Jump to content

Samsung Galaxy Note 10 Plus


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις διάβασα στο Display Mate οτι το Note 10 Plus εχει 25% πιο φωτεινή οθόνη απο το Note 9 με μέγιστη φωτεινότητα τα 1308nits

 

Από displaymate για το Note10+:

Measured High Brightness Mode

1% Average Picture Level : 1,308 cd/m2

Ξέρεις τι είναι το APL:1%. Αν ναι, καλώς. Αν όχι μάθε πρώτα.

 

Από displaymate πάλι, σε manual max brightness και 100% APL (full screen white):

Note8: Brightness 423 cd/m2 (Adaptive Display)

Note9: Brightness 410 cd/m2 (Adaptive Display)

Note10+: Brightness 410 cd/m2 (Vivid mode)

 

Δεν είπε κανένας ότι δεν είναι άριστη η οθόνη του Note10+, αλλά καλό είναι να ξέρουμε και τι διαβάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Από displaymate για το Note10+:

Measured High Brightness Mode

1% Average Picture Level : 1,308 cd/m2

Ξέρεις τι είναι το APL:1%. Αν ναι, καλώς. Αν όχι μάθε πρώτα.

 

Από displaymate πάλι, σε manual max brightness και 100% APL (full screen white):

Note8: Brightness 423 cd/m2 (Adaptive Display)

Note9: Brightness 410 cd/m2 (Adaptive Display)

Note10+: Brightness 410 cd/m2 (Vivid mode)

 

Δεν είπε κανένας ότι δεν είναι άριστη η οθόνη του Note10+, αλλά καλό είναι να ξέρουμε και τι διαβάζουμε.

 

Όχι φίλε δεν ξέρω αν μπορείς να με ενημερώσεις

Link to comment
Share on other sites

Βγαζοντας την μαμα screen protector ειδες διαφορα στην αισθηση της οθονης ηταν καλυτερα γιατι σκεφτομαι να την βγαλω και εγω

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν το δοκίμασα καν με φορεμένο το screen protector. Το έβγαλα αμέσως. Ο,τιδήποτε παρεμβάλλεται στην οθόνη με ενοχλεί και την προτιμώ γυμνή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε δεν ξέρω αν μπορείς να με ενημερώσεις

 

APL:1% σημαίνει ότι το 1% της οθόνης απεικονίζει άσπρο και το 99% απεικονίζει μαύρο. Δηλαδή το 99% της οθόνης είναι σβηστό. Με προϋπόθεση να είναι και σε high brightness mode, δηλαδή κάτω από ντάλα ήλιο ή κάτω από κανέναν προβολέα. Τότε και μόνο τότε το Note10+ μπορεί να πιάσει 1308nits.

Η σύγκριση που έκανε στο κατάστημα ο συνφορουμίτης δεν πληρούσε τα πιο πάνω. Ή στο UI το κινητού θα ήταν, ή άνοιξε κανέναν browser, ή άλλο app που κατά κύριο λόγο είναι όλα άσπρα μέσα (APL>70-80%).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι άλλο το να επισημαίνουμε πράγματα, άλλο να μας λένε Fanboys αν δε δεχόμαστε ότι πρόκειται για φοβερό κατασκευαστικό πρόβλημα (πχ το "τρίξιμο" στη πλατη το οποίο είναι δόνηση btw).

Ο φίλος πιο πίσω έχει δίκιο, ντε και καλά να βγεί πρόβλημα .

 

Ναι, όσο αφορά εμένα ήμουν ξεκάθαρος πιστεύω και δεν εμπιπτω στις περιπτώσεις που αναφέρεις...

Γενικά χαλάμε υπερβολική φαιά ουσία για κάτι που σε 6 μήνες το πολύ θα ξεφορτωθουμε για το επόμενο!

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

APL:1% σημαίνει ότι το 1% της οθόνης απεικονίζει άσπρο και το 99% απεικονίζει μαύρο. Δηλαδή το 99% της οθόνης είναι σβηστό. Με προϋπόθεση να είναι και σε high brightness mode, δηλαδή κάτω από ντάλα ήλιο ή κάτω από κανέναν προβολέα. Τότε και μόνο τότε το Note10+ μπορεί να πιάσει 1308nits.

Η σύγκριση που έκανε στο κατάστημα ο συνφορουμίτης δεν πληρούσε τα πιο πάνω. Ή στο UI το κινητού θα ήταν, ή άνοιξε κανέναν browser, ή άλλο app που κατά κύριο λόγο είναι όλα άσπρα μέσα (APL>70-80%).

 

Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ για την ενημέρωση , πάντως και γω κατοχής του Note 8 και του Note 10 , κατα την δικιά μου γνώμη εχει πιο φωτεινή οθόνη το Note 10

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που το έγραψε, είχε μιλήσει μόνο για ίδια επίπεδα φωτεινότητας μέσα στο κατάστημα που το είδε (όχι κάτω από ήλιο).

 

Και ξέρεις τι; Είχε δίκαιο.

 

 

 

Τιμές από gsmarena σε 100% APL (100% white screen):

 

Note8 manual max brightness: 412nits

 

Note9 manual max brightness: 367nits

 

Note10+ manual max brightness: 381nits

 

 

 

Είναι ή δεν είναι στα ίδια επίπεδα;

Φίλε ξεχνάς τη διαφορετικού τύπου οθόνη. Άλλη το note8 και 9 άλλη το 10. Διαφορετικές αποδόσεις και πιστότητα στο 10 από τα άλλα

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ξεχνάς τη διαφορετικού τύπου οθόνη. Άλλη το note8 και 9 άλλη το 10. Διαφορετικές αποδόσεις και πιστότητα στο 10 από τα άλλα

 

Δεν είπα ποτέ ότι έχουν τις ίδιες οθόνες. Προφανώς και υπάρχουν διαφορές και βελτιώσεις από γενιά σε γενιά. Έχω διαβάσει και τα 3 reviews στο displaymate. Πάνω από μία φορά. Δεν ξεχνάω τίποτα. Όσο για τύπου, είναι και οι 3 του ίδιου τύπου. Super Amoled.

 

Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ για την ενημέρωση , πάντως και γω κατοχής του Note 8 και του Note 10 , κατα την δικιά μου γνώμη εχει πιο φωτεινή οθόνη το Note 10

 

You are welcome! Σε πιστεύω γιατί συγκρίνεις οθόνη με 1-2 χρόνια χρήσης και μία καινούργια. Η μείωση της φωτεινότητας στις OLED με το πέρασμα του χρόνου, είναι συζήτηση για κάποια άλλη μέρα. Αν θες να κάνεις δίκαιη σύγκριση βρες ένα καινούργιο Note8.

Edited by Prime
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ ότι έχουν τις ίδιες οθόνες. Προφανώς και υπάρχουν διαφορές και βελτιώσεις από γενιά σε γενιά. Έχω διαβάσει και τα 3 reviews στο displaymate. Πάνω από μία φορά. Δεν ξεχνάω τίποτα. Όσο για τύπου, είναι και οι 3 του ίδιου τύπου. Super Amoled.
Όχι του Note10 είναι Dynamic Amoled
Link to comment
Share on other sites

Όχι του Note10 είναι Dynamic Amoled

 

Ναι. Της έδωσε άλλο όνομα φέτος. Και στα OnePlus είναι Fluid AMOLED και στα Pixel λέγεται ότι θα την ονομάσουν Smooth AMOLED και στα iPhones σκέτο OLED. Άλλες έχουν high refresh rates, άλλες όχι. Όλες ομως είναι του ίδιου τύπου. Όλες εκπέμπουν φως μέσω οργανικών φωτοδιόδων (organic light emitting diodes).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όσο αφορά εμένα ήμουν ξεκάθαρος πιστεύω και δεν εμπιπτω στις περιπτώσεις που αναφέρεις...

Γενικά χαλάμε υπερβολική φαιά ουσία για κάτι που σε 6 μήνες το πολύ θα ξεφορτωθουμε για το επόμενο!

 

Δεν αναφέρθηκα σε καμία περίπτωση σε σένα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Δεν το δοκίμασα καν με φορεμένο το screen protector. Το έβγαλα αμέσως. Ο,τιδήποτε παρεμβάλλεται στην οθόνη με ενοχλεί και την προτιμώ γυμνή.
Εχεις δικιο την πεταξα και εγω πριν λιγο και ειδα διαφορα στην αποκριση στο δακτυλικο αποτυπωμα

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Της έδωσε άλλο όνομα φέτος. Και στα OnePlus είναι Fluid AMOLED και στα Pixel λέγεται ότι θα την ονομάσουν Smooth AMOLED και στα iPhones σκέτο OLED. Άλλες έχουν high refresh rates, άλλες όχι. Όλες ομως είναι του ίδιου τύπου. Όλες εκπέμπουν φως μέσω οργανικών φωτοδιόδων (organic light emitting diodes).

 

Για να είμαστε ακριβείς , η διαφορά SUPER Amoled με Dynamic Amoled είναι στο ότι οι δεύτερες υποστηρίζουν HDR10+ και έχουν eye comfort certification from TUV Rheinland.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τη φωτεινοτητα το gsmarena τη βγαζει πιο φωτεινη απ του 9...

 

Αλλα και διπλα διπλα που τα εχω βαλει παλι πιο φωτεινη ειναι του 10.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τη φωτεινοτητα το gsmarena τη βγαζει πιο φωτεινη απ του 9...

 

 

 

Αλλα και διπλα διπλα που τα εχω βαλει παλι πιο φωτεινη ειναι του 10.

Μικρές οι διαφορές στα νούμερα παιδιά.

Σε καθημερινή τώρα χρήση, έχω να πω ότι σε όλες τις δύσκολες συνθήκες δεν έχω κανένα θέμα.

 

 

Note 10+

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ακριβείς , η διαφορά SUPER Amoled με Dynamic Amoled είναι στο ότι οι δεύτερες υποστηρίζουν HDR10+ και έχουν eye comfort certification from TUV Rheinland.

 

Δεν διαφωνώ. Είναι νεότερης γενιάς του Νote10+ και έχει περισσότερες ικανότητες. Ο τύπος της οθόνης όμως, η τεχνολογία, είναι ίδια. Και οι 2 είναι OLED. Δεν είναι διαφορετικού τύπου οθόνες. Διαφορετικού τύπου οθόνες είναι οι OLED με τις IPS.

 

Από το site που έστειλες: "In short, a Dynamic AMOLED display is a Super AMOLED display with an added HDR10+ support".

Edited by Prime
Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειχα αναφέρει και οτι αναφέρω ισχύει παντα, δεν ειμαι ουτε hater ουτε παλαμακιας, γι αυτο εκνευρίζομαι όταν καποιοι ψάχνουν να με βγαλουν ψευτη. Ποσο μαλλον όταν επι της ουσίας εχω γραψει οτι πρόκειται για μάλλον το καλύτερο αυτη τη στιγμη κινητο, και σίγουρα το καλύτερο για οσους ψάχνουν τη μεγαλύτερη οθονη στο μικρότερο δυνατό μέγεθος (αυτο ειναι το πραγματικό πλεονέκτημα της συσκευής έναντι του ανταγωνισμού), και παλι αντιμετωπιζομαι με ειρωνια απο κάποιους επειδή δεν τους αρέσουν προφανώς οι αληθειες που γραφω. Μονο αν γραφεις τα καλύτερα και αποσιωπεις κάθε χαρακτήριστικο που ΜΠΟΡΕΙ να μη αρέσει σε κάποιους εισαι σωστός.

Το ιδιο ψευτη με βγαζανε όταν στο νοτε 9 ελεγα οτι ειχε μικρότερη φωτεινότητα απο το 8, για να βγουν αργότερα τα νούμερα να με επιβεβαιώσουν.

Δεν ειχα δει τα νούμερα αλλα τα μάτια μου δεν κάνουν λαθος.

Χαίρομαι όταν βλέπω κόσμο που αντι να ειρωνευτει και να σε βγάλει ψευτη, το ψαχνει λιγο παραπέρα να δει τι ισχύει οντως. Δεν τα γραφω τελειως στο βροντο.

Αυτός που το έγραψε, είχε μιλήσει μόνο για ίδια επίπεδα φωτεινότητας μέσα στο κατάστημα που το είδε (όχι κάτω από ήλιο).

Και ξέρεις τι; Είχε δίκαιο.

 

Τιμές από gsmarena σε 100% APL (100% white screen):

Note8 manual max brightness: 412nits

Note9 manual max brightness: 367nits

Note10+ manual max brightness: 381nits

 

Είναι ή δεν είναι στα ίδια επίπεδα;

Και εσύ γραφεις λες και αυτοι που τα έχουν αναφέρει αυτα, ειναι ψευτες και τα εχουν βγάλει απο το κεφάλι τους. Ειρωνευεσαι επί της ουσίας, γράφοντας υπερβολες, που κανεις δεν είπε, για σεισμους.

Τι ακριβώς είναι ψεμα? Προσωπικά δεν έγραψα ποτε για σεισμους που ειρωνευεσαι.

Έγραψα και επιμένω 200%, έχοντας δουλέψει τη συσκευή οτι:

 

- Έχει την ποιο εντονη δόνηση που εχω δει ποτε σε κινητό οταν βάλεις δυνατα την ένταση.

(μπορει να υπάρχουν και αλλα, εγω δεν εχω δει κανενα απο οσα πέρασαν απο τα χερια μου, και έχουν περάσει πολλα).

 

- Η φωτεινότητα της οθόνης είναι ακριβώς ιδια με του νοτε 8 που ειχα οταν εκανα τη σύγκριση ητε αυτό ειναι θετικό ητε αρνητικό.

Δεν είπα σε κανέναν να μη το αγοράσει επειδή εχει έντονη δόνηση. Ουτε εγω θα το απέρριπτα γι αυτο. Το να φτάνουμε ομως να ειρωνευομαστε τις απόψεις των άλλων οταν ειναι 100% αληθινές γραφοντας για σεισμους, που το έχεις βγάλει από το κεφάλι σου και μονο, τι ακριβώς κάνεις? Εισαι εριστικός ανεφ λογου.

Η προσωπική μου γνώμη ειναι οτι πρόκειται για την καλύτερη συσκευή αυτη τη στιγμη για τα γούστα μου. Παρόλα αυτα έχει όντως τα παραπάνω χαρακτήριστικα (δε γράφω καν μειονέκτηματα) που εχω αναφερει. Οποιος τα διαψευδει είναι απλος ψεύτης.

Βασικά δεν αναφέρθηκα καν σε εσένα! Δεν μίλησα για φωτεινότητα, είπα ότι κάποιος ανέφερε στις πρώτες σελίδες ότι η οθόνη του Note 10+ είναι ίδια με του Note 8 σε απόδοση χρωμάτων!!! Δεν ανέφερα πουθενά την φωτεινότητα της !! Αν εσύ προσωπικά θεωρείς ότι το ποστ απευθύνεται προσωπικά σε εσένα τότε σε διαβεβαιώνω ότι ΟΧΙ δεν αναφέρομαι σε εσένα. Και να με ρωτήσεις σε ποιον αναφέρομαι δεν θυμάμαι nickname.....

 

Από την άλλη αν πούμε όσοι το έχουμε (όπως και έγινε) ότι η δόνηση στην πλάτη δε μας ενοχλεί θα μας πούνε fanboys. Αν πούμε ότι η οθόνη είναι ότι καλύτερο έχουμε δει ,πάλι θα μας πούνε. Αν πω ότι η φωτογραφική του είναι καλύτερη, πάλι τα ίδια θα ακούσουμε. Με λίγα λόγια σε όλο το θέμα όλοι καλώς ή κακώς τείνουν να πιστεύουν όσους απλά είδαν την συσκευή και κανένας δεν παίρνει στα σοβαρά αυτούς που την έχουν γιατί κάποιοι θέλουν να τους χαρακτηριζουν Fanboys.

 

Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο στα forums να μην πιστεύει ο ένας τον άλλον και να του κολλάει τη ταμπέλα του fanboy. Και άντε εγώ και 2 3 5 ακόμη αγοράζουμε μόνο note ,εδώ μέσα υπαρχουν άτομα που με το που βγει το καινούργιο Huawei apple Xiaomi θα το αγοράσουν γιατί απλά δε μένουν σε μια εταιρία, Ε και αυτοί είναι fanboys .

 

Δεν ειρωνεύομαι κανέναν, αν Εσύ το παίρνεις έτσι τότε δεν είναι δικό μου θέμα..... Εγώ θίγω το γεγονός ότι μπαίνει κάποιος σε ένα forum και διαβάζει σελίδες ολόκληρες με μη σωστή άποψη που μεταφέρεται σε πολλές περιπτώσεις με υπερβολή. Αν διάβασες στην αρχή του ποστ έγραψα για αυτόν που θέλει σωστή άποψη για μια συσκευή μέσα από ένα forum, ε δε θα τη βρει ! Οι μισοί είναι fanboys και οι άλλοι μισοί Haters

 

Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ. Είναι νεότερης γενιάς του Νote10+ και έχει περισσότερες ικανότητες. Ο τύπος της οθόνης όμως, η τεχνολογία, είναι ίδια. Και οι 2 είναι OLED. Δεν είναι διαφορετικού τύπου οθόνες. Διαφορετικού τύπου οθόνες είναι οι OLED με τις IPS.

 

Από το site που έστειλες: "In short, a Dynamic AMOLED display is a Super AMOLED display with an added HDR10+ support".

 

Οχι οχι, δε κατάλαβες, συμφωνώ μαζί σου. Η παράθεση έγινε ώστε όποιος το ανοίξει να καταλάβει αυτό που έλεγες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Βασικά δεν αναφέρθηκα καν σε εσένα! Δεν μίλησα για φωτεινότητα, είπα ότι κάποιος ανέφερε στις πρώτες σελίδες ότι η οθόνη του Note 10+ είναι ίδια με του Note 8 σε απόδοση χρωμάτων!!! Δεν ανέφερα πουθενά την φωτεινότητα της !! Αν εσύ προσωπικά θεωρείς ότι το ποστ απευθύνεται προσωπικά σε εσένα τότε σε διαβεβαιώνω ότι ΟΧΙ δεν αναφέρομαι σε εσένα. Και να με ρωτήσεις σε ποιον αναφέρομαι δεν θυμάμαι nickname.....

 

Από την άλλη αν πούμε όσοι το έχουμε (όπως και έγινε) ότι η δόνηση στην πλάτη δε μας ενοχλεί θα μας πούνε fanboys. Αν πούμε ότι η οθόνη είναι ότι καλύτερο έχουμε δει ,πάλι θα μας πούνε. Αν πω ότι η φωτογραφική του είναι καλύτερη, πάλι τα ίδια θα ακούσουμε. Με λίγα λόγια σε όλο το θέμα όλοι καλώς ή κακώς τείνουν να πιστεύουν όσους απλά είδαν την συσκευή και κανένας δεν παίρνει στα σοβαρά αυτούς που την έχουν γιατί κάποιοι θέλουν να τους χαρακτηριζουν Fanboys.

 

Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο στα forums να μην πιστεύει ο ένας τον άλλον και να του κολλάει τη ταμπέλα του fanboy. Και άντε εγώ και 2 3 5 ακόμη αγοράζουμε μόνο note ,εδώ μέσα υπαρχουν άτομα που με το που βγει το καινούργιο Huawei apple Xiaomi θα το αγοράσουν γιατί απλά δε μένουν σε μια εταιρία, Ε και αυτοί είναι fanboys .

 

Δεν ειρωνεύομαι κανέναν, αν Εσύ το παίρνεις έτσι τότε δεν είναι δικό μου θέμα..... Εγώ θίγω το γεγονός ότι μπαίνει κάποιος σε ένα forum και διαβάζει σελίδες ολόκληρες με μη σωστή άποψη που μεταφέρεται σε πολλές περιπτώσεις με υπερβολή. Αν διάβασες στην αρχή του ποστ έγραψα για αυτόν που θέλει σωστή άποψη για μια συσκευή μέσα από ένα forum, ε δε θα τη βρει ! Οι μισοί είναι fanboys και οι άλλοι μισοί Haters

 

Note 10+

Ετσι ακριβώς έγινε.

Ειπα ότι δεν πρόσεξα τη δονηση στο πίσω μέρος και θα επανέλθω. Μέχρι να επανέλθω άκουσα τα χιλια μύρια. Αλλη δουλειά δεν είχα.

BtW με την δερμάτινη της Samsung (περιμένω και την Check της Tech 21) η δόνηση της πλάτης περιορίζεται αισθητά (όπως και το περίμενα).

Ειπώθηκε ότι η γνώμη των μη κατόχων μετρα περισσότερο από των κατόχων πρακτικά εννοώντας ότι οι κάτοχοι ειναι biased. Σορρυ αλλά it will be a cold day in hell πριν συμφωνήσω. Γιατί κάποιος που τα έσταξε πρέπει να ειναι μ*λακας να έχει σκάσει τόσα χρήματα και να εθελοτυφλεί τόσο πολύ, το κινητό να είναι σαπάκι και να μη κράξειι τη Samsung. Αντίθετα, αρκετοί εδώ μέσα έχουν επιδείξει εκπληκτική κακεντρέχεια να προσπαθούν να το βγάλουν στραβό ενώ για αυτά που λέγαν απλά δεν είναι (πχ FP Scanner flaw, δόνηση).

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν αναφέρθηκα καν σε εσένα! Δεν μίλησα για φωτεινότητα, είπα ότι κάποιος ανέφερε στις πρώτες σελίδες ότι η οθόνη του Note 10+ είναι ίδια με του Note 8 σε απόδοση χρωμάτων!!! Δεν ανέφερα πουθενά την φωτεινότητα της !! Αν εσύ προσωπικά θεωρείς ότι το ποστ απευθύνεται προσωπικά σε εσένα τότε σε διαβεβαιώνω ότι ΟΧΙ δεν αναφέρομαι σε εσένα. Και να με ρωτήσεις σε ποιον αναφέρομαι δεν θυμάμαι nickname....

 

Επειδή παρακολουθώ το thread από την πρώτη μέρα, δεν θυμάμαι να μίλησε για απόδοση χρωμάτων αλλά για μέγιστη φωτεινότητα. Αν βρεις το σχόλιο και θες, κάνε το παράθεση για να το σχολιάσουμε πόσο αληθεύει.

 

Οχι οχι, δε κατάλαβες, συμφωνώ μαζί σου. Η παράθεση έγινε ώστε όποιος το ανοίξει να καταλάβει αυτό που έλεγες.

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Χθεσινή αγορά του Note 10+ για δώρο στον τελειόφοιτο πληροφορικάριο γιό μου. Το κινητό κόστισε συνολικά 860 Ε με έκπτωση 100 ευρώ από την αρχική τιμή, με τιμολόγιο για απαλλαγή ΦΠΑ σε Aura Glow (και μέσα σε 3 μέρες ήταν στο κατάστημα και η απαλλαγή έγινε στο ταμείο με την πρόσφατη (ισχύει για 2 μέρες) βεβαίωση που είχα από το Taxisnet) με αγορά 3 θηκών και ενός temp 50D από το Αliexpress μέχρι σήμερα που είχε και τις εκπτωτικές τιμές, σε 24 άτοκες δόσεις.

Κάτοχος του Note 9 blue που δεν αλλάζω με τίποτα έτσι όπως το έχω στημένο. (παρόλου που έβαλα αγγελία για πώληση και έπιασα και τις δυο τιμές που ήθελα δεν μου πήγε η καρδιά να το πουλήσω και νομίζω ότι έπραξα πολύ καλά!)

Πρώτες εντυπώσεις με το άνοιγμα της συσκευής.

1) Όχι και τόσο εντυπωσιακό το χρώμα όπως έλεγαν οι περισσότεροι εδώ μέσα (θέμα γούστου βέβαια) με δαχτυλιές παντού και παρόλου που το πλαίσιό του είναι από αλουμίνιο (τα σπάει κυριολεκτικά στο καταπληκτικό του γκρι χρώμα)

2) Τελευταίας γενιάς κινητό και πράγματι είναι πολύ γρήγορο....θα υστερεί σίγουρα όταν βγουν οι 855+ (υποθετικά πάντα)!

Η 12/άρα μνήμη του θα το βοηθήσει στο μέλλον!

3) Παπουδίστικη συσκευή με τεράστια και μεγάλα εικονίδια (διπλάσια από του Note 9). Είναι σαφές ότι το κινητό δεν απευθύνεται στην νεολαία ούτε σε γυναικείο πληθυσμό και παρόλου που δεν έχει μεγάλη διαφορά σε όγκο από το συμμαζεμένο Note 9 η χρήση του θα πρέπει να γίνεται με 2 χέρια. (Κρίνω ότι η χρήση κινητού είναι για άτομα ηλικίας άνω των 45 ετών χαχα)

4) Ήρθαν όλες οι αναβαθμίσεις και ρυθμίστηκε το κινητό για προγραμματιστές, η κάμερα, το βίντεο, κάρτες, root, kodi, τράπεζες, cosmote tv κ.λ.π. στημένο στην αγγλική γλώσσα και μπήκαν σχεδόν 1000 εφαρμογές, 10.000 βίντεο - τραγούδια και 20 ταινιούλες (π.χ. Men in Black international κ.λ.π.), 40 περιοδικά-podcast και έμεινε ικανοποιητικός ακόμη χώρος ακόμη για προσωπική του χρήση...(12/256), έτοιμο για test σήμερα. Συνεργάστηκε άριστα και άμεσα με όλα τα ασύρματα ακουστικά και συσκευές που έχουμε (Μi Band 4). πάντως το note 9 δεν τα πάει καλά στο gps με drone και δεν ξέρω αν εδώ βελτιώθηκε! Τα λέμε περισσότερα τις επόμενες μέρες...

Υ.Γ. Το κινητό αγοράστηκε εις διπλούν...μία για να μην ανοιχτεί ποτέ για να μπει ατόφιο στο μουσείο κινητών που διατηρώ εδώ και 29 χρόνια και ένα άλλο για καθημερινή χρήση! (το 1ο κινητό που είδα και χρησιμοποίησα για λίγο ήταν στον Καναδά το 1990 και αργότερα ήρθαν και εδώ στην Ελλάδα....)

2) Τι παραπάνω έχει το νέο ρολόι active 2 της Sams και έχει τέτοια τιμή, και σε τι διαφέρει από τα υπόλοιπα κινέζικα (π.χ. amazift stratos 2)??

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα το μαστιγωμα εχω γδαρθει παντου και τωρα ριχνω αλατι στις πληγες για μεγιστη απολαυση πονου:lol:
Link to comment
Share on other sites

Χθεσινή αγορά του Note 10+ για δώρο στον τελειόφοιτο πληροφορικάριο γιό μου. Το κινητό κόστισε συνολικά 860 Ε με έκπτωση 100 ευρώ από την αρχική τιμή, με τιμολόγιο για απαλλαγή ΦΠΑ σε Aura Glow (και μέσα σε 3 μέρες ήταν στο κατάστημα και η απαλλαγή έγινε στο ταμείο με την πρόσφατη (ισχύει για 2 μέρες) βεβαίωση που είχα από το Taxisnet) με αγορά 3 θηκών και ενός temp 50D από το Αliexpress μέχρι σήμερα που είχε και τις εκπτωτικές τιμές, σε 24 άτοκες δόσεις.

Κάτοχος του Note 9 blue που δεν αλλάζω με τίποτα έτσι όπως το έχω στημένο. (παρόλου που έβαλα αγγελία για πώληση και έπιασα και τις δυο τιμές που ήθελα δεν μου πήγε η καρδιά να το πουλήσω και νομίζω ότι έπραξα πολύ καλά!)

Πρώτες εντυπώσεις με το άνοιγμα της συσκευής.

1) Όχι και τόσο εντυπωσιακό το χρώμα όπως έλεγαν οι περισσότεροι εδώ μέσα (θέμα γούστου βέβαια) με δαχτυλιές παντού και παρόλου που το πλαίσιό του είναι από αλουμίνιο (τα σπάει κυριολεκτικά στο καταπληκτικό του γκρι χρώμα)

2) Τελευταίας γενιάς κινητό και πράγματι είναι πολύ γρήγορο....θα υστερεί σίγουρα όταν βγουν οι 855+ (υποθετικά πάντα)!

Η 12/άρα μνήμη του θα το βοηθήσει στο μέλλον!

3) Παπουδίστικη συσκευή με τεράστια και μεγάλα εικονίδια (διπλάσια από του Note 9). Είναι σαφές ότι το κινητό δεν απευθύνεται στην νεολαία ούτε σε γυναικείο πληθυσμό και παρόλου που δεν έχει μεγάλη διαφορά σε όγκο από το συμμαζεμένο Note 9 η χρήση του θα πρέπει να γίνεται με 2 χέρια. (Κρίνω ότι η χρήση κινητού είναι για άτομα ηλικίας άνω των 45 ετών χαχα)

4) Ήρθαν όλες οι αναβαθμίσεις και ρυθμίστηκε το κινητό για προγραμματιστές, η κάμερα, το βίντεο, κάρτες, root, kodi κ.λ.π. και μπήκαν ήδη σχεδόν 1000 εφαρμογές, 10.000 βίντεο - τραγούδια και 20 ταινιούλες (π.χ. Men in Black international κ.λ.π.), 40 περιοδικά και έμεινε ικανοποιητικός ακόμη χώρος ακόμη για προσωπική του χρήση...(12/256), έτοιμο για test σήμερα. Τα λέμε...

Υ.Γ. Το κινητό αγοράστηκε εις διπλούν...μία για να μην ανοιχτεί ποτέ για να μπει ατόφιο στο μουσείο κινητών που διατηρώ εδώ και 29 χρόνια και ένα άλλο για καθημερινή χρήση! (το 1ο κινητό που είδα και χρησιμοποίησα για λίγο ήταν στον Καναδά το 1990 και μετά ήρθαν και εδώ στην Ελλάδα....)

Χαχαχαχα!με ξενισαν και μενα τα εικονιδια τα τεραστια,αλλα εαν πας ρυθμισης αρχικης οθονης τα οριζεις οπως εσυ θες,5x6,5x5 κλπ κΙ ερχονται,στα ισα τους.

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι πρώτη φορά χρήστης android μπορεί κάποιος να μου υποδείξει δυο τρια πραγματακια που πρέπει να απενεργοποιησω για εξοικονόμηση ενέργειας;;Συγχρονισμους τους εχω κλειστούς,φοντο εβαλες σκούρο,φωτεινότητα αυτόματη.Κατι αλλο ;;;

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονισμους τους εχω κλειστούς,φοντο εβαλες σκούρο,φωτεινότητα αυτόματη.Κατι αλλο ;;;

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

καλυτερα να εχεις μαζι σου και ενα mikro powerbank παρα να σκοτώσεις την εννοια του smartphone προσπαθωντας να εξοικονομησεις 100-200mah στην καλυτερη.

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

)

4) Ήρθαν όλες οι αναβαθμίσεις και ρυθμίστηκε το κινητό για προγραμματιστές, η κάμερα, το βίντεο, κάρτες, root, kodi, τράπεζες, cosmote tv κ.λ.π.

 

Ερώτηση ροοτ πως εκανες στην συσκευή?

Και μάλιστα λειτουργεί κ το κοτε τβ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10 Plus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...