Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με την φωτεινότητα.

Δεν έχω παρατηρήσει να μου το κάνει αυτό . Αλλά σε σκοτεινό χώρο έτσι δεν θα έπρεπε να συμπεριφέρεται η αυτόματη φωτεινότητα ?

 

Update στην μπαταρία : δεύτερη μέρα σημερα. 16:00 . 18% με 7,30 ώρες sot. Μια χαρά νομίζω ,λογικά θα πάει γύρω στο 9ωρο.

 

Τα social γενικότερα μου φαίνονται σαν να μην συνεργάζονται καλά με το android 11 γενικότερα όχι μόνο στη συσκευή μας, συμπεριφέρονται σαν να μην έχουν σύνδεση σε δίκτυο. Επίσης για όσους δεν το περίμεναν το notification led εξακολουθεί να μην δουλευει σωστά :lol::lol::lol: όπως και η φωτεινότητα δεν θα φτιαχτούν ποτέ :X

Μικρά ανεπαίσθητα lags όταν ανεβαίνει το πληκτρολόγιο ή όταν πας back back σε κάποια εφαρμογή δεν ξέρω από που προέρχεται αυτό. Πείραξαν κάτι στα εφέ και βαρυναν ? Δεν έχουν κάνει καλή δουλειά στα drivers ?

Πότε λήγει η τριετια των security patch να ξαναγυρίσουμε στο άθλημα των custom rom ?:)

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την φωτεινότητα.

Δεν έχω παρατηρήσει να μου το κάνει αυτό . Αλλά σε σκοτεινό χώρο έτσι δεν θα έπρεπε να συμπεριφέρεται η αυτόματη φωτεινότητα ?

 

Update στην μπαταρία : δεύτερη μέρα σημερα. 16:00 . 18% με 7,30 ώρες sot. Μια χαρά νομίζω ,λογικά θα πάει γύρω στο 9ωρο.

 

Τα social γενικότερα μου φαίνονται σαν να μην συνεργάζονται καλά με το android 11 γενικότερα όχι μόνο στη συσκευή μας, συμπεριφέρονται σαν να μην έχουν σύνδεση σε δίκτυο. Επίσης για όσους δεν το περίμεναν το notification led εξακολουθεί να μην δουλευει σωστά :lol::lol::lol: όπως και η φωτεινότητα δεν θα φτιαχτούν ποτέ :X

Μικρά ανεπαίσθητα lags όταν ανεβαίνει το πληκτρολόγιο ή όταν πας back back σε κάποια εφαρμογή δεν ξέρω από που προέρχεται αυτό. Πείραξαν κάτι στα εφέ και βαρυναν ? Δεν έχουν κάνει καλή δουλειά στα drivers ?

Πότε λήγει η τριετια των security patch να ξαναγυρίσουμε στο άθλημα των custom rom ?:)

η αυτόματη φωτεινότητα έπρεπε να μένει εκεί που την μάθεις. πχ ναι σε θεοσκοτεινο δωμάτιο να πέφτει αλλά εκεί που την έχεις μάθει. όχι κατευθείαν στο μηδέν! την μαθαίνω 100 φορές και δεν την κρατούσε. τώρα βλέπω την κράτησε χτες αλλά σήμερα την ξανά ρύθμισα. δεν ξέρω. ίσως θέλει μέρες να μάθει τι θέλω. θα δείξει. κατά τα άλλα εμένα μου φαίνεται πιο γρήγορο το κινητό και δεν έχω κάνει reset μετά την αναβάθμιση σε 11

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το led για τις ειδοποιήσεις που έχουν αρκετές συσκευές (και η δική μου), δεν νομίζω να διορθωθεί ποτέ, αφού υπάρχει και σε 9 και σε 10 και από όσο διαβάζω και σε 11.

Αλήθεια, υπάρχει κάποιος που να είχε το γνωστό πρόβλημα και εν τέλει να διορθώθηκε;;

Πιστεύω ότι έχει να κάνει με διαφορετικό hardware, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Αντίθετα, το δικό μου κινητό δεν είχε ποτέ πρόβλημα με την αυτόματη φωτεινότητα, στο 9 κάποιες φορές καθυστερούσε (νομίζω πως είχε βελτιωθεί σε κάποια από τις μηνιαίες ενημερώσεις), στο 10 σχεδόν πάντα λειτουργεί υποδειγματικά. Ελπίζω να μην αλλάξει αυτό στο 11 που είμαι έτοιμος να περάσω.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν πρόκειται να διορθώσουν όπως δεν διόρθωσαν τίποτα και στα προηγούμενα δύο μεγάλα updates . Μόνο τα security updates θα δίνουν. Εγώ εκτός απροόπτου θα παραμείνω στη 10 κι ας μην παίρνω updates
Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου αυτόματη φωτεινότητα δουλεύει ας πούμε ικανοποιητικά αυτό που δεν δουλεύει είναι η "εκμάθηση" δουλεύει δηλαδή όπως δούλευε η αυτόματη φωτεινότητα πριν 10 χρόνια . Παίρνει ο αισθητήρας φως ανεβαίνει ένα στάνταρ ποσοστό χάνει φως κατεβαίνει ομοίως ένα στάνταρ ποσοστό. Ενώ θα έπρεπε με μια δύο φορές που θα το ξαναρυθμισω εγώ όταν πέσει αυτόματα, την επόμενη που θα βρεθεί σε ίδιες συνθήκες να πέσει εκεί που του είπα και όχι το στάνταρ που το έχουν προγραμματίσει εξ αρχής .

 

Update για την φόρτιση στο 11 . Σφαίρα όπως και πριν :)

Δαχτυλικο αποτύπωμα: το ίδιο αργό όπως και πριν.

Εμμένω στην άποψη μου πως αναλόγως του (ελάχιστου) ενδιαφέροντος που δειχνει η εταιρία για τη συσκευή μας , περίμενα να δω τέρατα (οκ τα είδαμε στην αρχή με τα bricks) αλλά ευτυχώς έκαναν σχετικά καλή δουλειά με το major(?) αυτό update .

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Στα θετικά της αναβάθμισης να προσθέσω ότι τώρα τα gestures συνεργάζονται με άλλους launcher εκτός του μαμά(δοκιμασμένο με Nova)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα factory reset (πρώτη φορά όσο έχω το κινητό) μπας και φτιάξει το do not disturb αλλά τζιφος..

 

Απλά δεν δουλεύει στην 11 και από ότι είδα είχαν και τα pixel αυτό το θέμα δεν το έλυσαν άμεσα οπότε σε εμάς ίσως και να μη λυθεί ποτέ. Τώρα μου σπάνε τα νεύρα να μη μπορώ να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο όπως θέλω και να πρέπει να μου χτυπάει στον κάθε ****** ή να μη χτυπάει καθόλου.

 

Ειλικρινά αν το ήξερα πριν θα έμενα στη 10 παρότι θέλω πάντα να έχω τη πιο πρόσφατη έκδοση

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις έναν ήχο κλήσης που θα είναι ησυχία (δηλαδή mp3 αλλά χωρίς να ακούγεται ήχος) και για τις επαφές που θες να χτυπάνε κανονικό ήχο κλήσης. Ενδεχομένως αρκετή δουλειά αλλά νομίζω θα έχεις ότι είχες και πριν.
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση για όσους έχουν βάλει 11.

Παρατηρώ πολλές εφαρμογές, youtube, fb, twitter, instagram, discord ενώ έχω φουλ σήμα wifi και κανονικά ίντερνετ, δεν ανανεώνουν ροές, δεν φορτώνουν σχόλια ή δείχνουν πως δεν έχουν σύνδεση στο ίντερνετ. δοκιμασμένο και με 4g και με wifi. Αν κάνω αναγκαστική διακοπή και ανοίξω αμέσως την εφαρμογή όλα λειτουργούν κανονικά.

Με τον chrome δεν το κάνει ποτέ.

Το έχει παρατηρήσει κανείς ?

 

EDIT. Από.οτι φαίνεται το κάνει όταν ενεργοποιήσεις την εξοικονόμηση μπαταρίας .

Ενοχλητικό bug

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις έναν ήχο κλήσης που θα είναι ησυχία (δηλαδή mp3 αλλά χωρίς να ακούγεται ήχος) και για τις επαφές που θες να χτυπάνε κανονικό ήχο κλήσης. Ενδεχομένως αρκετή δουλειά αλλά νομίζω θα έχεις ότι είχες και πριν.

Τελικά βρήκα μια λύση ημίμετρο, να χτυπάει ο οποιοσδήποτε αρκεί να με πάρει ξανά μέσα στο τέταρτο

 

Αυτή η ρύθμιση φαίνεται ότι κάνει να δουλεύει σωστά για τις starred contacts με την πρώτη

 

Αυτή τη λύση τη βρήκα σε συζητήσεις για pixel τα οποία είχαν επίσης το ίδιο θέμα όταν πήραν την 11 , αν και πλέον το έλυσαν..να δούμε αν θα κάνει το ίδιο και η xiaomi

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα μια λύση ημίμετρο, να χτυπάει ο οποιοσδήποτε αρκεί να με πάρει ξανά μέσα στο τέταρτο

 

 

 

Αυτή η ρύθμιση φαίνεται ότι κάνει να δουλεύει σωστά για τις starred contacts με την πρώτη

 

 

 

Αυτή τη λύση τη βρήκα σε συζητήσεις για pixel τα οποία είχαν επίσης το ίδιο θέμα όταν πήραν την 11 , αν και πλέον το έλυσαν..να δούμε αν θα κάνει το ίδιο και η xiaomi

ναι το repeated callers δουλεύει ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΏΤΗ ΦΟΡΆ για starred contacts αλλά ας ελπίσουμε να μην μας πάρει κανένας που δεν θέλουμε 2η φορά σε 15 λεπτά!

ένας Πορτογάλος που είδε τι ανέφερα για το bug και μου λέει εκείνου ακούγονται κανονικά! δεν μου έχει απαντήσει όμως όταν τον ρώτησα εάν έχει ενεργό το repeated callers!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο στην 11 που δεν έχει αναφερθεί είναι η επιλογή για αυτόματη εναλλαγή φωτεινού/σκοτεινού θέματος με βάση την ανατολή/δύση. Για εμένα που δε μου αρέσει το μαύρο όλη μέρα, με βολεύει το βράδυ να μην τυφλώνομαι στα σκοτεινά και να μην κάθομαι να το αλλάζω με το χέρι συνέχεια.
Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο στην 11 που δεν έχει αναφερθεί είναι η επιλογή για αυτόματη εναλλαγή φωτεινού/σκοτεινού θέματος με βάση την ανατολή/δύση. Για εμένα που δε μου αρέσει το μαύρο όλη μέρα, με βολεύει το βράδυ να μην τυφλώνομαι στα σκοτεινά και να μην κάθομαι να το αλλάζω με το χέρι συνέχεια.

ναι πολυ βολικο και απλο συναμα .απορω ενα χρονο με την 10 γιατι δεν το εφτιαχναν ετσι!

Λογικά αυτό έχει κάνει
τελικα ο παπαρας ετσι το ειχε και αυτος!
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια εβδομάδα χρησης του κινητού με Α11 δυο ειναι τα σημαντικότερα που εχω να τονισω:

1. Επιτέλους εφτιαξε το bluetooth! Πλέον δεν επηρεάζεται απο τo wifi. Σε Α10 και Α9 για να συγχρονίσω το ρολόι (Amazfit Stratos) με την εφαρμογή του έπρεπε να κλείσω το wifi και να ανοίξω δεδομένα. Τώρα λειτουργεί όπως πρέπει και με wifi. Επομένως δεν ήταν hardware το πρόβλημα του interference όπως διάβαζα σε ξένα forum.

2. Η κατανάλωση μπαταρίας έχει βελτιωθεί αισθητά. Με τη χρήση που κάνω εγώ, αυξήθηκε η εκτίμηση διαρκειας λειτουργίας του κινητου συμφωνα με το accubattery pro από 50h σε 63-64h. Η διαφορά νομίζω οφείλεται στην κατανάλωση με σβηστή οθόνη που έπεσε απο 0,8-0,9% σε 0,4-0,5%

Επίσης να αναφέρω ότι δεν έχω κάνει ποτέ επαναφορά μετα τις αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια εβδομάδα χρησης του κινητού με Α11 δυο ειναι τα σημαντικότερα που εχω να τονισω:

1. Επιτέλους εφτιαξε το bluetooth! Πλέον δεν επηρεάζεται απο τo wifi. Σε Α10 και Α9 για να συγχρονίσω το ρολόι (Amazfit Stratos) με την εφαρμογή του έπρεπε να κλείσω το wifi και να ανοίξω δεδομένα. Τώρα λειτουργεί όπως πρέπει και με wifi. Επομένως δεν ήταν hardware το πρόβλημα του interference όπως διάβαζα σε ξένα forum.

2. Η κατανάλωση μπαταρίας έχει βελτιωθεί αισθητά. Με τη χρήση που κάνω εγώ, αυξήθηκε η εκτίμηση διαρκειας λειτουργίας του κινητου συμφωνα με το accubattery pro από 50h σε 63-64h. Η διαφορά νομίζω οφείλεται στην κατανάλωση με σβηστή οθόνη που έπεσε απο 0,8-0,9% σε 0,4-0,5%

Επίσης να αναφέρω ότι δεν έχω κάνει ποτέ επαναφορά μετα τις αναβαθμίσεις.

Τα ιδια βλεπω κι εγω!
Link to comment
Share on other sites

Διάφορα προβλήματα βλέπω να λένε

 

What's changed!

Icon shapes and sizes cannot be modfied anymore

You cannot use third party app camera as main camera. Now apps will launch system camera app and dont prompt which one.

You cannot acess folder "Data" anymore

Accent color removed, you cannot change colors anymore (previously on Android 10 developer settings)

Removed native Screen Record for this build (all Android 11 over world have this funcionality, but on Xiaomi they removed)

Removed bubbles on Whatsapp, telegram and other apps. (all Android 11 over world have this funcionality, but on Xiaomi they removed)

Removed Capture and share content android 11 native function

Link to comment
Share on other sites

Διάφορα προβλήματα βλέπω να λένε

 

 

 

What's changed!

 

Icon shapes and sizes cannot be modfied anymore

 

You cannot use third party app camera as main camera. Now apps will launch system camera app and dont prompt which one.

 

You cannot acess folder "Data" anymore

 

Accent color removed, you cannot change colors anymore (previously on Android 10 developer settings)

 

Removed native Screen Record for this build (all Android 11 over world have this funcionality, but on Xiaomi they removed)

 

Removed bubbles on Whatsapp, telegram and other apps. (all Android 11 over world have this funcionality, but on Xiaomi they removed)

 

Removed Capture and share content android 11 native function

δεν ισχύουν όλα

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ξεκλείδωτο με εκδοση eu, ειπα να κανω σημερα την αναβαθμιση αφου υποτιθεται διορθώθηκαν τα προβλήματα...δυστυχως η οθονη δεν ανταπομρινεται σε κανενα πατημα μετα την αναβάθμιση. Μονο τα κουμπια ειναι λειτουργικά.

Αντε τωρα διαβασμα να δω τι μπορω να κανω μιας και μπαινει σε fastboot...

Α ρε xiaomi....

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Το έχει πάθει και άλλος το ίδιο πρόβλημα και μάλλον φταίει που ήσουν ξεκλειδωτος, το κακό είναι ότι δεν υπάρχει eu fastboot rom και αναγκαστικά πρέπει να πας σε global.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει πάθει και άλλος το ίδιο πρόβλημα και μάλλον φταίει που ήσουν ξεκλειδωτος, το κακό είναι ότι δεν υπάρχει eu fastboot rom και αναγκαστικά πρέπει να πας σε global.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Που βρίσκω την τελευταία fastboot? γιατί βρισκω gia miui και δεν θέλω να γίνει καμια πατατα..

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη προσοχή μην πας να βάλεις fastboot rom A10 θα πέσεις σε hardbrick, η ρομ που θέλεις είναι στο telegram πρέπει να μπεις εκεί και να κατεβάσεις.

Όταν την περάσεις δεν θα κλειδώσεις μέχρι να είσαι σίγουρος ότι δουλεύει σωστά.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

στο τελεγκραμ σε ποιο γκρουπ?

 

Για το downgrade το ξερω οτι οδηγεί σε hardbrick....η άλλη λύση είναι να διαβάσω πως να πάω σε miui...

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω για miui το σκέφτομαι απο καιρο..αν βρεις κατι γραψε κανενα λινκ..κυριως ψαχνω οδηγιες ..εχω μπερδευτει λιγο με το a,b partition
Link to comment
Share on other sites

https://t.me/aospa_a3/25169

Αυτήν την ρομ λέω.

Προσοχή αν είστε σε Α11 ούτε σε miui μπορείς να πας θα πέσεις σε Hard Brick

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...