Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε μου έχει συμβεί κάτι με το τελευταίο update ωστόσο ανά διάστημα άκυρα όντως μπορεί να φάω ξανά restart

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα εκτός από το ότι το κινητό πλέον έχει γίνει τέρμα αργό δεν έχω συναντησει κανένα από τα παραπάνω προβλήματα (ακόμα) 

On 23/12/2021 at 2:43 ΜΜ, chios said:

Και μένα σήμερα τα ίδια, ξαφνικά το βρήκα κλειστό χωρίς λόγο, μακάρι να υπήρχε η δυνατότητα να πήγαινα στο android 9 εκεί η συσκευή δούλευε πραγματικά σωστά με πολύ καλύτερη μπαταρία.

Μήπως απλά είχε κολλήσει η οθόνη σβηστή ? Αυτό μου έχει συμβεί αλλά το κινητό έπαιρνε κλήσεις που όμως δεν μπορούσα να απαντήσω  . Τελικά αναγκάστηκα να κρατήσω το power πατημένο για να κάνει hard restart 

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!

Έχω πολύ καιρό να μπω, παραμένω με ρουταρισμένο Android 9 🙂

Με τις πρόσφατες προσφορές άλλαξα σε Vodafone και με έχει πρήξει αυτή η σαχλαμάρα "Welcome to Vodafone" που βγάζει στην αρχή το SIMToolkit. Προσπάθησα να το απεγκαταστήσω με Titanium αλλά δεν έφευγε. Έπειτα δοκίμασα με ένα "System App Remover" (Jumobile) όμως όχι μόνο δεν απεγκαταστάθηκε, αλλά επιπλέον δεν άνοιγε το κινητό και με έβγαζε σε Fastboot.

Ευτυχώς είχα περασμένο το TWRP και όταν έσβησε το Fastboot μπήκα στο recovery όπου στο Restore --> Advanced έκανα Fix Recovery Boot ή όπως το λέει και δούλεψε το κινητό. Όμως έχω χάσει το root και όταν πάω να φλασάρω το Magisk_23.zip κάτι δεν πηγαίνει καλά και με πετάει πάλι σε Fastboot.

Ξέρει κανείς πώς θα ξαναφτιάξω το root;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα αντί για τη μαμά κουρτίνα αυτό 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.treydev.pns

 

Μπορείς να προσθέσεις ότι συντομεύσεις θες όπως δόνηση κλπ που λείπει από την κανονική και καλύτερη μπάρα φωτεινότητας να προσαρμόσεις χρώματα κλπ

Screenshot_20211229-154859.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στο δικό μου τουλάχιστον κινητό, κάποια από τα κουμπιά δεν λειτουργούν και σε πάνε στην default κουρτίνα. Οπότε το έβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Fan63 said:

Ναι αλλά στο δικό μου τουλάχιστον κινητό, κάποια από τα κουμπιά δεν λειτουργούν και σε πάνε στην default κουρτίνα. Οπότε το έβγαλα.

Ποια? 

Μηπως πρέπει να βαλεις αυτό 

Screenshot_20211229-182050.png

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ενεργοποιήσει , αν θυμάμαι καλά, αλλά νομίζω ότι πάλι κάποιες φορές έβγαζε ένα μήνυμα ότι θα πρέπει το συγκεκριμένο κουμπί να μπει σε μπροστινή σελίδα της κουρτίνας κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να επαναφέρω το ερώτημα γιατί ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη, μήπως μπορέσει κανείς πιο έμπειρος να βοηθήσει.. Κάνω κάποιο λάθος στην παρακάτω διαδικασία; Βλέπετε κάτι να λείπει ή να είναι περιττό;

1) Βάζω το κινητό σε fastboot mode και το συνδέω στο usb του υπολογιστή
2) Τσεκάρω ότι βρίσκομαι στο slot a και γράφω "flash_all.bat" (έχοντας πρώτα μεταφέρει την ξεζιπαρισμένη stock rom στον φάκελο platform-tools)
3) Σβήνει και ξαναγράφει όλα μα όλα τα partitions του κινητού (καμιά 40αριά) και στο τέλος κάνει επανεκκίνηση στην εισαγωγική οθόνη που σετάρουμε το android για πρώτη φορά
4) Κάνω επανεκκίνηση σε fastboot mode όπου αλλάζω το active slot σε b, κατόπιν γράφω "fastboot erase boot" και "fastboot flash boot twrp.img" και κάνω επανεκκίνηση στο twrp recovery που μόλις φλάσαρα στο boot_b
5) Μέσα από το twrp κάνω wipe τα partitions: dalvik/art cache, system, data και internal storage και στη συνέχεια κάνω restore (από παλιότερο backup που είχα σωσμένο από όταν δούλευε το κινητό, με την ίδια rom την V10.3.7.0) τα εξής partitions: system, data και boot
6) Παραμένω στο twrp και κάνω install το twrp_installer.zip που πατσάρει το twrp και στα δύο boot_a και boot_b. Αλλάζω slot χειροκίνητα μέσα από το reboot menu στο a, πριν κάνω επανεκκίνηση στο system.

Μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία, μπαίνει κανονικά στο android image που είχα με όλες τις ρυθμίσεις και τα apps σαν να μην πέρασε μια μέρα.. Μόνο που το root έχει χαθεί και το magisk όταν το ανοίγω προτείνει απεγκατάσταση (την οποία κάνω). Α, και το app της revolut κρασάρει όλη την ώρα, αν σημαίνει κάτι αυτό..

Για να ξανα-αποκτήσω root access, κατεβάζω το magisk.apk από το github, το κάνω rename σε .zip και το φλασάρω μέσα από το twrp. Ε, κανονικά θα έπρεπε μετά το reboot να βρω εγκατεστημένο το magisk και να το κλικάρω για να κάνει full install. Αμ, δε 😞

ΥΓ: Τουλάχιστον Με όλη αυτή την ιστορία έφτιαξαν και τα sensors που είχαν πάθει κοκομπλόκο από το downgrade σε 9.

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!μετά από καιρό θέλω να ξαναγράψω στο φόρουμ όχι για κάποιο θέμα του κινητού αλλά πιο πολύ δικό μου.επιχειρησα 2 φορές να το αλλάξω και δεν τα κατάφερα!την 1η είδα ότι έπεφτε η μπαταρία μετά από 2 χρόνια το είχα ψιλοβαρεθει λιγάκι και παίρνω ένα poco x3 pro.εφυγε μετά από 2 μήνες λόγω μεγέθους και μπαταρίας.αλλαζω μπαταρία στο mia3 και το κρατώ όπου μια μέρα πέφτει χτυπά γωνία πάει η οθόνη.με στεναχώρια το αποχαιρετώ λόγω κόστους οθόνης περίπου 90 μια καινούργια.παιρνω ένα mi 9 αλλά μπα και με αυτό βρίσκω με 40 οθόνη για το mia3 χωρίς αποτύπωμα αλλά καλή ποιότητα την βάζω και επιτέλους το ξαναεχω και ελπίζω να κρατήσει καιρό!ούτε αναβαθμίσεις με ενδιαφέρουν ούτε που είναι περασμένο μοντέλο.μπαταρια σε εμένα χωρίς αγχος,τρέχει αρκετά καλά τις εφαρμογές και είναι το σωστό μέγεθος για εμένα.αυτα όποιος θέλει πληροφορίες σχετικά με μπαταρία και οθόνη ας μου στείλει.

Link to comment
Share on other sites

Ποια μπαταρία έβαλες; Αν και μετά από 2 χρόνια που το έχω η μπαταρία του ακόμα κρατάει, 5-6 ώρες οθόνη έχω, που για μένα είναι πολύ καλά. Σε αυτό που συμφωνώ είναι ότι δεν βρίσκω λόγο να αλλάξω συσκευή και δεν ξέρω ποια θα με καλύψει .

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα από εδώ μπαταρία https://www.stoucky.gr/en/battery-bm4f-for-xiaomi-mi-a3-mi-9-lite-4030mah.html.μου έστειλαν πρώτα μια που την έβαλα και το κινητό δεν έβγαζε ούτε 2 ώρες!!τους έστειλα email δέχθηκαν ότι υπήρχε αστοχία υλικού και Μ έστειλαν άλλη η οποία ήταν άριστη το κινητό βγάζει όσο έβγαζε όταν το πήρα καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε αλλά δε ρισκάρω να βάλω μπαταρία μαϊμού στο κινητό καλύτερα να μείνω με τη μαμά ή να βρω καμία nohon.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, chios said:

Ευχαριστώ φίλε αλλά δε ρισκάρω να βάλω μπαταρία μαϊμού στο κινητό καλύτερα να μείνω με τη μαμά ή να βρω καμία nohon.

Δεκτό φίλε μου ο καθένας επιλέγει αυτό που του κάνει δεν σε υποχρεώσε κανείς για κάτι.η 2η που Μ έστειλαν έκατσε καλή μπορεί και να ετυχε.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, doom26 said:

Πήρα από εδώ μπαταρία https://www.stoucky.gr/en/battery-bm4f-for-xiaomi-mi-a3-mi-9-lite-4030mah.html.μου έστειλαν πρώτα μια που την έβαλα και το κινητό δεν έβγαζε ούτε 2 ώρες!!τους έστειλα email δέχθηκαν ότι υπήρχε αστοχία υλικού και Μ έστειλαν άλλη η οποία ήταν άριστη το κινητό βγάζει όσο έβγαζε όταν το πήρα καινούργιο.

Στην έβαλαν αυτοί? 

Πόσες ώρες οθόνη σου βγάζει? 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, adi32 said:

Στην έβαλαν αυτοί? 

Πόσες ώρες οθόνη σου βγάζει? 

Όχι ότι έκανα στο κινητό μόνος μου και μπαταρία κι οθόνη.το κινητό είχε καιρό κλειστό περίπου 4 μήνες λόγω οθόνης όπως προείπα.στην πρώτη ολοκληρωμένη φόρτιση που του έκανα έβγαλε 6.30 ώρες αλλά χωρίς youtube,video μόνο πείραγμα.φανταζομαι από την 2η φόρτιση και μετά θα δείξει πως πάει η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια, μήπως είχες τσεκάρει πόσο % είχε πέσει το health της μπαταρίας με κάποιο app?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, doom26 said:

Όχι ότι έκανα στο κινητό μόνος μου και μπαταρία κι οθόνη.το κινητό είχε καιρό κλειστό περίπου 4 μήνες λόγω οθόνης όπως προείπα.στην πρώτη ολοκληρωμένη φόρτιση που του έκανα έβγαλε 6.30 ώρες αλλά χωρίς youtube,video μόνο πείραγμα.φανταζομαι από την 2η φόρτιση και μετά θα δείξει πως πάει η μπαταρία.

Εμένα και τώρα βγάζει 8 ώρες με φωτεινότητα πάνω από 90

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Finwe said:

Από περιέργεια, μήπως είχες τσεκάρει πόσο % είχε πέσει το health της μπαταρίας με κάποιο app?

Είχα καταλάβει αφού κόντευε 2 χρόνια το κινητό ότι η μπαταρία άρχιζε να πέφτει.χρησιμοποιησα ένα app και μου έδειξε 88% ,health αλλά και πεσμένη την χωρητικότητα.αυτο το app πρέπει να πάρει 6-7 φορτίσεις για να δείξει τα αποτελέσματα.ενω η χωρητικότητα ήταν 3940 αν θυμάμαι καλά της μαμάς μοταριας μου το έβγαζε 24## κάτι.

1 minute ago, adi32 said:

Εμένα και τώρα βγάζει 8 ώρες με φωτεινότητα πάνω από 90

Ωραίος...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, doom26 said:

Είχα καταλάβει αφού κόντευε 2 χρόνια το κινητό ότι η μπαταρία άρχιζε να πέφτει.χρησιμοποιησα ένα app και μου έδειξε 88% ,health αλλά και πεσμένη την χωρητικότητα.αυτο το app πρέπει να πάρει 6-7 φορτίσεις για να δείξει τα αποτελέσματα.ενω η χωρητικότητα ήταν 3940 αν θυμάμαι καλά της μαμάς μοταριας μου το έβγαζε 24## κάτι.

Thnx! Στα 2+ χρόνια μου βγάζει από 4000κατι -> 3700κατι. 

Link to comment
Share on other sites

Thnx! Στα 2+ χρόνια μου βγάζει από 4000κατι -> 3700κατι. 
Μια χαρά είσαι δεν υπάρχει λόγος για αντικατάσταση ακόμα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με αυτόν τον κωδικό *#*#6485#*#* Μπορείς να δεις κάποια στοιχεία της μπαταρίας όπως πχ κύκλοι φόρτισης MF_02 αν είναι πάνω από 500-600 έχει αρχίσει η φθορά, εγώ είμαι στο 271.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, chios said:

Επίσης με αυτόν τον κωδικό *#*#6485#*#* Μπορείς να δεις κάποια στοιχεία της μπαταρίας όπως πχ κύκλοι φόρτισης MF_02 αν είναι πάνω από 500-600 έχει αρχίσει η φθορά, εγώ είμαι στο 271.

Πολυ χρήσιμο thanks

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, chios said:

Επίσης με αυτόν τον κωδικό *#*#6485#*#* Μπορείς να δεις κάποια στοιχεία της μπαταρίας όπως πχ κύκλοι φόρτισης MF_02 αν είναι πάνω από 500-600 έχει αρχίσει η φθορά, εγώ είμαι στο 271.

Εμενα μου έδειξε 3 άρα τόσους κύκλους εκανε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...