Jump to content

Samsung Galaxy Note 10 Plus


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάθε φορά μας λέει η σαμσουνγκ ότι ο έξυνος είναι ίδιας απόδοσης με τον σναπ και κάθε φορά τρώει παντόφλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσουμε ότι ο Φλοσι έχει για review συσκευή με Snap 855... Η διαφορά υπάρχει ακόμα μεταξύ του 7mn εξινος και του 855 - τουλάχιστον σε speed test που είδα μεταξύ OnePlus 7 pro και Note 10+ με εξινος.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Μα είπα και εγώ...αυτό έκανε την διαφορά σίγουρα γι αυτό έλεγε τα καλύτερα.

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσουμε ότι ο Φλοσι έχει για review συσκευή με Snap 855... Η διαφορά υπάρχει ακόμα μεταξύ του 7mn εξινος και του 855 - τουλάχιστον σε speed test που είδα μεταξύ OnePlus 7 pro και Note 10+ με εξινος.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

Μπα, σε καμία περίπτωση. Σε κάποιες περιπτώσεις ο 9825 είναι ανώτερος και από 855+

Ειδικά σε single Core κανα 20% και φυσικά πιο ενεργειακά αποδοτικός από τον 9820

Με τον 9820 αισθανόμουν ότι είχα παλιό soc (όχι ότι έκανε διαφορά σε εμπειρία χρήσης, αλλά για να έχουμε να λεμε) - πλέον όχι... Το note 10 plus είναι ο ορισμός της πλήρους συσκευής (αρκεί να βγει απροβληματιστη).

https://www.notebookcheck.net/Exynos-9825-powered-Galaxy-Note-10-5G-hits-Geekbench-outperforms-the-Snapdragon-855.428376.0.html

Η samsung φέτος το φθινόπωρο τίναξε τη μπάνκα κι εξαφάνισε τον ανταγωνισμο, δίνοντας το καλύτερο smartphone, το καλύτερο tablet και το καλύτερο (μη Apple) smartwatch (active 2 44mm)...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά μας λέει η σαμσουνγκ ότι ο έξυνος είναι ίδιας απόδοσης με τον σναπ και κάθε φορά τρώει παντόφλα :lol:

 

Ιδια cpu είναι. Ο snap είναι χρονισμενος πάντα πιο χαμηλά από τον exynos και σου δίνη ένα μικρό boost σε μπαταρία και σε fps. Κανα 30 λεπτα extra οθονη ας πουμε. Kαι ο exynos είναι χρονισμενος ψιλά και σου δημιουργεί κάποιο drain αλλα εχεις καλύτερη ταχύτητα. Αυτό πολύ το εκλαμβάνουν σαν αρνητικό και πως ο exynos είναι για πέταμα. Aπλά έχουν διαφορετικά mhz στον kernel τους. Αμα βάλεις τα ίδια mhz είναι ίδια cpu. Επειδή η Aμερική θέλει να παίρνει μερίδιο από την samsung αλλα και η samsung θέλει να πουλάει στην Αμερική. Ετσι λοιπόν υπάρχει ο snap στην Αμερική και όχι ο exynos. Και εχει και νομο πως τα Αμερικανικα κινητά θα έχουν snap όχι exynos. Στην ουσία δεν έχει διαφορα στον χρηστη αλλα έχει στις τσέπες τους πολύ μεγάλη και τον δυο. Καμια εταιρία πλην τις apple δεν θα έβγαζε ποτε cpu που η μια να είναι καλή και η αντίστοιχη αλλη που προόριζε για άλλες χώρες να είναι κακια. Αυτό είναι ένας μύθος όπως το άμα ρήξης την ανάλυση στην οθόνη του κινητου σου θα παρεις extra μπαταρία όπως έπαιρνες στα lg g2,g3,g4

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά μας λέει η σαμσουνγκ ότι ο έξυνος είναι ίδιας απόδοσης με τον σναπ και κάθε φορά τρώει παντόφλα :lol:

 

Πλέον έκανε catch up. Το σημαντικότερο για μένα δεν είναι οι αμελητεες διάφορες στις επιδόσεις, αλλά το γεγονός ότι θα δούμε σημαντική βελτίωση στο κομμάτι αυτονομία (καλύτερη κατανάλωση + αύξηση στη χωρητικότητα)...

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έκανε catch up. Το σημαντικότερο για μένα δεν είναι οι αμελητεες διάφορες στις επιδόσεις, αλλά το γεγονός ότι θα δούμε σημαντική βελτίωση στο κομμάτι αυτονομία (καλύτερη κατανάλωση + αύξηση στη χωρητικότητα)...
Ξαναλέω Βαγγέλη, δες το Vs με το OnePlus και πες μου την γνώμη σου.

 

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου παρακαλώ τι χρειάζεται να κάνω για να γλιτώσω 100€ χωρίς επιστροφή παλιάς συσκευής?
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου παρακαλώ τι χρειάζεται να κάνω για να γλιτώσω 100€ χωρίς επιστροφή παλιάς συσκευής?
Για πάρε ένα τηλέφωνο Κωτσόβολο. Αν μπορείς ενημέρωσε και εδώ.

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξαναλέω Βαγγέλη, δες το Vs με το OnePlus και πες μου την γνώμη σου.

 

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Το έχω δει το συγκεκριμένο, καταρχήν μιλάμε οι οποίες διάφορες είναι της τάξεως των ms, με την τεχνική 1,2,3, πάμε.... Εγώ αρκετές φορές που ο τύπος έλεγε ότι στην τάδε εφαρμογή είναι πιο γρήγορο το oneplus εγώ είδα το αντίθετο...

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία δεν έχει διαφορα στον χρηστη αλλα έχει στις τσέπες τους πολύ μεγάλη και τον δυο. Καμια εταιρία πλην τις apple δεν θα έβγαζε ποτε cpu που η μια να είναι καλή και η αντίστοιχη αλλη που προόριζε για άλλες χώρες να είναι κακια. Αυτό είναι ένας μύθος όπως το άμα ρήξης την ανάλυση στην οθόνη του κινητου σου θα παρεις extra μπαταρία όπως έπαιρνες στα lg g2,g3,g4

 

https://www.anandtech.com/show/14072/the-samsung-galaxy-s10plus-review/17

 

2018 in particular was a rough year for Samsung’s in-house developed Exynos variants, as the chip simply delivered a notably worse experience than what was available on Snapdragon 845 variants of the phones. Αυτο στα περσινα μοντελα.

 

Φετος

Unfortunately the rest of the world gets another phone. Although battery life and performance this year aren’t an issue for the Exynos variant, the unexpected huge discrepancies in the camera quality, some screen calibration bugs, and the audio quality disparity all make this variant of the Galaxy S10+ a lesser choice.

 

Τωρα για το τελευταιο με το κομματι του ηχου απο την θυρα ακουστικων,το ''έλυσε'' το θεμα βγαζοντας τελειως την θυρα ακουστικων απο τα note10.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω Βαγγέλη, δες το Vs με το OnePlus και πες μου την γνώμη σου.

 

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

Τι να πω; Δε μου λέει κάτι να συγκρίνω το πιο πλήρες και καλαίσθητο ui shell της αγοράς, με ένα σκασμό services να τρέχουν από πίσω (αλλά αχρηστα κι άλλα σούπερ χρήσιμα - βλέπε shealth, gear devices, dex Mode, spen services κλπ κλπ) , με ένα γυμνό ui με επιθετικό services adaptation policy και να τσεκάρω τα ms διαφοράς στο άνοιγμα. Μέχρι πρότινος υπήρχε πρόβλημα ναι. Στα 1000+ θες να μην είσαι πίσω στις λεπτομέρειες. Με τη "διόρθωση" στον exynos έφερε τα πράγματα εκεί που έπρεπε να είναι από την άνοιξη...

Το στοίχημα για μένα όπως προείπα είναι να έδωσε και σοβαρό bounce στη μπαταρια... Θα το μάθουμε σε μια βδομάδα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο chips τούμπανο απλά αν κατασκευαζόταν και ο snapdragon με την ίδια μέθοδο οι διαφορές θα άνοιγαν πολύ πάλι, για τον εξής λόγο ο Snapdragon ο ένας πυρήνας που είναι χρονισμένος περισσότερο οι υπόλοιποι τρεις που είναι πιο χαμηλά χρονισμονοι πατάνε πάνω στον cortex Α 76 στον έξυνος και οι τέσσερις πυρήνες πατάνε στον cortex Α 75 ακόμα και οι δύο πυρήνες οι μεγάλοι custom Samsung πατάνε στον A75, Με λίγα λόγια o snapdragon πατάει σε μια γενιά νεότερη cortex άνάμένόμένό πιο γρήγορος Κάί λιγότερο ενεργόβορος Και είναι πιο ελαφρος χωρισμένος παραπάνω ο snapdragon ενας 2,84 εναντίον δυο 2,73 φανταστείτε ο snapdragon κατασκευαζόνταν με την ίδια μέθοδο τού 9825 τι θα έφτιαχνε η ακόμα τι θα έφτιαχνε ο plus έκδοση .σαν σύνολο είναι ανώτερος ο snapdragon που μόνο με Την διαδικασία παραγωγής τον πλησίασε η Samsung Και πλησίασε τον 855 όχι τον 855+ αυτός ξέφυγε πάλι Και για αυτό δεν τον έβαλε.απλα για να είχαμε να λέγαμε, Και τα δύο τούμπανο.
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο chips τούμπανο απλά αν κατασκευαζόταν και ο snapdragon με την ίδια μέθοδο οι διαφορές θα άνοιγαν πολύ πάλι, για τον εξής λόγο ο Snapdragon ο ένας πυρήνας που είναι χρονισμένος περισσότερο οι υπόλοιποι τρεις που είναι πιο χαμηλά χρονισμονοι πατάνε πάνω στον cortex Α 76 στον έξυνος και οι τέσσερις πυρήνες πατάνε στον cortex Α 75 ακόμα και οι δύο πυρήνες οι μεγάλοι custom Samsung πατάνε στον A75, Με λίγα λόγια o snapdragon πατάει σε μια γενιά νεότερη cortex άνάμένόμένό πιο γρήγορος Κάί λιγότερο ενεργόβορος Και είναι πιο ελαφρος χωρισμένος παραπάνω ο snapdragon ενας 2,84 εναντίον δυο 2,73 φανταστείτε ο snapdragon κατασκευαζόνταν με την ίδια μέθοδο τού 9825 τι θα έφτιαχνε η ακόμα τι θα έφτιαχνε ο plus έκδοση .σαν σύνολο είναι ανώτερος ο snapdragon που μόνο με Την διαδικασία παραγωγής τον πλησίασε η Samsung Και πλησίασε τον 855 όχι τον 855+ αυτός ξέφυγε πάλι Και για αυτό δεν τον έβαλε.απλα για να είχαμε να λέγαμε, Και τα δύο τούμπανο.

Επιτέλους κάποιος να μας εξηγήσει με απλά ελληνικά αυτό που καταλαβαίναμε χρόνια τώρα στα ευρωπαικά Note!

Μπράβο φίλε....

Έτσι εξηγείται γιατί αγόραζα πάντα το μεθεπόμενο Note...(μα...για να φτάνω τους περσινούς των άλλων ναυαρχίδων χωρίς πενάκι).

Καλώς ήρθες Note 11 5G. Τι όχι?

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κάποιος να μας εξηγήσει με απλά ελληνικά αυτό που καταλαβαίναμε χρόνια τώρα στα ευρωπαικά Note!

 

Μπράβο φίλε....

 

Έτσι εξηγείται γιατί αγόραζα πάντα το μεθεπόμενο Note...(μα...για να φτάνω τους περσινούς των άλλων ναυαρχίδων χωρίς πενάκι).

 

Καλώς ήρθες Note 11 5G. Τι όχι?

Έχει πέσει στην αντίληψη σου οτι στο single core score o exynos 9825 είναι μπροστά και από τον 855+ ; Το single core γενικά Έχει μεγαλύτερη βαρύτητα σε real world καταστάσεις. Οπότε με το note 10 δεν έτσι ακριβώς τα πράγματα...

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το είχα σε εκτίμηση έχει αρχίσει να μου αρέσει το Glow ενώ το έχω παραγγείλει σε άσπρο.Σας έχει τύχει να δεχτούν αλλαγή την ημέρα που είναι να παραλάβετε ή ότι παραγγείλεις στην αρχή και γράφει το χαρτί αυτό θα πάρεις;
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το είχα σε εκτίμηση έχει αρχίσει να μου αρέσει το Glow ενώ το έχω παραγγείλει σε άσπρο.Σας έχει τύχει να δεχτούν αλλαγή την ημέρα που είναι να παραλάβετε ή ότι παραγγείλεις στην αρχή και γράφει το χαρτί αυτό θα πάρεις;
Σε ερωτηση μου στον Κωτσόβολο μου ειπαν οτι αν δεν υπαρχει προβλημα διαθεσιμότητας μπορεί να γίνει.

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας βολεύει η τoποθέτηση των κουμπιών στην αριστερή μεριά της συσκευής;

 

Καλημερα εμενα ναι δεν εχω θεμα.

Τελικα ισχυ η εκπτωση των -100 ευρω για οσους ες ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να κανουν trade in ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ερωτηση μου στον Κωτσόβολο μου ειπαν οτι αν δεν υπαρχει προβλημα διαθεσιμότητας μπορεί να γίνει.

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για να δούμε...αυτό που ρωτάει ο φίλος Ccyprous στον Κωτσοβολο ισχύει το - 100

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε...αυτό που ρωτάει ο φίλος Ccyprous στον Κωτσοβολο ισχύει το - 100

 

ωραια θα ειναι να ισχυει,, αν μαθετε γραψτε το,,

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

ωραια θα ειναι να ισχυει,, αν μαθετε γραψτε το,,

 

Το έκανα εγώ προσωπικά.Μου κόψανε 100€ χωρίς να δώσω κάποια συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Σας βολεύει η τoποθέτηση των κουμπιών στην αριστερή μεριά της συσκευής;
Το κουμπί του Bixby να μην υπάρχει και όλα τα άλλα λεπτομέρειες. :)

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα εγώ προσωπικά.Μου κόψανε 100€ χωρίς να δώσω κάποια συσκευή

 

Σε πιο κατάστημα;; Και τους είπες κάτι ; Η από μόνοι τους στο είπαν;

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Σε πιο κατάστημα;; Και τους είπες κάτι ; Η από μόνοι τους στο είπαν;

 

Στον Κωτσοβολο ρώτησα αν υπάρχει κάποια προσφορά για το Note και μου λέει από ότι βλέπω εδώ έχει έκπτωση 100€.Για κατάστημα Κωτσοβολος Τρικάλων.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εκανα preorder το note 10 plus σε μαύρο , εδώ στον Καναδά που είμαι δίνουν δώρο τα ασύρματα ακουστικά ,θα προτιμούσα το active watch 2 αλλά μην είμαι αχάριστος,ελπίζω 23 του μήνα να παίζω μαζί του.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10 Plus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...