Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες τρέχω αυτήν την ρομ μαζί με 912 κερνελ, η ρομ πετάει άλλο επίπεδο, όλα λειτουργούν κανονικά τράπεζες τα πάντα επίσης μπαταρία καμία σχέση με στοκ. ef1b5201aa5636965e78600d0790af84.jpgdbf7b4d590660c6feba21cf3a3371acc.jpg

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2022 at 7:43 ΜΜ, chios said:

Τις τελευταίες μέρες τρέχω αυτήν την ρομ μαζί με 912 κερνελ, η ρομ πετάει άλλο επίπεδο, όλα λειτουργούν κανονικά τράπεζες τα πάντα επίσης μπαταρία καμία σχέση με στοκ. ef1b5201aa5636965e78600d0790af84.jpgdbf7b4d590660c6feba21cf3a3371acc.jpg

Τα βήματα για να την περάσουμε μπορεις να μας βοηθήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα να φορτίσει το βράδυ και το πρωί που το άνοιξα δεν δούλευε η αφή.. Έτσι ξαφνικά.. Μπήκε στη ζωή μου.. Χωρίς να κάνω κάτι στο software εδώ και μήνες, ούτε νέα apps, ούτε αλλαγή στα settings, ούτε updates (είμαι με Android 9 ακόμη). Αναγκάστηκα να του βάλω ποντίκι με usb για να περάσω το pin και έτσι το χρησιμοποιώ όλη μέρα. Μια αναζήτηση στο θέμα για "touch" δεν έβγαλε συναφή αποτελέσματα. Καμιά ιδέα τι θα μπορούσε να φταίει; Έχει συμβεί σε κανέναν;

Ένας Ινδός (ως συνήθως) στο YT, προτείνει αλλαγή charging board και ίσως ενός ribbon cable. Στο video του το touch δουλεύει μόλις βγάλει το καλώδιο και σταματάει να δουλεύει εάν το ξαναβάλει. 

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

Κάνε backup τα αρχεία σου και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, κατά πάσα πιθανότητα κάτι παίχτηκε όταν ήταν στην φόρτιση. Επίσης για μένα είναι καταστροφικό να το αφήνω για φόρτιση όλο το βράδυ, πάντα φορτίζω πριν κοιμηθώ και το βγάζω.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ σπάνια το αφήνω, επειδή έχω την εντύπωση ότι φθείρεται η μπαταρία.

Σε αυτή την περίπτωση φοβάμαι ότι είναι θέμα hardware όμως. Πριν από λίγο μας άφησε χρόνους και η οθόνη! Εκεί που πήγα να δω ένα μήνυμα (με το ποντίκι πάντα) έκανε κάτι περίεργα η οθόνη και μετά έσβησε τελείως! Now what?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω μάλλον πας για άλλη συσκευή. Αν έχει ακόμα εγγύηση κάτι γίνεται αλλιώς δεν αξίζει η αλλαγή οθόνης.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Να ασχοληθείς αλλά είναι οθόνη ή μητρική, ο υπολογιστής το αναγνωρίζει; Γνήσιες οθόνες πάνε κοντά στα 100€ , αν βάλεις καμία όχι amoled χαμηλής ποιότητας θα βγει πιο φθηνό αλλά θα είναι χάλια και χωρίς δακτυλικό.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι βλέπω, 70€ ή 75€ πάει η οθόνη με το digitizer, αναλόγως το χρώμα. Είναι ο κωδικός που λέει "service pack" στην περιγραφή. Ελπίζω να είναι η AMOLED αυτή.. Συν τοποθέτηση. Σκέφτομαι να αλλάξω και την πλάτη με κανά 15άρι ακόμη και να αλλάξω τελείως χρώμα σε λευκό για ανανέωση.

https://www.bestprice.gr/cat/6710/othones-kinitwn.html?q=5603100090b6

Γιατί άντε να βρεις άλλο κινητάκι σε αυτό το τέλειο μέγεθος και να το σετάρεις από την αρχή. Μόνο τα 10 VPN που έχω περασμένα θέλουν ένα δίωρο να ξαναπεράσω τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο κινητό που να έχει αυτά που χρειάζομαι 

Μικρό μέγεθος, καλή κάμερα, καθαρό android, amoled, sd, υπέρυθρες (χειρίζομαι αρκετές συσκευές στο σπίτι και τη δουλειά), ράδιο (ακούω όπου δεν έχω wifi), και το κυριότερο notification led που μου είναι απαραίτητο για να μη χάνω ειδοποιήσεις στη δουλειά μου. 

Υπάρχει κάποιο άλλο με notification led? 

 

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο κινητό που να έχει αυτά που χρειάζομαι 
Μικρό μέγεθος, καλή κάμερα, καθαρό android, amoled, sd, υπέρυθρες (χειρίζομαι αρκετές συσκευές στο σπίτι και τη δουλειά), ράδιο (ακούω όπου δεν έχω wifi), και το κυριότερο notification led που μου είναι απαραίτητο για να μη χάνω ειδοποιήσεις στη δουλειά μου. 
Υπάρχει κάποιο άλλο με notification led? 
 
για amoled υπάρχει ΕΦ που δεν τρώει μπαταρία πολύ εντυπωσιακή για ειδοποιήσεις! always on edge λέγεται έχει πολλη παραμετροποιηση αλλά μετά έχει και backup οπότε ότι ρυθμίσεις φτιάξεις τις θυμάται! αλλάζεις και χρώμα σε κάθε εφαρμογή που θες. κάνει παπάδες
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ilka71 said:
59 minutes ago, adi32 said:
Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο κινητό που να έχει αυτά που χρειάζομαι 
Μικρό μέγεθος, καλή κάμερα, καθαρό android, amoled, sd, υπέρυθρες (χειρίζομαι αρκετές συσκευές στο σπίτι και τη δουλειά), ράδιο (ακούω όπου δεν έχω wifi), και το κυριότερο notification led που μου είναι απαραίτητο για να μη χάνω ειδοποιήσεις στη δουλειά μου. 
Υπάρχει κάποιο άλλο με notification led? 
 

για amoled υπάρχει ΕΦ που δεν τρώει μπαταρία πολύ εντυπωσιακή για ειδοποιήσεις! always on edge λέγεται έχει πολλη παραμετροποιηση αλλά μετά έχει και backup οπότε ότι ρυθμίσεις φτιάξεις τις θυμάται! αλλάζεις και χρώμα σε κάθε εφαρμογή που θες. κάνει παπάδες

Τελευταία λύση αλλά τρώει μπαταρία επιβαρύνει την οθόνη και δεν ξέρω κι αν λειτουργεί πάντα σωστά. 

Αυτοί που έχουν lcd οθόνες πως ειδοποιουνται? 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται καν εφαρμογή. Η ενσωματωμένη Always On Display ρύθμιση υπερκαλύπτει την απουσία Notification Led στις νέες συσκευές με AMOLED οθόνη. Η κατανάλωση είναι αμελητέα και οι ειδοποιήσεις είναι πολύ καλύτερες από του Led ειδικά αν χρησιμοποιηθεί μαύρο φόντο έτσι ώστε στην οθόνη να υπάρχουν μόνο ενδείξεις των ειδοποιήσεων χωρίς απόσπαση προσοχής από ρολόι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βγήκε νέο security update. 

Η μπαταρία νομίζω όλο και χειροτερεύει. 

Θα ψάξω για αλλαγή. 

Βάλτε αυτές τις ρυθμίσεις για φουλ ταχύτητα 

Screenshot_20220326-183754.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κολπακι για να ξεκλειδωνει με το face id μολις το σηκωνετε απο το τραπεζι 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.growtons.pick2wake

 

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. Έχω μία απορία και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Σχετικά με το Instagram και τις τοποθεσίες στα stories κλπ.

Μέχρι πριν κάποια χρόνια πατούσες πάνω σε μία τοποθεσία και μέσα από την τοποθεσία έβλεπες τα τελευταία stories του 24ώρου.

Αυτό έπειτα από το νέο νόμο των προσωπικών δεδομένων σταμάτησε να υπάρχει.

Πρόσφατα παρατήρησα σε ένα κινητό samsung του πύργου ότι άρχισε να ξανά ισχύει. Δηλαδή όποιος ανεβάζει story σε κάποιο τοποθεσία και έχει το λογαριασμό κοινόχρηστο και όχι ιδιωτικό πατώντας πάνω στην τοποθεσία θα βλέπεις όλα λεπτομερώς και κανονικότατα. 

Αυτό όμως δεν ισχύει για το δικό μου mi a3. 

Έκανα επανεκκίνηση logout απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση δηλαδή τα έκανα όλα αλλά αποτέλεσμα μηδέν.

Το μόνο που σκέφτομαι πλέον είναι ότι έχει σχέση με την xiaomi κάτι το οποίο δεν έχω επαλήθευσει ακόμα.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω σε αυτό παρακαλώ σε ενημερώσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό στο Instagram αλλά δεν μου ακούγεται σαν κάτι που έχει σχέση με την εταιρία κατασκευής του κινητού αλλά με την εφαρμογή.

Η εφαρμογή μπορεί να συμπεριφέρεται διαφορετικά σε συγκεκριμένες συσκευές, χρήστες ή τυχαία (A/B testing) αλλά αυτό είναι επιλογή των προγραμματιστών και όχι του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από 2 μήνες με αυτήν την ρομ και τον 912 κερνελ, έχω να πω τα καλύτερα, το τηλέφωνο πάει σφαίρα και η μπαταρία είναι βράχος. a090055590f2874be07d5cf15975d354.jpg

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνεται η ROM καθόλου; Είχα ρίξει μια γρήγορη ματιά στο XDA στα σχόλια από ότι υπάρχει σχετικά πρόσφατο εκεί και δεν είδα να υπάρχει rom που να ενημερώνεται τακτικά και να είναι σταθερή, αλλά δεν έκανα και σοβαρή έρευνα. Βέβαια μετά τον Αύγουστο θα σταματήσουν οι επίσημες ενημερώσεις στο Α3 οπότε τι είχαμε τι χάσαμε θα είναι η φάση.

Τον έβαλες κατευθείαν τον διαφορετικό κέρνελ ή είχες κάποιο πρόβλημα και το έλυσες έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ ενημερώνεται κάθε μήνα με το τελευταίο security patch είναι η τρίτη αναβάθμιση που πήρα χθές, τον κερνελ που έβαλα τον προτείνουν για πιο σμουθ και μπαταρία, η ρομ είναι 100% σταθερή χωρίς να έχω εντοπίσει κάποιο μπαγκ. Η συσκευή είναι πιστοποιημένη στο play store και στις φωτογραφίες Google αναγνωρίζεται σαν pixel και έχεις απεριόριστο χώρο για να ανεβάσεις φωτογραφίες. Αυτό που θα καταλάβεις αμέσως μόλις την βάλεις σε σχέση με την μαμά ρομ είναι η απίστευτη ταχύτητα που ανοίγει εφαρμογές και πόσο σμουθ δουλεύει όπως και την τρομερή διαχείριση μπαταρίας.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που το ακούω και με την πρώτη ευκαιρία θα την δοκιμάσω, μάλλον χωρίς τον kernel αρχικά για να μπορώ να συγκρίνω στην συνέχεια.

Εδώ και καιρό έχω μεγάλο drain, που πιστεύω οφείλεται σε συνδυασμό ενεργοβόρων εφαρμογών που χρειάζομαι αναγκαστικά πια λόγω δουλειάς (teams, slack, outlook, κλπ), στην γήρανση της μπαταρίας, το δίκαρτο σε 4G (ήμουν σε χώρα και περιοχή που έχουν καταργήσει 2G/3G) αλλά και στο ότι η ROM στην 11 δεν φαίνεται να έχει καμία βελτιστοποίηση. Είναι απογοητευτικό μέσα στη νύχτα χωρίς να το κουνάει κανείς και με κλειστά δεδομένα να πέφτει ~25-30% σε 8 ώρες.

Σε πρόσφατη μεγάλη πτήση, με airplane mode ενεργό και μόνο το bluetooth για τα ακουστικά ανοιχτό, έχασα 60% μπαταρία σε 12 ώρες με σχεδόν μηδενικό screentime και κατανάλωση λίγες ώρες μουσική mp3 και podcast.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, chios said:

Μετά από 2 μήνες με αυτήν την ρομ και τον 912 κερνελ, έχω να πω τα καλύτερα, το τηλέφωνο πάει σφαίρα και η μπαταρία είναι βράχος.
Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μπράβο βρε chios, πανω που σκεφτομουνα να βαλω custom rom... Εχω πολυ drain τελευταια χωρις να εχω αλλαξει κατι, μου κλεινει ωρες ωρες το youtube απο μονο του, μαλλον καποιο update δεν θα περασε σωστά...

Link to comment
Share on other sites

@chios αν ακολουθησω αυτον τον οδηγο για unlock bootloader και εγκατασταση custom rom θα ειμαι ενταξει;

Στο xda δε λεει τι recovery θελει το project elixir, οι οδηγιες για clean flash ειναι λιγο ασαφεις...

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...