Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι και αλλιώς η αναφορά ισχύος της μπαταρίας σε ποσοστό % είναι ένα κατ' εκτίμηση νούμερο που περίπου αντιστοιχεί στην δυνατότητα της μπαταρίας να παράγει ισχύ σε συνήθεις συνθήκες χρήσης. Αν η μπαταρία σου έχει πρόβλημα η απόκλιση είναι πολύ μεγαλύτερη και τελικά το ποσοστό μπορεί να είναι εντελώς αναξιόπιστο. Πχ μπορεί να λέει 60% αλλά να κλείνει στην πρώτη κλήση γιατί δε μπορεί να τροφοδοτήσει την ισχύ που χρειάζεται.
Στις ανηφόρες χρήσης μπαταρίας υπάρχει κάτι που καταναλώνει συγκριτικά πολύ περισσότερο; Αθροίζοντας τα νούμερα στο τέλος της μέρας (συν το υπόλοιπο) πόσο μακριά από το 100% είσαι;
Θα το δω αυτό που λες για το τέλος της ημέρας,αυτό που τρώει πάρα πολύ μπαταρία και χωρίς να το ακουμπαω είναι ο chrome

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Jim30 said:

Θα το δω αυτό που λες για το τέλος της ημέρας,αυτό που τρώει πάρα πολύ μπαταρία και χωρίς να το ακουμπαω είναι ο chrome

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Βάλε περιορισμό στο παρασκήνιο σε όλες τις εφαρμογές εκτός από αυτές που θες ειδοποιήσεις 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε περιορισμό στο παρασκήνιο σε όλες τις εφαρμογές εκτός από αυτές που θες ειδοποιήσεις 
Έκανα σε όλες άφησα 2-3 για να δούμε !

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν δεν τον χρησιμοποιείς καθόλου μπορείς να τον κάνεις disable (απενεργοποίηση), το πιο κοντινό στην απεγκατασταση για τις εφαρμογές που με το ζόρι έρχονται με την συσκευή και δεν σε αφήνει να τις αφαιρέσεις.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς η αναφορά ισχύος της μπαταρίας σε ποσοστό % είναι ένα κατ' εκτίμηση νούμερο που περίπου αντιστοιχεί στην δυνατότητα της μπαταρίας να παράγει ισχύ σε συνήθεις συνθήκες χρήσης. Αν η μπαταρία σου έχει πρόβλημα η απόκλιση είναι πολύ μεγαλύτερη και τελικά το ποσοστό μπορεί να είναι εντελώς αναξιόπιστο. Πχ μπορεί να λέει 60% αλλά να κλείνει στην πρώτη κλήση γιατί δε μπορεί να τροφοδοτήσει την ισχύ που χρειάζεται.
Στις αναφόρες χρήσης μπαταρίας υπάρχει κάτι που καταναλώνει συγκριτικά πολύ περισσότερο; Αθροίζοντας τα νούμερα στο τέλος της μέρας (συν το υπόλοιπο) πόσο μακριά από το 100% είσαι;
Λοιπόν σίγουρα ο περιορισμός σίγουρα βοήθησε τώρα αυτό που λες για το τέλος της ημέρας αρχικά δε σου είπα ότι το πρωί που βγάζω το κινητό από τη πρίζα πέφτει από το 100% στο 92% σε 1 λεπτό κάθε μέρα ,κατόπιν σήμερα έφτασε 30% τώρα το βράδυ και απ' τη χρήση στις εφαρμογές το σύνολο ειναι κάπου 33% συν τα 8 χαμένα από το πρωί συν τα 30 που μείνανε δε βγαίνουν τα νούμερα(71%) τι ακριβώς συμβαίνει?

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το απέδιδα σε γερασμένη ή προβληματική μπαταρία με μεγάλη βεβαιότητα. Η πτώση από το 100 στο 92 με την μια δείχνει ότι δεν μπορεί να φορτίσει πλήρως την μπαταρία, με το που βγαίνει ο φορτιστής και μπορεί να δει την τάση υπό χρήση είναι σαφές ότι δεν είναι εκεί που στατιστικά έπρεπε να είναι.

Υπάρχει μικρή πιθανότητα να φταίει ο φορτιστής ή και το καλώδιο, αν έχεις την δυνατότητα δοκίμασε με κάποιον άλλο για 3-5 φορτίσεις να δεις αν αλλάξει κάτι, αλλά μην κρατάς μεγάλο καλάθι.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει με την μπαταρία, έβαλα το πρόγραμμα που είπες και μου τη βγάζει 3600, αλλά στην πράξη δεν έχω καταλάβει πτώση με βγάζει άνετα και δεύτερη μέρα, επίσης ποτέ δεν έχω αφήσει το κινητό όλο το βράδυ στη φόρτιση, έχω διαπιστώσει ότι κάνει ζημιά στην μπαταρία.

Κάνε στην μπαταρία μία πλήρη εκφόρτωση μέχρι να κλείσει και φόρτισε τη σε υπολογιστή ή αν έχεις φορτιστή μικρό να φορτίσει αργά.

Edited by chios

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites



Κάτι παίζει με την μπαταρία, έβαλα το πρόγραμμα που είπες και μου τη βγάζει 3600, αλλά στην πράξη δεν έχω καταλάβει πτώση με βγάζει άνετα και δεύτερη μέρα, επίσης ποτέ δεν έχω αφήσει το κινητό όλο το βράδυ στη φόρτιση, έχω διαπιστώσει ότι κάνει ζημιά στην μπαταρία.
Κάνε στην μπαταρία μία πλήρη εκφόρτωση μέχρι να κλείσει και φόρτισε τη σε υπολογιστή ή αν έχεις φορτιστή μικρό να φορτίσει αργά.


Επειδή ακριβώς όλο το βράδυ δε το έχεις άφησει γι'αυτό έχεις και πολύ μικρή απώλεια από 4030 γι'αυτό και σου κρατάει 3600 είναι πολύ κομπλέ είναι μικρή η διαφορά για να καταλάβεις πτώση ωραίος !

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ θα το απέδιδα σε γερασμένη ή προβληματική μπαταρία με μεγάλη βεβαιότητα. Η πτώση από το 100 στο 92 με την μια δείχνει ότι δεν μπορεί να φορτίσει πλήρως την μπαταρία, με το που βγαίνει ο φορτιστής και μπορεί να δει την τάση υπό χρήση είναι σαφές ότι δεν είναι εκεί που στατιστικά έπρεπε να είναι.
Υπάρχει μικρή πιθανότητα να φταίει ο φορτιστής ή και το καλώδιο, αν έχεις την δυνατότητα δοκίμασε με κάποιον άλλο για 3-5 φορτίσεις να δεις αν αλλάξει κάτι, αλλά μην κρατάς μεγάλο καλάθι.
Θα πάω να την αλλάξω όταν παραγινει το κακό σε ευχαριστώ θερμά έβγαλα μια άκρη επιτέλους ,αξίζει η αλλαγή πιστεύω το κινητό και με όλα τα update ακόμα πάει τραίνο

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα a3 με σπασμενη οθόνη. 

Μου εφεραν ένα δεύτερο a3 με καμμένο motherboard.

Εκανα τραμπα το δικο μου motherbard στην αλλη συσκευή με την καλή οθόνη. 

Δουλεύουν τα πάντα πλήρως εκτος απο το δακτυλικό αποτύπωμα !! 

Δεν μπορω να κάνω enroll καινούριο με τίποτα !!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα a3 με σπασμενη οθόνη. 
Μου εφεραν ένα δεύτερο a3 με καμμένο motherboard.
Εκανα τραμπα το δικο μου motherbard στην αλλη συσκευή με την καλή οθόνη. 
Δουλεύουν τα πάντα πλήρως εκτος απο το δακτυλικό αποτύπωμα !! 
Δεν μπορω να κάνω enroll καινούριο με τίποτα !!
Ένταξει μια ιδέα είναι το γυρνάς σε pin pattern ή face η και καθόλου και μια χαρά

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Jim30 said:

Ένταξει μια ιδέα είναι το γυρνάς σε pin pattern ή face η και καθόλου και μια χαρά

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μωρε ναι , αλλα υπάρχουν και κάποιες ευκολίες σε μερικές εφαρμογές 

Link to comment
Share on other sites

*#*#6484#*#* μπες εδώ και δες αν περνάει τον έλεγχο του fingerprint και πάνω δεξιά στις 3 τελείες κάνεις calibration.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση.

Το calibration του fingerprint έβγαζε σφάλμα.

Μετεφερα το fingerprint που ηταν στην ίδια συσκευή με το motherboard και έπαιξε κατευθείαν , οπως και το calibration.

Αρα συμπεραίνω πως το fingerprint ειναι καπως παντρεμένο με το motherboard για λόγους ασφαλειας ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ισχύει αυτό που λες, για λόγους ασφαλείας, αν και πολλοί που έχουν αλλάξει οθόνη μετά από σπάσιμο με την καινούργια δεν είχαν θέμα, όπως και να έχει όλα καλά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε update σε EUa95ffa01589d50e9381cbb52a470a7e2.jpg

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα για φόρτιση και έδειξε. 

Έχει πέσει αρκετά. 

Έχουμε καμία αξιόπιστη πρόταση μαγαζιού για αλλαγή ή θα γίνει ζημιά ? 

 

Screenshot_20220227-010153.png

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

ΒΜ4F nohon ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, chios said:

ΒΜ4F nohon ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις.

5000 είναι αυτή και κάνει? Η διαδικασία φαίνεται εύκολη αν εξαιρέσεις το ξεκολλημα

https://youtu.be/KTXo91KlpWc

 

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

4000 είναι, φαίνεται εύκολη η διαδικασία δεν την έχω κάνει όμως για να έχω εμπειρία.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, chios said:

4000 είναι, φαίνεται εύκολη η διαδικασία δεν την έχω κάνει όμως για να έχω εμπειρία.

Προτιμώ να την έκανε κάποιο αξιόπιστο μαγαζί και να ήμουν και σίγουρος για τη μπαταρία αλλά αντε βρες το. 

Η αντιπροσωπεία δεν υποστηρίζει? 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρωτήσεις την info αν έχει γνήσια μπαταρία γιατί ότι άλλο κυκλοφορεί στο Σκρουτζ κατά 99% είναι μαϊμού, καλύτερα αγόρασε nohon από Ali και πήγαινε σε κάποιον να στην περάσει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, adi32 said:

Το έβαλα για φόρτιση και έδειξε. 

Έχει πέσει αρκετά. 

Έχουμε καμία αξιόπιστη πρόταση μαγαζιού για αλλαγή ή θα γίνει ζημιά ? 

 

Screenshot_20220227-010153.png

Την ένδειξη μετά από 5-6 κύκλους φόρτισης θα την δεις...εμένα πάντως με το mi9 lite που έχουμε την ίδια μπαταρία μου την βγάζει 81%  3263mah και η μπαταρία βγάζει άνετα την μέρα με 7 ώρες οθόνη. Θα σου πρότεινα να το αφήσεις προς το παρόν... Ασε που η apple λέει γιά αλλαγή μπαταρίας κάτω από 80% και αν δεν βρεις γνήσια ή Nohon πιστεύω ότι θα είναι χειρότερα από ότι τώρα!!!

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, geotzia said:

Την ένδειξη μετά από 5-6 κύκλους φόρτισης θα την δεις...εμένα πάντως με το mi9 lite που έχουμε την ίδια μπαταρία μου την βγάζει 81%  3263mah και η μπαταρία βγάζει άνετα την μέρα με 7 ώρες οθόνη. Θα σου πρότεινα να το αφήσεις προς το παρόν... Ασε που η apple λέει γιά αλλαγή μπαταρίας κάτω από 80% και αν δεν βρεις γνήσια ή Nohon πιστεύω ότι θα είναι χειρότερα από ότι τώρα!!!

Ενταξει δεν επειγει κι εμενα περιπου τοσο βγαζει ενω στην αρχη εβγαζε 10-11 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...