Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 ώρες πριν, Skiathos88 said:

Για να καταλάβω κατεβαζω την ρομ απο δω  

https://sourceforge.net/projects/ancientrom/files/laurel_sprout/ 

Και πρέπει να κατεβασω twrp η εχει η ρομ μεσα οπως λεει ο φίλος; Αρα πως προχωράω παρακάτω;

Όχι την twrp, την los θα κατεβάσεις το boot img συγκεκριμένα. Και να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες. Ελπίζω να τα κατάφερες.

Link to comment
Share on other sites

Μην πειράζετε το κινητό και μπαίνετε στο τρυπακι. 

Μία χαρά είναι μαμά, απλά θα ταλαιπωρειστε αλλάζοντας συνέχεια ρομ χάνοντας το χρόνο σας 

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες, σε γενικές γραμμές πάντα προτιμώ μαμά ρομ, ειδικά στην προκειμένη περίπτωση που δεν έχει ουσιαστικά προβλήματα το κινητό μου, αλλά...

Το ένα είναι ότι από τότε που είδα πόσο γρήγορα ξεκλειδώνουν άλλα κινητά με το δαχτυλικό (και με υποδεέστερο hardware), με ξενερώνει κάθε φορά που ξεκλειδώνω το δικό μου (σε καμία περίπτωση βέβαια δε θα πήγαινα σε custom μόνο γι'αυτό).

Το άλλο είναι ότι δε θα με χαλούσε να έχω λίγο ταχύτερο κινητό, με πιο φρέσκο λειτουργικό και καλύτερη μπαταρία.

Αλλά, ο πιο σημαντικός λόγος -που αν δεν περάσω custom rom τώρα, μάλλον θα το κάνω το φθινόπωρο- είναι οι ενημερώσεις ασφαλείας που παύουν το καλοκαίρι. Με τόσες συναλλαγές που κάνουμε και με τη συντριπτική πλειοψηφία αυτών να χρησιμοποιούν το κινητό μας σαν δικλείδα ασφαλείας, θα αισθανόμουν πιο ήσυχος με ενημερωμένο λειτουργικό. Τώρα θα μου πεις, για πόσο καιρό θα συνεχίσουν να βγάζουν ενημερωμένες ρομ για ένα σχετικά παλιό κινητό... όπως και κατά πόσο μια custom rom μπορεί να θεωρείται απόλυτα ασφαλής...

 

Παρεμπιπτόντως, ένα καλό antivirus θα μπορούσε να υποκαταστήσει σε κάποιο βαθμό τις ενημερώσεις ασφαλείας;; ή δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο;; ρωτάω γιατί πραγματικά θέλω να κρατήσω αυτό το κινητό για τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα.

Edited by diamantis_
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, diamantis_ said:

Παρεμπιπτόντως, ένα καλό antivirus θα μπορούσε να υποκαταστήσει σε κάποιο βαθμό τις ενημερώσεις ασφαλείας;; ή δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο;; ρωτάω γιατί πραγματικά θέλω να κρατήσω αυτό το κινητό για τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα.

Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Τα antivirus στο Android δεν προσφέρουν κάποια ιδιαίτερη ασφάλεια μιας και από τη φύση του, το λειτουργικό δεν δίνει σε αυτές τις εφαρμογές τα απαιτούμενα δικαιώματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαμαντή για το πόσα χρόνια κάποιο κινητό θα έχει υποστηρίξει σε custom ROM εξαρτάται από το πόσο δημοφιλείς είναι κάποιο τηλέφωνο πχ το redmi note 4 έχει φθάσει στο Android 12, επίσης για την ασφάλεια αν η ρομ είναι enforcing δεν υπάρχει κανένα θέμα. https://www.quora.com/Should-I-use-a-custom-ROM-having-SELinux-set-to-Enforcing-Is-it-dangerous
Όσο για το antivirus ότι είπε ο φίλος παντελώς άχρηστα στο κινητό.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το antivirus πάρα πολλά άτομα έχουν διαφορετικη γνώμη άλλος λέει είναι άχρηστα άλλος λέει είναι απαραίτητα άντε βγάλε άκρη τι ισχύει

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Security patch μόνο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2022 at 9:47 ΜΜ, doom26 said:

Καλησπέρα σε όλους!μετά από καιρό θέλω να ξαναγράψω στο φόρουμ όχι για κάποιο θέμα του κινητού αλλά πιο πολύ δικό μου.επιχειρησα 2 φορές να το αλλάξω και δεν τα κατάφερα!την 1η είδα ότι έπεφτε η μπαταρία μετά από 2 χρόνια το είχα ψιλοβαρεθει λιγάκι και παίρνω ένα poco x3 pro.εφυγε μετά από 2 μήνες λόγω μεγέθους και μπαταρίας.αλλαζω μπαταρία στο mia3 και το κρατώ όπου μια μέρα πέφτει χτυπά γωνία πάει η οθόνη.με στεναχώρια το αποχαιρετώ λόγω κόστους οθόνης περίπου 90 μια καινούργια.παιρνω ένα mi 9 αλλά μπα και με αυτό βρίσκω με 40 οθόνη για το mia3 χωρίς αποτύπωμα αλλά καλή ποιότητα την βάζω και επιτέλους το ξαναεχω και ελπίζω να κρατήσει καιρό!ούτε αναβαθμίσεις με ενδιαφέρουν ούτε που είναι περασμένο μοντέλο.μπαταρια σε εμένα χωρίς αγχος,τρέχει αρκετά καλά τις εφαρμογές και είναι το σωστό μέγεθος για εμένα.αυτα όποιος θέλει πληροφορίες σχετικά με μπαταρία και οθόνη ας μου στείλει.

 Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις από που αγόρασες την οθόνη.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2022 at 1:43 ΜΜ, clien said:

 Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις από που αγόρασες την οθόνη.Ευχαριστω

Απo modchip gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καιιιιι κάπου εδω τελειώνει το ταξίδι μου με το a3.

έπεσε απο τραπέζι και τωρα δεν ανάβει η οθόνη , δέχομαι κλήσεις κανονικα, το touch δουλεύει κανονικά αλλά η οθόνη μόνιμα σβηστή. το άνοιξα μήπως είχε κουνηθει καμια καλωδιοταινια αλλά καμία τύχη.
σε 3 μαγαζιά που ρώτησα αλλαγη γνήσιας οθόνης απο 110+++ ευρώ οπότε δεν συμφέρει με τίποτα.

η ερώτηση μου τώρα η εξής : με τα παραπάνω δεδομένα υπάρχει τρόπος να πάρω απο μεσα τα data μου ?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ενεργοποιήσεις την σύνδεση USB στα τυφλά αφού δουλεύει το touch θα μπορούσες να πάρεις φωτογραφίες κλπ από μέσα. Αν στο παρελθόν το είχες συνδέσει με adb ή είχες βάλει κάποιο backup ενδεχομένως να καταφέρεις περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ποιος τραγικός τύπος επέλεξε να κάνει rehost στο mediafire (of all places) ένα open source project αντί να δώσει απευθείας link για το github του project εδώ https://github.com/Genymobile/scrcpy

Προσωπικά θεωρώ το mediafire link του παραπάνω άρθρου κακόβουλο/επικίνδυνο, αν επιλέξετε να χρησιμοποιήσετε το scrcpy προτιμήστε την επίσημη πηγή.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν είχα κάνει enable developer options και το USB debugging mode οπότε δεν νομίζω να δουλέψει τίποτα 😓

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε από τη φθορά της μπαταρίας από 4030 έχω πέσει στα 2600 και η μπαταρία πέφτει νερό 2 ώρες χρήση οθόνης κάνει δουλειά το wipe data/επαναφορά κάτι?

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπεις αυτό το νούμερο (2600), εμένα έκλεισε 2 χρόνια η συσκευή και δεν βλέπω πτώση της μπαταρίας, βγάζει άνετα 5-6 ώρες οθόνη.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chios said:

Πως βλέπεις αυτό το νούμερο (2600), εμένα έκλεισε 2 χρόνια η συσκευή και δεν βλέπω πτώση της μπαταρίας, βγάζει άνετα 5-6 ώρες οθόνη.

Η μπαταρία αν και μενα 2 και χρόνια κρατάει αρκετά γυρω στις 5 ωρες οθόνη με κλησεις βίντεο και ταλαιπωρία..

Απο gcam να βάλουμε καμια καινούργια εχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπεις αυτό το νούμερο (2600), εμένα έκλεισε 2 χρόνια η συσκευή και δεν βλέπω πτώση της μπαταρίας, βγάζει άνετα 5-6 ώρες οθόνη.
Accubattery κάνει τπτ στη μπαταρία το wipe data και η επαναφορά η μπα ?

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στη  μπαταρία δε κάνει τίποτα. Αν σου τυχαν προβληματικά στοιχεία ή κακός φορτιστής ή ανάδρομος Ερμής δε σε σώζει το reset, θέλεις άλλη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Στη  μπαταρία δε κάνει τίποτα. Αν σου τυχαν προβληματικά στοιχεία ή κακός φορτιστής ή ανάδρομος Ερμής δε σε σώζει το reset, θέλεις άλλη μπαταρία.
Θες να μου πεις δλδ ότι το λογισμικό δε παίζει κανένα ρόλο στη μπαταρία?χαχα

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Jim30 said:

Θες να μου πεις δλδ ότι το λογισμικό δε παίζει κανένα ρόλο στη μπαταρία?χαχα

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εννοεί ότι αν έχει χαλάσει η μπαταρία δε φτιάχνει με κανένα λογισμικό. Με επαναφορα αντε να έχεις μια μικρή βελτίωση 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που παρατήρησα είναι πχ δεν ακουμπάω το κινητό καθόλου η μπαταρία στο τέλος της ημερας θα πάει 20%,επίσης εάν λειτουργώ το κινητό το κινητό μέσα στη μέρα με περίπου 4-5 ώρες χρήση οθόνης sot δλδ πάλι θα φτάσει στο 20% αυτό δλδ που είναι πρόβλημα είναι γιατί τελειώνει η μπαταρία εφόσον δε το ακουμπαω

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς η αναφορά ισχύος της μπαταρίας σε ποσοστό % είναι ένα κατ' εκτίμηση νούμερο που περίπου αντιστοιχεί στην δυνατότητα της μπαταρίας να παράγει ισχύ σε συνήθεις συνθήκες χρήσης. Αν η μπαταρία σου έχει πρόβλημα η απόκλιση είναι πολύ μεγαλύτερη και τελικά το ποσοστό μπορεί να είναι εντελώς αναξιόπιστο. Πχ μπορεί να λέει 60% αλλά να κλείνει στην πρώτη κλήση γιατί δε μπορεί να τροφοδοτήσει την ισχύ που χρειάζεται.

Στις αναφόρες χρήσης μπαταρίας υπάρχει κάτι που καταναλώνει συγκριτικά πολύ περισσότερο; Αθροίζοντας τα νούμερα στο τέλος της μέρας (συν το υπόλοιπο) πόσο μακριά από το 100% είσαι;

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...