Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως μπες telegram να σου στείλω.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Project Elixir | MI A3
Welcome to Project Elixir OFFICIAL Mi A3 Device Support Group
Updates: @Elixir_Updates
Discussion: @Elixir_Discussion
Screenshots: @Elixir_ss
https://t.me/elixir_laurel_sprout
Μπες σε αυτό το γκρουπ της ρομ

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ @chios για την βοήθεια! Τελικά η εφαρμογή της eurobank δουλεύει μια χαρά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να περάσω κέρνελ! Δεν το περίμενα, κι όμως ήταν η λύση! Θα γράψω και εντυπώσεις σε λίγες μέρες, αν και από χθες που την έβαλα η διαφορά είναι εμφανής! Ευχαριστώ και πάλι Δημήτρη!

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα δεν μου λειτουργεί η eurobank μετά το τελευταίο update σκάει με το που την ανοίξω σε 3 κινητα όλα ρουτ και σε ένα tablet το οποίο ήταν ρουτ αλλά έγινε unroot, δεν ξέρω αν έχει σχέση

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έκανε κάποιο update με πιο ενισχυμένη ασφάλεια, μας ταλαιπωρεί λίγο, αλλά για καλό είναι.. Σε εμένα, όπως έγραψα, με τον κέρνελ διορθώθηκε το πρόβλημα και λειτουργεί άψογα.


Να γράψω και τις πρώτες μου εντυπώσεις από την elixir. Μόνο για την μπαταρία δεν έχω ακόμα άποψη, καθώς εδώ και 3 μέρες που την πέρασα το έχω λιώσει το κινητό, χρόνια είχα να ασχοληθώ τόσο!

Στα θετικά:
- Σαφέστατα πιο γρήγορο!
- Επιτέλους, double tap to wake!
- Ταχύτατο ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα, καμία σχέση με πριν! Οπότε, απενεργοποίησα και το smart lock, πλέον είναι ανούσιο.
- Διάφορα καλούδια του android 12.
- Για όσους σαν κι εμένα είχαν πρόβλημα με το led που δεν άναβε σε κλήσεις, μηνύματα κλπ, λειτουργεί κανονικά (αν και στα τελευταία updates της στοκ ρομ είχε διορθωθεί το πρόβλημα σε εμένα)
- Ένας από τους σημαντικότερους λόγους που προχώρησα σε custom rom είναι οι ενημερώσεις ασφαλείας που οδεύουν στο τέλος. Από ό,τι βλέπω, υπάρχει υποστήριξη από την κοινότητα και θα συνεχίσω να έχω ενημερώσεις ασφαλείας για καιρό.

Από προβλήματα, ελάχιστα αντιμετώπισα:
- Η εφαρμογή irplus - Infrared Remote πλέον εμφανίζεται ως μη συμβατή. Ίσως έχει να κάνει με το ότι το κινητό στο play store εμφανίζεται ως google pixel 5. Λύθηκε περνώντας την εφαρμογή εκτός store.
- Ο nova launcher κράσαρε συχνά. Ίσως να έφταιγε ότι το back up ρυθμίσεων που επανέφερα ήταν από λίγο παλαιότερη έκδοση. Μικρό το κακό, ήταν και ευκαιρία να ανακαλύψω τον lawnchair 2 που είχε όσα χρειάζομαι.
- Η συντόμευση με το παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού για τον φακό δεν λειτούργησε.

 

Το ρεζουμέ είναι ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος!

Edited by diamantis_
Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι στην Google φαίνεται σαν pixel έχουμε και απεριόριστο backup,
Αυτό με τον φακό λειτουργούσε στην 1.5 μετά όχι, έχει ενημερωθεί ο δημιουργός της ρομ για να το φτιάξει. cca1b0feb5192d68266cac7f1eb6ea01.jpg

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε official Pixel Experience για όποιον ενδιαφέρεται.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, diamantis_ said:

Ίσως να έκανε κάποιο update με πιο ενισχυμένη ασφάλεια, μας ταλαιπωρεί λίγο, αλλά για καλό είναι.. Σε εμένα, όπως έγραψα, με τον κέρνελ διορθώθηκε το πρόβλημα και λειτουργεί άψογα.


Να γράψω και τις πρώτες μου εντυπώσεις από την elixir. Μόνο για την μπαταρία δεν έχω ακόμα άποψη, καθώς εδώ και 3 μέρες που την πέρασα το έχω λιώσει το κινητό, χρόνια είχα να ασχοληθώ τόσο!

Στα θετικά:
- Σαφέστατα πιο γρήγορο!
- Επιτέλους, double tap to wake!
- Ταχύτατο ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα, καμία σχέση με πριν! Οπότε, απενεργοποίησα και το smart lock, πλέον είναι ανούσιο.
- Διάφορα καλούδια του android 12.
- Για όσους σαν κι εμένα είχαν πρόβλημα με το led που δεν άναβε σε κλήσεις, μηνύματα κλπ, λειτουργεί κανονικά (αν και στα τελευταία updates της στοκ ρομ είχε διορθωθεί το πρόβλημα σε εμένα)
- Ένας από τους σημαντικότερους λόγους που προχώρησα σε custom rom είναι οι ενημερώσεις ασφαλείας που οδεύουν στο τέλος. Από ό,τι βλέπω, υπάρχει υποστήριξη από την κοινότητα και θα συνεχίσω να έχω ενημερώσεις ασφαλείας για καιρό.

Από προβλήματα, ελάχιστα αντιμετώπισα:
- Η εφαρμογή irplus - Infrared Remote πλέον εμφανίζεται ως μη συμβατή. Ίσως έχει να κάνει με το ότι το κινητό στο play store εμφανίζεται ως google pixel 5. Λύθηκε περνώντας την εφαρμογή εκτός store.
- Ο nova launcher κράσαρε συχνά. Ίσως να έφταιγε ότι το back up ρυθμίσεων που επανέφερα ήταν από λίγο παλαιότερη έκδοση. Μικρό το κακό, ήταν και ευκαιρία να ανακαλύψω τον lawnchair 2 που είχε όσα χρειάζομαι.
- Η συντόμευση με το παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού για τον φακό δεν λειτούργησε.

 

Το ρεζουμέ είναι ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος!

Κι εγω με nova εδω και χρόνια, δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα. Αλλα ειχα backup απο την εκδοση 7

21 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Βγήκε official Pixel Experience για όποιον ενδιαφέρεται.

Μια χαρα! Τη συμπαθω την pixel experience. Ελπιζω να ειναι καλο build. Αν και δεν με βλεπω να πειραματιζομαι γιατι το κινητο το εχω σαν βασικη συσκευη και η elixir παει σφαιρα... Αν τη δοκιμασει παντως καποιος να μας πει εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Την είχα δοκιμάσει πιο παλιά δεν ήταν καθόλου καλή

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Και η elixir στην 1.6 είχε τουλάχιστον ένα σοβαρό πρόβλημα (έσβηνε το κινητό μόνο του) για πολλούς σύμφωνα με σχόλια στο xda. Οπότε το τι γινόταν στο παρελθόν δε λέει και πολλά για το μέλλον (και το αντίθετο) από την στιγμή που δεν περνάνε QA ή έστω beta testing στου κασίδι το κεφάλι όπως οι επίσημες. Αν κάποιος έχει όρεξη τη δοκιμάζει και μας λέει.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά επειδή έχω δοκιμάσει τις περισσότερες, μη πω όλες, να ξέρετε ότι πάντα υπάρχουν διάφορα bugs, από λιγότερο σημαντικά, έως σοβαρά, πως αυτό με την elixir. Τώρα όλες είναι σταθερές, με πολύ καλές επιδόσεις στη κατανάλωση μπαταρίας, και αν βάλεις τον 912 kernel, είναι απίστευτα smooth. Άλλες είναι πλούσιες σε features, όπως η crdroid, η extend, η bliss, η corvus, η cherish, άλλες φτωχότερες όπως η pixel plus, η ακόμα και η elixir. Προσωπικά είμαι στην cherish σε παλιότερη όμως έκδοση, αφού δύο updates που έγιναν, έφεραν ένα άσπρο ενοχλητικό layer στο wall της οθόνης κλειδώματος. Είναι λίγο δύσκολο να πετύχεις άμεση επίλυση του κάθε προβλήματος, αφού άλλοι είναι οι maintaners των roms και άλλοι και .. ακριβοθώρητοι οι devs. Δεν βρίσκεις άκρη. Σε αρκετές για παράδειγμα roms όπως  στην corvus, στην spark, στην syveria, στην crdroid,  στην bliss, σε κάποιες εφαρμογές μου που χρειάζεται αυτόματη λήψη τοποθεσίας, υπάρχει πρόβλημα. Και όμως όσο και αν προσπάθησα όσο και αν έστειλα logcats, το πρόβλημα παραμένει. Κανείς μάλλον δεν νοιάζεται, εκτός αν το bug αναφερθεί από πολλά άτομα. Όλες εγκαθίστανται εύκολα, με los recovery, στο telegram μπορείτε να βρείτε τα πάντα, κάποιες έχουν σελίδα και στο xda. Το root δουλεύει μια χαρά και το safety net επίσης. Υπάρχουν τέλος επίσης και κάποια modules για περαιτέρω customizing...Αυτά  και ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες είναι, το θέμα είναι πια θα σου κάτσει καλά με τα λιγότερα θέματα έτσι κατέληξα στην elixir που στην έκδοση 1.7 δεν βλέπω κάποιο σοβαρό μπαγκ που να δημιουργήσει θέματα στην καθημερινή χρήση και μαζί με τον 912 κερνελ πάει νερό, με ρουτ και τέτοια δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει η Elixir "Σκοτεινή Λειτουργία" σαν του MIUI όπου σκοτεινιάζει τις εφαρμογές κι ας μην διαθέτουν dark mode;

Σκέφτομαι να το γυρίσω σε μία από τις επιζούσες custom για λόγους ασφαλείας κυρίως, γιατί κατά τα άλλα αν και παλιά έκδοση (MIUI 12.1) είναι σχεδόν απροβλημάτιστη και πλούσια.

Επειδή επίσης είμαι με Android 10 δεν ξέρω από που να ξεκινήσω την διαδικασία και αν ακόμα είναι προτιμότερο να μην πάω στην 11.

Edited by kalligator

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Έχει η Elixir "Σκοτεινή Λειτουργία" σαν του MIUI όπου σκοτεινιάζει τις εφαρμογές κι ας μην διαθέτουν dark mode;
Σκέφτομαι να το γυρίσω σε μία από τις επιζούσες custom για λόγους ασφαλείας κυρίως, γιατί κατά τα άλλα αν και παλιά έκδοση (MIUI 12.1) είναι σχεδόν απροβλημάτιστη και πλούσια.
Επειδή επίσης είμαι με Android 10 δεν ξέρω από που να ξεκινήσω την διαδικασία και αν ακόμα είναι προτιμότερο να μην πάω στην 11.
Όχι, δεν έχει dark mode σαν του MIUI (εφόσον όλα έχουν βάση το AOSP, οπότε όλες οι Custom ROM σε αυτό το θέμα θα είναι ίδιο).

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λίγο άσχετο με το τόπικ,ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την μπαταρία του κινητού μας. Έχω παρατηρήσει ότι όταν το φορτίζω η μπαταρία πέφτει σχετικά γρήγορα ως το 80% (1,5% ανά ώρα με κλειστή οθόνη), πιο αργά μέχρι το 60% (1% ανά ώρα), ακόμα πιο αργά ως το 40% (0,5% ανά ώρα) και πολύ αργά ως το 30% περίπου όπου και το φορτίζω (0,2% ανά ώρα).

Σαν συνολική διάρκεια -αν υπολογίσουμε ότι πλησιάζει και τα τρία χρόνια- τα πάει μια χαρά, απλά δεν είναι σωστό το ποσοστό που απεικονίζεται. Και δεν είναι θέμα ρομ, και με μαμά το έκανε και με την elixir. Είναι από τις περιπτώσεις που βοηθά το καλιμπράρισμα της μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια συμπεριφορά είχα στο Α1 όταν χάλασε η μπαταρία. Σταδιακά άρχισαν να "πέφτουν" τα νούμερα απότομα, δηλαδή το έβγαζα από το φορτιστή και έδειχνε 98, 96 ή 92% σχεδόν αμέσως και προς το τέλος έκλεινε ακόμα και με αρκετή μπαταρία διαθέσιμη όταν έκανα κάτι ενεργοβόρο, πχ να βγάλω κλήση.

Παρόλα αυτά, δοκίμασε με ένα διαφορετικό φορτιστή και καλώδιο για μερικές φορτίσεις να δεις αν αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσω το θέμα της μπαταρίας, μετά από καλιμπράρισμα διορθώθηκε το λανθασμένο εναπομένον ποσοστό κι έπειτα από 2-3 κύκλους φόρτισης μετά το καλιμπράρισμα πλέον διορθώθηκε και η απότομη πτώση όταν ήταν πλήρως φορτισμένο. Πλέον, από το 100% ως τη στιγμή που θα το φορτίσω, πέφτει σταθερά με ρυθμό 0,6% ανά ώρα με κλειστή οθόνη και όλα ανοιχτά.
Οπότε, αν η μπαταρία σας κάνει παλαβά, πριν θεωρήσετε ότι χάλασε, δοκιμάστε ένα καλιμπράρισμα.

Edited by diamantis_
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλό καλοκαίρι παιδιά!

Μια ερώτηση γρήγορη: για gcam με λειτουργικό και τον ultrawide χρειάζεται ακόμη να κάνουμε root;

Θα έρθει στα χέρια μου σαν δεύτερο τηλέφωνο προίκα απ' τη μάνα που παίρνουμε μεγαλύτερο, και θα πειραματιστώ από Σεπτέμβρη, αλλά ας ρωτήσω να φάω από τώρα την ξενέρα αν είναι.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά ^_^

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό καλοκαίρι παιδιά!
Μια ερώτηση γρήγορη: για gcam με λειτουργικό και τον ultrawide χρειάζεται ακόμη να κάνουμε root;
Θα έρθει στα χέρια μου σαν δεύτερο τηλέφωνο προίκα απ' τη μάνα που παίρνουμε μεγαλύτερο, και θα πειραματιστώ από Σεπτέμβρη, αλλά ας ρωτήσω να φάω από τώρα την ξενέρα αν είναι.
 
Ευχαριστώ προκαταβολικά ^_^
Όχι δεν χρειάζεται

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

A, άμεση ανταπόκριση!

Διάβασα, εννοείται καμιά 20αριά σελίδες πριν ρωτήσω, και είδα πως είσαι ενεργότατος και πολύ βοηθητικός με τα παιδιά εδώ. Θα ενοχλήσω μάλλον, σε ενα 15ήμερο που θα έχω το κινητό στα χέρια μου. 😄

Έχουμε κάποιο κανάλι/group στο telegram που μιλάμε για το MiA3;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άρχισε να μου κάνει ένα περίεργο που δεν μου έχει τύχει πάλι σε άλλο κινητό.

Όταν η μπαταρία είναι πιο κάτω από 30-40% και το βάζω στον φορτιστή αρχίζει και αναβοσβυνει τυχαία και σε γρήγορο ρυθμό το άσπρο λαμπάκι της φόρτισης και αντίστοιχα η ένδειξη στην οθόνη σα να μην κάνει καλή επαφή το καλώδιο. Νόμιζα ότι φταίει το καλώδιο ή ο φορτιστής, τελικά βλέπω το κάνει σε όλους τους φορτιστές κάτω από 20w. Στον μεγάλο φορτίζει και αν φτάσει πάνω από ας πούμε 60% φορτίζει κανονικά και σε όλους τους άλλους φορτιστές.

Άραγε μπαταρία ή χειρότερα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...