Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι κάτοχος του Α1 και ήθελα να ρωτήσω κάποιο παιδί που να το είχε συγκριτικά με το Α3 και αν αξίζει η μετάβαση..

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο Α3 έχεις καλύτερη απόδοση και οθόνη, πολύ καλύτερη κάμερα και μπαταρία (ναι γίνεται ακόμα καλύτερη από το Α1) και μικρότερο πλάτος οθόνης το οποίο βολεύει όταν το κρατάς με ένα χέρι. Στα αρνητικά το χειρότερο δακτυλικό αποτύπωμα. Η μικρότερη ανάλυση οθόνης δε φαίνεται.

 

Αυτό που θα πρότεινα είναι αν δεν έχεις σπουδαίο λόγο να αλλάξεις το Α1 να το κρατήσεις, 6 μήνες με 1 χρόνο αντέχει άνετα. Και εννοείται συγκρίνω Α1 με gcam αλλιώς η διαφορά χωρίς στην κάμερα είναι πολύ μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι κάτοχος του Α1 και ήθελα να ρωτήσω κάποιο παιδί που να το είχε συγκριτικά με το Α3 και αν αξίζει η μετάβαση..

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ΝΑΙ

 

πέρα από την ανάλυση σε όλα τα άλλα είναι δραματικά καλύτερο

 

υπάρχει και μια ένσταση στον ήχο από τα ακουστικά βέβαια, αλλά για μένα είναι χαμηλής προτεραιότητα αυτό το αρκετά μικρό downgrade

 

σε όλα τα άλλα και ειδικά στην ταχύτητα υπάρχει έντονη διαφορά , και στην αυτονομία , στην κάμερα χάος

 

τώρα για την οθόνη.. οκ είναι η ανάλυση που δεν είναι τόσο δράμα το 720, η φωτεινότητα είναι μικρότερη αλλά βλέπεις και σε καλοκαιρινό ήλιο, τα χρώματα είναι πιο εντυπωσιακά βεβαίως στο α3 και το στενόμακρο σχήμα είναι πολύ πιο βολικό στο χέρι αν και μιλάμε για μικρότερη ουσιαστικά οθόνη σε αρκετές περιπτώσεις όπως βίντεο

 

πάντως απολογιστικά σαν αναβάθμιση από το α3 εγώ προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος

 

επίσης παρότι ο αισθητήρας στην οθόνη είναι πιο αργός, είναι κάτι που συνηθίζεις και τελικά εκτιμάς καθώς είναι πιο βολικός από πρακτική άποψη

εντάξει αργεί έως ένα sec παραπάνω να ανάψει (πάνω από 1.5 sec συνολικά δεν κάνει να ανάψει ποτέ συνήθως από 0.8-1.2 παίζει), αλλά ανάβει , προτιμώ αυτή τη καθυστέρηση από το να το σηκώνω όλη την ώρα για να πιάσω πλάτη και επίσης δεν μπορούμε να αποκλείσουμε και μελλοντικές αναβαθμίσεις επί του θέματος ήδη υπάρχει διαφορά από την κυκλοφορία έχω την εντύπωση

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ

 

 

 

πέρα από την ανάλυση σε όλα τα άλλα είναι δραματικά καλύτερο

 

 

 

υπάρχει και μια ένσταση στον ήχο από τα ακουστικά βέβαια, αλλά για μένα είναι χαμηλής προτεραιότητα αυτό το αρκετά μικρό downgrade

 

 

 

σε όλα τα άλλα και ειδικά στην ταχύτητα υπάρχει έντονη διαφορά , και στην αυτονομία , στην κάμερα χάος

 

 

 

τώρα για την οθόνη.. οκ είναι η ανάλυση που δεν είναι τόσο δράμα το 720, η φωτεινότητα είναι μικρότερη αλλά βλέπεις και σε καλοκαιρινό ήλιο, τα χρώματα είναι πιο εντυπωσιακά βεβαίως στο α3 και το στενόμακρο σχήμα είναι πολύ πιο βολικό στο χέρι αν και μιλάμε για μικρότερη ουσιαστικά οθόνη σε αρκετές περιπτώσεις όπως βίντεο

 

 

 

πάντως απολογιστικά σαν αναβάθμιση από το α3 εγώ προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος

 

 

 

επίσης παρότι ο αισθητήρας στην οθόνη είναι πιο αργός, είναι κάτι που συνηθίζεις και τελικά εκτιμάς καθώς είναι πιο βολικός από πρακτική άποψη

 

εντάξει αργεί έως ένα sec παραπάνω να ανάψει (πάνω από 1.5 sec συνολικά δεν κάνει να ανάψει ποτέ συνήθως από 0.8-1.2 παίζει), αλλά ανάβει , προτιμώ αυτή τη καθυστέρηση από το να το σηκώνω όλη την ώρα για να πιάσω πλάτη και επίσης δεν μπορούμε να αποκλείσουμε και μελλοντικές αναβαθμίσεις επί του θέματος ήδη υπάρχει διαφορά από την κυκλοφορία έχω την εντύπωση

Ευχαριστώ φίλε μου

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο Α3 έχεις καλύτερη απόδοση και οθόνη, πολύ καλύτερη κάμερα και μπαταρία (ναι γίνεται ακόμα καλύτερη από το Α1) και μικρότερο πλάτος οθόνης το οποίο βολεύει όταν το κρατάς με ένα χέρι. Στα αρνητικά το χειρότερο δακτυλικό αποτύπωμα. Η μικρότερη ανάλυση οθόνης δε φαίνεται.

 

 

 

Αυτό που θα πρότεινα είναι αν δεν έχεις σπουδαίο λόγο να αλλάξεις το Α1 να το κρατήσεις, 6 μήνες με 1 χρόνο αντέχει άνετα. Και εννοείται συγκρίνω Α1 με gcam αλλιώς η διαφορά χωρίς στην κάμερα είναι πολύ μεγαλύτερη.

Ευχαριστώ φίλε μου

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αλλαγη από samsung s7 σε xiaomi mi a3;Έχουμε μεγάλες διαφορες;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μ για την απαντηση.Απο θέμα επιδοσεων;οθονη;αν κάποιος τα έχει δουλέψει και τα δύο samsung s7 και xiaomi mi a3 και μπορεί να πει

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

]Για να καταλάβετε έχω την επιλογή ή το samsung s7 ή mi a3 τι να διαλεξω;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by doom26
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μ για την απαντηση.Απο θέμα επιδοσεων;οθονη;αν κάποιος τα έχει δουλέψει και τα δύο samsung s7 και xiaomi mi a3 και μπορεί να πει

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

]Για να καταλάβετε έχω την επιλογή ή το samsung s7 ή mi a3 τι να διαλεξω;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κατα την γνωμη μου ειναι θεμα χρησης.

Εγω για πολλα χρονια επαιρνα iphone.

Οταν τα πηρα με τα κολληματα της apple στην χρηση λογισμικου (υποχρεωτικα αναβαθμισεις αλλιως ασυμβατοτητες) πηγα σε android.

Ειχα διαφορα τηλεφωνα αλλα δεν ειμαι παιχνιδας .

Το καθαρο android ειναι στην αρχη λιγο βαρετο αλλα μετα το λατρευεις με την απλοτητα την ταχυτητα και την σταθεροτητα του.

Το a3 ειναι πολυ καλο αν δεν παιζεις παιχνιδια κατα την γνωμη μου με πολυ καλες φωτο βιντεο πολυ γρηγορο για τα λεφτα του καλη πολυ καλη οθονη οταν συνηθισεις τα 720p και πολυ καλη κατασκευη.

Οσο για την μπαταρια καμια συζητηση....μακραν καλυτερη απο ναυαρχιδες.

Εκει γυρω στα 150 ευρο δεν εχει ανταγωνιστη κατα την γνωμη μου.

Συμπερασμα.

Αν δεν εισαι παιχνιδοφαγος παρτο με κλειστα ματια.

Αν εισαι ισως πρεπει να κοιταξεις κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μ για την απαντηση.Απο θέμα επιδοσεων;οθονη;αν κάποιος τα έχει δουλέψει και τα δύο samsung s7 και xiaomi mi a3 και μπορεί να πει

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

]Για να καταλάβετε έχω την επιλογή ή το samsung s7 ή mi a3 τι να διαλεξω;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είχα ένα διάστημα το Galaxy S7 και τώρα έχω το Mi A3.

 

1)Οθόνη προφανώς ανώτερο το S7.

2)Κάμερα σε φώτο για μένα το Mi A3 είναι καλύτερο, αλλά σε βίντεο υπερτερεί το S7.

3)Μπαταρία κλάσεις ανώτερο το Mi A3.

4)Ταχύτητα και gaming επίσης καλύτερο το Mi A3.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου ειναι θεμα χρησης.

 

Εγω για πολλα χρονια επαιρνα iphone.

 

Οταν τα πηρα με τα κολληματα της apple στην χρηση λογισμικου (υποχρεωτικα αναβαθμισεις αλλιως ασυμβατοτητες) πηγα σε android.

 

Ειχα διαφορα τηλεφωνα αλλα δεν ειμαι παιχνιδας .

 

Το καθαρο android ειναι στην αρχη λιγο βαρετο αλλα μετα το λατρευεις με την απλοτητα την ταχυτητα και την σταθεροτητα του.

 

Το a3 ειναι πολυ καλο αν δεν παιζεις παιχνιδια κατα την γνωμη μου με πολυ καλες φωτο βιντεο πολυ γρηγορο για τα λεφτα του καλη πολυ καλη οθονη οταν συνηθισεις τα 720p και πολυ καλη κατασκευη.

 

Οσο για την μπαταρια καμια συζητηση....μακραν καλυτερη απο ναυαρχιδες.

 

Εκει γυρω στα 150 ευρο δεν εχει ανταγωνιστη κατα την γνωμη μου.

 

Συμπερασμα.

 

Αν δεν εισαι παιχνιδοφαγος παρτο με κλειστα ματια.

 

Αν εισαι ισως πρεπει να κοιταξεις κατι αλλο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου ευτυχώς δεν είμαι παιχνιδολατρης όσον αφορά το κινητό.η χρήση που θέλω είναι social,τηλέφωνα και κάποιες εφαρμογές χρήσιμες για την καθημερινότητα.τωρα δουλεύω το s7 φοβερό κινητό αλλά άρχισε να με κουράζει το μέγεθος της οθόνης 5.1 ίντσες.θελω απλά να υπάρχει το αποτύπωμα μπροστά.για τα IPhone σύμφωνο με ότι λες κάθε αναβαθμιση και άλλο κινητό προς το χειρότερο!

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είχα ένα διάστημα το Galaxy S7 και τώρα έχω το Mi A3.

 

 

 

1)Οθόνη προφανώς ανώτερο το S7.

 

2)Κάμερα σε φώτο για μένα το Mi A3 είναι καλύτερο, αλλά σε βίντεο υπερτερεί το S7.

 

3)Μπαταρία κλάσεις ανώτερο το Mi A3.

 

4)Ταχύτητα και gaming επίσης καλύτερο το Mi A3.

Ευχαριστώ φίλε μου κατέληξα ήρθε η ώρα της αλλαγής!

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάρω στην κόρη μου για χριστουγεννιάτικο δώρο.Εχει πιστεύω τα πάντα στο μέσο όρο και με πολύ καλή τιμή

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και το Motorola one power πήρε android 10.

Καλά βέβαια έτσι και αλλιώς και αύριο να το βγάλει για το δικό μας δεν παίζει μέσα στις γιορτές να αναβαθμισω. :p

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με τις διαφημίσεις? Με έχει ταράξει και δεν έχω βάλει κάτι περίεργο. 15 εφαρμογές έχω όλες και όλες.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με τις διαφημίσεις? Με έχει ταράξει και δεν έχω βάλει κάτι περίεργο. 15 εφαρμογές έχω όλες και όλες.

Διαφημησεις?

Που σου βγαινουν δηλαδη?

Εγω εχω περισσοτερες αλλα δεν εχω διαφημισεις.

Link to comment
Share on other sites

Παντού. Ότι και να ανοίξω βγαίνει διαφήμιση στο browser. Και έχει και adblock ποτέ δεν μου πέταγε διαφημίσεις ούτε σε προηγούμενα κινητά
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο κάποια σου έχει κάνει τη ζημιά. Έχω γύρω στις 100 και ουδεν προβλημα. :worry:

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Παντού. Ότι και να ανοίξω βγαίνει διαφήμιση στο browser. Και έχει και adblock ποτέ δεν μου πέταγε διαφημίσεις ούτε σε προηγούμενα κινητά

 

Πήγαινε ρυθμίσεις-Δικτυο και διαδίκτυο-Συνθετες- ιδιωτικό dns.. Εκεί που λέει ονομα κεντρικου υπολογιστή παρόχου γράψε dns.adguard.com και δεν θα ξαναδείς διαφημίσεις πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις-Δικτυο και διαδίκτυο-Συνθετες- ιδιωτικό dns.. Εκεί που λέει ονομα κεντρικου υπολογιστή παρόχου γράψε dns.adguard.com και δεν θα ξαναδείς διαφημίσεις πουθενά.

 

Με αυτο το κολπο σταματανε και οι διαφημισεις μεσα στις ιστοσελιδες?

Κατι σαν το adblock δηλδη?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο το κολπο σταματανε και οι διαφημισεις μεσα στις ιστοσελιδες?

Κατι σαν το adblock δηλδη?

 

Ναι παντού εκτός το youtube.. Εκεί όμως όποιος θέλει κατεβάζει το youtube vanceed και εξαφανίζονται και απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παντού εκτός το youtube.. Εκεί όμως όποιος θέλει κατεβάζει το youtube vanceed και εξαφανίζονται και απο εκεί.

 

Μιλαμε φοβερο.

Ανοιγουν ολες οι σελιδες ακαριαια χωρις διαφημισεις χωρις τιποτα.

Ελπιζω να μην εχει καμια αλλη επιπτωση.

Οσο για το youtube ηδη εχω το vanced.

Ευχαριστω πολυ φιλε μου για το tip.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις-Δικτυο και διαδίκτυο-Συνθετες- ιδιωτικό dns.. Εκεί που λέει ονομα κεντρικου υπολογιστή παρόχου γράψε dns.adguard.com και δεν θα ξαναδείς διαφημίσεις πουθενά.

 

μπαίνει και σε άλλα κινητά το setting αυτό; Στο Mi 9T Pro δεν μπορώ να το βρω (android 9 ver)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω χρειάζεται android 9. Πιστεύω γίνεται και σε άλλα κινητά που έχουν την συγκεκριμένη ρύθμιση.. Τώρα είδα έχεις android 9..Για ψαξτο λιγο
Link to comment
Share on other sites

Δε τη ξέρω την adguard αν είναι safe σίγουρα είναι πολύ καλό

 

 

Υπαρχει και εφαρμογη για το ipad απο το app store.

Σιγουρα για να ειναι δωρεαν κατι παιζει αλλα δεν ξερω τι.

Θα το ψαξω στο νετ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εδω ειναι μια συζητηση για αυτο.

Το adguard ειναι ρωσικη εφαρμογη και μαλλον και εδω παιζιε μαχη αμερικης ρωσσιας στην προπαγανδα.

Εγω παντως δεν εχω κανενα προβλημα να με παρακολουθουν οι ρωσσοι.

Βαρεθηκα να με παρακωλουθουν οι δυτικοι ξεφτιλες.

Πλακα κανω για την παρακωλουθηση.

Απλα λεω οτι αφου η παρακωλουθηση παει συννεφο δεν εχει κανενα νοημα να φοβαμαι αυτη την εφαρμογη.

Στην συζητηση αυτη μιλανε και μανατζερς της εφαρμογης αυτης φανερα.

Προσπαθηστε να μην βαζετε καρτες και κωδικους τραπεζων κατα την γνωμη μου.

Edited by papsr6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...