Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχει η γυναίκα μου,έχω το mi 11 lite 5g..μπορώ να πω ότι το a3 κρατάει πολύ καλά ..το μόνο που με χαλάει είναι τα 60hz αλλιώς πάει μπάλα και αρκετά smooth

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρίνεται με το mi 11 lite εννοείται είναι πολύ πιο γρήγορο, εμένα με χαλάει η πολύ μικρή μπαταρία του και σίγουρα το άχρηστο miui.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως Samsung και κανένα realme, εγώ βλέπω να το κρατάω ακόμα ένα χρόνο σίγουρα καλά πάει ακόμα και πολύ ωραίο σε διαστάσεις.
Σίγουρα αντέχει μόνο τα security με απασχολούν αλλιώς θα το κράταγα, υπάρχει κάνα paid antivirus η κάτι που προσφέρει ασφάλεια σα τα updates ?

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
46 minutes ago, adi32 said:

Δεν έχουν και μεγάλη σημασία τα security.

Έχουν τεράστια σημασία αλλά δεν είναι το παρόν θέμα κατάλληλο για τέτοιες αναλύσεις. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καμια ρομ να βαλουμε να παρει τα πανω του υπαρχει να μου πειτε παιδια ευχαριστω και καλες γιορτες!
Δεν έχουν βγει ακόμα καλές Α12 ρομ δυστυχώς.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, chios said:
59 minutes ago, Skiathos88 said:
καμια ρομ να βαλουμε να παρει τα πανω του υπαρχει να μου πειτε παιδια ευχαριστω και καλες γιορτες!

Δεν έχουν βγει ακόμα καλές Α12 ρομ δυστυχώς.

android 11 custom δεν εχει καμια νορμαλ να αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν και μεγάλη σημασία τα security.. Μην αγχώνεσαι άδικα 
Εννοείται ότι έχουν ,απορω γιατί λες κάτι τέτοιο θα ήθελα να μας πεις .

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχουν τεράστια σημασία αλλά δεν είναι το παρόν θέμα κατάλληλο για τέτοιες αναλύσεις. 
Που είναι το κατάλληλο θέμα ?

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Jim30 said:

Εννοείται ότι έχουν ,απορω γιατί λες κάτι τέτοιο θα ήθελα να μας πεις .

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Που είναι το κατάλληλο θέμα ?

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ακόμα και τους αριθμούς των καρτών σου να σου έχουν κλέψει αν έχεις ενεργοποιήσει τα κλειδώματα των τραπεζικών εφαρμογών δεν μπορούν πλέον να σου κάνουν τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
9 minutes ago, Jim30 said:

Που είναι το κατάλληλο θέμα ?

Έχουν γίνει κατά καιρούς συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα σε διαφορά thread. Απλά συνηθίζεται, στα θέματα των συσκευών να επικεντρωνόμαστε στις συσκευές αυτές καθεαυτές και όχι σε γενικότερες συζητήσεις.

Τώρα, όσον αφορά τα security updates, αν κάποιος κάνει μια σοβαρή αναζήτηση για το τι σημαίνει η ύπαρξη τους για τη συσκευή του, θα αναθεωρήσει κάθε άποψη του τύπου, «δε βαριέσαι, δε χρειάζονται». Ποσό μάλλον σήμερα που χρησιμοποιούμε και τις συσκευές μας εκτός των άλλων και ως ηλεκτρονικά πορτοφόλια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τους αριθμούς των καρτών σου να σου έχουν κλέψει αν έχεις ενεργοποιήσει τα κλειδώματα των τραπεζικών εφαρμογών δεν μπορούν πλέον να σου κάνουν τίποτα 
Άμα βρουν πχ τους κωδικούς σου του ebanking δεν έχει νόημα αν έχεις κλειδώσει πχ τις online συναλλαγές ,εκτός αν εννοείς κάτι άλλο

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχουν γίνει κατά καιρούς συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα σε διαφορά thread. Απλά συνηθίζεται, στα θέματα των συσκευών να επικεντρωνόμαστε στις συσκευές αυτές καθεαυτές και όχι σε γενικότερες συζητήσεις.
Τώρα, όσον αφορά τα security updates, αν κάποιος κάνει μια σοβαρή αναζήτηση για το τι σημαίνει η ύπαρξη τους για τη συσκευή του, θα αναθεωρήσει κάθε άποψη του τύπου, «δε βαριέσαι, δε χρειάζονται». Ποσό μάλλον σήμερα που χρησιμοποιούμε και τις συσκευές μας εκτός των άλλων και ως ηλεκτρονικά πορτοφόλια.
Συμφωνώ απόλυτα ,οκ δε θέλω να κάνουμε off topic ωστόσο αν υπάρχει κάποιο άλλο topic που είναι εντός αυτού του θέματος με τα σεκιούριτι θα ήθελα να διαβάσω

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Jim30 said:

Άμα βρουν πχ τους κωδικούς σου του ebanking δεν έχει νόημα αν έχεις κλειδώσει πχ τις online συναλλαγές ,εκτός αν εννοείς κάτι άλλο

Ακόμα και αυτό να γίνει αφού κάθε συναλλαγή απαιτεί επιβεβαίωση δική σου από το κινητό. Εκτός και σου κλέψουν και το κινητό και το έχεις και ξεκλείδωτο 

Πιο πιθανό είναι να σε κλέψει τυφλή γιαγιά σε αστυνομικό τμήμα πάρα να να βρει κενό ασφαλείας χακερ να σου κλέψει τους κωδικούς μετά να έρθει να σου κλέψει το κινητό να βρει το κλείδωμα σου και να σου κάνει συναλλαγές 

Εμένα παλιότερα μου είχαν κάνει συναλλαγές με το νούμερο της κάρτας όχι γιατί δεν είχα όλα τα security updates αλλά απλά γιατί την είχαν δει από βενζινάδικο πχ και τότε δεν υπήρχε η ταυτοποίηση μέσω κινητού για τις μικρές συναλλαγές 

Τώρα βάζεις και προσωρινή φραγή στις online αγορες και τέλος 

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το μεγάλο μέγεθος του update, βρηκα αυτο στο reddit

After extracting the payload.bin from full recovery ROM, I found what make this incremental update quite big, mostly are the updated Google apps in the system (most of them are the versions released on October 2021), which normally won't be noticed by users (unless after factory reset), as they will update them from Play Store (either automatically or manually).

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αυτό να γίνει αφού κάθε συναλλαγή απαιτεί επιβεβαίωση δική σου από το κινητό. Εκτός και σου κλέψουν και το κινητό και το έχεις και ξεκλείδωτο 
Πιο πιθανό είναι να σε κλέψει τυφλή γιαγιά σε αστυνομικό τμήμα πάρα να να βρει κενό ασφαλείας χακερ να σου κλέψει τους κωδικούς μετά να έρθει να σου κλέψει το κινητό να βρει το κλείδωμα σου και να σου κάνει συναλλαγές 
Εμένα παλιότερα μου είχαν κάνει συναλλαγές με το νούμερο της κάρτας όχι γιατί δεν είχα όλα τα security updates αλλά απλά γιατί την είχαν δει από βενζινάδικο πχ και τότε δεν υπήρχε η ταυτοποίηση μέσω κινητού για τις μικρές συναλλαγές 
Τώρα βάζεις και προσωρινή φραγή στις online αγορες και τέλος 
Κάλλιστα υποθέτω μπορούν μπορούν λοιπόν να χακαρουν το κινητό για να κάνουν επιβεβαιωση της συναλλαγής αν δεν έχει security

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά γίνονται μόνο στις ταινίες, κανένας δεν μπορεί να μπει έτσι εύκολα στα δεδομένα του κινητού, ακόμα και αν φοράει Android 9, ας χαρούμε την συσκευή μας και όταν έρθει η ώρα της αλλαγής βλέπουμε που θα πάμε.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως λίγο καλύτερη η μπαταρία ή έτυχε? 
Μπα μετά από λίγες μέρες πάλι τα ίδια θα ναι

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνος μου λέω ότι τα updates κάνουν κακό αλλά δε βάζω μυαλό.

Το πρωί το βρήκα κλειστό και ευτυχώς ξύπνησα μόνος μου πριν το ξυπνητήρι αλλιώς δε θα πήγαινα δουλειά. 

Επίσης κάποιες φορές βγάζει μια μαύρη μπάρα πάνω πάνω που θέλει επανεκκίνηση για να φύγει 

Link to comment
Share on other sites

Και μένα σήμερα τα ίδια, ξαφνικά το βρήκα κλειστό χωρίς λόγο, μακάρι να υπήρχε η δυνατότητα να πήγαινα στο android 9 εκεί η συσκευή δούλευε πραγματικά σωστά με πολύ καλύτερη μπαταρία.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chios said:

Και μένα σήμερα τα ίδια, ξαφνικά το βρήκα κλειστό χωρίς λόγο, μακάρι να υπήρχε η δυνατότητα να πήγαινα στο android 9 εκεί η συσκευή δούλευε πραγματικά σωστά με πολύ καλύτερη μπαταρία.

Αμάν την πατήσαμε. Μπορεί να βγει κάπως η κοτσάνα τους? 

Φαντάσου να θες να ξυπνήσεις πρωί 

Επίτηδες το κάνουν για να πάρουμε άλλο 

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Skiathos88 said:

Είμαστε σίγουροι οτι δεν μπορούμε να κάνουμε downgrade σε παλιότερο android?δεν υπάρχει τροπος;

Αν μπορούσαμε θα είχαμε κάνει, δεν υπάρχει τρόπος, downgrade = brick

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία, εμένα μου κόλλησε έτσι την προηγούμενη μέρα από το update και σκεφτόμουν άντε να το έκανε μετά και να νόμιζα ότι έφταιγε το update.

Μου το έχει ξανακάνει στο παρελθόν, το έχω γράψει και εδώ, χοντρικά μια φορά το δίμηνο συμβαίνει, απλά μπορεί να γίνει δύο φορές κοντά κοντά και μετά τίποτα για μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...