Jump to content

android έως 150€ μικρές διαστάσεις για εφαρμογές κυρίως


Dante
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρειάζομαι ένα οικονομικό android smartphone το οποίο το χρειάζομαι μόνο για εφαρμογές, και όχι παιχνίδια.

 

Να έχει αποσπώμενη μπαταρία και μικρές διαστάσεις (έχω nokia lumia 620 με 4 inches και συχαίνομαι τα μεγάλα κινητά).

 

Να έχει αρκετή εσωτερική μνήμη τουλάχιστον 16GB και πάνω, αρκετή RAM για να τρέχει σωστά τις εφαρμογές. Τέλος να υποστηρίζει επέκταση microSD κάρτας, επίσης η CPU μου είναι εντελώς αδιάφορη.

Για φωτογραφική και video μία descent κάμερα αρκεί.

 

Να σημιώσουμε εδώ ότι smartphones με εσωτερική μνήμη 8GB και κάτω είναι εντελώς άχρηστα, γιατί γεμίζει πάρα πολύ γρήγορα από εφαρμογές που δεν είναι συμβατές με εξωτερική μνήμη με αποτέλεσμα το κινητό να σέρνεται.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. Στα καταστήματα δεν έχω κοιτάξει, θέλω να έχω μία πρώτη ιδέα πριν πάω για έρευνα, δεν θέλω να υποπέσω σε σοβαρό λάθος/αγορά λόγω προσφοράς, και τελικά ψωνίσω κάτι που θα το μετανιώσω. Από το κινητό μου δεν έχω απαιτήσεις, ο μόνος περιορισμός είναι το budget και οι μικρές διαστάσεις οθόνης. Άραγε η αναζήτησή μου είναι εύκολη;

Edited by Dante

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο ή μεταχειρισμένο;

Μεταχειρισμένο δες για το Sony XZ1 compact. Είναι ουσιαστικά το τελευταίο πραγματικά μικρό δυνατό κινητό που βγήκε.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

το lumia 620 ειναι 3.8" και διαστασεις(αυτες μας ενδιαφερουν) 115.4 x 61.1 x 11 mm.

Σε τετοιες διαστασεις δυσκολα να βρεις αξιολογο κινητο. Δυστυχως για εμας που εχουμε τα μικρα κινητα κατω απο 140 mm οι επιλογες ειναι περιορισμενες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις, ναι καινούριο θα πάρω για να πάρω και 1 χρόνο εγγύηση.

 

^Bayern4 έστω ας είναι και μεγαλύτερο από 115.4 x 61.1 x 11 mm, θα κάνω μία υπέρβαση, το κατά δύναμιν όσο μικρότερο γίνεται, πραγματικά τα smartphone που κυκλοφορούνε είναι σαν tamblet μεγάλα. :X:cry:

 

Ελπίζω να αντιληφθούνε το κενό στην αγορά και να βγάλουνε κάτι μικρότερο για εμάς που θέλουνε κάτι πιο φορητό και compact.

Παιδιά τα κινητά τα τεράστια τα σιχαίνομαι...

...μου φαίνεται μας περάσανε για γυναίκες που κουβαλάνε ολόκληρη τσάντα μαζί τους με όλα τα αξεσούαρ: Κραγιόν, καθρέπτη, τσατσάρες, τάμπλετ, κολώνιες... :w00t:

 

Μιλάτε ρε παιδιά, εντάξει είμαι λίγο old school, αλλά έχω μάθει με κάποιες αρχές, όπως όλοι εμείς οι παλιοί.

 

Σήμερα έμαθα από καταστήματα ότι σχεδόν ό,τι κυκλοφορεί στην αγορά σε smartphone δεν έχουνε πλέον αποσπώμενη μπαταρία, τα έχουνε μαμήσει στην κυριολεξία τα σημερινά κινητά. Ε ρε, πού είναι εκείνες οι καλές οι εποχές;

 

Στην ανάγκη μπορώ να διαθέσω και 200€ προκειμένου να καταλήξω σύντομα σε κάποιο μοντέλο με τις παραπάνω προδιαγραφές.

Edited by Dante

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν αποσπωμενη μπαταρία αλλα στα υπόλοιπα πιστευω θα σε καλύψουν κ ιδίως στις διαστάσεις

 

- Samsung A40 ~ 175€

- Samsung A20e ~ 125€

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο ή μεταχειρισμένο;

Μεταχειρισμένο δες για το Sony XZ1 compact. Είναι ουσιαστικά το τελευταίο πραγματικά μικρό δυνατό κινητό που βγήκε.

 

+1 για την σειρα compact της sony (δυστυχως καινουργιο το xz1 και x ειναι ακριβο μιας και εξαντλείτε το στοκ)

 

Τωρα για καινουργια με λιγο μεγαλυτερες διαστάσεις μπορεις να δεις nokia 3, samsung j3 και μετα σε οριακά μεγαλύτερα τα lenovo a5, xiaomi redmi 6 και τελος λιγο πιο πανω απο το budget σου το p20 lite (dual)

 

Αποσπομενη μπαταρία ξέχνα την... εκτος αν πας σε κατι παλαιοτερο

Link to comment
Share on other sites

Aν καλύπτεται σε εφαρμογές στο iOS, υπάρχουν τα iPhone 5S και SE.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένα όμως και δεν έχουν αποσπώμενη μπαταρία

 

Πάντως το se είναι μια χαρά τηλέφωνο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποσπώμενη έχει το Nokia 2.2 θα είναι διαθέσιμο σε λίγο διάστημα σε αυτή την τιμή.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευχαριστώ nikosxeng3, δεν γουστάρω iphone γιατί δεσμεύομαι με το σύστημα με τον καιρό όσον αφορά τις εφαρμογές.

 

Θα προτιμούσα κάποιο παλιότερο μοντέλο με αποσπώμενη, ευχαριστώ για την πρόταση του nokia. :)

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρω καλά δεν υπάρχει πλέον αυτό που ζητάς

Σε αυτό που θέλεις iphone 8 είναι μονόδρομος

Αλλά δύστυχος δεν δίνεις τόσα έτσι αναγκαστικά πας σε 5.5 6 και ίντσες

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει και το Nokia 4.2 στα 149 στις αλυσίδες σε έκδοση 3/32, βέβαια δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία.

 

Υπάρχουν και τα Unihertz Jelly http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=451754 που είναι παλαιότερο και το Unihertz Atom που είναι η ανθεκτική έκδοση του που είναι και νεότερη http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=478932 σπάνια, ακριβότερα, αγορά από εξωτερικό και δεν ξέρω αν σε καλύπτουν (είναι ότι μικρότερο υπάρχει).

 

Τα iPhone 5S, SE κοκ μπορούν να βρεθούν ακόμα και εντελώς καινούργια, βέβαια είναι πάνω από το budget σου.

 

Τέλος υπάρχει το palm στην κανονική και GSM του έκδοση από Αμερική που είναι πάλι πάνω από το budget σου.

 

Just my 2 cents...

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...