Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παρατηρώ τις τελευταίες μέρες κακή αυτονομία, είμαι βέβαια διαρκώς φουλ φωτεινότητα λόγω καλοκαιριού και εκτός από τις λίγες ώρες που είμαι σπίτι αυτή τη περίοδο είμαι συνεχώς σε 4g

 

απλά έχω πέσει και σε 3ωρα οθόνη (βέβαια με κάμποση ομιλία.. ) τεσπά για να δούμε αν με κάποιες αναβαθμίσεις στρώσει

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο τύπου 80 φωτεινότητα μεγάλη διαφορά θα δεις ,εμένα μου την έχουν δώσει τα random reboot

 

Εμένα ευτυχώς έχει καιρό να κάνει κάτι τέτοιο

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Η βιασύνη της Xiaomi να διαθέσει μια ενημέρωση για να δώσει εντύπωση ότι δίνει γρήγορα ενημερώσεις, και να έχει προβλήματα, με ξετρελαίνει :lol:

 

Μέχρις ότου και το MIUI 12 που έκαναν διαθέσιμο σε μερικές συσκευές, το FOD (Fingerprint on Display) βγάζει προβλήματα, και το απέσυραν.

 

Γενικά, τον τελευταίο καιρό, η Xiaomi στο κομμάτι των ενημερώσεων, απογοήτευσε αρκετούς χρήστες.

 

Ίσως οι 4 αναβαθμίσεις του Android Q του Mi A3, είναι ρεκόρ στην οικογένεια της σειράς Android One που κατασκεύασε η Xiaomi. Νομίζω το ίδιο έγινε και για το Android P στο Mi A1.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

https://c.mi.com/thread-3204184-1-0.html

Προσοχή όσοι είναι με global, μπρικαρι το τηλέφωνο.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση Global:

 

V11.0.3.0.QFQMXTC (όχι η QFQMIXM). Μην κάνετε ενημέρωση σε αυτή την έκδοση, έχει σοβαρό bug.

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://c.mi.com/thread-3204184-1-0.html

Προσοχή όσοι είναι με global, μπρικαρι το τηλέφωνο.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν αναφέρει για brick. Αναφέρει ότι όσοι χρησιμοποιούν δύο κάρτες SIM, η μία δεν θα αναγνωρίζεται.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την ενημερωση ειμαι σε global και μου προσθεσε τρια εικονιδια με τα εξης claro musica mi telcel και telcel.και μαλλον ειναι στα ισπανικα ξερουμε τιποτα για αυτες τις εφαρμογες. και το ειχα γυρισμενο ελλαδα και ελληνικα το συστημα
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την έκανα την αναβάθμιση και μου εμφάνισε τις ίδιες εφαρμογές.

Απο ότι διάβασα κάνανε πατάτα και ανεβάσανε την έκδοση που είναι για Μεξικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπρεπε να την κάνετε, ποτέ σε xiaomi δεν κάνουμε απευθείας αναβάθμιση, τώρα μόνο με fastboot rom επανέρχεται σε global.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια ακόμα τρομερή πατάτα , η Xiaomi αναβαθμίζει τα Global Mi A3 , με firmware… Μεξικού.

 

Δεν έχει τέλος ο κατάλογος με τα λάθη της Xiaomi στο Android One πρόγραμμά της, αφού το πολύπαθο Mi A3 έχει ακόμη μια αστοχία στις αναβαθμίσεις του, μια αστοχία, που αυτή τη φορά, νομίζω ότι δεν έχει προηγούμενο.

 

Πολλοί χρήστες του Mi A3 έλαβαν ειδοποίηση αναβάθμισης στα κινητά τους, με κωδικό V11.0.3.0.QFQMXTC, και μέγεθος 1.4GB, το οποίο παρότι πράγματι αναβαθμίζει τη συσκευή, το κάνει.. με μεξικάνικο Firmware.

 

H Global έκδοση των Μi A3 έχει Firmwares και κωδικό QFQMIXM , και όπως είδατε από το όνομα της αναβάθμισης, η Xiaomi έστειλε αναβάθμιση με κωδικό QFQMXTC, που αφορά Μεξικάνικες συσκευές, και μάλιστα Branded, αφού αφορά συσκευές της Telcel.

 

Έτσι όσοι προχώρησαν στην αναβάθμιση, έχουν πλέον μια συσκευή με Logo της Telcel, και οι μισοί δεν έχουν καθόλου τηλεφωνία, ενώ οι υπόλοιποι είδαν την μια SIM να απενεργοποιείται.

 

Στα Forums της Xiaomi, γρήγορα εντόπισαν το πρόβλημα, με τους ανθρώπους της εταιρείας να ειδοποιούν τους χρήστες να μην προχωρήσουν σε αναβάθμιση, αλλα το κακό έχει ήδη γίνει, μιας και αρκετοί έκαναν ήδη την κίνηση, και έχουν πλέον Xiaomi Mi A3.. tekila.

 

Ευτυχώς, το Μι Α3 είναι συσκευή με A/B Partition, οπότε όσοι την πάτησαν, μπορούν να κάνουν Rollback στον προηγούμενο Partition, μέσω Fastboot, με εντολές

 

fastboot –set-active=a

 

ή

 

fastboot set_active a

 

Με την προϋπόθεση βέβαια, να ξέρετε τι είναι το Fastboot και πως το χρησιμοποιούν.

 

4 προσπάθειες χρειάστηκε για να αναβαθμίσει τα Mi A3 σε Android 10, αλλα φαίνεται πως έχει πολύ δρόμο ακόμα. Κάθε μέρα και μια νέα περιπέτεια.

 

Πηγή

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί μου εμφάνισε αυτό... Ενημέρωση Συστήματος Google Play. Και ζητά επανεκκίνηση. Λέτε να έχει σχέση με το μεξικάνικο firmware; EU rom εχω...Έχω πάρει φόβο με αυτά που διαβάζω...
Mi A3 Not just Blue 4GB RAM 64GB ROM, official international version, PFQEUXM
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν θαρραλέος και το έκανα. Είναι fix για τη πατάτα που έκαναν. Δεν είναι July update. Εμένα δουλεύει κανονικά προς το παρόν.V11.0.17.0.QFQMIXM Edited by SiliconManC
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί μου εμφάνισε αυτό... Ενημέρωση Συστήματος Google Play. Και ζητά επανεκκίνηση. Λέτε να έχει σχέση με το μεξικάνικο firmware; EU rom εχω...Έχω πάρει φόβο με αυτά που διαβάζω...

 

Άλλο ενημέρωση συστήματος Google Play, και άλλο Ενημέρωση συστήματος (σκέτο).

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

laurel.jpg

 

Εμφανίστηκε σήμερα στους Global χρήστες. Για όσους έκαναν ενημέρωση στο Μεξικάνικο firmware :lol:

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ναυάγιο το κινητό..
Η Xiaomi είναι ναυάγιο, όχι η συσκευή.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Από hardware το τηλέφωνο μια χαρά είναι, η xiaomi είναι κουκουρούκου.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ναυάγιο το κινητό..

 

Θέλει υπομονή και όχι τρέλα με τα updates.

Αν περιμένεις να δεις ότι όλα πάνε καλά δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι λαχειο, οτι σου τυχη δηλαδη.Ειχα και εχω θεμα με στοκ καμερα.Ψαχνοντας ειδα οτι σε πολλες συσκευες υπαρχει παρομοιο θεμα με την καμερα.Το εστειλα στο σερβις του κατασηματος (παραεισαγωγη) με δειγματα απο φωτο και μου ειπαν οτι ειναι επεξεργασμενες.Τοσο χαλια.Τελικα εγινε επαναπρογραμματισμος της συσκευης,αλλα τιποτα δεν εγινε.Mετα απο απειρες δοκιμες ειδα οτι στην εγγραφη βιντεο δεν υπαρχουν παρομοια θεματα και οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα με τη ληψη φωτογραφιων.Με τον ιδιο φακο δεν γινεται η ληψη?Ανεβασα καποια δειγματα απο φωτο,(screenshots ειναι), αλλα φαινεται η διαφορα. Ειναι 1 φωτο HDR zoom, 2 auto zoom και 3 zoom απο 4κ ληψη βιντεο.

 

https://photos.google.com

Edited by forumkid
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έλεγα αυτές τις μέρες να πάω επιτέλους σε Android 10 καθώς είμαι ακόμα με το 9. Τα προβλήματα λύθηκαν ή υπάρχουν ακόμα? Να παραμείνω μήπως στην 9 και να περιμένω μέχρι το android 12? :lol: Αυτά τα θέματα με τον chrome μετά το τελευταίο update γίνεται στους περισσότερους? Έχουμε και άλλα προβλήματα?

 

Εγώ δεν είχα κάνει update ΠΟΤΕ, ούτε τα μηνιαία security updates, ούτε τίποτα και το κινητό πήγαινε σφαίρα. Τους τελευταίους μήνες έβγαζε όλη την ώρα πιεστικές ειδοποιήσεις στην οθόνη για να κάνω τα updates μαζεμένα (και πριν το 10) και εχθές, ενώ ήμουνα σε κλήση, φαίνεται ξανάβγαλε ειδοποίηση οπότε κατά λάθος ξεκίνησα την ενημέρωση. Ευτυχώς έχω ισπανικό και μπήκε η V11.0.3.0QFEUXM και όχι η μεξικάνικη. Μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει ότι σέρνεται ασύστολα, και στο άνοιγμα της συσκευής και στα apps, ο chrome μου έχει φριζάρει 2-3 φορές, ενώ έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με τις κλήσεις - ξαφνικά δεν ακούω τους συνομιλητές μου (έχει συμβεί δύο φορές σήμερα). Ένα πρόβλημα που είχα από παλιά, που ενώ έκανα shutdown αυτό την πρώτη φορά έκανε restart, συνεχίζει να το κάνει. Θα δοκιμάσω να το κάνω reset μπας και στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα κάνει update ΠΟΤΕ, ούτε τα μηνιαία security updates, ούτε τίποτα και το κινητό πήγαινε σφαίρα. Τους τελευταίους μήνες έβγαζε όλη την ώρα πιεστικές ειδοποιήσεις στην οθόνη για να κάνω τα updates μαζεμένα (και πριν το 10) και εχθές, ενώ ήμουνα σε κλήση, φαίνεται ξανάβγαλε ειδοποίηση οπότε κατά λάθος ξεκίνησα την ενημέρωση. Ευτυχώς έχω ισπανικό και μπήκε η V11.0.3.0QFEUXM και όχι η μεξικάνικη. Μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει ότι σέρνεται ασύστολα, και στο άνοιγμα της συσκευής και στα apps, ο chrome μου έχει φριζάρει 2-3 φορές, ενώ έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με τις κλήσεις - ξαφνικά δεν ακούω τους συνομιλητές μου (έχει συμβεί δύο φορές σήμερα). Ένα πρόβλημα που είχα από παλιά, που ενώ έκανα shutdown αυτό την πρώτη φορά έκανε restart, συνεχίζει να το κάνει. Θα δοκιμάσω να το κάνω reset μπας και στρώσει.

 

Ναι μόνο με reset κάνουμε update, όλοι μας το έχουμε πει πολλές φορές :)

Εγώ δεν το έκανα ακόμα μιας και άκουσα για μεξικάνικη έκδοση, θα περιμένω λίγο ακόμα. Αν και να μην βάλω 10 δεν με νοιάζει, έχω προσαρμόσει το κινητό όπως θέλω και δεν έχω καμιά έλλειψη. Αλλά τα security updates χρειάζονται...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...