...Παρολα αυτά στο P30 pro μοιαζουν να είναι πιο φωτεινες και με καλυτερη λεπτομερεια η' απλα εχουν πολύ περισσοτερο sharpiness που τις κανει να φαινονται ετσι (δεν είμαι φωτογραφος)

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

@Tsiglas πολυ χρήσιμο και αυτο που γράφεις. Απο αλλα σύγκριτικα που ειχα δει, είχαν την ιδια υποψία για τα χρώματα.. Πρεπει να έχεις δικιο και γι αυτο. Του νοτε είναι μάλλον ποιο κοντα στην πραγματικότητα αλλά πασχουν σε αλλα πραγματα.

Δύσκολο να πεις σε φωτο ποιο υπερέχει πιστεύω. Αλλου το ενα και αλλου το αλλο. Τελικά είναι κυρίως θεμα γουστου. Με εξαίρεση σε πολυ σκοτάδι όπου υπερέχει φανερά το huawei.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πέρα από το extremely low light μου φαίνεται ότι το Note έχει καλύτερες φωτογραφίες , του p30 σαν να πρασινοκιτρινιζουν
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη αλλα τωρα ανακαλυψατε οτι τα Huawei δεν βγαζαν ποτε φωτο με σωστα χρωματα? Απο τοτε που τα παρουσιαζαν οτι βγαζουν ουαο φωτο παντα ετσι ηταν. Απορω...Οσες φορες μετεφερα φωτο στο pc παλιοτερα τα ιδια χαλια παρουσιαζαν.
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει σύγκριση των φωτογραφιών πρέπει να είμαστε εκεί να δούμε και το αντικείμενο τι χρώματα έχει. Οι eye candy φωτογραφίες μας αρέσουν περισσότερο αλλά δε σημαίνει ότι αυτές είναι και οι σωστές.

 

 

 

Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Ναι και από τις λιγες φορες που θα παρω θεση....

Οι συνθηκες φωτεIσμου που τραβηξα αν δεν τις ηθελα για συγκριτικο δεν θα τραβουσα ποτε τουλάχιστον χωρις χρηση φλάς...και γενικος αν τραβουσα και καποιο προσωπο η φωτογραφια και από τις 2 συσκευες θα ηταν για delete...

Λοιπον στην οθονη του Νοτε 10+ φαινονται ολες οι φωτογραφιες του P30 pro (τουλάχιστον στα δικα μου ματια) αρκετα καλυτερες...

Όταν όμως σημερα το πρωι τις ανοιξα στον υπολογιστη παρατηρησα ότι ολες οι φωτογραφιες του p30 pro δεν εχουν σωστο χρωμα...Ο τοιχος δεν είναι πορτοκαλι αλλα σχεδόν κατακοκκινος...Και στις υπολοιπες φωτο ο τοιχος δεν είναι μπεζ αλλα γκρι...Η δε χελωνα στο τραπεζακι εκει το P30 pro την εχει ρημαξει τελειως και τα πορτοκαλοκίτρινα αλλα και τα πρασινα σημεια....Με μεγαλη μου εκπληξη το Note 10+ εχει πλησιασει το χρωματα σε όλα τα σημεια κατά 95% (και στους κοκκινους αλλα και στους γκρι τοιχους) ενώ το P30 pro δεν εχει καμια σχεση χρωματικα...Παρολα αυτά στο P30 pro μοιαζουν να είναι πιο φωτεινες και με καλυτερη λεπτομερεια η' απλα εχουν πολύ περισσοτερο sharpiness που τις κανει να φαινονται ετσι (δεν είμαι φωτογραφος)

 

Επειδή οι διαφορές είναι μεγάλες

1.φούξια - κόκκινος τοίχος στο Note10 / πορτοκαλί τοίχος στο P30

2.ροζ-καφέ η πλάτη της χελώνας στο Note10 / κίτρινο-καφέ η πλάτη της χελώνας στο P30

3.σχεδόν γκρι ο τοίχος στο Note10 / μπεζ ο τοίχος στο P30

δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ των 2 καμερών για ασφαλή συμπεράσματα.

 

Από την στιγμή όμως που επιβεβαιώνεις ότι τα χρώματα στο σπίτι σου τα έχει αποτυπώσει καλύτερα το Note10, ας κρατήσουμε αυτό ως ένα συμπέρασμα από το συγκριτικό των 2 τηλεφώνων.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το night mode του Note μου άρεσε πολύ, σωστό contrast, σωστή φωτεινότητα, σωστό saturation, σωστό sharpness για τα δικά μου μάτια
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπουμε ξεκάθαρα είναι το λάθος της Huawei να γυρίσει σε παλέτα RYB από RGB, εξού και το κιτρίνισμα στα πάντα.

Πρόσφατα σε παρέα 15-20 ατόμων που ήμασταν σε μπαράκι λόγω εορτής βγάλαμε με το Note 10+ και με το P30 Pro το ίδιο τοπίο με night mode. Στα 6-7 άτομα που ρωτήσαμε όλοι επέλεξαν το Note.

Τέλος μη ξεχνάμε ότι το Note ακόμη δεν έχει πάρει τίποτα από updates (εκτός από το πρώτο που βγήκε πριν κυκλοφορήσει η συσκευή) και το Huawei έχει πάρει πολλά.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά απο αυτά τα αποτελέσματα σε ένα συμπέρασμα φτανω. ΟΤΑΝ με τα καλό η Samsung αποφασίσει να μεγαλώσει τους αισθητήρες ( ελπίζω s11)της και με το software που έχει εξελίξει νομίζω ότι θα χτυπιέται μόνο με τα pixel.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To note ειναι καλυτερο σχεδον σε ολες τις παραμετρους

Χρωματα, white balance, διαχειριση θορυβου και ελαφρως σε λεπτομερεια.

Μονο στην τελευταια υπερεχει το P30 Που ειναι εντελως σκοταδι ...

και οι δυο καμερες ειναι κατωτερες απο Pixel 3 οσον αφορα το Night mode.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που προσπαθείτε να δικαιολογήσετε την μετρια κάμερα του 10 πραγματικά με κάνει να λεω εντάξει παραλογισμός στα ύψη... στο σκοτάδι βγάζει καλύτερα το 30... τελος τώρα αν τ χρώμα και αν η γη ήταν επίπεδη.... το χρώμα το ρυθμίζεις ποιος παίρνει τέτοια κινητό για να τα εχεις στο αυτο....? Και περναει τον εαυτό του φωτογραφο... σοβαρά τώρα? Τα εχω και τα 2.... και τα 2 μου αρεσουν αλλα που ειναι μετρια η καμερα του 10 ειναι... Όταν το αλλο εχεις την δυναμη και τεχνολογία να κανει την νύχτα μέρα πραγματικά... το χρωμα είναι το λιγότερο για τι απλα .....ΒΆΖΕΙΣ στο χειροκίνητο... και ρυθμίζεις εσυ τελος .σε λίγο θα παίρνετε συσκευες και θα θέλετε να σκέφτονται για εσάς... αν ειναι δυνατόν. Βγάλτε φωτο σε ηλιοβασίλεμα με το 10 να δειτε saturation στο θεο απο το 10+8b8fv4Y

 

kxnp6fc

Edited by Dimitris_w
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που προσπαθείτε να δικαιολογήσετε την μετρια κάμερα του 10 πραγματικά με κάνει να λεω εντάξει παραλογισμός στα ύψη... στο σκοτάδι βγάζει καλύτερα το 30... τελος τώρα αν τ χρώμα και αν η γη ήταν επίπεδη.... το χρώμα το ρυθμίζεις ποιος παίρνει τέτοια κινητό για να τα εχεις στο αυτο....? Και περναει τον εαυτό του φωτογραφο... σοβαρά τώρα? Τα εχω και τα 2.... και τα 2 μου αρεσουν αλλα που ειναι μετρια η καμερα του 10 ειναι... Όταν το αλλο εχεις την δυναμη και τεχνολογία να κανει την νύχτα μέρα πραγματικά... το χρωμα είναι το λιγότερο για τι απλα .....ΒΆΖΕΙΣ στο χειροκίνητο... και ρυθμίζεις εσυ τελος .σε λίγο θα παίρνετε συσκευες και θα θέλετε να σκέφτονται για εσάς... αν ειναι δυνατόν. Βγάλτε φωτο σε ηλιοβασίλεμα με το 10 να δειτε saturation στο θεο απο το 10+8b8fv4Y

 

 

 

kxnp6fc

Δηλαδή το P30 Pro είναι καλύτερο από την Nikon Z6/Z7? Γιατί στη Mirrorless δε ρυθμίζεις χρώματα!(πέρα από τα φίλτρα, εάν αυτό εννοείς) Και οι φωτογραφίες δεν είναι eye candy !

 

Αυτό που λες είναι πέρα για πέρα αστείο! Λες ότι δε μετράει η πιστότητα των χρωμάτων και μετράει το σκοτάδι; Το ξέρεις ότι το μεγαλύτερο challenge στις φωτογραφικές, είναι να αποτυπώνουν όσο το δυνατόν με μεγαλύτερη ακρίβεια τα πραγματικά χρώματα;

 

Ότι να ναι διαβάζουμε εδώ μέσα. Η χαζομάρα έχει χτυπήσει ταβάνι.

 

Μην πάτε να το παίξετε δήθεν γνώστες και αντικειμενικοί, ο άνθρωπος μας λέει ότι τα χρώματα που βγάζει το P30 δεν είναι όπως στα αντικείμενα και εσύ μας μιλάς για σκοτάδι!; που στην τελική τράβα manual και θα πάρεις Καλύτερα αποτελέσματα. Με τι λογική σου δε μας πειράζει να τραβάει με ότι χρώματα θέλει και το πράσινο να φαίνεται μπλε, αρκεί να είναι φωτεινές οι φωτογραφίες!!!

 

Note 10+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 10 series] Φωτογραφίες & Βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...