Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Android 11 έριξε πολύ την μπαταρία.

Με την 9 είχα μέχρι 11 ώρες sot με τη 10 πήγε 8-9 τώρα έχει πέσει 7-9. Παλιά όταν το φορτιζες στο 100 ξεχναγε να πέσει και μέχρι το 90 έπιανε και 1:30 ώρα, τώρα κατεβαίνει πιο γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Το Android 11 έριξε πολύ την μπαταρία.

 

Με την 9 είχα μέχρι 11 ώρες sot με τη 10 πήγε 8-9 τώρα έχει πέσει 7-9. Παλιά όταν το φορτιζες στο 100 ξεχναγε να πέσει και μέχρι το 90 έπιανε και 1:30 ώρα, τώρα κατεβαίνει πιο γρήγορα

Νομίζω ότι η διαφορά που αναφέρεις οφείλεται στη φθορά της μπαταρίας και στα 2 χρόνια περίπου 7-9 είναι πολυ καλο sot ενδεχομένως με μια αλλαγή μπαταρίας να επανέλθει στα 9 pie έπιπεδα

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτές τις ημέρες (εννοώ με τη ζέστη) έχω περίπου 5 ώρες οθόνης με 15% υπόλοιπο. Το τηλέφωνο είναι όλη την ημέρα ζεστό (φυσιολογικό μιας και δουλεύω εξω) αλλά πιστεύω ότι αν πέσει η θερμοκρασία μπορεί να επιβεβαιώσει τις πρώτες εντυπώσεις. Μη ξεχνάμε ότι είναι 2 ετών μπαταρία. Αυτό επιβεβαιώνεται το πρωί όταν αφαιρεθεί η φόρτιση πέφτει μέχρι τα 96% γρήγορα ενώ στη συνέχεια είναι φυσιολογική η αποφόρτιση.
Ναι σωστά είσαι καλά πιστεύω παίζει ρόλο και η φωτεινότητα που το έχεις αφού είσαι έξω λογικά το έχεις υψηλά εγώ με 50% φωτεινότητα έχω εξαιρετική μπαταρία με την 11 με 7 ώρες στο 15%

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η φωτεινότητα παίζει το μεγαλύτερο ρόλο

 

Εγώ το έχω μόνιμα στο 90%+

 

Εκτός από το σκοτάδι

Μια χαρά είσαι κομπλέ τότε

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η φωτεινότητα παίζει το μεγαλύτερο ρόλο

Εγώ το έχω μόνιμα στο 90%+

Εκτός από το σκοτάδι

 

Στο αυτόματο το έχω. Συνήθως παίζει

full.

mi a1 / mi a3 / Samsung A52s 5G

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε πολυ τυχεροι με αυτό το κινητό πολύ καλή μπαταρία

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα πω κάτι που το είχα ξαναγράψει. Το κινητό για εμένα ακόμα αξίζει και ποτέ δεν μετάνιωσα για την αγορά του.Σκυλι του πολέμου είναι. Όλοι ζήσαμε την περιπέτεια των ενημερώσεων, όλοι απογοητεύτηκαμε γιατί θέλαμε το κάτι παραπάνω ΑΛΛΑ αν κάποιοι πίστεψαν ότι με τα χρήματα που έδωσαν πήραν pixel, είχαν λάθος. Όλοι θα θέλαμε η xiaomi να έκανε αυτό που έπρεπε αλλά έκανε αυτό που ήθελε. Η τακτική των 15 νέων κινητών το χρόνο και η απαξίωση της υποστήριξης τους είναι το πρόβλημα. Ισχύει σε όλα τα xiaomi διαχρονικά. Πωλήσεις θέλουν, εύκολες και χωρίς πολλά πολλά. Εγώ το κραταω γιατί με βολεύει αφάνταστα και για όλα τα καλά που έχουμε πει. Κάποια στιγμή θα βάλω custom και θα αγοράσω συσκευή από άλλη εταιρεία.

Sorry για το σεντόνι

mi a1 / mi a3 / Samsung A52s 5G

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι που το είχα ξαναγράψει. Το κινητό για εμένα ακόμα αξίζει και ποτέ δεν μετάνιωσα για την αγορά του.Σκυλι του πολέμου είναι. Όλοι ζήσαμε την περιπέτεια των ενημερώσεων, όλοι απογοητεύτηκαμε γιατί θέλαμε το κάτι παραπάνω ΑΛΛΑ αν κάποιοι πίστεψαν ότι με τα χρήματα που έδωσαν πήραν pixel, είχαν λάθος. Όλοι θα θέλαμε η xiaomi να έκανε αυτό που έπρεπε αλλά έκανε αυτό που ήθελε. Η τακτική των 15 νέων κινητών το χρόνο και η απαξίωση της υποστήριξης τους είναι το πρόβλημα. Ισχύει σε όλα τα xiaomi διαχρονικά. Πωλήσεις θέλουν, εύκολες και χωρίς πολλά πολλά. Εγώ το κραταω γιατί με βολεύει αφάνταστα και για όλα τα καλά που έχουμε πει. Κάποια στιγμή θα βάλω custom και θα αγοράσω συσκευή από άλλη εταιρεία.

 

Sorry για το σεντόνι

Αυτή η τακτική τους έφερε στη 2 θέση

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η τακτική τους έφερε στη 2 θέση

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και σύντομα στην πρώτη. Δεν είπα οτι αυτοί κάνουν κάτι λάθος. MIUI όμως δεν θα πάρω.

mi a1 / mi a3 / Samsung A52s 5G

Link to comment
Share on other sites

Και σύντομα στην πρώτη. Δεν είπα οτι αυτοί κάνουν κάτι λάθος. MIUI όμως δεν θα πάρω.
Ούτε εγώ είπα ότι είπες ότι κάνανε λάθος χαχα απλό σχόλιο έκανα και εγώ κοιτάω προς realme μεριά

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το κρατήσω όσο πάει.

Σε άλλο κινητό δε βρίσκω pure android, notification led, μικρό μέγεθος amoled, Jack, radio, infared, καλές κάμερες, μπαταρία.

Αν έβγαζε mia4 θα έπαιρνα. Τώρα τέλος η xiaomi

Link to comment
Share on other sites

+1 και στους δύο σας. Εγώ κοιτάω για one+ είναι ότι πιο κοντινό σε pure Android.

Επίσης διάβασα ότι τα καινούργια Nord ανατινάζονται. Μήπως είναι σημάδι;

Έτσι δεν ξεκίνησε την άνοδο και η xiaomi;

mi a1 / mi a3 / Samsung A52s 5G

Link to comment
Share on other sites

+1 και στους δύο σας. Εγώ κοιτάω για one+ είναι ότι πιο κοντινό σε pure Android.

 

Επίσης διάβασα ότι τα καινούργια Nord ανατινάζονται. Μήπως είναι σημάδι;

 

Έτσι δεν ξεκίνησε την άνοδο και η xiaomi;

Hahaha άντε να δούμε

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους με καινούρια οθόνη. Είχα ξεχάσει πόσο ωραία συσκευή είναι. :happy:

 

Με Android 10 και ένα factory reset, για στήσιμο από την αρχή.

 

Αναβάθμιση σε 11 την κάνω;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους με καινούρια οθόνη. Είχα ξεχάσει πόσο ωραία συσκευή είναι. :happy:

 

Με Android 10 και ένα factory reset, για στήσιμο από την αρχή.

 

Αναβάθμιση σε 11 την κάνω;

Όχι μείνε εκεί και τσέκαρε μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Με στήσιμο από την αρχή, με Android 10, χωρίς κάρτα sim και σε wifi συνέχεια (από 100%) και όλο το βράδυ (και κατά τον ύπνο), 5 ώρες και 20 λεπτά, με 58% υπόλοιπο.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Με στήσιμο από την αρχή, με Android 10, χωρίς κάρτα sim και σε wifi συνέχεια (από 100%) και όλο το βράδυ (και κατά τον ύπνο), 5 ώρες και 20 λεπτά, με 58% υπόλοιπο.
Χαχαχαχ ηθικό δίδαγμα βγάλτε τη σιμ

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πλέον, χωρίς ιδιαίτερες αλλαγές σε εφαρμογές από android 9, κολλάει αρκετά .

Μπαίνω viber να στείλω μύνημα τελειώνω πατάω μεσαίο κουμπί να βγω στην κεντρική οθόνη και ξαναφορτωνει εικονίδια και widget καιρού. Αυτό δεν το κάνει ΟΥΤΕ το Xiaomi rn3 που έχω ακόμα με custom ROM εννοείται .

Η μαμά κάμερα σε εξωτερικές συνθήκες είναι 50-50 αν θα βγάλει σωστή φωτό και αν βγάλει σωστή θα αργήσει τα focus .

Τώρα τελευταία παρατηρώ και σπασίματα στο scrolling στο Facebook.

Η μπαταρία ναι μεν φυσιολογική φθορά αλλά νομίζω έχει πέσει λίγο πιο απότομα από ότι έχω συνηθίσει, και εμένα το πρωί πέφτει στο 95% σχεδόν αμέσως και χωρίς χρήση μόλις βγει από φορτιστή 100%.

Έχει αρχίσει να μην ανοίγει η οθόνη στις κλησεις, κάνει κανα 5αρι δευτερόλεπτα να φωτιστεί να δω ποιος με καλεί .

Αργεί αρκετά η πλοήγηση στις επαφές/εφαρμογή τηλεφώνου.

Εφαρμογη boomerang ακόμα δεν έχει φτιαχτεί ενώ δουλεύει άψογα στο mi A2 lite αλλά και σε άλλα τηλέφωνα με 11.

Είμαι οριακά στο να το χαρακτηρίσω unusable όταν μου λαγκαρει συνέχεια στο multitasking.

 

Xiaomάρα , το είχες και το έχασες μου φαίνεται .

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πλέον, χωρίς ιδιαίτερες αλλαγές σε εφαρμογές από android 9, κολλάει αρκετά .

 

Μπαίνω viber να στείλω μύνημα τελειώνω πατάω μεσαίο κουμπί να βγω στην κεντρική οθόνη και ξαναφορτωνει εικονίδια και widget καιρού. Αυτό δεν το κάνει ΟΥΤΕ ένα Xiaomi rn3 που έχω ακόμα με custom ROM εννοείται .

 

Η μαμά κάμερα σε εξωτερικές συνθήκες είναι 50-50 αν θα βγάλει σωστή φωτό και αν βγάλει σωστή θα αργήσει τα focus .

 

Τώρα τελευταία παρατηρώ και σπασίματα στο scrolling στο Facebook.

 

Η μπαταρία ναι μεν φυσιολογική φθορά αλλά νομίζω έχει λίγο πιο απότομα από ότι έχω συνηθίσει, και εμένα το πρωί πέφτει στο 95% σχεδόν αμέσως και χωρίς χρήση μόλις βγει από φορτιστή 100%.

 

Έχει αρχίσει να μην ανοίγει η οθόνη στις κλησεις, κάνει κανα 5αρι δευτερόλεπτα να φωτιστεί να δω ποιος με καλεί .

 

Αργεί αρκετά η πλοήγηση στις επαφές/εφαρμογή τηλεφώνου.

 

Είμαι οριακά στο να το χαρακτηρίσω unsusable.

 

Xiaomάρα , το είχες και το έχασες μου φαίνεται .

Σε ποιο update είσαι εγώ είμαι στο Ιουνίου android 11 και πιο γρήγορα και σμουθ δεν έχω ξαναδεί τάπα παει

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο update είσαι εγώ είμαι στο Ιουνίου android 11 και πιο γρήγορα και σμουθ δεν έχω ξαναδεί τάπα παει

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο ολοφρεσκο update Ιουλίου που πήραμε.... τώρα τον Αύγουστο είμαι .

Και τις πρώτες 2 μέρες ήταν οκ, όπως με κάθε update .

2 μέρες μετά ίδια χάλια . Έχω ξεκινήσει να κάνω συχνά restarts μήπως και στρώσει, πράγματα που είχαμε να κάνουμε από gingerbread :X

Είμαι σχεδον σίγουρος ότι με μια σωστή custom ROM (πάλι pure σχεδόν) το hardware είναι ικανό να βγάλει μερικά χρονακια ακόμα .

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Στο ολοφρεσκο update Ιουλίου που πήραμε.... τώρα τον Αύγουστο είμαι .

Και τις πρώτες 2 μέρες ήταν οκ, όπως με κάθε update .

2 μέρες μετά ίδια χάλια . Έχω ξεκινήσει να κάνω συχνά restarts μήπως και στρώσει, πράγματα που είχαμε να κάνουμε από gingerbread :X

Είμαι σχεδον σίγουρος ότι με μια σωστή custom ROM (πάλι pure σχεδόν) το hardware είναι ικανό να βγάλει μερικά χρονακια ακόμα .

Κάτι περίεργο συμβαίνει δεν μπορεί.

Κάνε μια επαναφορα προτιμήσεων εφαρμογών

Link to comment
Share on other sites

Με aospa rom το τηλέφωνο πάει τάπα, τρομερό μουλτιτασκ και μηδέν λαγκαρισματα, απορώ που ακόμα ασχοληστε με την Xiaomi.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Στο ολοφρεσκο update Ιουλίου που πήραμε.... τώρα τον Αύγουστο είμαι .

 

Και τις πρώτες 2 μέρες ήταν οκ, όπως με κάθε update .

 

2 μέρες μετά ίδια χάλια . Έχω ξεκινήσει να κάνω συχνά restarts μήπως και στρώσει, πράγματα που είχαμε να κάνουμε από gingerbread :X

 

Είμαι σχεδον σίγουρος ότι με μια σωστή custom ROM (πάλι pure σχεδόν) το hardware είναι ικανό να βγάλει μερικά χρονακια ακόμα .

Και πριν το update Ιουλίου ήσουν έτσι χαλιά δλδ ?

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με aospa rom το τηλέφωνο πάει τάπα, τρομερό μουλτιτασκ και μηδέν λαγκαρισματα, απορώ που ακόμα ασχοληστε με την Xiaomi.
Paranoid είναι αυτό ?

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μη το ματιάσω αλλά με το τελευταίο update βλέπω τρελή διάφορα στην μπαταρία. Ήμουν για δουλειά σε άλλη πόλη τις τελευταίες ημέρες, οπότε 4g συνέχεια ανοικτό, χάρτες με ανοιχτή οθόνη για πλοήγηση αρκετή ώρα μέσα στη μέρα, browsing κλπ και μέχρι το βράδυ ήθελε φόρτιση. Χτες το βράδυ πήρε το update, το οποίο πέρασε πολλά λεπτά να λέει "optimizing apps" και νόμιζα ότι κόλλησε και σήμερα όλη μέρα ταξίδι επιστροφής, δεδομένα, χάρτες, κλήσεις, podcast στο αμάξι κλπ και τώρα που νόμιζα ότι θα θέλει πάλι φόρτιση είναι στο 70%.
Link to comment
Share on other sites

Με aospa rom το τηλέφωνο πάει τάπα, τρομερό μουλτιτασκ και μηδέν λαγκαρισματα, απορώ που ακόμα ασχοληστε με την Xiaomi.

 

Βαριέμαι απίστευτα να παίρνω backup και να στήνω από την αρχή .

ΟΜΩΣ είναι τόσο χειρότερο το κινητό μήνα με το μήνα που δεν την παλεύω η θα το αλλάξω ή θα κάτσω να αλλάξω ρομ.

Aosp θα ήθελα αν είναι bugless γιατί έχει αίσθηση pure android αλλά έχει και πραγματακια να πειράξεις αν θες .

 

Ps

Δεν φταίει το update Ιουλίου αν δλδ σε κάποιον του αρέσει πως δουλεύει η συσκευή του ας κάνει και του Ιουλίου δεν αλλάζει τίποτα , ειλικρινά αν δεν αργούσε να δώσει τα update θα έλεγα ότι απλά στέλνουν ένα update που απλά αλλάζουν αριθμό δίπλα από το security patch.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...