Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παλεύεται η ips? 
Έχει καλό μαύρο και γωνίες? 
Πολύ καλύτερη από το Α3, από Δευτέρα που θα έχω το δικό μου θα κάνω την σύγκριση.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2022 at 4:26 ΜΜ, chios said:
On 19/11/2022 at 3:25 ΜΜ, adi32 said:
Παλεύεται η ips? 
Έχει καλό μαύρο και γωνίες? 

Πολύ καλύτερη από το Α3, από Δευτέρα που θα έχω το δικό μου θα κάνω την σύγκριση.

Το πήρες? 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, adi32 said:

Το πήρες? 

Ναι από χθες, μέχρι στιγμής όλα καλά, η διαφορά με το Α3 είναι χαοτική σε όλα, κάμερα αρκετά καλή ίσως το Α3 με gcam να είναι λίγο καλύτερη. 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη μπαταριας Θεσσαλονίκη?
Δε θα βρεις καλή μπαταρία Ελλάδα σχεδόν όλες είναι μαϊμού, καλύτερα μείνε με αυτήν που έχεις, αλλιώς AliExpress ψάξε για nohon.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έτσι για την ενημέρωση άλλαξα οθόνη αλλά και κεντρική κάμερα και ευτυχώς με την κάμερα δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με το proximity sensor. Δυστυχώς όλο νούμερα μου κάνει. Όλο και πιο συχνά δεν λειτουργεί και μόλις δεχτώ ή κάνω κλήση μαυρίζει η οθόνη και δεν μπορώ να διακόψω εγώ την κλήση ή να κάνω ότιδήποτε άλλο. Αν χρησιμοποιήσω ακουστικά ή bluetooth δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αναγκάζομαι και ανοίγω το κινητό και βγάζω και ξαναβάζω το proximity sensor και για λίγο πάλι λειτουργεί κανονικά αλλά πάλι μετά τα ίδια. Στο μενού που το κάνω τεστ μου δείχνει "pass" αλλά παρ' ολα αυτά δεν λειτουργεί σωστά. Έχει κανείες αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα; Αν ναι, πως το λύσατε; 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Greckos said:

Τελικά έτσι για την ενημέρωση άλλαξα οθόνη αλλά και κεντρική κάμερα και ευτυχώς με την κάμερα δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με το proximity sensor. Δυστυχώς όλο νούμερα μου κάνει. Όλο και πιο συχνά δεν λειτουργεί και μόλις δεχτώ ή κάνω κλήση μαυρίζει η οθόνη και δεν μπορώ να διακόψω εγώ την κλήση ή να κάνω ότιδήποτε άλλο. Αν χρησιμοποιήσω ακουστικά ή bluetooth δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αναγκάζομαι και ανοίγω το κινητό και βγάζω και ξαναβάζω το proximity sensor και για λίγο πάλι λειτουργεί κανονικά αλλά πάλι μετά τα ίδια. Στο μενού που το κάνω τεστ μου δείχνει "pass" αλλά παρ' ολα αυτά δεν λειτουργεί σωστά. Έχει κανείες αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα; Αν ναι, πως το λύσατε; 

Ευχαριστώ.

 

Το ειχα κ εγω και τον αλλαξα κ ησύχασα..ειναι φθηνο σαν ανταλλακτικο κ αν πιανουν τα χερια σου ακομα καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου κάνει συχνά restart καθώς το δουλεύω. Το είχε κάνει και παλαιότερα 1-2 φορές στο τόσο....και λέω οκ έτυχε αλλά τώρα το κάνει συχνότερα. Κάτι δε πάει καλά σίγουρα. Δε ξέρω αν είναι hardware ή software. Το κάνει τυχαία και δε μπορώ να το συνδιάσω με κάτι. Πάντως δεν είναι λόγω θερμοκρασίας, Έχει τύχει να μου το κάνει και 3 φορές την ίδια μέρα και πάντα καθώς το δουλεύω. Πάλι καλά δηλαδή γιατί το βλέπω. Αν το έκανε καθώς το έχω σε αναμονή δε θα το καταλάβαινα μέχρι να πιάσω το κινητό στα χέρια μου. 

Συμβαίνει σε κανέναν άλλον;

η μπαταρία πλέον κρατάει αισθητά λιγότερο,Τα έχει φάει τα ψωμιά του

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, spiliot said:

Αν έχεις κάρτα SD βγάλε τη πρώτα να δεις αν αλλάζει κάτι.

δεν έχω κάρτα. Ούτε κάνω κάτι για να το ζορίσω (πχ παιχνίδια ή κάτι άλλο). Μπορεί απλά να σεφάρω ή να διαβάζω κάποιο mail και να το κάνει.

Δε το κάνει σε ενοχλητικό βαθμό και το καλό είναι ότι δε το κάνει όταν το έχω ξεχασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε και μένα όχι συχνά, με μαμά ρομ , σε custom rom δεν το έκανε ποτέ.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μπαταρία έχει πέσει αρκετά. 

Στην infoquest δεν την αλλάζουν αν δεν είναι μέσω αυτής αγορασμένο. 

Στο σέρβις xiaomi στο Περιστέρι μου είπαν την αλλάζουν με 35€ με εγγύηση αλλά πρέπει να μείνει εκεί 2 μέρες για έλεγχο ώστε να λειτουργεί σωστά. 

Λογικά θα πρέπει να τα σβήσω όλα και να εχω και νέο τζαμακι 

Screenshot_20230105-080148.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, adi32 said:

Η μπαταρία έχει πέσει αρκετά. 

Στην infoquest δεν την αλλάζουν αν δεν είναι μέσω αυτής αγορασμένο. 

Στο σέρβις xiaomi στο Περιστέρι μου είπαν την αλλάζουν με 35€ με εγγύηση αλλά πρέπει να μείνει εκεί 2 μέρες για έλεγχο ώστε να λειτουργεί σωστά. 

Λογικά θα πρέπει να τα σβήσω όλα και να εχω και νέο τζαμακι 

Screenshot_20230105-080148.png

Εννοείται ότι θα αλλάξεις κινητό και δεν θα πληρώσεις τίποτα για παλιά συσκευή. Δεν πρόκειται για έργο τέχνης, μια παλιά συσκευή είναι απλώς.

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2023 at 2:08 ΜΜ, elti said:

Εννοείται ότι θα αλλάξεις κινητό και δεν θα πληρώσεις τίποτα για παλιά συσκευή. Δεν πρόκειται για έργο τέχνης, μια παλιά συσκευή είναι απλώς.

Αν με 35€ εχω την ιδα μπαταρια οπως το αγορασα δε θα αλλαζα

Για να παρω κατι καλυτερο σε καμερα και λειτουργικο και με amoled πρεπει να δωσω 300ε

Το μικρο μεγεθος μου κανει . Ταχυτητα games κλπ δε με νοιαζουν

Link to comment
Share on other sites

Καλό χρυσό το Α3 αλλά πλέον δεν αξίζει, πήγα σε realme 9 Pro και δεν το μετανιώνω με τίποτα σε όλα ανώτερο είναι, από οθόνη, ταχύτητα, για μπαταρία άλλο επίπεδο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μήπως και άλλοι έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το proximity sensor  στο MiA3; 

Σε 2 συσκευές έχει χαλάσει. Το έχω βγάλει, το έχω σκουπίσει, ακόμα και ένα hack που είδα που το περνάς από πάνω με μαύρο μαρκαδόρο δοκίμασα αλλά τίποτα. Τις πρώτες φορές που το έβγαλα και το σκούπισα δούλεψε για λίγο αλλά πάλι τα ίδια. Τώρα πάλι είναι σε φάση μη λειτουργίας.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είχα παραλάβει τον Αύγουστο μια nohon, την οποία είχα παραγγείλει (14 ευρώ από ali) γιατί μου έκανε νερά η μαμά μπαταρία... Βαρέθηκα να την τοποθετήσω και έμεινε μισό και βάλε χρόνο στο συρτάρι...

Την τοποθέτησα σήμερα στις 3 το μεσημέρι, είχε 55%, δεν το φόρτισα, ασχολήθηκα πολύ λίγο, μια κλήση και κάτι ψιλά και το άφησα με 53% μπαταρία. Το κοίταξα τώρα, 9 ώρες μετά την αλλαγή, και η μπαταρία παραμένει στο 53%!!! Με την μαμά μπαταρία τώρα θα ήταν το πολύ 45%.

Αν έχετε θέμα με την μπαταρία αλλά και το κινητό σας καλύπτει από άποψη hardware, μην το σκέφτεστε! Και η διαφορά από τις άλλες μπαταρίες αμφιλεγόμενης ποιότητας (κυκλοφορεί πολλή μαϊμού) είναι κάνα 5ευρω, αξίζει και με το παραπάνω! Ένα NFC να υποστήριζε και θα αργούσα πολλά χρόνια να σκεφτώ αναβάθμιση..

Edited by diamantis_
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, diamantis_ said:

Είχα παραλάβει τον Αύγουστο μια nohon, την οποία είχα παραγγείλει (14 ευρώ από ali) γιατί μου έκανε νερά η μαμά μπαταρία... Βαρέθηκα να την τοποθετήσω και έμεινε μισό και βάλε χρόνο στο συρτάρι...

Την τοποθέτησα σήμερα στις 3 το μεσημέρι, είχε 55%, δεν το φόρτισα, ασχολήθηκα πολύ λίγο, μια κλήση και κάτι ψιλά και το άφησα με 53% μπαταρία. Το κοίταξα τώρα, 9 ώρες μετά την αλλαγή, και η μπαταρία παραμένει στο 53%!!! Με την μαμά μπαταρία τώρα θα ήταν το πολύ 45%.

Αν έχετε θέμα με την μπαταρία αλλά και το κινητό σας καλύπτει από άποψη hardware, μην το σκέφτεστε! Και η διαφορά από τις άλλες μπαταρίες αμφιλεγόμενης ποιότητας (κυκλοφορεί πολλή μαϊμού) είναι κάνα 5ευρω, αξίζει και με το παραπάνω! Ένα NFC να υποστήριζε και θα αργούσα πολλά χρόνια να σκεφτώ αναβάθμιση..

απο που την πηρες και πως την εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζουμε μπαταρία κοιτάμε την κατανάλωση τουλάχιστον μετά από δύο πλήρεις κύκλους φόρτισης ξεκινώντας από το 20% περίπου, αλλιώς απλά βλέπεις εκτιμήσεις με βάση τα στατιστικά της προηγούμενης μπαταρίας που δεν έχουν νόημα.

Έτσι όπως το λες, σε 9 ώρες να μην πέφτει ούτε 1%,, θα έπρεπε να σου κρατάει κάνα μήνα, κάτι που προφανώς δεν γίνεται.

Σίγουρα μια καινούρια και καλής ποιότητας μπαταρία θα βελτιώσει την κατάσταση σε σχέση με μια γερασμένη, αλλά αν η προηγούμενη είχε φτάσει στο τέλος της ζωής της χωρίς να είχε κλατάρει εντελώς (να σβήνει το τηλ με 50% μπαταρία ή να πέφτει ξαφνικά από 100 σε 92 και μετά σε 70, κλπ), δεν θα δεις διαφορά πάνω από 30%.

Δε λέω ότι 30% δεν είναι σημαντικό, μπορεί να σημαίνει για κάποιους μια μέρα παραπάνω, αλλά δεν είναι θαύμα ούτε περισσότερο απ'ότι είχε το κινητό όταν το πρώτο πήρες (πάνω κάτω).

Link to comment
Share on other sites

¨Έχεις δίκιο, τα ποσοστά που μου δείχνει τώρα δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, συνέχιζε να μου δείχνει 53% μέχρι τις 3 το βράδυ που έκανε μια βουτιά στο 46% και από τότε ως τώρα ξανακόλλησε στο 46%. Οπότε, για να έχω σωστή εικόνα, να το αφήσω 2-3 φορές να πέσει κάτω από 20% και να το φορτίσω πάλι ως το 100%;

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί σε πρόσφατες εκδόσεις του android το σύστημα επαναφέρει τα στατιστικά σε κάθε πλήρη φόρτιση. Οπότε στην πρώτη πλήρη θα έχεις στατιστικά από την προηγούμενη αλλά θα καταγράφει τα νέα και στην δεύτερη θα έχεις τα σωστά για την νέα μπαταρία. Ήδη από την πρώτη φόρτιση τα πράγματα θα είναι πολύ πιο ακριβή γιατί το κινητό βλέπει πολλά πράγματα όπως ρυθμό πτώσης τάσης με βάση την κατανάλωση κλπ οπότε έχει καλύτερη εικόνα.

ΥΓ. Αν συνεχίσεις να βλέπεις "πηδήματα" των ποσοστών μετά από δύο φορτίσεις μάλλον έχεις προβληματική μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς κανένα τρόπο να αυξηθεί η ένταση εξόδου των ακουστικών?

 Μετά από την τελευταία ενημέρωση έχει μειωθεί πολύ η ένταση σε σημείο να ψάχνω ενισχυτές ακουστικών...

Διάβασα κάπου για αλλαγή του region σε εκτός EU, αλλά δεν μου δίνει την επιλογή...

Καμιά γνώμη?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 31/3/2023 at 2:49 ΜΜ, TNTGOM said:

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς κανένα τρόπο να αυξηθεί η ένταση εξόδου των ακουστικών?

 Μετά από την τελευταία ενημέρωση έχει μειωθεί πολύ η ένταση σε σημείο να ψάχνω ενισχυτές ακουστικών...

Διάβασα κάπου για αλλαγή του region σε εκτός EU, αλλά δεν μου δίνει την επιλογή...

Καμιά γνώμη?

Ευχαριστώ

poweramp και δυναμωμα απο το equalizer

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...