Jump to content

Samsung Galaxy Note 10 Plus


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση, στη search bar πως γίνεται να μας βγάζει απευθείας στο discover tab όταν τη κλικάρουμε και όχι στις πρόσφατες αναζητήσεις;

 

20191022-123238.jpg 20191022-123303.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι μέχρι τότε απ'ότι φαίνεται είναι πιθανό οποιοσδήποτε βάζει μια μεμβράνη πάνω απ'την οθόνη να το ξεκλειδώνει, ακόμα κι αν έχουν καταχωρηθεί τα αποτυπώματα σε γυμνή οθόνη.

 

Εγώ λίγο που προσπάθησα δεν τα κατάφερα βέβαια, αλλά δοκίμασα με πολύ λεπτές μεμβράνες.

 

Όπως και να χει, μεγάλη αστοχία εκ μέρους της Samsung. Μέχρι το update μάλλον πάει για απενεργοποίηση το αποτύπωμα.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Συμβαίνει με συγκεκριμένες μεμβράνες που έχουν κάποιο pattern, οχι με όλες.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, στη search bar πως γίνεται να μας βγάζει απευθείας στο discover tab όταν τη κλικάρουμε και όχι στις πρόσφατες αναζητήσεις;

 

Αν πατησεις το γραμμα G σε βγαζει κατευθειαν στο discaver.Ενω αν πατησεις πανω στην μπαρα σε βγαζει στην αναζητηση...

Εις άνθρωπος,ζήλω θείω πεπυρωμένος,ολόκληρον διορθώσασθαι δύναται χώραν.
Link to comment
Share on other sites

Αν πατησεις το γραμμα G σε βγαζει κατευθειαν στο discaver.Ενω αν πατησεις πανω στην μπαρα σε βγαζει στην αναζητηση...
Ευχαριστώ πολύ Χρήστο, τόσο απλό ήταν τελικά. :-)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Χρήστο, τόσο απλό ήταν τελικά. :-)
Βασίλη αύριο λογικά θα έρθω και εγώ στην παρέα του Note. Μιας και τα λέγαμε στο νήμα του s10 μετά από τόσο καιρό στο Note και αν βγάλεις τον παράγοντα spen μετανιώσες καθόλου την μετάβαση; σκέφτομαι πολύ σοβαρά την έλλειψη του Jack. Πες μου λίγα λόγια μετά από τόσους μήνες χρήσης. + και - που έχεις δει/βρει.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στην gallery μου δείχνει της φωτο όπως νανε. Έβαλα μέσα 5200 φωτο και δεν μου βγάζει καλά της ημερομηνίες. Έχει κανένας άλλος θέμα; στο Google photos Μου τα βγάζει κανονικά
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη αύριο λογικά θα έρθω και εγώ στην παρέα του Note. Μιας και τα λέγαμε στο νήμα του s10 μετά από τόσο καιρό στο Note και αν βγάλεις τον παράγοντα spen μετανιώσες καθόλου την μετάβαση; σκέφτομαι πολύ σοβαρά την έλλειψη του Jack. Πες μου λίγα λόγια μετά από τόσους μήνες χρήσης. + και - που έχεις δει/βρει.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Με το καλό Λάζαρε, αν δε σε πειράζει το μέγεθος (που η αλήθεια είναι ότι κρύβεται λόγω της εξαιρετικής αναλογίας screen to body και το τρομερό engineering για να κρατήσουν το βάρος χαμηλότερο από ανταγωνιστές έχοντας και το s-pen) νομίζω ότι δε θα απογοητευτείς.

 

Πληθωρική συσκευή, πάντα το - σχεδόν - τετράγωνο σχήμα των Note δείχνει μία πιο business oriented συσκευή και μου άρεσε/αρέσει οπτικά, μπαταρία ακριβώς τα ίδια με το S10+.

 

Το punch hole θα το βρεις πιο ελκυστικό από τη διπλή selfie στη μία γωνία, ο νέος μηχανισμός δόνησης είναι το κάτι άλλο και συγκρίνεται μόνο με των iPhone, ηχεία πεντακαθαρα και δυνατά όπως στο S10+.

 

Ακόμη και το S-Pen, πιστεύω όταν ανακαλύψεις τις δυνατότητες του θα το χρησιμοποιείς όλο και περισσότερο.

 

Κάμερα το κάτι άλλο, πριν λίγες μέρες ήμουν στη Ρωσία και τράβηξα όλες τις φωτογραφίες με αυτό. Άνθρωποι που ήταν με DSLR έπαθαν πλάκα. Δεν ασχολήθηκα ούτε στιγμή με ρυθμίσεις, τα πάντα στο αυτόματο, και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά και την ημέρα και τη νύχτα.

 

Όσον αφορά το audio jack δε μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και ποτέ δε το χρησιμοποιούσα και δε το σκέφτηκα καν στη μετάβαση. Αν και πρόσφατα αγόρασα ένα ζευγάρι Galaxy Buds (χωρίς όμως να τα χρησιμοποιώ ιδιαίτερα) πιστεύω ότι το μέλλον οδεύει ήδη προς τα εκεί.

Αν έχεις κάποιο καλό ζευγάρι ενσύρματων ακουστικών μ' ένα αντάπτορα πιθανολογώ ότι δε θα σε ενοχλήσει η μετάβαση.

 

Οι συσκευές ταυτόχρονα μοιάζουν πολύ - λόγω του One UI - αλλά στην καθημερινότητα θα καταλάβεις πόσο διαφορετικες είναι.

 

Καλορίζικο. :-)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Λάζαρε, αν δε σε πειράζει το μέγεθος (που η αλήθεια είναι ότι κρύβεται λόγω της εξαιρετικής αναλογίας screen to body και το τρομερό engineering για να κρατήσουν το βάρος χαμηλότερο από ανταγωνιστές έχοντας και το s-pen) νομίζω ότι δε θα απογοητευτείς.

 

Πληθωρική συσκευή, πάντα το - σχεδόν - τετράγωνο σχήμα των Note δείχνει μία πιο business oriented συσκευή και μου άρεσε/αρέσει οπτικά, μπαταρία ακριβώς τα ίδια με το S10+.

 

Το punch hole θα το βρεις πιο ελκυστικό από τη διπλή selfie στη μία γωνία, ο νέος μηχανισμός δόνησης είναι το κάτι άλλο και συγκρίνεται μόνο με των iPhone, ηχεία πεντακαθαρα και δυνατά όπως στο S10+.

 

Ακόμη και το S-Pen, πιστεύω όταν ανακαλύψεις τις δυνατότητες του θα το χρησιμοποιείς όλο και περισσότερο.

 

Κάμερα το κάτι άλλο, πριν λίγες μέρες ήμουν στη Ρωσία και τράβηξα όλες τις φωτογραφίες με αυτό. Άνθρωποι που ήταν με DSLR έπαθαν πλάκα. Δεν ασχολήθηκα ούτε στιγμή με ρυθμίσεις, τα πάντα στο αυτόματο, και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά και την ημέρα και τη νύχτα.

 

Όσον αφορά το audio jack δε μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και ποτέ δε το χρησιμοποιούσα και δε το σκέφτηκα καν στη μετάβαση. Αν και πρόσφατα αγόρασα ένα ζευγάρι Galaxy Buds (χωρίς όμως να τα χρησιμοποιώ ιδιαίτερα) πιστεύω ότι το μέλλον οδεύει ήδη προς τα εκεί.

Αν έχεις κάποιο καλό ζευγάρι ενσύρματων ακουστικών μ' ένα αντάπτορα πιθανολογώ ότι δε θα σε ενοχλήσει η μετάβαση.

 

Οι συσκευές ταυτόχρονα μοιάζουν πολύ - λόγω του One UI - αλλά στην καθημερινότητα θα καταλάβεις πόσο διαφορετικες είναι.

 

Καλορίζικο. :-)

Αναλυτικοτατος όπως πάντα. Ευχαριστώ για τον χρόνο και την ωραία ανάλυση που έκανες. Σαν βασικό ακουστικό και για ήχο αλλά και ομιλία έχω τα airpods αλλά αυτή η ευκολία μιας και παντού γύρω μου υπάρχει ένα σετακι απλών ακουστικών ίσως μου λείψει. Το μέγεθος δεν το φοβάμαι μιας και πριν είχα το N9 και το πενάκι το δούλευα αρκετά άλλα τόσους μήνες με το 10αρι συνήθισα και χωρίς αυτό. Για τις κάμερες αλλά και για την οθόνη δεν αμφέβαλλα ποτέ μιας και είναι στην κορυφή. Απλά αυτό το refresh rate των 90 η 120 hz που ήλπιζα να δώσει και τελικά δεν έδωσε ήταν ο μεγαλύτερος παράγοντας μαζί με το Jack που δεν έκανα την μετάβαση day one. Τεσπα θα φανεί στη πράξη. Άνευ απροόπτου αύριο παραλαμβάνω σε Aura Glow. Για να δούμε..

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Με refresh rate 90Hz ή 120Hz, η μπαταρία θα έβγαζε μισή μέρα το πολύ.

Κατά τα άλλα με κάλυψε σε μεγάλο βαθμό ο bill viper.

Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι όσο περνάει ο καιρός, τόσο λιγότερο χρησιμοποιώ το πενάκι.

Δεν με ενοχλεί που υπάρχει όμως, γιατί όταν το χρειαστείς, απλά το έχεις και αυτό είναι υπέροχο.

Link to comment
Share on other sites

Με refresh rate 90Hz ή 120Hz, η μπαταρία θα έβγαζε μισή μέρα το πολύ.

 

Κατά τα άλλα με κάλυψε σε μεγάλο βαθμό ο bill viper.

 

Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι όσο περνάει ο καιρός, τόσο λιγότερο χρησιμοποιώ το πενάκι.

 

Δεν με ενοχλεί που υπάρχει όμως, γιατί όταν το χρειαστείς, απλά το έχεις και αυτό είναι υπέροχο.

Πλέον ακόμα και οι no name Κινέζοι δίνουν 90 hz επίσης 1+ και pixel με πολύ μικρότερες μπαταρίες. Σύμφωνα με τα leaks θα δώσει σίγουρα στο s11 που αποκλείεται να έχει μπαταρία πάνω από 4300. Δεν έχει να κάνει με την μπαταρία απλά το αφήσαν για το επόμενο. Κάτι πρέπει να μας πουλάνε κάθε φορά.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε διαφορές, από τις χειρότερες συσκευές που μπορούσε να βγάλει η Google, RAM και η διαχείριση της για γέλια!!!

 

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

 

Σημαντικό ζήτημα αυτό. Να δούμε πως θα το αντιμετωπίσει η Samsung.

Link to comment
Share on other sites

ασχετο και σχετικο...μιας και αναφερονται πολυ τα galaxy bunds...εγω τα αγορασα (gen2) και μετα απο 2 εβδομαδες τα πουλησα...δεν με ικανοποιησαν καθολου..περαν τις συνδεσιμοτητας λογω samsung σε τιποτα δε συγκρινονται με τα airpods δυστυχως.....

 

υγ κατοχος note 10+

Link to comment
Share on other sites

ασχετο και σχετικο...μιας και αναφερονται πολυ τα galaxy bunds...εγω τα αγορασα (gen2) και μετα απο 2 εβδομαδες τα πουλησα...δεν με ικανοποιησαν καθολου..περαν τις συνδεσιμοτητας λογω samsung σε τιποτα δε συγκρινονται με τα airpods δυστυχως.....

 

υγ κατοχος note 10+

Φιλε μου με βαζεις σε σκεψεις.Γενικα δεν θα ηθελα να δωσω σχεδον 100 ευρω για τετοιου ειδους ακουστικα.Δλδ ολοι ξερουμε οτι βρισκουμε ασυρματα ακουστικα στο εμποριο, αξιοπρεπη με 20 ευρω και κανουμε την δουλεια μας.Η samsung παντα ''τσιμπαει'' τις τιμες.Οντως δεν εμεινες ευχαριστημενος??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με βαζεις σε σκεψεις.Γενικα δεν θα ηθελα να δωσω σχεδον 100 ευρω για τετοιου ειδους ακουστικα.Δλδ ολοι ξερουμε οτι βρισκουμε ασυρματα ακουστικα στο εμποριο, αξιοπρεπη με 20 ευρω και κανουμε την δουλεια μας.Η samsung παντα ''τσιμπαει'' τις τιμες.Οντως δεν εμεινες ευχαριστημενος??
Εγώ πάλι είμαι πολύ ευχαριστημένος, σχετικά είναι όλα σε τέτοια θέματα. Επειδή ο φίλος δεν είναι ευχαριστημένος δεν σημαίνει ότι θα συγκρίνονται με ασύρματα των 20 ευρώ, μόνο και μόνο από τις ευκολίες που προσφέρει να το δείς, πριν είχα κάποια anker bt 5.0 των 50€ , πολύ καλά για τα λεφτά τους αλλά καμία σχέση με τα galaxy buds.

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι πολύ ευχαριστημένος, σχετικά είναι όλα σε τέτοια θέματα.

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μαλιστα.Απο σταθεροτητα στα αυτια πως ειναι??Τα θελω για χρηση πανω σε ποδηλατο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είχα τα airpods και αγόρασα και τα buds. Σε μερικές μέρες τα πούλησα και έμεινα με τα airpods. Καλύτερη ποιότητα ήχου.

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.Απο σταθεροτητα στα αυτια πως ειναι??Τα θελω για χρηση πανω σε ποδηλατο.
Παρά πολύ καλή, δεν έχουν φύγει από την θέση τους πότε.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.Απο σταθεροτητα στα αυτια πως ειναι??Τα θελω για χρηση πανω σε ποδηλατο.

 

Τα έχω ήδη κανα μήνα τώρα και τα χρησιμοποιώ, έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ airpods για να κάνω σύγκριση, αλλά έχουν πολύ καλή ποιότητα στον ήχο για μουσική, το θέμα είναι να επιλέξεις και τα σωστά μαξιλαράκια για το μέγεθος του αυτιού ώστε να κάνουν καλή εφαρμογή και να έχεις και καλό μπάσο. Εγώ αυτό που φοβόμουν ήταν οτι είναι in-ear και πάντα με ενοχλούσαν, αλλά τα συγκεκριμένα είναι τόσο ελαφριά και κάθονται τόσο καλά στα αυτιά μου που δε με κουράζουν καθόλου και πηγαίνω για περπάτημα γύρω στη μια με μιάμιση ώρα τη μέρα. Σε αυτό που ρωτάς είναι σταθερά αλλά κακά τα ψέματα αν ιδρώσεις μπορεί να αρχίσουν να μετακινούνται καλό είναι μια στο τόσο να τα τσεκάρεις.

Κατα τα άλλα έχουν αρκετές ρυθμίσεις και στον ήχο, αλλά και ο λόγος που τα πήρα είναι επειδή μπορείς με παρατεταμένη πίεση να αυξομειώνεις την ένταση χωρίς να βγάλεις κινητό ή ρολόι αν διαθέτεις.

Στις κλήσεις δυστυχώς οι συνομιλητές δε μου λένε και τα καλύτερα, σε εσωτερικό χώρο είναι όλα καλά, σε εξωτερικό αν έχει πολύ θόρυβο δε με ακούν καλά, βέβαια παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, αλλά τουλάχιστον είναι καλύτερα από τα Huawei am61 που είχα παλαιότερα.

Επίσης πριν πάρω το Note είχα το P20 και είχα ένα θέμα με την αναπαραγωγή βίντεο κυρίως στο youtube καθυστερούσε ο ήχος, αλλά ίσως έφταιγε που το P20 υποστήριζε bleutooth 4.1 ενώ τώρα είναι και στα δύο το 5.

Edited by atlantian
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Μην χαλάτε άσκοπα χρήματα για τα galaxy buds...στην ομιλία τουλάχιστον είναι χάλια...δεν σε ακούει καθόλου ο συνομιλητής...πήρα και εγώ τα airpods και έπαθα πλάκα...!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για ομιλία πάρτε οποιοδήποτε ακουστικό έχει μικρόφωνο προς το στόμα (στυλ airpods δηλαδή). Airpods αν έχετε iPhone δουλεύουν άψογα βέβαια.

Για μουσική μόνο Galaxy buds σε αυτή τη τιμή , δεν υπάρχει κατι καλύτερο. Ειδικά οποίος έχει Samsung είναι πάρα πολύ καλά. Σε άλλες συσκευές (και κυρίως iPhone) έχουν latency στον ήχο. Στο iPhone πχ ήταν σε τραγικό βαθμο.

Δεν συγκρίνονται σε μουσική τα buds με τα airpods.

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για ομιλία πάρτε οποιοδήποτε ακουστικό έχει μικρόφωνο προς το στόμα (στυλ airpods δηλαδή). Airpods αν έχετε iPhone δουλεύουν άψογα βέβαια.

Για μουσική μόνο Galaxy buds σε αυτή τη τιμή , δεν υπάρχει κατι καλύτερο. Ειδικά οποίος έχει Samsung είναι πάρα πολύ καλά. Σε άλλες συσκευές (και κυρίως iPhone) έχουν latency στον ήχο. Στο iPhone πχ ήταν σε τραγικό βαθμο.

Δεν συγκρίνονται σε μουσική τα buds με τα airpods.

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

 

Κατά την άποψη μου, ο ήχος των airpods και για μουσική είναι αρκετά καλύτερος.

Edited by gp30169

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

 

Κάμερα το κάτι άλλο, πριν λίγες μέρες ήμουν στη Ρωσία και τράβηξα όλες τις φωτογραφίες με αυτό. Άνθρωποι που ήταν με DSLR έπαθαν πλάκα. Δεν ασχολήθηκα ούτε στιγμή με ρυθμίσεις, τα πάντα στο αυτόματο, και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά και την ημέρα και τη νύχτα.

 

Καλορίζικο. :-)

 

Καλησπέρα,

με αφορμή το παραπάνω σου σχόλιο για την κάμερα, θα μπορούσες να ανεβάσεις κάποιο δείγμα (ημέρα & νύχτα) είτε εδώ είτε στο σχετικό νήμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=479284&page=3

 

Και όποιος άλλος επιθυμεί φυσικά...

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Μην χαλάτε άσκοπα χρήματα για τα galaxy buds...στην ομιλία τουλάχιστον είναι χάλια...δεν σε ακούει καθόλου ο συνομιλητής...πήρα και εγώ τα airpods και έπαθα πλάκα...!!!
Ακριβώς. Μιλάω καθημερινά 2-4 ωρες στο κινητό λόγο δουλειάς. Έχω πάρει 10δες hands free όπως και απομιμήσεις airpods διαφορά xiaomi κτλ. Με όλα προβλήματα στην συνομιλία, όλο παράπονά ότι δεν με ακούν. Εδώ και ένα μήνα πήρα τα airpods και έχω βρει την ησυχία μου. Όσο θόρυβο και αν έχει με ακούν πεντακάθαρα όπως ακούω και εγώ. Για ήχο άψογα για την κατηγορία τους. Λυπόμουν τα 150 ευρώ (με wireless charger case) αλλά πραγματικά και 200 θα έδινα τώρα που τα δουλεύω καθημερινά και επαγγελματικά φυσικά. Λίγο παραπάνω μπαταρία και θα ήταν το τέλειο αλλά τι να κάνουμε. Πάντως και με Samsung με μια εφαρμογή (επί πληρωμή) δουλεύουν αρκετά καλά σχεδόν όλες οι λειτουργίες των airpods. Συγνώμη για το off topic αλλά αξίζει για κάποιον που ενδιαφέρεται

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10 Plus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...