Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στη μουσική αλλά και στη συνομιλία, ειδικά με hands-free. Το είχα διαβάσει και σε reviews ότι δεν βγάζει καλό ήχο, αλλά δεν το περίμενα τόσο χάλια. Έχω δοκιμάσει αρκετά ακουστικά, ενώ συγκρίνω και με την παλιά μου συσκευή. Εκτός αν είναι μόνο το δικό μου και έπεσα στην περίπτωση.

 

 

Ούτε εγώ κατάλαβα ποτέ αυτή τη μανία για updates, συνήθως τα fixes είναι πολύ στοχευμένα ενώ βγαίνουν νέα προβλήματα εκεί που δεν υπήρχαν.

 

 

 

Ευχαριστώ για την ιδέα φίλε μου! Δεν έβαλα την εφαρμογή του Ιταλού, αλλά βρήκα τα ίδια wallpapers online, π.χ. εδώ c.mi.com/thread-1897950-1-1.html Η ανάλυση είναι 1080x2340. Έβαλα αυτό με το μπαλόνι.

 

Στο gsmarena το εκθειάζουν πάντως. Και εγώ ακούω μια χαρά ήχο.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα στην gcam υπάρχει αυτό που έχει η μαμά κάμερα να κάνει "zoom out" (το ονομάζει 0.6) για να "πιάσει" πιο πολλά πράγματα μπροστά;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα στην gcam υπάρχει αυτό που έχει η μαμά κάμερα να κάνει "zoom out" (το ονομάζει 0.6) για να "πιάσει" πιο πολλά πράγματα μπροστά;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Δυστυχως για να δουλεψει ο ultra wide πρεπει να αλλαξετε το selinux που δεν γινεται σε αρουτάριστη/κλειδωμένη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για να δουλεψει ο ultra wide πρεπει να αλλαξετε το selinux που δεν γινεται σε αρουτάριστη/κλειδωμένη συσκευή.
μάλιστα κατανοητό. προβλέπεται στο μέλλον να μας δωθει αυτή η δυνατότητα σε μη ρουτ κινητά;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα κατανοητό. προβλέπεται στο μέλλον να μας δωθει αυτή η δυνατότητα σε μη ρουτ κινητά;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Αγνωστο. Αν ασχοληθουν devs μπορει.

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/mi-a3/themes/google-camera-7-0-mia3-t3968317

 

Εδώ αναφέρει ότι δουλεύει το wide σε συσκευή χωρίς root (πλέον). Δεν το δοκίμασα, το βράδυ ίσως.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Για μουσικη μονο Poweramp και θα ακουσετε αλλο ηχο με τις καταλληλες ρυθμισεις
Το έχω αγοράσει εδώ και χρόνια και νόμιζα ότι ήταν η μπαταρία και τελικά ήταν bug της εφαρμογής που ρουφαγε την μπαταρία

Βγαίνει ανά διαστήματα αυτό το bug, ψάξε στο ίντερνετ να δεις αναφορες

 

 

Το πέταξα και έβαλα το free musicolet που δουλεύει και καλύτερα, πιο ελαφρύ, δεν καταναλώνει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο gsmarena στο video review άκουσα ότι ο ήχος δεν είναι καλός γενικά στο κινητό. Τα ακουστικά που χρησιμοποιώ είναι jbl 290 και 1more Piston II

 

Το έβαλα το FX Booster profile - thanks!

 

Αξίζει κανένα παλιότερο build του Poweramp που να έχει βγει χωρίς πρόβλημα; Η v3-841 είναι ΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

κανω ελεγχο αλλα δεν ερχεται καποια ενημερωση σε μενα

 

Θα στο δωσει σε καποια φαση βρε..

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν έχει έρθει ακόμα

 

Άσε μου έχει γίνει εμμονή κάθε λίγο και λιγάκι κοιτάζω.

Λες και τι θα αλλάξει

Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο gsmarena στο video review άκουσα ότι ο ήχος δεν είναι καλός γενικά στο κινητό. Τα ακουστικά που χρησιμοποιώ είναι jbl 290 και 1more Piston II

 

Το έβαλα το FX Booster profile - thanks!

 

Αξίζει κανένα παλιότερο build του Poweramp που να έχει βγει χωρίς πρόβλημα; Η v3-841 είναι ΟΚ;

 

αν θέλεις ήχο σε κινιτο (γενικά) κανε οτι και εγω πάρε κάποια hi res ακουστικά και πάρε external dac πχ sonata

Link to comment
Share on other sites

Double Tap To Sleep γίνεται μέσω 3rd party launcher (π.χ. η pro έκδοση του Nova). Double Tap To Wake επίσης γίνεται αν έχεις εφαρμογή ανοιχτή και καις λίγη μπαταρία. Είχα γράψει μερικές σελίδες πιο πίσω ότι εγώ το κάνω με αυτή την Always On εφαρμογή και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Το δαχτυλικό σε μένα δεν δούλεψε ποτέ και το έχω απενεργοποιημένο. Το άλλο μου παράπονο είναι με τον ήχο, ειδικά με ακουστικά.

 

Εμένα μου έλειπε το double tap στο α1, αλλά ειλικρινά το βρίσκω ανούσιο όταν υπάρχει αισθητήρας στην οθόνη

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Άσε μου έχει γίνει εμμονή κάθε λίγο και λιγάκι κοιτάζω.

Λες και τι θα αλλάξει

 

Τιποτα δεν αλλαζει..μην τρελενεσαι..χαλαρουιτα αδερφε :D

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο gsmarena στο video review άκουσα ότι ο ήχος δεν είναι καλός γενικά στο κινητό. Τα ακουστικά που χρησιμοποιώ είναι jbl 290 και 1more Piston II

 

 

 

Το έβαλα το FX Booster profile - thanks!

 

 

 

Αξίζει κανένα παλιότερο build του Poweramp που να έχει βγει χωρίς πρόβλημα; Η v3-841 είναι ΟΚ;

Δυστυχώς στις 3 τελευταίες που δοκίμασα δεν διορθώθηκε, μιλάω για 10 μέρες πριν

Το κακό είναι ότι με είχε αναγκάσει και παλιότερα και είχα αλλάξει την γνήσια μπαταρία του mi5s που είχα γιατί νόμιζα πως έφταιγε αυτή, και έβαλα μια μάπα που έκανε τα πράγματα χειρότερα, κρίμα....

 

Βάλε το πρόγραμμα που σου είπα, δεν του λείπει τίποτα και για μένα είναι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τον κόπο σου!! Τα κατέβασα και εγώ :)

 

Για το πρόβλημα με το Adaptive Brightness: Υποτίθεται ότι ενώ είναι ενεργοποιημένη την διορθώνουμε χειροκίνητα και με τον καιρό "μαθαίνει" τις προτιμήσεις μας. Φαίνεται στην εκμάθηση λίγο μας τα χαλάει. Εγώ πήγα στα Settings --> Apps και έκανα disable την εφαρμογή Device Health Services. Πλέον η φωτεινότητα ανεβοκατεβαίνει κανονικά. Δεν ξέρω όμως τι χάνουμε χωρίς την εν λόγω εφαρμογή, ελπίζω να αφορά μόνο στατιστικά της μπαταρίας και όχι χειρότερη διαχείριση.

 

Όντως απενεργοποιώντας την εφαρμογή Device Health Services η φωτεινότητα δουλεύει σωστά. Δεν έχω εντοπίσει να δημιουργεί πρόβλημα σε κάτι άλλο.

Thanks for the tip.

 

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Άσε μου έχει γίνει εμμονή κάθε λίγο και λιγάκι κοιτάζω.

Λες και τι θα αλλάξει

 

Είδα ότι έχει έρθει στις global εκδόσεις και Δευτέρα Τρίτη θα έρθει στις EU.

Οι διαφορές ποιες είναι?

Link to comment
Share on other sites

Όντως απενεργοποιώντας την εφαρμογή Device Health Services η φωτεινότητα δουλεύει σωστά. Δεν έχω εντοπίσει να δημιουργεί πρόβλημα σε κάτι άλλο.

Thanks for the tip.

μόλις το απενεργοποιησουμε μετά όταν πάμε ρυθμίσεις μπαταρίας δεν δείχνει πόση ώρα πχ είναι ενεργή η οθόνη ποια εφαρμογή κατανάλωσε πόση μπαταρία;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις ήχο σε κινιτο (γενικά) κανε οτι και εγω πάρε κάποια hi res ακουστικά και πάρε external dac πχ sonata

Μπράβο, έδωσες κορυφαία λύση!! Δεν είχα καν σκεφτεί usb κάρτα ήχου! Η καλύτερη λέει είναι η Spectra X, ενώ η Hidizs S2 Sonata που έγραψες είναι κινέζικη αλλά και η πιο vfm; Και μάλλον έχει τσιπάκι Cirrus Logic CS42L42 όπως η S3, το οποίο θεωρείται καλό; Απ' ό,τι βλέπω την έχουν 30$ στο Ali αν είναι θα την χτυπήσω από εκεί.

 

Απορία: Ορισμένα φτηνιάρικα ανταπτοράκια USB-to-3.5mm του 1$, που προφανώς είναι παθητικά, δουλεύουν στη συσκευή μας; Έχει κανείς ένα τέτοιο πρόχειρο να κάνει δοκιμή; Γιατί αυτό θα σημαίνει ότι πάλι το DAC του Α3 χρησιμοποιείται για τη μετατροπή..

 

Thanks for the tip.

Glad to be of help ;)

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

Ωραία,αφού προτείνατε εξωτερικό dac, πείτε τώρα και ένα σοβαρό σετ ακουστικών/ψείρες για να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα.
Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

μόλις το απενεργοποιησουμε μετά όταν πάμε ρυθμίσεις μπαταρίας δεν δείχνει πόση ώρα πχ είναι ενεργή η οθόνη ποια εφαρμογή κατανάλωσε πόση μπαταρία;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Τα δείχνει κανονικά. Λειτουργεί και το Digital Wellbeing. Γενικά δεν έχω βρει να επηρεάζει κάτι. Τουλάχιστον όχι κάτι που χρησιμοποιώ.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Αν μεχρι τα χριστουγεννα δεν εχουμε παρει το 10 θα το δωσω με μεγαλη στεναχωρια δυστηχως:(:(:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Αν μεχρι τα χριστουγεννα δεν εχουμε παρει το 10 θα το δωσω με μεγαλη στεναχωρια δυστηχως:(:(:(:(:(

Σοβαρός λόγος να αποχωριστεις μια συσκευή.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μεχρι τα χριστουγεννα δεν εχουμε παρει το 10 θα το δωσω με μεγαλη στεναχωρια δυστηχως:(:(:(:(:(

 

Σοβαρά τώρα ,; Δεν είναι πιο σημαντικό να λειτουργεί όπως πρέπει ;

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρός λόγος να αποχωριστεις μια συσκευή.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Σοβαρά τώρα ,; Δεν είναι πιο σημαντικό να λειτουργεί όπως πρέπει ;

 

Πέρα από τα μαύρα μενού δεν περιμένω κάτι άλλο από το 10.

Οπότε υπομονή

 

Όχι ρε παίδες δεν είναι σοβαρός λόγος,αλλά πήραμε mi a3 για το stock Android και για τις απευθείας ενημερώσεις.Γιατι να μην γίνεται σωστά αυτό;Κατά τα άλλα το κινητό είναι σούπερ σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...