Jump to content

Samsung Galaxy Note 10 Plus


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να σου πω, εγώ βλέπω ότι το UI 3.1 για EUR έφτασε 8/3/2021 και σε COS 14/4/2021 ακόμα με UI 3.0 και SECURITY PATCH Μαρτίου είμαστε..

 

Σίγουρα έχεις COS firmware ? Δεν εννοούμε απλά cosmote πάροχο Πως γίνεται να μην έχει βγει ακόμα και εσύ να εχεις πάρει το 3.1 ;

 

Ακομα με 3.0? με COSMOTE??? εγω (και φανταζομαι σχεδον ολοι) με COSMOTE απο τις 9/4 ειμαι με 3.1 και Android 11, και το security patch, 1 Απρ 2021.

Edited by spinemm

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Ακομα με 3.0? με COSMOTE??? εγω (και φανταζομαι σχεδον ολοι) με COSMOTE απο τις 9/4 ειμαι με 3.1 και Android 11, και το security patch, 1 Απρ 2021.

Μάλλον τα έχετε μπερδέψει, δεν μιλάμε για την σύνδεση που έχει η κάρτα Sim μας.. μιλάμε για την rom-active csc...και το sammobile αυτό που λέμε δείχνει..

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...εγω λεω τι ειδα/βλεπω στο τηλεφωνο μου, απο την αλλη βεβαια, ουτε εσενα μπορω να αμφισβητησω ουτε και το sammobile...

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...εγω λεω τι ειδα/βλεπω στο τηλεφωνο μου, απο την αλλη βεβαια, ουτε εσενα μπορω να αμφισβητησω ουτε και το sammobile...

 

EUR είσαι φίλε μου, όχι COS..

Link to comment
Share on other sites

EUR είσαι φίλε μου, όχι COS..

 

OK, λαθος μου!! πως γινεται αυτο? το τηλ το εχω αγορασμενο απο Ελλαδα (απο μεγαλη αλυσιδα) με sim Cosmote....αν καταλαβα καλα αλλα τηλ πουλαει η Cosmote στα καταστηματα της με περασμενο δικο της "ROM-firmware" και "αποκλειστικες" αναβαθμισεις?

Edited by spinemm

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

OK, λαθος μου!! πως γινεται αυτο? το τηλ το εχω αγορασμενο απο Ελλαδα (απο μεγαλη αλυσιδα) με sim Cosmote....αν καταλαβα καλα αλλα τηλ πουλαει η Cosmote στα καταστηματα της με περασμενο δικο της "ROM-firmware" και "αποκλειστικες" αναβαθμισεις?

Κάπως έτσι..

Link to comment
Share on other sites

OK, λαθος μου!! πως γινεται αυτο? το τηλ το εχω αγορασμενο απο Ελλαδα (απο μεγαλη αλυσιδα) με sim Cosmote....αν καταλαβα καλα αλλα τηλ πουλαει η Cosmote στα καταστηματα της με περασμενο δικο της "ROM-firmware" και "αποκλειστικες" αναβαθμισεις?
Οι συσκευές που πουλάει η Cosmote (όπως και ο κάθε πάροχος) με συμβόλαιο είναι φυσικά κλειδωμένες μέχρι την εξόφληση τους.

Αυτό για να έχει τον πλήρη έλεγχο, τις παραγγέλνει απευθείας από την Samsung με δική της CSC που χαρακτηρίζεται με COS.

Οι συσκευές με CSC τύπου EUR είναι οι ελεύθερες ελληνικές.

Το ίδιο κάνουν φυσικά και όλοι οι πάροχοι σε όλη τη γη και δίνουν αναβαθμίσεις ανά 3μηνο συνήθως και μόνο τις αναβαθμίσεις που θεωρούν αυτοί ως σημαντικές.

Έτσι συνέβη με την δική μου συσκευή που την αγόρασα (τότε..) πολύ φθηνά λόγω του ότι ήταν από τηλεπικοινωνιακό πάροχο της Σιγκαπούρης με CSC SIN, εν γνώσει μου. Της άλλαξα κατευθείαν το CSC κι έληξε το θέμα.

Ήταν όμως ήδη ξεκλείδωτη η συσκευή, χωρίς υποχρεώσεις στον πάροχο δλδ. Την είχα βρει σε online κατάστημα της Ολλανδίας όπου είχε πάρει από τον πάροχο Singtel ένα μεγάλο αριθμό συσκευών σε πολύ καλή τιμή και τις πουλούσε με την εγγύηση του εργοστασίου κανονικά.

Δεν γνωρίζω εάν μπορείς να αλλάξεις το CSC (μόνο), σε μια κλειδωμένη συσκευή χωρίς να την ξεκλειδώσεις.

Μπορείς φυσικά να την ξεκλειδώσεις αν θες μέσω του Sam key, όπως και να αλλάξεις το CSC.

Αλλιώς θα περιμένεις να λήξει το συμβόλαιο της.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές που πουλάει η Cosmote (όπως και ο κάθε πάροχος) με συμβόλαιο είναι φυσικά κλειδωμένες μέχρι την εξόφληση τους.

Ενω συμφωνω με το υπολοιπο ποστ, εχω ερωτηση για το κομματι του quote. Τι σημαινει "κλειδωμενες μεχρι την εξωφληση τους"? Τι περιορισμους εχεις πριν το ξεκλειδωμα? Οχι περι rom και updates, αυτα τα καταλαβαινω, αλλα αυτο δεν σημαινει "κλειδωμα" :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ενω συμφωνω με το υπολοιπο ποστ, εχω ερωτηση για το κομματι του quote. Τι σημαινει "κλειδωμενες μεχρι την εξωφληση τους"? Τι περιορισμους εχεις πριν το ξεκλειδωμα? Οχι περι rom και updates, αυτα τα καταλαβαινω, αλλα αυτο δεν σημαινει "κλειδωμα" :)
Όταν λέμε "κλειδωμένη συσκευή" σημαίνει ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει με άλλη SIM πέραν του παρόχου που την δεσμεύει μέχρι την εξόφληση της. Έτσι έχουν τον έλεγχο της.

Όπως γνωρίζω αυτό ισχύει και στις dual SIM συσκευές με περιορισμό της λειτουργίας των δύο SIM slots σε μόνο τη μία, την πρώτη. Φυσικά με SIM του συγκεκριμένου παρόχου μόνο.

Φυσικά και είναι με ROM που έχουν στάνταρ τις δικές του εφαρμογές, οι οποίες δεν αφαιρούνται και φυσικά τα updates που δίνει ο πάροχος όποτε αυτός κρίνει.

Εξ ου και το δικό του ξεχωριστό CSC στα Samsung για τον κάθε πάροχο σε κάθε κράτος και ξεχωριστό CSC για τις "ελεύθερες" συσκευές κάθε κράτους χωριστά.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι σίγουρος για αυτό;

Εμένα η συσκευή ήταν αγορασμενη με συμβόλαιο cosmote (COS code) και από το πρώτο μήνα την δουλεύω με κάρτα vodafone.

Επίσης αν θελήσω να αλλάξω csc θα έχω πρόβλημα; Δε πιστευω.

Βαριόμουν να το κάνω να σου πω την αλήθεια αλλά επειδή έχω σπαστει με τα updates λέω να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι σίγουρος για αυτό;

 

Εμένα η συσκευή ήταν αγορασμενη με συμβόλαιο cosmote (COS code) και από το πρώτο μήνα την δουλεύω με κάρτα vodafone.

 

Επίσης αν θελήσω να αλλάξω csc θα έχω πρόβλημα; Δε πιστευω.

 

Βαριόμουν να το κάνω να σου πω την αλήθεια αλλά επειδή έχω σπαστει με τα updates λέω να το αλλάξω.

Στα προηγούμενα χρόνια λειτουργούσαν έτσι. Δεν γνωρίζω εάν άλλαξε η κατάσταση πλέον και τα δίνουν με συμβόλαιο για ελεύθερη χρήση SIM.

Το να αλλάξεις CSC δεν το βλέπω και τόσο επικίνδυνο πάντως.

Τι δικό μου ήταν της Singtel (CSC SIN) με ελεύθερη χρήση SIM - όπως και το δικό σου - και με την ίδια κατάσταση στα updates ανά τρίμηνο.

Το άλλαξα σε CSC EUR μόλις το πήρα χαμπάρι και ησύχασα, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μετά από 1 χρόνο το άλλαξα ξανά σε CSC PHN επειδή βρίσκομαι στην Ολλανδία και ήθελα να δω τις διαφορές (δεν λειτουργούν τελικά τα RCS messages στην Cosmote SIM - παρά μόνο στην ολλανδική SIM με αυτή την αλλαγή - αλλά άσχετο είναι αυτό).

Δεν πιστεύω λοιπόν ότι θα έχεις θέμα.

Πρέπει όμως να του περάσεις με Odin τη γνήσια firmware OXM για multi CSC και μετά παίζεις όπως θες:

https://forum.xda-developers.com/t/fubd-official-stock-fw-update-odin-thread-25-feb-21-galaxy-note10-sm-n975f-ds.3957812/

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, δεν γνώριζα περί multi csc
Θα τσεκάρεις πρώτα εάν έχεις ήδη OXM firmware στις ρυθμίσεις > πληροφορίες για το τηλέφωνο > πληροφορίες για το λογισμικό > έκδοση λογισμικού παροχέα υπηρεσιών.

Πρέπει να αναφέρει:

SAOMC_SM-975F_OXM στην αρχή κ μετά ακολουθεί το CSC κλπ.

Δεν πιστεύω πάντως να είναι ΟΧΜ εφόσον το αγόρασες με συμβόλαιο από Cosmote.

Καλού - κακού όμως, τσέκαρε το πρώτα κ μετά κάνε εγκατάσταση της firmware από το link που σου έστειλα στο προηγούμενο post, όπου είναι όλες οι οδηγίες.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτησης παρακαλώ, πόσο σας βγάζει η μπαταρία;

 

Αυτό είναι πολύ υποκειμενικό φίλε μου... Μπορεί σε εμένα να βγάζει 9 ώρες με 9 ώρες οθόνη και σε αλλον 48 ώρες με 3,5 ώρες οθόνη... Έχει να κάνει με πάρα πολλούς παράγοντες

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα, απλά ένα μέσο όρο ζητάω στο περίπου δλδ απλά

Για να δω εάν είμαι εντάξει με την μπαταρία μου

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα, απλά ένα μέσο όρο ζητάω στο περίπου δλδ απλά

Για να δω εάν είμαι εντάξει με την μπαταρία μου

Εγω με 1 σιμ, 90% wifi και αυτόματη φωτεινότητα (90% κάτω από το 50%) με 2K οθόνη, 5 λογαριασμούς mail, 15 ώρες ρολόι Huawei watch gt2, πολύ social, kodi βγάζω σταθερα 35 ώρες χρήση με 4,5 ώρες οθόνη...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω καί εγώ εάν είμαι σε καλό επίπεδο, ανοικτά όλα nfc, location,wifi,4g,2 mail, χρήση fb, καμία ώρα παιχνίδι, λιγη ομιλία, λίγο ίντερνετ, αυτόματη φωτεινότητα ,2κ ανάλυση και από τις 5 το πρωί στις 7 το απόγευμα είμαι με 25-30% Edited by Yiorgos
I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε "κλειδωμένη συσκευή" σημαίνει ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει με άλλη SIM πέραν του παρόχου που την δεσμεύει μέχρι την εξόφληση της. Έτσι έχουν τον έλεγχο της.

Όπως γνωρίζω αυτό ισχύει και στις dual SIM συσκευές με περιορισμό της λειτουργίας των δύο SIM slots σε μόνο τη μία, την πρώτη. Φυσικά με SIM του συγκεκριμένου παρόχου μόνο.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτο υπεθεσα πως εννοουσες, απλως ηθελα να αποσαφηνισουμε πως αυτο δεν ισχύει για τις ελληνικές συσκευές :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Από ισχύς σήματος, πως τα πάτε;

Είναι ιδέα μου, ή το κινητάκι γενικώς δεν τα πάει και τόσο καλά;

Μάλλον η ιδέα σου είναι ή κάτι άλλο συμβαίνει....

Link to comment
Share on other sites

Από ισχύς σήματος, πως τα πάτε;

Είναι ιδέα μου, ή το κινητάκι γενικώς δεν τα πάει και τόσο καλά;

 

Κοίταξε να δει τα παιδιά Εγώ έχω περάσει από όλα Samsung με exynos επεξεργαστή (Note 10 plus, s21 ultra κτλ) και πάντα με το σήμα Δεν είχα κάποιο θέμα Μέχρι τη στιγμή που πήρα το Ford 2 το οποίο έχει επεξεργαστεί της Qualcomm και κατάλαβα τι πάει να πει Εξαιρετικό σήμα Πράγματι έχει μεγάλη διαφορά με τον exynos και μπορώ να το καταλάβω γιατί το γραφείο στην εργασία μου είναι σε υπόγειο στο οποίο με τον exynos σχεδόν ποτέ δεν έπιανε ενώ με το Qualcomm μιλάω κανονικότητα χωρίς να έχω καμία διακοπή

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο έχω παρατηρήσει, είναι χειρότερο το σήμα. Αυτό ισχύει πάντα σε όσα samsung είχα ίσως λόγω του exynos.

Το oneplus μου έπιανε καλύτερα και το huawei p30 pro της γυναίκας μου κι αυτό κατεβάζει με 150 mbps σε 4G στο σπίτι σε σχέση με το note 10 plus που κατεβάζει με 100 mbps. Επίσης χάνει πιο εύκολα το σήμα και αργεί και πιο πολύ να το βρει σε σχέση με αυτά τα κινητά.

Τα huawei παντως είναι γνωστό ότι έχουν απίστευτο σήμα και θυμάμαι την πρώτη φορά που είχα αγοράσει Huawei (nexus 6p) πόσο εντύπωση μου είχε κάνει που μιλούσα παντού, μέχρι και σε υπόγεια, ενώ τα χειρότερα ήταν πάντα τα samsung των συναδέλφων.

Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ρε παιδιά, μόλις πήρα το τηλεφωνάκι, προέρχομαι από το 9αρι, και ψάχνω να βρω που είναι οι βιντεοκλήσεις αυτές που είναι από Samsung σε Samsung. Δεν τις βρίσκω..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ρε παιδιά, μόλις πήρα το τηλεφωνάκι, προέρχομαι από το 9αρι, και ψάχνω να βρω που είναι οι βιντεοκλήσεις αυτές που είναι από Samsung σε Samsung. Δεν τις βρίσκω..

 

Δεν υπάρχουν πλέον.

Μόνο με Duo θα σου εμφανίσει την επιλογή της βιντεοκλίσης σε επαφή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10 Plus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...